| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
כנרת והעמקים<<טיולים בארץ<<ראשי
יום שני, 23.05.2022
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
מסלול טיול - הכנרת והעמקים - נהריים
מאת: איתמר כהן
שם המסלול: נהריים
 
האזור: הכנרת והעמקים

רקע:

מפעל החשמל נהריים הוא מפעל שניצל שני נחלים. הירדן והירמוך. המפעל קשור באדם אחד בשם פנחס רוטנברג, מהנדס מים שעלה מרוסיה וחלם להקים שורת תחנות כוח לאורך הירדן ולהקים את המוביל הארצי. הוא שאף לרתום למפעל גם את הליטאני והירמוך. הוא היה איש מעשי שמייד ניגש לעשייה. תחילה, נלחם להשיג זיכיון, ולאחר מכן יצא לשטח למדוד ולתכנן את המפעל. הרעיון היה פשוט. במקום המפגש של הירמוך עם הירדן יוקם סכר שייצור אגם. מי האגם יפלו 27 מטרים וטורבינות יופעלו ויצרו חשמל. סך הכמות 18,000 קו"ש, כמות עצומה באותם ימים לארץ שהוארה בעששיות ומספר מועט של גנרטורים, שהפעילו כמה מפעלים. מי האגם נוצלו גם לאגירת מי הנחלים ולהשקיה. ב- 1931 הסתיימה בניית המפעל, אך שיטפון אדיר פרץ פירצה של 100 מ` בסכר וגרף את המנועים. באסיפת חירום החליטו כל הפועלים לעבוד ללא שכר, וכך שנה שלמה עבדו יומם ולילה כדי שהמפעל יחל לייצר חשמל. מפעל נהריים היה הראשון בתחנות הכוח של חברת החשמל.
ב - 14  למאי 1948 בא הקץ למפעל, ניתנה פקודה להיכנע, והצבא העירקי תפס את המקום והרס את המפעל. בהסכם השלום עם ירדן, הוחזר לירדנים אי מלאכותי שנוצר בגלל שנוי האפיק הטבעי של הירמוך, שינוי שהיה חלק מהמפעל בנהריים. הגבול הוחזר למיקום הטבעי של הנחל. באי נערכו סיורים בלווי חיילים ירדנים, עד האסון בו נורו שבע תלמידות מבית ספר בבית שמש סיוון, קרן, שירי, עדי, יעלה, נירית ונטלי.
בכניסה לאתר נהרים נמצאת גבעת הבנות - אתר לזכר הנרצחות. את האתר תכננה והקימה בעשר אצבעותיה, אורנה שמעוני 
חברת קיבוץ אשדות יעקוב. אורנה שהייתה עדה לרצח והיתה הראשונה שבאה לחלץ את הנפגעות. מאז מקדישה אורנה  יום יום לשמירה על האתר ומיוחד על ערוגות הפרחים. כמה חודשים אחר הרצח נהרג בנה אייל בלבנון ולזכרו הוקם בית אייל שהוא קנטרי קלוב מיוחד המותאם גם לנכים וכך ישנו מקום מיוחד לבלוי משפחתי, גם אם מישהו מאנשי המשפחה נכה. בית אייל נמצא בקיבוץ אשדות יעקוב איחוד.

תיאור המסלול:


ניסע צפונה מבית שאן לכיוון צמח בכביש 90. כ -3  ק"מ צפונה מקיבוץ גשר פניה שמאלה (1) לכיוון מנחמיה ותל שחרית. נחלוף על הכניסה למנחמיה (2) ונעלה עוד שני ק"מ. ניפנה מאלה (3) וברחבה (4) שלפני תל שחרית נצפה אל שרידי מפעל נהריים במבט "אווירי". נקודות לתצפית: (5) כביש 90 עובר מעל תעלת הירדן המוליכה מים למפעל. (6) צמחיה ירוקה במקום זרימת הירמוך. (7) מערך סכרים המווסתים את כניסת מי הירדן והירמוך אל אגם נהריים (8) צמחיה של אשלים במקום בו היה אגם נהריים. (9) מקום תחנת הכוח מדרום לאגם. (10) שרידי הישוב תל אור בו גרו עובדי המפעל. (11) האי בו נרצחו התלמידות מבית שמש.
הערה: במקום יש תצפית וניתן להגיע אל סכרי הוויסות. ניפנה ימינה ב- (1) וניסע בכביש צר המקביל לתעלת האפס שהעבירה את מי הירדן לאגם נהריים, או שהחזירה עודפי מים אל הירדן. כעבור כ- ק"מ נגיע אל מערכת הסכרים (7), לפני שנסייר בין הסכרים ומפלי המים נתבונן בגבעת הבנות . אתר המוקדש לזכרם של שבע הבנות מבית שמש שנרצחו כשבקרו באי השלום. נסייר בין הסכרים ונוכל להבחין באפיק הטבעי של הירמוך (6) הזורם כאן בין אבני בזלת.

 
מפת המסלול:
 
 
 
מקרא:
 

 
עונה מומלצת:
כל השנה.


ציוד:
1.5 ליטר מים לאדם, כובע, נעלים נוחות להליכה, משקפי שמש ואולטרהסול להגנה מפני הקרינה.

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים