| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
כנרת והעמקים<<טיולים בארץ<<ראשי
יום שלישי, 24.05.2022
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
מסלול טיול - כנרת והעמקים - הארבל
מאת: איתמר כהן
שם המסלול: הארבל
 
אזור: כנרת והעמקים
 

רקע:

הר הארבל כמו שאר רמות הבזלת בגליל התחתון המזרחי, היא רמה הנטויה לדרום, לכן צידו הדרומי של ההר מתון ואלו צידו הצפוני לא מתון, זה מאפשר לכולם להגיע לפסגה מהצד המתון. הירידה זה כבר עניין לנועזים (יכולים להיות זריזים מגיל 10 ומעלה). כך גם בחיים. בימי שלום ורגיעה ישבו אנשים בצד המתון, לכן מושב ארבל והעיירה ארבל של ימי בית שני נמצאות שם. זה נוח יש אדמה חקלאית והמים זורמים במדרון אל הישוב. בצידו הלא מתון של ההר ישבו הקנאים והמורדים בהורדוס. המצוק והעלייה התלולה אל ההר יצרו תנאים אידיאליים לבניית מבצר. כשעלה הורדוס לשלטון סרבו קנאי הגליל להכיר במלכותו והוא נאלץ ללחום בהם "המערות האלה נמצאו בצלעות הרים תלולים והסלע אשר מעבר פני המערות היה זקוף על פי תהום". הורדוס מצא לאחר זמן רב פתרון. הוא הוריד את חייליו מהמצוק למעלה בתוך ארונות כשהם קשורים לחבלים. כשהם הגיעו בהפתעה לפתח המערות, הם שלחו אש וזרקו את הקנאים לתהום. מספרים , שהורדוס ראה זקן שזורק את משפחתו לתהום. הורדוס הבטיח לשחררו, אך הזקן המשיך בשלו. הוא זרק את כל משפחתו לתהום וקפץ אחריהם אל מותו. במבצר ניראה שרידים מתקופות מאוחרות. שכן המקום שימש כמבצר לפני ימי הורדוס וגם אחרי ימי הורדוס. למרות תפקידו המלחמתי דאגו הבונים ליופיו ושלבו אבני גיר עם אבני בזלת.
במבצר עצמו ניתן לראות בורות מים שאגרו מי נגר מהמצוק. וכן מקוואות - סימן לנוכחות של יהודים. בית הכנסת שהתגלה ליד המושב בחלק המתון של ההר היה עשוי מאולם המחולק לשלושה חלקים המופרדים ע"י שתי שורות של עמודי בזלת. לעמודים הפינתיים צורת לב. בקיר הדרומי הפונה אל ירושלים גומחה ובה היה כנראה ארון הקודש.


תיאור המסלול:


לבאים מצומת גולני (כביש 77) עוברים את צומת פוריה, אחרי עוד 3 ק"מ בתחילת הירידה לטבריה נפנה שמאלה (מערבה) בצומת קרני חיטים (1) לכיוון כפר חיטים ומושב ארבל. נפנה למושב ארבל (2) ובמושב לא פונים ימינה לפי השילוט למיבצר אלא ממשיכים ישר. בצומת הבאה בוחרים את הכביש היותר שמאלי ופונים בדרך עפר ימינה אל שרידי בית הכנסת העתיק (3).לאחר ביקור בבית הכנסת חוזרים אל הכניסה למושב (2) ועם הכביש העוקף את המושב מגיעים לתחילת המסלול הרגלי .במגרש החניה מדרום ל -(5)  (ניתן כמובן לוותר על הביקור בבית הכנסת או להמשיך מבית הכנסת ברגל אל מגרש החניה להמשך המסלול ) אל פסגת ההר אפשר להמשיך ברגל או ברכב. אנחנו מטפסים בחלק המתון של הר הארבל אל פסגתו. מהפסגה יש תצפית מרהיבה (4). כעת נרד אל המבצר.סבלנות !!! הולכים למרגלות המצוק בשביל המסודר כ - 800 מ`. תחילת הירידה החוויתית מהמצוק (5) מסומנת באופן ברור. ניתן לעלות בזהירות אל המבצר (6) עד לקומה השניה. מכאן ממשיכים בירידה אל וואדי חמם - נחל היונים (7). הולכים לאורכו ומגיעים למקום חניית רכב האיסוף (8) נא להיזהר בקטע הפשוט של הירידה (!!) שם נוטים לרוץ ולפול.

 
מפת המסלול:
 
 
 
מקרא:
 

 
עונה מומלצת:
כל השנה. בקיץ בשעות הקרירות,אחה"צ.

 
הוראות בטיחות:
אין לרדת ממצוק הארבל כשהסלע רטוב. יש להימנע מדרדור אבנים וללכת רק בשבילים.רצוי לאפשר לאלו שפוחדים, לא לרדת,לכן רכב האיסוף יחכה עד שנודיע לו לנסוע אל נקודת האיסוף.יש ללכת בזהירות לאורך כל המסלול.

 
ציוד:
1.5 ליטר מים לאדם, כובע,נעלים נוחות להליכה, משקפי
שמש ואולטרהסול להגנה מפני הקרינה.

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים