| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
ניו-יורק<<יעדים בעולם<<ראשי
יום שישי, 27.05.2022
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
ארה"ב - ניו יורק - היסטוריה
מאת: צוות FIXTRAVEL
לניו יורק שמות חיבה רבים, ביניהם "התפוח הגדול" ו"העיר שלעולם לא ישנה". את השם ניו יורק העיר קיבלה רק שנת 1664. אז ספינות מלחמה בריטיות התקבלו בעיר בברכה ולאות הוקרה על הגיען ניתן לעיר השם על שמו של הדוכס מיורק. המתיישבים האירופים הגיעו לניו יורק במאה ה-16, והם נאבקו במקומיים כדי לבסס את שליטתם. בשנת 1609, תיאר הנרי הדסון את קבלת הפנים החמה שקיבל מהאינדיאנים שחיו במקום, אשר אז לא העלו בדעתם שאותם זרים יהיו אלה שישמידו אותם. הפולשים האירופים הביאו איתם מחלות שלא היו מוכרות באזור, ובעיות אחרות (בראשם אלכוהול) שהביאו להשמדתם של שבטים שלמים.
קיצם של האינדיאנים בניו יורק היה הרבה יותר מוקדם מאשר בחלקים אחרים של ארצות הברית, ובתחילת המאה ה-18 כמעט ולא נשארו אינדיאנים בניו יורק. האירופי הראשון שהגיע לניו יורק היה ג`יובאני דה וורזנו, בשנת 1524. וורזנו נמלט לניו יורק כדי למצוא מחסה מהסערות כאשר חיפש נתיב אלטרנטיבי לסין. 85 שנה אחריו, הגיע למקום הנרי הדסון, אשר עבד עבור חברה הולנדית, וגם הוא חיפש את הנתיב הצפון מערבי לסין. הוא דיווח לעמיתיו על האנשים הידידותיים שמצא במקום, אשר שמחו לסחור איתו, ונהנו משפע שהבטיח אפשרויות סחר חדשות.
במאה ה-17 החל סחר עם הולנדים, ותוך זמן קצר החלו מתיישבים הולנדים להגיע לארץ החדשה השופעת מכל טוב. בשנת 1626, המושל ההולנדי הראשון ניהל משא ומתן עם האינדיאנים המקומיים, ושיכנע אותם למכור לו את האי מנהטן, מה שמבחינתם של האינדיאנים, אשר חתמו על המסמכים שלא הבינו כלל, היה חסר משמעות לחלוטין. מאוחר יותר התנגשו התרבויות, ונסיונותיהם של האירופים לכפות את שליטתם הביאו למלחמה שנמשכה למעלה משנתיים, על השליטה במה שכונה אז "ניו אמסטרדם". בשנת 1664, ספינות מלחמה בריטיות הגיעו לחופי האי, והתקבלו בברכה על ידי המקומיים אשר מיהרו לשנות את שמו של האי לניו יורק, על שם אחיו של המלך האנגלי. שליטתם של הבריטים במקום נמשכה כמעט ללא הפרעה עד המהפכה.
כבר בתחילתה היתה ניו יורק עיר של מהגרים, וחיו בה הולנדים, אנגלים, פורטוגזים, צרפתים וסקנדינבים, וכן העבדים הראשונים מאפריקה. השלטון הקולוניאלי הבריטי הגיע לסיומו המר רק בשנת 1783, לאחר שהתושבים המקומיים סבלו קשות מרעב, עוני ומחלות. שש שנים מאוחר יותר היתה ניו יורק לבירה הראשונה של הארץ החדשה. המעמד הביא לפריחת המסחר בעיר, שמיקומה תרם לשגשוגה. בתחילת המאה ה-19 הוחלט לעשות סדר בעיר, ונקבעה שיטת הרחובות הקיימת עד היום. בשנת 1840 החל הגידול באוכלוסיית העיר, אליה זרמו מהגרים מאירלנד ומחלקים אחרים של אירופה, ועשר שנים מאוחר יותר החלו להיראות לאורך השדרה החמישית הבתים הראשונים בהם היו מים זורמים וחימום. בזמן מלחמת האזרחים תושביה של ניו יורק לא היו מאוחדים בעמדתם. היו כאלה שתמכו בצפוניים, בעוד אחרים, בעיקר המהגרים מאירלנד וגרמניה, תמכו בדרומיים מחשש שהעבדים המשוחררים יקחו את מקומות העבודה שלהם. אך בסך הכל מלחמת האזרחים עברה על ניו יורק כמעט ללא פגע, והעיר ראתה רק התפרעויות. לאחר המלחמה העיר המשיכה לפרוח, אם כי הפערים בין העניים לעשירים גדלו. אוכלוסיית ניו יורק המשיכה לגדול, וכל גל של אירועים באירופה הביא איתו זרם חדש של מהגרים לניו יורק. כל קבוצת מהגרים הצטרפה לבני ארצה שכבר היו במקום. היהודים בלטו במיוחד בין הקהילות אשר ניסו להבטיח שלילדיהן יהיה עתיד טוב יותר. בשנת 1910 היו בניו יורק למעלה ממיליון וחצי יהודים, ואלה דאגו לפיתוח בתי ספר וספריות, לייסד עיתונים, תיאטראות וארגונים קהילתיים שונים.
ניו-יורק מחולקת לחמישה אזורים:
1.מנהטן
2.ברוקלין
3.קווינס
4.ברונקס
5.סטטן איילנד. 
 

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים