| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
מידע כללי<<ראשי
שבת, 24.08.2019
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
מטיילים מספרים - דרום אמריקה - הוואנה - קובה
מאת: צוות FIXTRAVEL
הוואנה - קובה
 
מאת: איבון סנדיפורד
ישנם סוגים שונים של סגנונות חיים בקובה והתיירים מזהים מתוכם 3 סגנונות בסיסיים. לפני שהקובנים עוזבים את שדה התעופה, בכל מקום בו הם יכולים, הם משלמים בכסף הלאומי, בעוד שהתיירים לא נוהגים כך.
את התיירים ניתן לחלק ל - 2 קטגוריות, אלו שההסעה של בית מלון של 5 כוכבים אוספת אותם משדה התעופה, ואלו שלא. ההתמקחות מתחילה מייד מחוץ לדלתות שדה התעופה, וקשה להתמודד עם זה מיד בהתחלה.
הנסיעה לעיר נחקקת היטב בזכרון, הן בזכות מספר האופניים ללא פנסים, והן בשל המספר הגדול של מכוניות אמריקאיות, בעיקר משנות ה -50.

קבלת הפנים שלי היתה חמה במיוחד לאור העובדה שיוג`ינה שכחה לגמרי מבואי, למרות שהזמנתי אצלה חדרים מראש כבר ממדריד. את עשרת הימים הבאים היא העבירה בהתנצלויות חוזרות ונשנות, וכפיצוי קיבלתי את החדר שלה ושל בעלה. המשפחה והחברים היו מאוד אדיבים.
המילה אותה מזמזמים כולם היום בהוואנה היא יוסביו איקס. לאחר שנים רבות של הזנחה, זהו האדם היחיד שמנסה לשמר חלק מהבניינים החשובים של העיר. אך עדיין ישנם כ-90,000 מבנים שפשוט קורסים כל שנה.
אחת הסיבות שבאתי לקובה היא כדי לראות קומוניזם מהסוג של קסטרו, אך עבורי זהו עלבון לראות כיצד אדם שמעריך אומנות ותרבות יכול לחיות בסביבה קודרת כל כך. הבתים הישנים בהוואנה הם בעלי קסם מיוחד בגלל אווירת הקדרות שלהם וההרס, אך מחוץ לעיר ובאזורים אחרים הבתים שנבנים לאחרונה הם מכוערים, מלוכלכים, ואין בהם אף דבר אטרקטיבי. הניגוד בין הבניינים והאנשים הרשים אותי ביותר. צנרת שקיימת עוד משנות העשרים, ריהוט שאף פעם לא היה יפה, מים וחשמל שמפסיקים לפעול לפרקי זמן ארוכים - כל אלה הם לא דברים שיכולים לגרום לשמחה, לצחוק, ולמוסיקה.
אם יש לך כה מעט, הרי שהמוסיקה והחיוך הם התחליף למה שלא קיים.
הוואנה מחולקת למספר אזורים - ודאדו (Vedado) הוא מקום טוב ללינה, במירמר (Miramar) יש בתי מלון טובים, אך היא מרוחקת מהוואנה העתיקה שבה יש את רוב המוזיאונים ואטרקציות נוספות.
בנוסף למוניות הרגילות יש אוטובוסים, וכן קאמל שזהו כלי
תחבורה המכיל 250 איש. כדאי לנסות זאת לפחות פעם אחת, אך עליך להילחם בדרכך החוצה, אחרת תמצא את עצמך עדיין ברכב 3 תחנות אחרי התחנה שבה היית אמור לרדת.


העיר עצמה גדולה ויש להגביל את הטיול בתחילה לעיר העתיקה - החל מהקפיטוליו (Capitoli) - הבניין המרשים ביותר, משם מומלץ לעבור דרך מלון אינגלטרה ולאורך פסאו מרטי לכיוון הנמל.
רחוב אוביספו הוא לב ליבה של הוואנה המתויירת. מלבד הסיגרים, הרי שהוואנה היא המקום האחרון לערוך בו קניות, אלא אם כן יש ברשותך הרבה דולרים שאותם ניתן לבזבז בחנויות של בתי המלון שבמרכז הוואנה או מירמר.

 
האוכל בקובה הוא לא נכס, והוא די מוגבל. גם כשהחומרים הגולמיים טובים, ההכנה שלהם לא ניתנת לתיאור. 50 אחוז מהצאן נעלם מהאימאז שנת 1990 וזאת בגלל הקיצוץ ביבוא המספוא מאירופה המזרחית, וכך הפכו החלב והבשר למצרך קשה מבוקש בקובה. ב - 1991 נגרמו בעיות חמורות בחקלאות כתוצאה מהירידה במסחר ומנפילת הגוש הסובייטי. מערכת המסעדות בקובה היא מאוד מעניינת. מאז 1995, paladares (פלדרס) פרטיים התחרו עם המסעדות שנוהלו בידי המדינה ובאופן כללי הם הרבה יותר טובים. ניתן למצוא אותם בבתים פרטיים, הם מוגבלים ל - 12 מקומות ישיבה ובאופן רשמי הם לא יכולים להגיש בקר, מכיוון שכל הצאן מנוהל על ידי הממשלה. אם אתה שוהה בבית פרטי מחוץ לעיר הבירה, הרי שיכינו עבורך ארוחה תמורת כ - 5 דולר, או כ - 8 דולר אם תזמינו לובסטר. קשה לאתר מסעדות אלו מכיוון שברחוב לא נראים שלטים ויש להתקשר כדי לוודא. אכילת פיצה הנאפית מאחורי חלון ומוגשת על חתיכת נייר מלוכלכת נראית גרוע, אך אני עשיתי זאת מספר פעמים ושרדתי.


כדאי להימנע מהזמנת טיסה עם קובנה, עליך להמתין שעות בתור ובסופן יאמר לך שהטיסה מלאה.
אי אפשר להחליף דולרים למטבע הלאומי בבנק ויש למצוא משרד המרה, ושם התור בד``כ ארוך מאד, בנוסף מקבלים פה רק שטרות שבהם לא ניתן להשתמש בטלפונים. במשך 9 ימים בקובה ראיתי רק טלפון נייד אחד וזה היה בשדה התעופה.
מוזיאון המהפכה - לפני שהולכים למוזיאון רצוי לקבל מידע על
ההיסטוריה המאוחרת של קובה, אחרת תמונות הגיבורים ממרטי ועד צ`ה די מביכים. קשה להציג נושא שכזה בהצלחה. מוזיאון הסיטי שווה ביקור רק בגלל הבניין.


ארמון הגנרלים (palacio de los capitanes generales) הוא בסגנון הבארוק ויש בו הרבה רהיטים ודקורציה עשירה.
יש מוזיאון לכל נושא כמעט, לחלקם ניתן להציץ מהרחוב.
מלון נסיונל שנפתח בשנת 1930 הוא גדול ואלגנטי והוא וצופה על המלקון (Malecon) (הכביש באורך 8 ק``מ לאורך החוף המקיף את העיר), כדאי לשבת בו ולשתות ולהאזין למוסיקה, גם ווינסטון צ`רצ`יל וגם פרנק סינטרה עשו זאת.
המרחק מהוואנה לסנטייגו דה קובה הוא כ - 900 ק``מ, כך שנראה די הגיוני לבקר בעיר טרינידד. ב - 1988 הוכרז המקום ע``י אונסקו כאתר מורשת עולמית. היה זה היישוב השלישי שנוסד בקובה ב - 1514. הרנן קורטז הגיע כדי לחפש אנשים שיעזרו לו לכבוש את מקסיקו ואז לא קרה דבר עד אמצע המאה ה -19, אז הסוכר הוא שהביא לעושר שמימן את בניית העיר הקולוניאלית היפה הזאת שלא השתנתה הרבה מאז. הנסיעה באוטובוס אורכת כ - 6 שעות, אך היא מאפשרת לראות את נופי הכפר, רובם שטוחים, אך ככל שמתקרבים לטרינידד, הגבעות מזכירות את האי באלי. האוטובוס נועד בעיקר לתיירים. הוא ממוזג, נוח, ומאוד יקר. המארחת שלי דאגה להזמין לי חדר מראש. העיר מונה כ - 5000 תושבים ובמרכזה יש כיכר מאוד יפה.
הבתים נראים קטנים מבחוץ אך יש להם פטיו. המקום בו שהיתי נבנה בשנת 1810. ראיתי מספר מוזיאונים אחר הצהריים, ואח``כ אכלתי ארוחת ערב של לובסטרים.

 
ביקרנו בכפר קטן בשם קוקודרילו (Cocodrilo) - הרבה בקתות וקו חוף סלעי והמים הכחולים ביותר שראיתי מעודי. זהו ביתם של תחנת מחקר הצבים. זהו גם ביתו של הדייג שהוא גם המבשל הטוב ביותר בקובה. המבחר בתפריט היה דג או צב. הרעב וגם הסקרנות התגברו פחדיי, והזמנתי חצי דג וחצי צב. הצב היה טעים מאוד ואפילו לא הרגשתי אשמה, אבל הדג היה טוב יותר. לקינוח אכלתי קוקוס.
בחזרה עצרנו בחוות קרוקודילים. זהו פארק שליו, יפה ומלא
אגמים מכוסים לילי, ובנוסף לקרוקודילים מסתובבות חיות
נוספות, מאולפות. אני הייתי המבקרת היחידה באותו היום.
התרשמתי מאוד מהמקום והייתי די מבוהלת מהקרוקודיל הענק שפער את לסתותיו במרחק של סנטימטרים ספורים ממני.


הגעתי לשדה התעופה בדיוק בזמן לטיסה של ,21:00 בחזרה
להוואנה בהבטחה לשלוח העתקים מהקלטות של חברים משותפים. יוג`ינה ומשפחתה שמחו מאוד לראות אותי, המטען שלי נשמר ללא חיוב בימים שנעדרתי.
השמש זרחה עבורי ביומיים הנותרים שלי בקובה ומזג האויר
היה נהדר - 30 מעלות. הגעתי להסכם עם אחראי הבריכה בקומודורו, בריכה נקייה אותה היה עלי לחלוק עם עוד 2 אנשים בלבד, כנראה מכיוון שהבונגלו במלון היו ריקים, אבל עבור 5 דולר ליום לא התלוננתי.
מחיר הנסיעה לשדה התעופה היה סביר, והפרידה מהוואנה עם נשיקה מנהג המונית הנושא את המזוודה שלי לשדה התעופה היתה נחמדה. יוג`ינה ומשפחתה ליוו אותי במדרגות בהבטחה לחזור ולבקר.
הבה נקווה שיום אחד כשפידל ינהג לו ברחובות ההרוסים של
עיר הבירה שלו, הוא יבין מה הוא עשה לחיי מיליוני בני עמו.

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים