| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
כרתים<<יעדים בעולם<<ראשי
יום שלישי, 24.05.2022
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
יוון - כרתים - טיפים ומנהגים
מאת: צוות FIXTRAVEL
טיפים כלליים:
 
 1. זרם החשמל


כמו בארץ, 220 וולט. ניתן להשתמש בכל מכשיר חשמלי הנמצא ברשותך, גם בכרתים. קחו עמכם מתאמים, כיוון שהשקע לא תמיד מתאים והוא עמוק מאוד, אך אם ברשותכם רק מטענים לטלפון נייד, אין בעיה, הם מתאימים.


2. מים
מקורות המים בישובים השונים בכרתים, הם בארות. המים טובים וטעימים בכל מקום ואין חשש.


3. מזג האוויר
די דומה לארץ, ככלל בקיץ חם ונעים מאוד, אלא שבאמצע הקיץ (יולי - אוגוסט) יש להביא בחשבון רוחות יבשות ולוהטות ומאידך, השהיה בכרתים בחורף (בעיקר בנובמבר - ינואר) לא נעימה בגלל הקור העז, ובעיקר בלילה שאז הקור מקפיא ממש.


4. תעודת סטודנט
מקומות רבים נותנים הנחות למחזיקי תעודות סטודנט (גם בכרטיס הטיסה האמור לעלות %60 בלבד).


5. עיתונים
ככלל לא ניתן להשיג בכרתים עיתונים בעברית (אפילו באתונה לא הצלחתי להשיג גם לא בכיכרות אומוניה, סינטגמה, קריסקקי), הדרך היחידה היא לבקש מהשגרירות או מחברת אל-על.


6. טלפון
ככלל אין בעיה לטלפן לארץ מכל מקום בכרתים, בין אם
מטלפונים ציבוריים באמצעות כרטיס טלפון, או ממרכז טלפוני שם, השיחות זולות מאוד. אולם יש לחפש את המרכזים הללו המופיעים תחת השם OTE ולהמתין בתור. שיחות הטלפון מבתי המלון הן היקרות ביותר, כמקובל בשירותי בתי המלון. כדאי לקנות כרטיס טלכרט בכרתים ולחייג מכל טלפון ציבורי.
הכרטיס מכיל 100 שיחות מקומיות, או 3-5 דקות של שיחה
בינלאומית.

דרך החיוג מכרתים לישראל:
למרכזיה הבינלאומית: + 00
לישראל: + 972
איזור החיוג ללא 0 המקדים: +
מספר הטלפון.
למשל לחייג מכרתים לטלפון סלולארי: ,0097250111111 פשוט.

החיוג מישראל ליוון: 0030 ומיוון לישראל: ,00972 כל
הטלפונים הניידים העובדים בשיטת GSM פועלים כאן היטב
כמעט בכל האי. שיחה מקומית מחייגים כמו בישראל עם קידומת מקומית. למי שחשוב להיות זמין ולחסוך בעיות, אני ממליץ לנסוע עם טלפון נייד פרטי. כך שבכל מקרה של בעיה, לא תחושו בודדים אלא שיש לכם עם מי לדבר ולהתייעץ, ועד שלא יקרה לכם, לא תבינו כמה זה חשוב.


7. שירותי הדואר
פתוחים בימים: ב`-ו` בין השעות: 08:00-15:00.


8. ראשי תיבות
EOT: משרד התיירות היווני
ELTA: שירות הדואר
OTE: משרד התקשורת לשירותי טלפון בינעירוני ובינלאומי
KTEL: איגוד בעלי האוטובוסים
OSE: חברת הרכבות
ELPA: מועדון המכוניות
EOS: איגוד מטפסי ההרים


9. מכבסות
בכל המרכזים העירוניים ישנן מכבסות שכונתיות במחיר זול
והשירות תוך יום. כמו-כן, ניתן למסור את הכביסה במלון,
אולם אז המחיר בהתאם כמו כל שירות הניתן בבית מלון.


10. שירותי בנק
הבנקים פתוחים בימים: ב-ה, בין השעות 08:00-15:00
וביום ו` בין השעות: 08:00-13:00.


11. דרכון
מסמך הזיהוי היחידי שלכם, חובה לשאתו עליכם בכל עת. על הדרכון להיות בתוקף לפחות ל-6 חודשים ביום הכניסה ליוון. אל תמסרו את הדרכון לאיש אפילו לא לשניה, במלון המתינו שיעתיקו את הפרטים מהדרכון וקחו אותו בחזרה. כמו-כן, אל תפקידו אותו כעירבון.


12. רשיון נהיגה בינלאומי
חובה אם רצונכם לנהוג בחו``ל. את הרשיון משיגים ב-מ.מ.ס.י. (תל-אביב רחוב הרכבת 20), תמורת כ- 30 ש``ח, תוקף הרשיון שנה בלבד מיום הוצאתו. רשיון ישראלי חייב להיות צמוד לרשיון הבינלאומי.


13. כרטיס אשראי בינלאומי
חובה, במידה ואתם רוצים לשכור רכב, ובכלל לכל מקרה שבו תזדקקו לכסף.


עצות שימושיות

למרות שיש רופאים, מרפאות ובתי חולים, הרי כמו בכל נסיעה לחו``ל חשוב לקחת תרופות שאתה רגיל אליהם וחפצים חיוניים אחרים שבתחילה אולי ייראו שוליים, אך במהלך הטיול עשויים להתגלות כמועילים במיוחד. להלן מספר הצעות בעניין:
1. תיק נישא או תרמיל קטן שיהיה עליכם כל העת לנשיאת חפצים אישיים, מתנות, קניות, וכו`.
2. פריטים קטנים וחשובים אולר קטן, קוצץ ציפורניים, מספריים, משקפי שמש, מדחום, וכו`.
3. למרכיבי משקפים - זוג רזרבי. את הזוג החלופי להחזיק בתיק הנישא.
4 היגיינה - קונדומים, טמפונים, שמפו, משחות שונות שמשתמשים בהן, מטליות לחות, שפופרת נוזל לכביסה ביד.
5. תרופות - פרט חשוב מאוד, אך אתם עשויים להיתקל בבעיות בנושא זה, והסיבה העיקרית היא מכיוון שברוב המקרים התרופה נקראת בארצות שונות בשמות שונים, רמת המינון עלולה להיות שונה מזו שאתם רגילים אליה, והטיול הקצר לחו``ל איננו בדיוק הזמן לניסיונות.

להלן הצעות לתרופות שרצוי להצטייד בהן לפני הנסיעה לחו``ל:
א. תרופות למי שעובר מארץ אחת לשניה, כגון: תרופה נגד שלשול /בחילות / עצירות / הקאות.
ב. תרופה שאתה רגיל לקחת בגלל מחלה, או בעיה קבועה.
ג. תרופות נגד כאבים, כאבי ראש, חום, משחות נגד כויות שמש, תחבושות,משחות הגנה, וכו`. הרשימה יכולה להיות ארוכה מאוד, אך רק אתםיודעים למה אתם זקוקים, לגבר, לאישה ולילדים, וכמובן הטוב ביותר הוא, להיכנס לבית מרקחת עוד בארץ ולבקש סיוע בבחירת תרופות לקראת הנסיעה לחו``ל.
6. כסף ומסמכים - כרתים הוא אי שליו שגנבים ושודדים בו הם מחזה נדיר, אך אסור לשכוח שישנם תיירים שמגיעים ממקומות אחרים (וגם ישראלים לא כל כך נחמדים, לצערי), ומוטב להיות זהיר ולא להצטער אחר כך.

כסף - ניתן לשאת את המזומנים בארנק בכיס פנימי נרכס, במעיל המיוחד, או בפאוץ` על המותניים, אך מומלץ ביותר לשאת כסף בגרב מיוחדת בעלת שני כיסים שניתן לרכוש בחנויות למטיילים (נרתיק פנימי על המותניים לא יעיל ולא נח). באופן כללי מומלץ להחזיק בארנק רק את הסכום שאתם מצפים להשתמש בו באותו יום. את הארנק אין להניח בשום מקום ואפילו לא לשניה כדי לעשות דבר מה, תמיד זכרו להחזירו לכיס.
מסמכים - דרכונים יש לשמור יחד עם הכסף, ואילו כיס אחר גדול הקצו למסמכי השכרת הרכב, אישורים וקבלות (לשמור היטב על קבלות עד החזרה לארץ), רשיון נהיגה בינלאומי, כרטיס אשראי בינלאומי, וכדו`.
דרכונים - המלצה חמה ביותר לצלם בצבע את הדף עם התמונה ואת הדף של תוקף הדרכון (כל הדרכונים) במספר עותקים, כאשר עותק אחד יוחזק בתיק הנשיאה, עותק אחר בתיק של בן / בת הזוג ועותק נוסף בכל מזוודה. כך שגם אם יקרה משהו חלילה, יהיו בידכם מסמכים זמניים עד שובכם ארצה.


שגרירות ישראל באתונה

 
שגרירות ישראל באתונה .6719933 / 6719530 בכרתים אין שגרירות. זכרו שגם אם תגיעו לשגרירות לא תוכלו לקבל סיוע מעבר לאפשרות לטלפן ארצה, תעודת מעבר לנסיעה ישירה הביתה, ונגמר הטיול.
מסמכים ככלל - כללי זהירות
חשוב מאוד לשמור על כל המסמכים ועל כל הקבלות של כל מה שקשור לנסיעה, החל מהקבלות בבנק בארץ בו קניתם את המט``ח כולל מספרי השטרות למניעת תלונות על הפצת דולרים או דרכמות מזוייפות, כל תשלום בכרתים במלון או לרכב או אפילו חשבון מהמסעדה, את כל הקבלות לשמור עד החזרה ארצה ואפילו עוד חודשיים שלושה או בכלל את המעטפה עם כל הקבלות והאישורים פשוט להניח במגירה ולשכוח אותה שם לזמן ממושך, לעולם אינכם יכולים לדעת מתי תיזדקקו להוכיח קניה חוקית של פריט זה או אחר.

כלל פלדה:
כסף, דרכונים, כרטיסי-טיסה, איתכם ועליכם פיזית כל הזמן !!!

 
מנהגים: 
 
קשרי משפחה
 
המשפחה מהווה גורם חברתי חזק ומכריע בחיי כל כרתי. למרות המודרניזציה שחדרה לכל מקום ואפילו לכפרים הנידחים ביותר (בחיפושי אחרי מערת אלתיאה, הגעתי לשדה מבודד ביותר שרק שביל חמורים מוביל אליו, ובמרכז השדה ניצב בית זעיר בגודל של 3X3 מטרים שבתוכו חדר אחד בלבד, חי לו זקן כבן 70 שנה על מיטה העשויה, לבוש בגדים ארוגים מלאכת יד וסנדלים מעור
מעובדים ביד, כאן הוא חי כל חייו בבית דל ביותר, כלי עבודה פרימיטיביים, אך היה לו טרנזיסטור שהוא קיבל במתנה מאחד מצאצאיו...). למרות הקשרים עם העולם המודרני, הרי שסגנון החיים ובעיקר מחוץ לערים נקבע על ידי הגורמים השמרניים האורתודוקסים, כאשר אפילו הצעירים מבינים את החשיבות בקשרי משפחה - קהילה וחשיבות המסורת, והם מקפידים על כך ככל האפשר.


הסנדק

 
גורם חברתי חשוב ביותר הוא מוסד ה-"קומברוס" או ה-"סינטקנוס", הם הסנדקאים ""godfather אבל יותר שורשי ממנו. הסנדק, גבר או אישה, נוכח בטכס הנישואין והטבילה והוא מצהיר בשבועה על קבלת האחריות על הנישא או הנולד. מרגע זה הוא אחראי על בן חסותו כאילו היה הורהו הטבעי, ובן החסות יתייחס אל הסנדק בכבוד ובבקשת עזרה וייעוץ כל ימי חייו כאילו היה הורהו מולידו.
אמונות מצב לא נורמלי של כיבושים ותהפוכות לאורך כל ההיסטוריה של האי, הביא להתפתחות אמונות ומנהגים שונים המשולבים בסיפורי עם ומנהגים הנהוגים עד היום, עד שאפילו לא יודעים את המקור והסיבה למנהג מסוים, אך מקפידים להעביר את המנהג מדור לדור.
 
נטילת ידיים
 
הסיבה לנטילת ידיים לפני הארוחה ידועה לכל, אולם בכרתים, כאשר נוטלים ידיים בזה אחר זה, לא יועבר מעולם הסבון מיד ליד אלא כל אחד בסיום הרחצה יניח את הסבון בכיור לבא אחריו, וכל זאת, כדי למנוע שהידידות ביניהם "תתנקה" (תימחק). לחם כאשר ישובים בסעודה, פורס מי מבני הבית (לרוב אחת הבנות) את הלחם ומניחה לפני כל סועד שתי פרוסות ואת היתר בסלסלה, לעולם יונחו הפרוסות כך שהחלק העגול כלפי האורח, כי אם
החלק התחתון כלפיו, זה יהווה עבור האורח כמין רמז שהוא
אינו רצוי.

 
חתונה
 
בני זוג כרתיים לא יינשאו בחודש מאי, מכיוון שלחתן ולכלה
צפוי מוות בתוך שבועות ספורים, וזאת מכיוון שרק חמורים
מזדווגים בחודש מאי.

 
עבודות בית
 
אסור לטאטא בית ביום חג, כדי לא לעורר את הרוחות הרעות לשוטט בבית. בפי המת הספקיוטי, מניחים צלב מדונג הסיבה היא האמונה כי מי שמת עלול להפוך לע`ול (שד הקברים) הבא להטריד את שלוות החיים, וכדי למנוע זאת מניחים בפי המת צלב מדונג.
 
וולטה
 
המנהג הכרתי העירוני, הוא שבערבו של יום מתלבשים שלא בבגדי עבודה ויוצאים לטייל בטיילת העירונית או בנמל ואוכלים ממתקים ומרכלים ומרכלים.....

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים