| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
מוסקבה<<יעדים בעולם<<ראשי
יום ראשון, 22.05.2022
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
מוסקבה - רוסיה - לאן נטייל
מאת: צוות FIXTRAVEL

הכיכר האדומה -  Red Square 
 
בסוף המאה ה - 15, הצאר איבן השלישי נתן פקודה לנקות את כל האזור שמסביב לקרמלין. הוא החליט לבנות שם כיכר. מהר מאוד הכיכר הזו הפכה לשוק. ובהתחלה השוק הזה נקרא Torg (מילה שכבר כמעט ולא משתמשים בה בשפה הרוסית, פירושה היא - מכירה). אבל מהר מאוד שינו את שמה ל - Fire Square, מכיוון שכל המדפים היו בנויים מעץ ומסיבה זו היו במקום שרפות לעתים קרובות. שמה של הכיכר שונה ל Red Square - (Krasnaya Ploshad), רק במאה ה - 17. משמעותה של המילה Krasnaya השתנה עם הזמן. ברוסית העתיקה Krasnaya פירושה יפה. עם הזמן התחילו להשתמש במילה Krasivaya כשרצו להגיד - יפה, ובמילה Krasnaya משתמשים היום כשמדברים על צבע אדום. אנשים שלא יודעים את משחק המילים הזה חושבים שהשם של הכיכר האדומה, בא מהצבע האדום (צבע שהקומוניסטים השתמשו בו הרבה ואפילו לצבא שלהם הם קראו "הצבא האדום"). אורכה של הכיכר האדומה הוא 500 מטרים. ומהמאה ה - 17 השתמשו בה כמקום מרכזי לאספות והוצאות להורג. בחלק הדרומי של הכיכר יש בימה שקוראים לה - Lobnoye Mesto. במקום הזה הצאר בדרך כלל דיבר עם האצילים שלו. בשנת 1612 שני גיבורים רוסיים Dmitriy Pozharskiy  ו - Kuzma Minin אספו צבא של מתנדבים רוסים כדי לעצור את פולנים שכבשו את רוסייה! הם נצחו במלחמה הזו ולזכר הנצחון שלהם ב - 1818, הרוסים בנו פסל ענק לזכרם של שני הגיבורים. בהתחלה הפסל עמד במרכזה של הכיכר, אך בתקופה הסובייטית העבירו אותו למיקום הנוכחי שלו - מול St. Basil`s Cathedral. הפסל עומד על מסד מגרניט שעליו כתוב: "לאזרח מיניו ולנסיך פוז`ארסקיי מרוסייה עם הכרת טובה,

שנת 1818". 
 


מוסקבה.                                            צילום: איל קמיר

 
המוזילאום ע"ש לנין -  Lenin Mausoleum 

ב - 1924 אחרי שלנין נפטר החליטו (בניגוד לרצונו) לשמר את גופו לדורות הבאים. רופאים , כימאים וקוסמטיקאים, הטובים ביותר נדרשו לשמר את גופתו של לנין. בינתיים בנו את המאוזוליאום הזמני שהיה עשוי מעץ. אחרי ש - Shusev (אדריכל סובייטי מאוד מפורסם) ראה את התוצאות, הוא בנה את המאוזוליאום שאנחנו רואים היום. המאוזוליאום בנוי בצורה של פירמידה. בעבר בתקופה הסובייטית אנשים עמדו במשך חצי יום בתור כדי להיכנס ולראות את הגופה החנוטה של המנהיג הגדול. בכניסה עמדו חיילים שהתחלפו  כל רבע שעה. החיילים עמדו שם במשך 24 שעות ביממה. אסור היה להם לדבר ואפילו לזוז. הם עמדו כמו פסלים. זה היה כבוד גדול לעשות שירות צבאי במשמר הכבוד. במאוזוליאום עצמו עבד צוות גדול של  מומחים. התקציב שהעבירו להחזקת המאוזוליאום היה אדיר. כמה מיליוני רובלים בכל שנה. היום בכניסה עומד שוטר אחד בלבד ורק תיירים מארצות אחרות מתעניינים במאוזוליאום. היו שמועות שרוצים להוציא את גופתו החנוטה של לנין משם ולקבור אותה. ליד הקירות של המאוזוליאום יש קברים של אנשים מפורסמים: סטלין, ברז`נב , אשתו ואחותו של לנין, המחבר הרוסי הידוע - גורקיי, האדם הראשון בחלל - יורי גגרין, ו John Reed-- אמריקאי שכתב ספר "Ten Days that Shook the World" (ספר על מהפכה של בולשביקים).
 
הקרמלין -  The Kremlin 

במשך מאות שנים, הקרמלין היה מבצר של מלכים רוסיים, ולאחר מכן, מרכז למנהיגים קומוניסטיים, והיום הוא משמש כבית לנשיא רוסייה. הקרמלין היה ונשאר סמל לגדולתה של המדינה. ב - 1156, הנסיך יורי דולגורוקיי, בנה את המבצר הראשון. הוא היה עשוי מעץ. במאה ה - 15 הצאר איוון השלישי, הזמין אדריכלים מפורסמים מאיטליה לקרמלין, הם בנו מערכת בניינים מדהימה בסגנון הרנסנס. לאחר מהפכת הבולשביקים חלו שינויים רבים. הקרמלין נסגר לביקורים, וחלק מהכנסיות שבו הושמדו. כך המצב נמשך עד למותו של סטלין. רק ב - 1955, שנתיים אחרי מותו של סטלין, הקרמלין נפתח שוב לביקורים. כמו שנכתב קודם הקרמלין הוא מקום המגורים של נשיא רוסיה, ומקום שבו הוא עורך את הישיבות שלו. זו הסיבה שרק חלק מהמערכת פתוח לציבור הרחב. כך למשל כנסיות ב - Cathedral Square הם מקום הפולחן של הנוצרים במשך 800 שנים. בתקופת המלכים זה vהיה המקום שבו הכתירו את המלכים הרוסיים. כדי לבקר בקרמלין, ניתן לקנות כרטיסים ב - ALEXANDER GARDEDEN  שנמצא מאחורי החומות של הקרמלין או בשטח של הקרמלין עצמו. המחיר תלוי בכמות האתרים שאתם רוצים לבקר בהם. אתם יכולים לבחור לבקר בכל הכנסיות או בחלק מהם. מומלץ מאוד לבקר ב - ARMORY MUSEUM וב - DIAMOND FUND. שם אפשר לראות אוסף מדהים של נשק, כתרים של המלכים הרוסים, כולל הכתר של מלכת CATHERINA עם תוספת של 5000 אבנים, אוסף של יהלומים מעולים, והמפורסמים ביותר הם:  THE ORLOV DIAMOND- יהלום ענק ממקדש הודי שהרוזן אורלוב העניק למלכת CATHERINA, ויהלום SHAH- ששייח` פרסי שלח למלך ניקולאס הראשון. אפשר לראות כאן גם אוסף עשיר של בגדי מלכים רוסיים, כרכרות שהמלכים השתמשו בהם, ואחת מהן, כרכרה מצופה זהב שמלכת CATHERINA השתמשה בה לטיולי הקיץ שלה. במקום, ניתן לחזות בהרבה מאוד דברים מעניינים שמתארים את גדולתה של רוסיה לפני התקופה של קומוניסטים.
פתוח לביקור בין הימים שישי לרביעי בשעות : 10:00-13:00 ו - 14:00-17:00 .
טלפון: 00-7-095-2292036 אם אתם לא אזרחים רוסים, מחיר הכרטיס יהיה יקר יותר, ותצטרכו לשלם עבורו בדולרים. אם אתם מתעניינים באומנות, ובמיוחד באומנות נוצרית אתם חייבים לבקר בכנסיות של קרצלין.  אוסף מדהים של ICONS, פרסקו (ציורים על הקירות). מומלץ לבקר לפחות בחלק מהכנסיות הבאות:
Cathedral of Achangel, Church of the Depositon of the Robe,Cathedral of Annunciation 
 


מוסקבה.                                            צילום: איל קמיר

 
NOVODEVICHIY COVENT 

דרומה ממרכז העיר, ישנם מספר מנזרים שנבנו כדי להגן על העיר מפני המונגולים (במאה ה - 12) ומפני הפולנים. הגדול והיפה שבהם הוא - NOVODEVICHIY COVENT שנבנה בשנת 1524, לכבודו של השבוי Smolensk מליטא. בהתחלה, בנו רק כנסייה לבתולות של Smolensk , ורק בסוף המאה ה - 17, אחותו החורגת של פטר הגדול, סופיה, נתנה פקודה לבנות בניינים נוספים. היא הייתה האחות הגדולה במשפחה, ולאחר שאבי המשפחה נפטר, היא חלמה על שלטון מוחלט על המדינה. אך הזמן עבר, ופטר התבגר וב - 1689 הוא תפס את השלטון במדינה וסגר את אחותו החורגת במנזר, ושם היא נשארה עד סוף חייה. ב - 1812, נפוליאון, ניסה להשתלט על המנזר, אך לפי הסיפור המפורסם הנזירות הצילו את המנזר. מכיוון שהמנזר נבנה ע"י צאר (ואסילי השלישי), במשך שנים רבות הוא היה מיועד רק לבנות משפחת האצולה הרוסית. אך כפי שאמרתי קודם, הייעוד של המנזר היה לא רק דתי אלא גם צבאי. עד אמצע המאה ה - 20 הוא היה למעשה הקצה הדרומי של מוסקבה. בשטח המנזר יש 12 מגדלים, וזה מסמל את התפקיד הצבאי של המנזר. בנוסף למגדלים יש במנזר קתדרלה יפיפייה וכנסיות מקסימות. אחרי המהפכה, הבולשביקים לא השמידו את המנזר, אלא הפכו אותו למוזיאון היסטורי. במוזיאון הציגו ציורים רוסים עתיקים ונדירים (בנושאים דתיים וחילוניים), עבודות עץ וקרמיקה, בדים, רקמות עתיקות ועוד. היום רק כנסיה אחת במנזר פתוחה למתפללים. אבל במקום יש תמיד מבקרים.
כתובת: 1 Novodevichiy Proezd
טלפון: 00-7-095-2468526 או 00-7-095-2453168
תחנת הרכבת: Sportivnaya  התחתית הקרובה
 שעות פתיחה: ימי רביעי, חמישי, שישי, שבת , ושני. בין השעות 17:00 -10:00 סגור ביום שני האחרון כל חודש.
 
בית הקברות של NOVODEVICHIY 

עוד בתקופה הסובייטית הרבה מאוד מבקרים באו לכאן, כדי לבקר בבית קברות של המנזר. לדעתי זה בית הקברות הכי פופולרי ברוסיה. בבית קברות של מנזר NOVODEVICHIY, קבורים האנשים המפורסמים ביותר ברוסיה:GOGOL, CHECKOV KHRUSCHOV , SHALYAPIN, PROKOFYEV, והרבה מאוד פוליטיקאים, אנשי אומנות ותיאטרון אחרים.
כתובת: Luzhnetskiy Proezd
טלפון: 00-7-095-2466614
תחנת הרכבת: Sportivnaya התחתית הקרובה
שעות פתיחה: כל וים : מ10:00- עד 17:00
 
KITAI GOROD 
 
זה האזור העתיק ביותר במוסקבה מחוץ לקרמלין. הפירוש המילולי של KITAI GOROD הוא CHAINA TOWN, אבל באזור הזה לעולם לא היו ישובים של סינים, כך שמקור השם הזה הוא עדיין נושא לויכוח של היסטוריונים. KITAI GOROD נבנה במאה ה - 12. ומהמאה ה - 14 הוא הפך להיות אזור מסחרי. היו בו הרבה חנויות ושווקים. בתחילת המאה ה - 20, לפני המהפכה הבולשביקית, זה היה האזור המסחרי העיקרי של העיר. זה היה מרכז הבנקים והמשרדים של החברות הגדולות. אחרי המהפכה חלו שינויים רבים, ורק לאחרונה האזור חזר לימי גדולתו. הוא שוב חזר להיות מרכז מסחרי ופיננסי, ובנקים חדשים וחנויות חדשות נפתחו בו. ה - KITAI GOROD, נמצא בדיוק בסוף הכיכר האדומה.
 
TVERSKAYA ULIZA 

במאה ה - 19 זה היה רחוב מאוד מפורסם בזכות המסעדות, המלונות, והחנויות של האופנה הצרפתית. בתקופה של סטלין, הרחוב קיבל שם חדש, רח`GORKIY , על שם של מחבר רוסי מפורסם MAXIM GORKIY-. בשנים האחרונות נפתחו כאן הרבה מאוד חנויות חדשות. הרבה מאוד משקיעים ממדינות שונות פתחו בוטיקים ברחוב הזה. אתם יכולים למצוא כאן בנקים, חנויות ספרים, פרפומריות, מסעדות ובתי קפה. ביום בהיר זה מקום מצוין לטיול. דבר נוסף שמאפיין את רח`Tverskaya , הם בנייני דירות גבוהים עם לוחות של שמות עליהם. ברוב הדירות גרו אנשים מפורסמים (שחקנים, פוליטיקאים ועוד).
 
המטרו של מוסקבה - Moscow Metro 
 
אין הרבה תחנות רכבת תחתית בעולם שאפשר להשוות אותן עם ה- METRO של מוסקבה. מי שהיה במוסקבה ונסע ברכבת התחתית, יסכים איתי שזו אטרקציה, וזו באמת אטרקציה תיירותית שכדאי לבקר בה, אפילו אם אתם מעדיפים להשתמש במכונית שכורה ולא בתחבורה ציבורית! לכל תחנה יש סגנון משלה. בחלק מהם יש מוזאיקה מדהימה. חלק מהן מזכירות ארמונות, ובחלק מהתחנות אפשר לראות פסלים של אנשים מפורסמים. לראשונה הרעיון לבנות מטרו במוסקבה היה ב - 1902, אבל אז הרבה מאוד התנגדו לו, ורק ב - 1930 התחילו לבנות במוסקבה את ה - metro, מכיוון שהאוכלוסיה של העיר גדלה פי 2 - למעשה כל המדינה השתתפה בבניית ה - METRO. גברים ונשים מכל ברית המועצות הגיעו למוסקבה כדי להשתתף בבנייה. החומרים לבנייה הגיעו מכל רחבי הארץ:Ukraine, Uzbekistan , Ural, Caucasus. ב - 1935, נפתחו במוסקבה 13 התחנות הראשונות. היום במוסקבה יש 120 תחנות רכבת תחתית, אך עדיין ממשיכים לבנות תחנות חדשות. הרבה מאוד אזורים שפעם נחשבו לפרברים של העיר, שייכים היום למוסקבה, והם רחוקים מאוד ממרכז העיר, כך שהאפשרות היחידה להגיע לשם היא רק באמצעות ה - METRO. זו הסיבה שה - METROממשיך להתפתח בעיר. כל יום פועלות בעיר 7800 רכבות, המהירות שלהם כ - 90 קמ"ש. בין 6 ל – 8 מיליון אנשים משתמשים ב – METRO של מוסקבה מידי יום. זה אפילו יותר ממס` הרכבות התחתיות בלונדון ובניו יורק ביחד. בשעות העומס הרכבות מגיעות לתחנות בכל 2-3 דקות. תחנות שמומלצות במיוחד לביקור הן:Arbatskaya, Belorusskaya, Chekhovskaya, Chistiye Prudi, Kievskaya Komsomolskaya, Kropotkinskaya, Mayakovskaya, Novokuznetskaya, Ploschad Revoluzii, Teatralnaya. Park KulturiCathedral of Christ Our Saviorזו קתדרלה שיכולה לסמן את התקופה החדשה שהתחילה ברוסיה אחרי נפילת השלטון הקומוניסטי. הקתדרלה הראשונה, נבנתה לכבוד הגירוש של נפוליאון ממוסקבה ב - 1812. התחילו לבנות אותה ב - 1839, אך תהליך הבנייה נמשך עד 1883. זה היה הבניין הגבוה ביותר במוסקבה. כיפת הזהב שלו היתה בגובה של 103 מטר. אבל ב - 1931, סטלין הרס את הבניין, ובמקומו בנו בריכת שחייה. אך לאחר נפילת השלטון הקומוניסטי, ראש העיר של מוסקבה יורי לוז`קוב החליט לבנות מחדש את הקתדרלה. הנשיא הוציא פסק דין שלבניית הקתדרלה לא צריך לקחת אפילו פרוטה מהכספים הציבוריים. ואנשים התחילו לתרום כספים כדי לבנות אותה מחדש לבניית הכנסייה תרמו כסף אנשים פשוטים, הכנסייה הרוסית, וגם תורמים ממדינות אחרות. ב - 1998 נפתחה בקתדרלה כנסייה קטנה ומוזיאון לציבור הרחב.
כתובת: רח`VOLKHONKA 15
תחנת הרכבת: KROPOTKINSKAYA התחתית הקרובה 
 


מוסקבה.                                            צילום: איל קמיר

 
ARBAT 
 
אם הגעתם למוסקבה, אתם חייבים לבקר ב – ARBAT. זהו אחד האזורים המפורסמים ביותר במוסקבה. הוא מחולק ל - ARBAT הישן, ו - ARBAT החדש. באזור הישן עם המדרחוב המפורסם, יש כנסיות ישנות, בתים מעץ, ובניינים מפוארים מהמאה ה - 19. בכל פינה כאן רואים את ההיסטוריה של מוסקבה, ולא רחוק משם נמצאים בתי קפה, בוטיקים, ובניינים מהתקופה הסובייטית של Arbat החדש, שנבנה במוסקבה במאה ה - 15 (מערבה מ - KREMLIN). בהתחלה גרו באזור אומנים של הצאר וקצינים המופקדים על סוסי הצאר, אבל במאה ה – 18 האומנים עזבו את האזור ואנשי אצולה עברו לגור בו. מאוחר יותר גם אנשי אומנות וספרות עברו לשם. היום באזור יש הרבה מוזיאונים של אנשים מפורסמים שגרו פה:
המוזיאון של PUSHKIN המוזיאון של LERMONTOV המוזיאון של המוסיקאי SKRYABIN המוזיאון של הזמר המפורסם SHALYAPIN באזור נמצא תיאטרון רוסי מפורסם מאוד, ועוד הרבהמקומות שכדאי לבקר. בנוסף לזה במדרחוב ARBAT יש חנויות מזכרות ועתיקות מהמפורסמות ביותר ברוסיה.אפשר למצוא כאן דברים מדהימים! אך די יקרים. המדרחוב ידוע במוסקבה כמרכז של אנשי אומנות ובוהמה!

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים