| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
מדריד<<יעדים בעולם<<ראשי
יום חמישי, 19.05.2022
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
ספרד - מדריד - היסטוריה
מאת: צוות FIXTRAVEL
בשנת 711 צבא מוסלמי מצפון אפריקה נחת בגיברלטר ומיד הקים אמירות עצמאית בקורדובה שבדרום ספרד. הם לא איכלסו את האדמות שבצפון המדינה, אלא בנו במקום זאת מבצרים (alcazar) לאורך הכביש הרומי הישן שחיבר את ערי מרידה, טולדו סרגוסה. אחד ממגדלי תצפית אלו נבנה על צוק סלעי במקום בו עומד היום הארמון המלכותי. מגדל זה היווה תצפית טובה עלהדרום ומקור של מים מהמעיינות. השם המקורי היה מייריט (בערבית מקום של מעיינות). רק חלק קטן מהקיר המקורי(uralla Arabe) של מדריד המוסלמית קיים היום, ניתן לראות אותו בקואסטה דה לה וגה.
מייריט הותקפה ע"י הנוצרים ב-932 ושוב ב-, 1407 וכשבתחילת המאה ה- 11 הח`ליף של קורדובה פיזר אותה, היא נהפכה לחלק המאמירות של טולדו. ב-1086 אלפונסו ה-6 של קסטיליה כבש את טולדו וביחד איתה את מדריד. מדריד שוב נשבתה ע"י צבא מוסלמי ב-1109 אך ב-1270 הקסטיליים כבשו את סביליה ואת קורדובה. באותה תקופה האוכלוסיה מנתה כ-3000 איש והיא גדלה באיטיות עד שקיבלה את המעמד המלכותי ב-1202. הרבה מוסלמים נשארו במדריד, שומרים על הדת והחוקים שלהם. במדריד של ימי הביניים חיה במדריד קהילה קטנה של יהודים שחיו לצד הנוצרים. במאה ה-14 מדריד החלה לקחת חלק נכבד בענייני קסטיליה. הפרלמנט Cortes נפגש פה לראשונה. לא היתה בירה קבועה - והפרלמנט נסע אחרי המלך ממקום למקום.
במאה ה-14 וה-15 התנהלו הרבה מהפיכות חברתיות ומלחמות אזרחיות ומדריד הפכה להיות פופולרית כמקום המגורים המלכותי.
למרות אי היציבות הפוליטית היה שגשוג כלכלי בתקופה זו, ומדרידהפכה למרכז מסחר משגשג. רובע השוק ב-1460 היה המקום בו נמצאת היום כיכר העיריה וב-1450 נבנתה חומה חדשה כדי לעזור באיסוף המסים. הכניסה המזרחית היתה פוארטה דה סול.
דרך הנישואין של איזבלה מקסטיליה ופרננדו מארגון, הממלכה הספרדית התאחדה וב-1492 בא הכיבוש של גרנדה. באותה שנה קולומבוס הפליג למסעו הראשון לאמריקה. בקסטיליה היתה מונרכיה,אך איזבלה שהיתה אדוקה מאד יזמה מסיון דתי- מה שסימן את ספרד האימפריאלית. היא תיעבה את דו הקיום ששרר במדינה בימי הביניים, ובשנת 1492 היא ציוותה על גירוש היהודים, וב-1502 ציוותה על המרת המוסלמים. בסוף ימי הביניים, אוכלוסית מדריד גדלה ל-10000 -15000 תושבים. במאה ה-16 ספרד הפכה פרנקו בחזיתות אחרות. מאות בניינים ניזוקו, אך הנזק הגדול יותר נגרם לאנשים. ב-1940 אלפים הוצאו להורג ושררה אוירה של מרירות ואי אמון בין `שני הספרדים` מהשמאל והימין, העשירים והעניים. `שנות הרעב` הגיעו והעוני הוביל להגירה המונית מהכפרים. רוב מדינות אירופה התרחקו מספרד, אך ב-1950 גיאופוליטים באו לעזרה. סיפקו אשראי ומזומנים בתמורה לבסיסים ימיים ואווריים על אדמת ספרד. ב-1959 התוכנית הלאומית גרמה למהפיכה בכלכלה של ספרד, במיוחד באזור מדריד ובשנות ה-60 עזרה מבחוץ, השקעה ותיירות שינו את פני העיר. מדריד החלה להיראות כמו העיר האירופאית הגדולה שהיא נראית היום. באותה עת, החלה לצמוח אופוזיציה לשלטון. הארגון הבאסקי ETA הפך להיות פעיל וראש הממשלה של פרנקו אדמירל קררו בלנקו נרצח. כשמת פרנקו ב-1975, החלה תקופה חדשה והמלך חואן קרלוס, שנבחר ע"י פרנקו לרשת אותו, הושבע. המלך הוביל את ספרד לבחירות הדמוקרטיות הראשונות ב-1977. אך עדיין היות ומכים רבים לשלטון הישן וב-1981 המשמר האזרחי השתלט על טנקים שהסתובבו ברחובות בולנסיה, אך הצבא נשאר בקסקרטין שבמדריד. הפעולה נכשלה והרבה בזכות התערבותו של המלך וכנראה זה מה שעזר להביא את פיליפ גונזלס ואת הסוציאליסטים לשלטון בבחירות ב-1982.
המחצית הראשונה של פיליפ גונזלס בשלטון הביאה לתקופה של התאוששות, דמוקרטיה, חופש הדיבור ולאוירה כללית של אופטימיות. הפריצה של האומנות, היצירתיות וחיי הלילה כונו La Movida. התשתית של מדריד חודשהתחת ראש העיריה הסוצליסטי טירנו גלואן. הוא גם תמך באומנות ויזם פסטיבלים חדשים.
ספרד הפכה לבינלאומית כאשר אירחה ב-1992 את האולימפיאדה בברצלונה ואת האקספו בסביליה. אך צמיחה כל כך גדולה יצרה בעיות , וסדרה של שערוריות גררה את המפלגה למטה ובבחירות של 1996 המפלגה העממית תחת חוסה מריה אנזאר זכתה בשליטה במדריד, בעיר ובמדינה. הסגנון של מפלגה זו הוא מאוד שונה מזה של ראש העיר הקודם. ימי ה-La Movida הגיעו לקיצם ותושבי מדריד החלו להתלונן על התנועה, על הזיהום כמו בכל עיר בירה אירופאית אחרת. אך האוירה בעיר היא עדיין אינדיבידואלית וחוש ההומור הציני שלהם מבדיל אותם משאר הספרדים. הם מודעים לכך שהעיר שלהם היא אחת הערים האטרקטיביות ביותר בעולם.
 

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים