| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
גליל עליון<<טיולים בארץ<<ראשי
יום ראשון, 22.05.2022
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
מסלול טיול - גליל עליון - פקיעין
מאת: איתמר כהן
שם המסלול: פקיעין
 
אזור: גליל עליון
 

רקע: 

יהודים היושבים בגליל  ברציפות מאז ימי בית II כך טוענים אנשי משפחת זינאתי החיה עד היום ליד בית הכנסת בכפר פקיעין שתושביו כיום הם דרוזים, מוסלמים  ונוצרים. טענה זו הולכת ומתחזקת עם השנים. ידועים שרידי ישוב יהודי בגליל עד המאה 11 . עדויות על יהודים בפקיעין יש החל מ 1522 בספרו של הנוסע ר` משה באסולה ובעדויות רבות לאחר מכן. בימי מלחמת בר כוכבא נמלטו שמעון בר-יוחאי ובנו אלעזר אל מערה בכפר פקיעין . האגדה מספרת שעץ חרוב צמח ליד המערה כדי לכלכל אותם ומעיין פרץ בסמוך כדי לרוות את צמאונם.
הכפר פקיעין הוקם בבקעה שבין הגוש המורם של הר מירון לבין הגליל המערבי. הבקעה , המעיין היו סיבה טובה להקים כפר. כיום גרים בכפר 5000 איש 75% מהם דרוזים, 25% נוצרים. סביב המעיין של הכפר עין אל באלד התפתח, מרכז העסקים הקטן של הכפר. ערוגות השלחין היו ממערב למעין בחלק הנמוך של הכפר. היום בעידן המודרני עבר המרכז אל הכביש העובר בשוליים העליונים של הכפר.

אורך המסלול:  ½ 1 ק"מ

משך מסלול: 2-3 שעות
עונה מומלצת: כל השנה. 
רמת קושי: קל


תיאור המסלול :

הבאים מהמרכז יפנו מזרחה בצומת אחיהוד ויסעו בכביש 85 עד צומת רמה (1) שם יפנו שמאלה (צפונה) בכביש 864 מהיפים בארץ . הדרך תוביל אותך לפקיעין אליה מועדות פנינו. שלט של מוקד לילה (2) מרמז שכדאי לחפש מקום חניה כדי לרדת אל השביל. שלט  מסעדת המערה ממזרח לכביש ומפה על לוח אבן סימן ממערב לכביש הם סימן לתחילת המסלול (3) נלך בשביל המסומן בשחור אל מערת  בר יוחאי (4) חרוב ענק ונקיק סלע. המסורת מספרת שכאן שהה שמעון בר יוחאי ובנו 12 שנה. מכאן נרד בשביל המסומן אל כיכר הכפר שהתפתחה סביב המעין (5) נוכל לנגב חומוס או לשתות מיץ מפרי העונה. אפשר לפנות בשביל המסומן ימינה. הפעם השביל לאורך כביש. נגיע על דיאוון המוכתר (6) מבנה עם גג קשתות משולב בעצי אלון עתיקים. נלגום כוס תה או קפה ונחזור אל כיכר המעין (5) קומקום קפה ענק של תנועת הנוער המקומי יורה לנו על כיוון ההליכה לאורך שביל מסומן באדום. נחלוף ל פני הכנסיה היוונית אורתודוכסית (7). הכנסיה נבנתה ב –1894 על חורבות הכנסיה העתיקה. נשים לב לערוגות השלחין שנותרו  מהימים שלא נבנו בתים מתחת למעיין והמקום שימש לחקלאות. נמשיך עם השביל המסומן אדום עד שיפנה שמאלה. אנחנו נחפש את דגל ישראל וניפנה ימינה (היום יש סימן נוסף – המספרה של אחי). מימין ביתה של מרגלית זינאתי (8) שלפי המסורת משפחתה לא עזבה את הארץ מעולם. משמאל בפינה בית הכנסת של פקיעין (9) אחרי ביקור בבית הכנסת נחלוף ליד בית התפילה הדרוזי – חילווה (10) אופייני לדרוזים בית תפילה שאינו בולט, אינו שונה מבית רגיל. הסיבה לכך היא היות העידה הדרוזית, עידה שתמיד נרדפה וקימה את דתה במחתרת. מכאו נפנה שמאלה ונלך לאורך רחוב עם מסעדות. נוכל לקנות תבלינים ושמן זית ומומלץ לקנח בפיתה אצל ראיה (12). אם הגענו בעונת מסיק הזיתים כדאי לבקר גם בבית הבד (13) . 
הערה : הרכב האוסף יחכה בחניה שליד הטבון של ראיה (12)
 
מפת המסלול:
 
 
 
מקרא:
 

 
עונה מומלצת:
כל השנה.


הוראות בטיחות:
אין הוראות מיוחדות.


ציוד:

 1.5 ליטר מים לאדם , כובע , נעלים נוחות להליכה , משקפי שמש ואולטרהסול להגנה מפני הקרינה.

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים