| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
כנרת והעמקים<<טיולים בארץ<<ראשי
יום שני, 23.05.2022
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
מסלול טיול - כנרת והעמקים - דגניה
מאת: איתמר כהן

שם המסלול: דגניה
 
אזור: כנרת והעמקים
 

רקע:

זהו סיפור על חלוצים שהתיישבו ממזרח לירדן בתחילת המאה. ראשוני דגניה ישבו בחוות כינרת. בגלל בעיות עם מנהל החווה פנו לארתור רופין יושב ראש מחלקת ההתיישבות בהנהלה הציונית, שאפשר להם לפעול כקבוצה נפרדת על האדמות שנרכשו ממזרח לירדן. בדגניה הנחשבת לקיבוץ הראשון חלמו על חיי כפר אמיתי ללא מנצלים ומנוצלים, חיי שיתוף ושוויון "עד שרוך נעל", ובה נוסחו ונוסו רעיונות המשק המשותף, השיתוף ברכוש ובחינוך הילדים. ומכאן צמחו 350 הקבוצים והקבוצות ברחבי הארץ. צורת התיישבות היתה סיפור הצלחה לנוכח הקשיים בהתיישבות, לנוכח המאבק המתמשך להקמת המדינה בתולדות המשק, הקדחת, והניתוק מארץ ישראל המערבית כשהירדן עלה
על גדותיו, רעב ייאוש ואף התאבדויות של חברים. כאן על גדרות המשק נעצר הצבא הסורי במלחמת השחרור לאחר שהספיק לכבוש את מסדה ושער הגולן. כאן רקמו חיי תרבות חדשים, נכתבו והולחנו שירים, חגגו חגים בדרך מקורית והקרינו מכאן לכל הארץ. היום המשק משגשג, טובל בירוק, אך מתמודד עם הקושי העצום להתאים את העקרונות של תחילת המאה לשנות ה-2000. נבקר את הטנק בכניסה למשק. טנק שהוצת ע"י חבר קיבוץ נועז עם בקבוק מולטוב וכך נכתב "לא הפלדה תנצח כי אם האדם". נבקר בחצר דגניה ששוחזרה במלאות 60 שנים לקיבוץ - זו דוגמא ל "שחזור שמושי" הרפת למשל הפכה לאולם קונצרטים. נבקר במוזיאון בית גורדון - מוזיאון לטבע וחקלאות עם אוספים מרשימים. חדר מיוחד מוקדש להוגה הדעות - א.ד. גורדון. נבקר באום ג`וני בו גרו ראשוני הקבוצה. ונסיים בסיור לאורך הירדן ב "צל חורשת האקליפטוס הגשר הסירה" (כפי שכתבה נעמי שמר ז"ל ילידת כינרת). נסיים באתר הטבילה בירדן - הירדנית ונחזה בקבוצות צליינים הבאים לטבול בנהר הקדוש.

 

תיאור המסלול:


ההתחלה בצמח (1) נוסעים בכביש 90 פחות מק"מ ופונים שמאלה לדגניה (2) נבקר בעמדת הטנק, נחנה עם הרכב במגרש החניה של הקיבוץ. נסייר בחצר דגניה. נתרשם ממבנה החצר המוגנת כלפי חוץ ומהבניה באבן הבזלת המקומית. מומלץ להיכנס לבית גורדון - מוזיאון לטבע מעניין (בתשלום). משם דרך דגניה-ב` ניסע בכביש הפנימי לכיוון בית זרע. מעט אחרי היציאה מהקבוץ חוצה את הכביש דרך עפר שלידה צינור מים גדול. נפנה בדרך ימינה (3). אחרי ק"מ פונים בדרך עפר שמאלה (4) לכיוון אום ג`וני (5) האתר מציין את המקום בו החלה אם הקבוצות לפעול כקומונה, האתר בנוי בצורה דומה לבית הבוץ בו גרו ועל הקיר יש רשימה של כל הקיבוצים. מאום ג`וני נצא לסיור רגלי ליד מטעי אבוקדו ותמרים לאורך סימון שביל כחול אל הירדן.
נעבור לגדה המערבית של הירדן ליד בית שאיבה השואב את שארית מי הירדן. (6) משם נלך לאורך הירדן בקטע של שביל ישראל עד לאתר הטבילה של הנוצרים (7) הירדנית. שם יחכה רכב האיסוף.
 
הערה: לפעמים השערים הצהובים ננעלים. מחכים עד שמגיע רכב מתוך דגניה ב או שמצלצלים למזכירות דגניה ב 04-6755611

מפת המסלול:
 
 
 
מקרא:
 

 
עונה מומלצת:
כל השנה.

 
הוראות בטיחות:
הליכה רק בשבילים המסומנים,אסור לגעת בפרי במטעים, זהירות מהחלקה במקומות רטובים.


ציוד:
1.5 ליטר מים לאדם, כובע, נעלים נוחות להליכה, משקפי
שמש ואולטרהסול להגנה מפני הקרינה.

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים