| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
יפו<<ראשי
יום שלישי, 25.02.2020
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
אתרים לאורך רחוב יפת ובסביבתו
מאת: איתמר כהן
תיאור המסלול:

הסיור מתמקד באתרים שמחוץ לחומת יפו העתיקה.בתי ממשל תורכי, בתי עשירי יפו, מוסדות נוצרים, שהוקמו בארץ ישראל בסוף המאה ה - 19 ,בית קברות יהודי שהיה מדרום לעיר, הבנק הציוני הראשון ובית עולים. לצד הישן, התחדשות יפו המצביעה על רצון רבים לגור במרחק הליכה או נסיעה קצרה ממוקד החיים בארץ.
הבאים מאיילון ירדו במחלף קבוץ גלויות (1). ייסעו מערבה ברחוב קיבוץ גלויות (2) עד קצה הרחוב. שם יפנו שמאלה לרחוב סלמה (3) ומיד ימינה בשדרות ירושלים (4). ברמזור הבא פניה שמאלה לרחוב רזיאל (5).אם יש מקום ניתן לחנות ברחוב, או לפנות שמאלה לרחוב מרזוק ועזר.מדרום לרחוב מקום חניה. נתחיל בסיור הרגלי ברחוב הסוכנות (המשכו של רחוב יפת) ליד מגדל השעון (6). (ומכאן נשתמש בקטע מוגדל של המפה) .המגדל השעון (6) נבנה ב - 1906 ,במלאת 25 שנה לשלטונו של עבדול חמיד ה -II המגדל שוחזר ובחלונותיו מתוארים פרקים בתולדות יפו. כיבוש העיר בעזרת חיילים בתוך כדים, ספינות הנושאות את ארזי הלבנון, טבוע היהודים על ידי הרומאים בזמן המרד הגדול.
הערה: תחילתו של רחוב יפת אינו מרשים אך נחמד לחזור לכאן בסוף הסיור לזלול משהו באחד הדוכנים העסיסיים או לפנות מזרחה אל שוק הפשפשים (7). השוק הצמוד לשעון נקרא שוק המנזר (8) והוקם על יד הכנסייה היוונית אורתודוכסית שסמלה מתנוסס מעל שער הכניסה.ברחוב יפת מס`18  ניצב שלט על בנין עלוב המזכיר ,שכאן היה בנק אפ"ק (9) (אנגלו פלסטיין קומפני),שהוקם ב - 1903. הבנק היה סניף של אוצר התיישבות היהודים - הבנק שהוקם על ידי הרצל והיה הזרוע המבצעת של פעילות ההסתדרות הציונית בארץ - מבנק זה צמח בל"ל. משמאל יפו המתחדשת. בהמשך ברחוב יפת 34 היה בית העולים (10). בבניין זה התגוררו העולים היהודיים עם הגיעם לנמל יפו. ב - 1.5.1921נרצחו 13 עולים ע"י פורעים ערבים. אם השער פתוח כדאי להיכנס לחצר, שהיא אופיינית לסגנון המזרח. היופי מופנם. עצי דקל וגפן מטפסת להנאת החיים בחצר. בשכנות ברחוב יפת 36 שכן בית החולים הצרפתי (11). הבית נקרא על שם המלך הצרפתי סנט לואי שעמד בראש מסעי הצלב. הוא הוקם על מצודה שהיתה בפינת העיר העתיקה וכונה "המצודה האנגלית". האנגלים סייעו לטורקים בהגנת יפו נגד נפוליון אויבם. הבניין מזכיר את הבנייה בפריס ולונדון במאה ה - 19. בצדו השני של הרחוב בהמשך שני מבנים מרשימים - בית ספר לבנים (12) ובית ספר לבנות (13), בו שוכן היום ביה"ס "אורים" .ממול יש בנייה חדשה ומפוארת. בהמשך הרחוב בתי עשירי יפו של ראשית המאה ה - 20 .חלקם בתהליך שיפוץ. ברחוב יפת 51 - כנסית "סנט אנטוני" (14). כנסיה פרנציסקנית שהיא
למעשה סניף של כנסיית "סנט פיטר" הנמצאת במרכז העיר העתיקה ואי אפשר היה להרחיבה. נפנה ימינה ברחוב שערי ניקנור . גם כאן יש בתים יפים. חלקם נחבאים מאחורי גן עבות. בפינת הרחובות ניקנור והדולפין כנסיה מרונית (15), שהיא עוד כנסיה ממספר מרשים של כנסיות ביפו המתארות את בואם של הנוצרים מארצות שונות - מסקוטלנד, ממצריים, איטליה ועוד. כנסיה זו הוקמה על ידי נוצרים לבנוניים. נמשיך ברחוב ניקנור עד לרחוב הצדף ונפנה שמאלה לתצפית (16) אל הים ואל מקום הטיילת המתוכננת.יש כאן ריכוז של בתים משופצים. אנחנו נמשיך צפונה ברחוב השחף.מכאן כדאי לחזור מעט אל בית מס.6 ברחוב הדולפין לצלצל בדלת ולבקש להיכנס פנימה. אמן הקרמיקה שגר במקום שיפץ את הבית בפשטות ושמר על אופיו המקורי. בוסתן בחצר עם עץ זית וגפן ואריחים ציוריים על הרצפה.ממול בבית הראשון ברחוב הדולפין מומלץ לנגב חומוס אצל עלי כרוון.  נמשיך לרחוב יהודה הימית. בפינת הרחובות יהודה הימית ויהודה מרגוזה נמצא בית העלמין היהודי (17). המפתחות נמצאים ב"חברה קדישא" טל:03-5164595 נמשיך ברחוב יהודה הימית עד רחוב המגדלור.ברחוב לואי פסטר נבחין בשרידי חומת יפו ובפסל הלוויתן (18), שבמעיו המשיך יונה במסעו, שהחל ביפו, ממנה התחיל לברוח מאלוהיו. את הסיור נסיים בביקור בכנסיה היוונית אורתודוקסית (19). בימי שישי אחה"צ אין אפשרות ביקור. תם הסיור.

 
מפת המסלול:
 
 
 
מקרא:

 
עונה מומלצת:
כל השנה.

 
הוראות בטיחות:
יש להיזהר בעת חציית כבישים.

 
ציוד:
1.5 ליטר מים לאדם,כובע, נעלים נוחות להליכה, משקפי
שמש ואולטרהסול להגנה מפני הקרינה, יש להגיע בלבוש
צנוע כדי לבקר במקומות קדושים.
 

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים