| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
כנרת והעמקים<<טיולים בארץ<<ראשי
יום שני, 23.05.2022
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
מסלול טיול - הכנרת והעמקים - טבריה
מאת: איתמר כהן
שם המסלול: טבריה
 
האזור: הכנרת והעמקים
 

רקע:

טבריה היתה בירת הגליל ובמשך 500 שנה שימשה כמרכז החיים היהודיים בארץ, כשנאסר על יהודים לעלות לרגל לירושלים הם עלו לרגל לטבריה. אבל התחלת העיר היתה די קשה. כשנבנתה טבריה על ידי בנו של הורדוס, אנשים לא רצו לגור בעיר החדשה. היהודים לא רצו לגור בעיר בגלל הקברים הרבים ולכן היה חשש לטומאה. לכן חילק בן-הורדוס למתנדבים בתים ובהמות לעיבוד האדמות, איפשר לעבדים משוחררים להתיישב בעיר ובמהירות גדלה העיר ל- 40,000 תושבים. מימי יהודה הנשיא ולאחר שהוסרה טומאתה ע"י רבי שמעון בר יוחאי, הפכה טבריה למרכז הרוחני של ארץ ישראל. 13  בתי כנסת נבנו בעיר. הכתב המרבע שאתם קוראים בו כעת הומצא בטבריה. כך גם הניקוד. כאן היה מושב הנשיאות, כאן גם נחתם התלמוד הירושלמי. הצלבנים בנו כאן מבצר ומגדליו השחורים מפארים את העיר עד ימינו. המוסלמים כבשו את טבריה ויצאו למלחמה מכרעת בצלבנים בקרני חיטים. המוסלמים נעו בזריזות על סוסיהם ובאו ממרחק לא רב - מטבריה. הצלבנים הגיע מעכו. הם עשו כברת דרך ארוכה - כבדים ומוגנים בשריונים, צמאים, ומיובשים ביום שרב כבד. התוצאה היתה ברורה, ניצחון כביר לצלאח א-דין שנותר לו רק להתגבר על כמה מבצרים עיקשים כמו צפת וכוכב הירדן אותם נפגוש בטיולינו הבאים. בטבריה קברים רבים וחשובים, נזכיר רק שלושה - רבי מאיר בעל הנס, רבי עקיבא, והמדען היהודי הרופא ואיש ההגות הגאוני הרמב"ם. טבריה נחשבת לאחת מארבע ארצות הקודש - ירושלים, חברון וצפת. יהודים רבים גרו בצפת עד לרעידת האדמה הגדולה ב- 1837 שהחריבה את כל צפת ואת מחציתה של טבריה. טבריה היום רק בראשית הדרך עם פוטנציאל נפלא להפוך לעיר התיירות מספר 1 של מדינת ישראל.

 
סיור בטבריה מזמן כמה אפשריות המתאימות
למגוון רחב של מטיילים
 
   

 
זמן המסלול רמת קושי אורך המסלול עונה מומלצת
אפשרות א`:
ביקור באתרים
ללא הליכה רגלית
2 שעות קל ביקור באתרים כל השנה
אפשרות ב`:
ביקור באתרים
בשלוב עם קטע
הליכה להר ברניקי
3 שעות בינוני ביקור באתרים בכל השנה.
בימים חמים רק בשעות
בוקר מוקדמות או ערב
מומלץ ביותר בחורף.
אפשרות ג`:
ביקור באתרים
בשלוב עם קטע
הליכה מיער שוויץ
עד הר ברניקי
5 שעות קל עד קשה 4 ק"מ סתיו אביב חורף (לא
בקיץ). בימים חמים
רק בשעות בוקר
מוקדמות או ערב.
מומלץ ביותר בחורף.

 תיאור המסלול:

אפשרות א`: מצומת כנרות ליד המושבה כינרת נמשיך צפונה בכביש 90. אם אנו חפצים ביום מוצלח נתחיל בביקור בקבר מאיר בעל הנס (9) ומשם נסע להתרפק על עברה של טבריה בבית הכנסת מימי התלמוד (8), גם הוא בסמוך לכביש 90. 50 מטר לפני הכניסה לחמי טבריה המודרנית, רצפת פסיפס עשירה בציורים שצבעיהם חיים 1500 שנה. אריה, מנורות, ארון קודש וגלגל מזלות. ברצפה קבועות גם כתובות בארמית המבטיחות שלום לכל מי שעושה צדקה. מי שמתכנן ללכת לטיילת יתחיל את מסלולו ממערב למלון נהר הירדן (10). גן ארכיאולוגי קטן ובו ממצאים מהתקופה הרומית בצד חומת העיר הצלבנית הבולטת במגדליה השחורים, יהיו מבוא לריחות הדגים והים של טבריה אותם נמצא בשוק טבריה (11).
הערה: אולי בביקור הבא יפתחו לביקור אתרים נוספים כמו השוק, בית מרחץ, מערכות מים הנמצאים מצפון לחמי טבריה.

 
אפשרות ב`: דומה לאפשרות א` בתוספת טיפוס להר ברניקי שלמרות היותו נמוך (20 מ` מתחת לפני הים), הוא מתנשא מעל הכינרת ומהווה נקודת פתיחה מרשימה לסיור בטבריה. את הטיפוס נתחיל מעל למגרש החניה של מלון הולידי אין (7). נתחיל בדרך המסומנת בשחורונעלה להר ברניקי (6), בו שרדה כנסיה ביזנטית ושרידי בורות מים קדומים יותר. הורדוס ואחריו הצלבנים ביצרו את הנקודה הזו במבואות הדרומיים של טבריה, ומלמעלה זה ברור מדוע. מכאן נחזור למטה והמשך המסלול כמו באפשרות א`.
 
אפשרות ג`: מצומת כנרות נמשיך צפונה עוד 3 ק"מ. עמוד הבנוי מחלוקי כינרת ענקיים יסמן את צומת האכסניה בה ניפנה שמאלה (מערבה) (2) (הבאים מטבריה יפנו ימינה). נעלה עם פתולי הכביש עד לפניה ימינה אל יער שוויץ והאכסניה (3). ניסע עד חניון יער שוויץ (4) ושם נתחיל במסלול הרגלי על חלק משביל ישראל. 2 ק"מ נוחים להליכה עם תצפיות מרהיבות עד לבתי העיר ותחילת הירידה בשביל המסומן בשחור (5), חלק מהשביל היורד תלול ויש לרדת בזהירות. נגיע להר ברניקי (6) וננסה לעקוב אחר קו החומה עד לים. נבקר בכנסיה הביזנטית - ונרד בדרך עפר לכיוון מלון הולידי אין (7) ומכאן מסלולנו כמו מסלול א`.
 
מפת המסלול:
 
 
 
מקרא:
 

 
עונה מומלצת:
* כל השנה.

 
הוראות בטיחות:
האקלים באזור הכינרת חם ביותר, לכן יש להימנע ממסלולים
רגליים בשעות חמות, ולהיזהר מדרדור אבנים. הרחצה בכינרת מסוכנת במיוחד בשעות אחר הצהרים.

 
ציוד:
1.5 ליטר מים לאדם, כובע, נעלים נוחות להליכה, משקפי שמש ואולטרהסול להגנה מפני הקרינה.

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים