| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
פריז<<יעדים בעולם<<ראשי
יום שני, 23.05.2022
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
צרפת - פריז - היסטוריה
מאת: צוות FIXTRAVEL
לפני הכל העובדות. פריז, בירת צרפת, העיר הגדולה ביותר במדינה, אחת הגדולות במערב אירופה. כ-2.5 מיליון איש חיים בה, אבל אם נחבר את פרבריה ואת הערים הסמוכות נקבל אזור עירוני כמעט רצוף ובו כ- 10 מיליון תושבים. אפשר גם לתמצת את הנתונים ולרכזם ב-3 מילים: קסם, קסם, קסם. הכל התחיל משבט דייגים גאלי, הפאריסי, במאה ה-3 לפנה"ס. הם בחרו באי הגדול ביותר שעל נהר הסן, מקום שנקרא כיום איל דה לה סיטי (ILE DE LA CITE) הם כינו אותו לוטסיה ("מגורים מוקפים מים"). השאר היסטוריה. אפשר להתחיל את ההיסטוריה בשנת 52 לפנה"ס, כאשר חייליו של יוליוס קיסר הביסו את הגאלים ושרפו את העיר.

הרומאים עצמם שיקמו אותה במאה הראשונה לספירה, אך במאה ה-3 הרסו אותה שבטים ברבריים. אבל העיר לא עמדה הרבה זמן בחורבותיה. נציב רומא יוליאנוס בנה מחדש את לוטסיה, הוא הוכרז בה לקיסר (יוליאנוס הכופר) ושינה את שמה לפאריסיה ע"ש אותו שבט דייגים גאלי (שנת 360). בשנת 451 חצה אטילה ההוני בראש פורעיו את נהר הריין והפריסאים התחילו להימלט. ז`נבייב, מדמואזל צעירה, הבטיחה לפריסאים המבועתים כי בסוף הכל יסתדר וכך היה. ההונים הגיעו עד לעיר, אך משום מה החליטו לפנות לכיוון אורליאן. ז`נבייב הוכרזה לקדושה והיא הפטרונית של העיר עד היום. קלוביס ה-1 מלך הפראנקים בחר בעיר לבירת ממלכתו ושרידים מהימים ההם אפשר לגלות ב-,HOTEL CLUNNY מוזיאון עתיקות בפינת הבלווארים סן מישל וסן ז`רמן. בסוף המאה ה-9 צרו הנורמנים על העיר, אך לא יכלו לה. ב-1163התחילו לבנות את נוטר דאם, הכנסייה המיתולוגית של פריז. את פרסומה הרוויחה הכנסייה גם בגלל ספרו של ויקטור הוגו `הגיבן מנוטר דאם`. חליפת מכתבים מהמאה ה-12 ביססה את המוניטין של פריז כעיר האהבה. האוסף `אבלאר ואלואיז` מוכיח שלא רק ליוונים היה מונופול על הטרגדיות. אבלאר, מורה רב השראה ופולמוסן מבריק, התבקש ללמד דת ושפות את אלואיז בת ה-17, אחייניתו של הכומר הראשי בנוטר דאם.
השניים התאהבו, נישאו בסתר ונולד להם בן. כשהדבר נודע לדודה של אלואיז, הרעיד זעמו את הקירות העבים של נוטר דאם. אבלאר סורס ופרש למנזר. אלואיז, הלומת צער, פרשה גם היא למנזר. אבל אהבתם הייתה חזקה יותר. במשך שנים המשיכו לשמור על קשר באמצעות מכתבי אהבה נוגעים ללב שפורסמו לאחר מותו של אבלאר. ב-1253 יסד רובר דה סורבון בית ספר שנועד בתחילה לתלמידי דת עניים ובמשך השנים הפך לאוניברסיטה של פריז. בעת מלחמת מאה השנים, בין האנגלים לצרפתים, נכבשה פריז פעמיים בידי האנגלים ושוחררה סופית ב-1437. בסוף המאה ה-16 בא לפריז אנרי ה-4. המלך הראשון בשושלת בורבון. באמצע המאה ה-17 יסד הקרדינאל רישלייה, ראש השרים של לואי ה-13, את האקדמיה הצרפתית. ב-1760 הקים לואי ה-15 את האקדמיה הצבאית `אקול מיליטר`, את הפנתיאון, שבו קבורים אבות האומה, ואת כיכר הקונקורד. ב-14 ביולי 1789 הסתער המון על מצודת הבסטיליה ונתן לעולם את המהפכה הצרפתית. מאז חוגגת צרפת בתאריך הזה את חגה הלאומי. ב-21 בינואר 1793 התיזה הגיליוטינה בכיכר הקונקורד את ראשיהם של לואי ה-16 ואשתו המלכה מארי אנטואנט. ב-1804 הכתיר נפוליון בונפרטה את עצמו לקיסר בכנסיית נוטר דאם ושנתיים אחר כך התחיל לבנות את שער הניצחון. בשנים 1852 עד 1870 בנה נפוליון ה-3 את שדרת שאנז אליזה, שוק לז האל, תחנת הרכבת הראשית ובנין האופרה.
הפרוייקטור הגדול היה הבארון אוסמן, מושל פריז, שסייע לתכנן מחדש את שדרות העיר ואת גניה. הרבה מהמראה האימפריאלי שלה חייבת פריז לאוסמן. ב-1870 נחלה צרפת מפלה מחפירה מידי פרוסיה של ביסמארק ופריז נכבשה. במאי 1871 דוכאה במרחץ דמים התקוממות הפועלים שכונתה `הקומונה הפריזאית`. ב-1889 נערך בעיר יריד עולמי ולכבודו הוקם מגדל אייפל (ע"ש האיש שתכנן אותו גוסטב אייפל). פריז שקעה לשנים עליזות שכונו `לה בל אפוק` (התקופה היפה). אופרה, ריקודים ובתי קפה. איש לא חלם שב-1914 תתרגש על העולם מלחמה נוראה.

צרפת הייתה בין המנצחות, אך הקיזה את דמה בשדות הקטל. (וורדן). ניצחון `הפירוס` של צרפת במלחמת העולם ה-1 מספק גם חלק מההסבר למפלתה במלחמת העולם ה-2. ביוני 1940 כבשו הנאצים את צרפת וצעדו לתוך פריז. `עיר האורות` שקעה בעלטה שתיזכר בספרי ההיסטוריה בשם `השנים השחורות`. באוגוסט 1944 שחררו בעלות הברית את פריז ודה גול צעד בראש תהלוכת הניצחון בשאנז אליזה. 54 שנים אחר כך יצעד בעקבותיו זינאדין זידאן.

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים