| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
כנרת והעמקים<<טיולים בארץ<<ראשי
יום שני, 23.05.2022
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
מסלול טיול - כנרת והעמקים - הר הגלבוע
מאת: איתמר כהן
שם המסלול: הר הגלבוע
 
אזור: כנרת והעמקים
 

רקע:

אירוס הגלבוע ומלחמתו האחרונה של שאול בפלשתים, הביאו להר את פרסומו. הר הגלבוע הוא הרכס הצפוני במזרח השומרון. שיאו במצפה גלבוע מגיע רק ל -500  מ`, אך עמק יזרעאל המזרחי שמתחתיו, בעומקים שמתחת למפלס פני הים יוצרים רכס מרשים. ישנם ויכוחים מרתקים על זיהויו של ההר כמקום מלחמתו האחרונה של שאול. אחת הסברות מעבירה את ההר לאזור עמק איילון כשהנימוק המרכזי הוא אזור מלחמות הפלשתים בישראל היה מהירקון ודרומה ומוזר שדווקא המלחמה האחרונה, כששאול היה בשיאו התרחשה מחוץ למקומם הטבעי של שאול, בגזרת בנימין ושל הפלשתים ליד עריהם אשדוד דגון וכו`. גם לגבי בית שאן עליה נתלו גופות המלך שאול ובניו, יש לאנשי אזור עמק איילון תשובה - כתוב בית שן ולא שאן וזה כבר מקום אחר. אותם חוקרים קוראים להר דווקא הגלעד לפי ספורו של גדעון שעלה מעין חרוד להר גלעד הסמוך. מעניין שדווקא הגיאולוגים מצאו הסבר מרתק לקללה "אל טל ואל מטר עליכם". ראשית כמו כל האזורים המזרחיים של ארץ ישראל - המרוחקים מהים התיכון, כמות המשקעים אינה עולה על 400 מ"מ. לזה תוסיפו סלע גיר נקי (מתקופת האיאוקן), ממנו נוצרות חרסיות בעלות כושר ספיחת מים נמוכה והרי לכם הר שלא אוצר בתוכו כמות מים רבה. התוצאה חורש טבעי דל ביותר. הצמחייה המוצלחת בהר מפתחת תכונות של חמקן. בקיץ כשחם היא נכנסת אל מעבה האדמה אל מקלט קריר ולח, שם היא מצמצמת את קיומה לתוך בצל, פקעת או זרע. הצמיחה והנביטה נעשית רק בחורף. אחד הבולטים בחבורת החמקנים, הוא אירוס הגלבוע הפורח במלוא יופיו בסוף חודש מרץ - תחילת אפריל. בגלל יופיו הוא היה בסכנת הכחדה, ולעזרתו נחלצה החברה להגנת הטבע שהחלה במבצע לשמירת פרחי הבר, ובעקבות הכרזת ההר כשמורה - חרתה על סימלה את האירוס שהפך סמל למאבקים הבאים. וכך מצאנו קשר בין איריס הגלבוע שמתחמק מקשיי הקיץ לקללת דויד.
ואם הזכרנו את המאבקים הבאים גם היום יש סכנה להרס בהר הגלבוע. במקום לאכלס ישובים קיימים ישנה כוונה להקים ישוב חדש -מיכל וחבל  כי יש להשאיר מקום גם לטבע.
 
הערה: פריחת אירוס הגלבוע היא בסוף מרץ תחילת אפריל. תצפיות מרהיבות ופריחה אחרת מהווים סיבה להגיע אל ההר גם במועד בו האירוס אינו בפריחה. הליכה בקיץ אפשרית רק בשעות הקרירות של היממה.
 
תיאור אורך המסלול עונה מומלצת רמת קושי זמן המסלול
מסלול א`:
סיור רכב עם
תצפיות ומעט
הליכה
כ – 20 ק"מ נסיעה כל השנה.
השיא בסוף
מרץ תחילת
אפריל, בעת
פריחת האירוס.
קל 3 שעות
מסלול ב`:
תצפית מהר
שאול והליכה
מהר ברקן דרך
העמק הנעלם.
3 ק"מ הליכה סתיו, חורף
ואביב לא
בימי גשם
ולא לאחר
גשם חזק.
מטיבי לכת 4 שעות
מסלול ג`:
תצפית מהר
שאול והליכה
מהר ברקן
לבית אלפא.
4 ק"מ סתיו, אביב,
חורף.
קל - בינוני 4 שעות
מסלול ד`:
נחל יצפור

 
סתיו, אביב,
חורף.
קל - בינוני 2-3 שעותתיאור המסלול:

מסלול א`:
לבאים מהמרכז, מכביש נחל עירון נגיע לצומת מגידו,משם נמשיך לכיוון עפולה עד צומת הסרגל, שם נפנה ימינה. ניסע בכביש 675 עד צומת יזרעאל (1) ** נמשיך ישר מזרחה עוד ק"מ וחצי ונפנה שמאלה בצומת נורית (2) לכיוון הגלבוע. כעבור 5 ק"מ נפנה ימינה בדרך עפר טובה (3) אל הר שאול (4). ניתן לבצע מסלול מעגלי קצר מלווה בתצפיות מרהיבות אל עמק יזרעאל, הגליל התחתון ובימים בהירים גם לגליל העליון. זה הזמן לספר על גדעון שהעלה לכאן את טובי בחוריו. מכאן נחזור לכביש המרכזי של הגלבוע ונעצור בהר ברקן (5). בעונת הפריחה נרד מזרחה בשביל הולכי הרגל אל חורשת האורנים (6) בדרום מזרח, שם יאסוף אותנו הרכב. אם הגענו ביום חול ניסע לבקר במעלה גלבוע (7), לראות את טחנת הרוח המייצרת חשמל. נרד מההר אל כביש 669 (8). כיוון שרק אמצע היום נוכל להנות ממנוחה ורחצה בעין השלושה (הסחנה) שמימיו חמים כל השנה, או לבחור בהמשך הטיול לבית שאן, תל עמל או לבית הכנסת העתיק בבית אלפא.

** ניתן לבקר בעיר יזרעאל  פונים שמאלה מעט אחרי צומת יזרעאל (1). ובמסלול קל נרד ברגל עד עין יזרעאל נזחל קטע קצר במנהרת המים (דרוש פנס).דרך עפר תחזיר אותנו לכביש 675 . נחזור לצומת נורית (2) להמשך מסלולנו.

חורשת אורנים בין עתיקות יזרעאל מאפשרת עצירה לארוחת בוקר. עין יזרעאל בולט בזכות חורשת האקליפטוס שסביבו.

מסלול ב`:
מגיעים להר ברקן לפי תיאור מסלול א`. לאחר סיבוב בהר ברקן נרד לפי השביל המסומן באדום (9) אל עין הסמל (10), מעט צפונה משם נערוך תצפית אל העמק. נפנה שמאלה ומיד נגלה את הירידה אל תחילת העמק הנעלם (11). רכב האיסוף יחכה לנו בעיקול הדרך ליד תל יוסף הישנה (12).

 
מסלול ג`:
מגיעים להר ברקן לפי תיאור מסלול א`. לאחר סיבוב בהר ברקן נתחיל לפי השביל המסומן באדום (9) עד לדרך עפר מתפתלת (13), מסלול עם פריחה מדהימה ותצפיות נפלאות. בסוף המסלול גן יפני של בני המקויה (14). נמשיך עד למגרש החניה של ביה"כ העתיק של בית אלפא (15), שם יחכה רכב האיסוף עד שנסיים את הביקור בבית הכנסת.

 
מסלול ד`:
מגיעים להר ברקן לפי תיאור מסלול א`. לאחר סיבוב בהר ברקן, נעלה על הרכב וניסע בהמשך הכביש, עד למפגש עם הכביש היורד ממעלה גלבוע. נרד מעט אחרי העיקול אל מסלול נחל יצפור (16), השביל מסומן באדום. רכב האיסוף יחכה בסוף המסלול (17) - דרך עפר טובה מגיעה לשם.

 
מפת המסלול:
 
 
 
מקרא:
 

 
עונה מומלצת:
*כל השנה.

 
הוראות בטיחות:
ללכת בשבילים מסומנים. בימי גשם להיזהר מהחלקה - לא ללכת לעמק הנעלם.יש לסגור שערים לבקר שפתחנו כדי לעבור. במסלול ג` חוצים קיבוץ ולכן יש לנהוג כאורחים שקטים שלא נוגעים בדבר.

 
ציוד:
1.5 ליטר מים לאדם, כובע, נעלים נוחות להליכה, משקפי שמש ואולטרהסול להגנה מפני הקרינה.

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים