| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
מדבר יהודה<<טיולים בארץ<<ראשי
יום שלישי, 24.05.2022
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
מסלולי טיול - מדבר יהודה - נחל בוקק
מאת: איתמר כהן
שם המסלול: נחל בוקק
 
אזור: מדבר יהודה
 

רקע:
 
מסלול לאוהבי המדבר הכולל תצפיות מרהיבות, הליכה ברמת המדבר, ירידה במצוק ההעתקים וסיום בקניון מרשים שבתוכו נובעים מעיינות שמימיהם יוצרים מפלים ובריכות מים. ניתן לשלב בטיול גם ביקור במצד בוקק. מצד ריבועי בגודל של 20X20 מ`. ראשיתו חשמונאי והמשכו רומאי. נראה שהייתה כאן חווה שניצלה מעיין שנמצא מעליו וצמחי סמר וסוף מצביעים על קיומו. מהמעיין נמשכה אמת מים אל המצד. ואל השדות שהיו בקרבתו. בתקופה הרומית היה כאן מיצד בו היו חיילים רומאיים. שבזמנם הפנוי גידלו גם גידולים חקלאיים. 

 תיאור המסלול:
 
 נציע שלוש אפשרויות :
 

המסלול

אורך המסלול

משך המסלול

עונה מומלצת

רמת קושי

המסלול השלם

8-9 ק"מ

6-8 שעות

מנובמבר עד סוף
מרץ *

קשה

מסלול הארוך ללא צוק תמרור

8-9 ק"מ

5-7 שעות

מנובמבר עד סוף
מרץ *

קשה

ביקור בחלק התחתון בלבד

2 ק"מ

1-2 שעות

כל השנה פרט
לימים מועדים
 לשטפונות

קל

 

*בימי שטפונות לא לחצות את הנחל בחלק העליון אם יש בו זרימה. בחלק התחתון לרדת דרך מצד בוקק - אסור בכל  מקרה לטייל בחלק התחתון הקניוני של הנחל !! תיאור שני המסלולים הראשונים : ההבדל בין שני המסלולים הראשונים הוא רק בתחילת המסלול. מומלץ ללכת את המסלול השלם . אך במקרה של התחלת מסלול מאוחרת מוטב לבצע את המסלול המקוצר - ההתחלה בשני ק"מ של דרך עפר ללא טיפוס וירידה לצוק תמרור חוסכת זמן רב !
תיאור המסלול זהה, למעט שתי שורות שהדגשנו בקו עבור המקצרים .
מגיעים מכיוון ערד בכביש [32] יורדים מהרכב בין הק"מ ה - 64 ל - 65 (1). ( הרכבים יסעו עוד כ- 1 ק"מ יש פניה שמאלה לדרך עפר(2)  יסתובבו ויורידו את המטיילים בצידו הדרומי של הכביש ובמקום בו יוכלו לעצור בשולי הכביש) הולכים לפי סימון שביל ירוק . אחרי 1 ק"מ של טיפוס מגיעים אל תצפית מרהיבה (3), מגובה של 204 מ`, מזרחה אל ים המלח, הרי מואב, מצפון נראה את רכסי דרום מדבר יהודה וצפון הנגב, ומתחתינו נופו של מדבר יהודה. התצפית נמצאת מזרחה מהשביל . נחזור אל השביל המסומן בירוק ונרד אל נחל בוקק. בקצה הירידה נפגוש את השביל לרכב שטח   . אלו שבחרו לקצר יתחילו בין הק"מ ה  65- ל  66- (2). דרך עפר ההולכת צפונה מגיעה עד למפגש עם השביל הירוק (4). במידה והגעתם לערוץ הראשי של נחל בוקק סימן שעברתם את המפגש . רדו מעט עם הנחל ותגיעו אל הסימון הירוק. (החסכון בזמן כ  1- ש` ) מכאן שני המסלולים זהים. יורדים עם הנחל עד שמגיעים כעבור 20 דקות אל מפל של כ  8- מ` (5). עוקפים את המפל מימין וחוזרים לנחל . אוהבי המרחבים יכולים להמשיך על רמת המדבר במקביל לנחל . במקום של מזלג גיאיות (6) נפגשים עם ההולכים בתוך הנחל. אפשר לנוח מעט בצל שיחי רותם ענפים. מכאן נמשיך עד למפל הגדול של נחל בוקק. תצפית מדהימה אל הקניון (7), אל ים המלח ואל המלונות . נחזור אל השביל הירוק הנוח להליכה . עוד שני ק"מ הליכה ונגיע אל השביל האדום היורד דרך מעלה בוקק (8). אתגר של ירידה ונוף נפלא . כמעט סיימנו ואנחנו בדילמה (9). אפשר לבקר במצד זוהר (10) ולסיים את המסלול, אך אם יש זמן וכוח נמשיך במסלול השחור האתגרי שיוריד אותנו לחלק היפה של נחל בוקק. נרד אל הנחל ונגיע אל מפל עם מים זורמים (11). נשתכשך בבריכה ונצא עם הנחל. שפע המים יוצרים נאת מדבר -יער אשלים וקנים. נעבור מתחת לכביש ונגיע אל נקודת הסיום (12).
הערה: הרכב האוסף ימתין ליד המרכז המסחרי שליד חוף הים.
ביקור בחלק התחתון בלבד : מתחילים בסמוך לגשר (12). חוצים אותו מתחתיו והולכים לפי סימון השביל השחור. שפע המים יוצרים נאת מדבר. יער אשלים וקנים . ומעל מצוקים המתנשאים לגובה של 400 מ`. למטה זרימת מים. נעלה עד למפל והבריכה (11) שם נעצור לשעה קלה לפני שנשוב על עקבותינו.

 
מפת המסלול:
 
 
 
מקרא:
 

 
עונה מומלצת:
אוקטובר עד אפריל.


הוראות בטיחות:
יש ללכת בשבילים מסומנים.בימי גשם אין להיכנס לחלק התחתון של הנחל. אם יש זרימה גם בחלק העליון לא להיכנס אל הנחל ולא לחצותו, גם אם יש לחזור אל תחילת המסלול. לא מומלץ להשאיר רכב בתחילת המסלול בגלל מכה קשה של גניבות רכב במדבר יהודה.


ציוד:
3 ל` מים לאדם, כובע, נעלים נוחות להליכה, אולטרסול, פנס.
מפת סימון שבילים 1:50,000 - מדבר יהודה דרום

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים