| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
מדבר יהודה<<טיולים בארץ<<ראשי
יום שני, 23.05.2022
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
מסלולי טיול - מדבר יהודה - מצדה
מאת: איתמר כהן
שם המסלול: מצדה
 
אזור: מדבר יהודה

רקע:

במצדה טמונים שני סמלים:
1. סמל לגבורה
2. סמל ליצירת חיים במידבר למרות כל הקשיים.
שתי תקופות גדולות היו במצדה. תקופתו של הורדוס, שמצא מבצר מדברי על הקו המזרחי אל מול הנבטים והפך אותו לארמון מפואר עם בית מרחץ ובריכת שחיה ושאר שכיות חמדה כיאה לארמון מלך בתקופה הרומית. בעזרת טיח מיוחד, הוא ציפה את מאגרי המים אליהם הזרים מים מהנחלים הבאים אל מצדה ממערב. את האבנים הפשוטות מהם בנה את הארמון ציפה בטיח מפואר ששיווה לאבנים מראה של אבני גזית ובכמה מקומות הוא הוסיף גם ציורי קיר.
הורדוס פועל בין 40 לפנה"ס ל- 4 לספירה.

כמאה שנה אחרי מות הורדוס נמלטו לכאן הקנאים לאחר חורבן ירושלים וניהלו מכאן קרב מאסף נגד הרומאים. הם שהו במיבצר מתחילת המרד בשנת 66 עד 74 לספירה. רובם מגיעים לכאן אחר שחרבה ירושלים.הרומאים שהבינו כי שריפה יש לכבות עד אחרון הגיצים, הגיעו לכאן עם 15,000 איש למגר 960 יהודים שכללו נשים וילדים. הרומאים סללו דרך אל מצדה ובנו מסביב למצדה חומה ושמונה מחנות לחיילים. מצד מערב בנו סוללת עפר ענקית כדי להעלות את האיל המנגח, ולקרב את יורה הבליסטראות. לאחר מצור ממושך הצליחו להרוס את חומת מצדה. הקנאים ביודעם כי הקרב הוכרע החליטו לעשות את הנורא מכל. "והנה גלוי וידוע לפנינו כי מחר יבוא אידנו, אך הרשות נתונה לנו למות מות גיבורים. תמותנה נשינו בטרם נטמאו, ימותו נא בנינו בטרם טעמו טעם עבדות ואחרי כן נגמול איש לרעהו חסד גיבורים". מצדה הפכה לסמל של שאיפה לחופש ולחירות. מסעות הפלמ"ח הסתיימו בהעפלה למצדה, טקסי סיום של טירוני חיל השריון נערכו אף הם במקום. גם היום מושמעת ביקורת על עצם ההתאבדות שסימלה את כל המרד הגדול - מלחמה של אומה קטנה כנגד
מעצמה ללא שום סיכוי, אך מעבר לביקורת קיים הסמל של נכונות להיאבק על רעיון בכל כוחות הנפש.

 
הערה: מסלולי טיול אל מצדה מתוארים במפורט נצרף כאן את הרשימה.
 

המסלול

אורך המסלול

משך המסלול

עונה מומלצת

רמת קושי

עליה וירידה ברכבל

ביקור באתר

2-4 שעות

סתיו, חורף, אביב

קל

עליה וירידה בשביל הנחש

2.5 ק"מ

4-6 שעות

סתיו, חורף, אביב

בינוני

עליה בשביל הסוללה וירידה בשביל הנחש

2 ק"מ

4-6 שעות

סתיו, חורף, אביב

בינוני

עליה וירידה בשביל הסוללה

1.5 ק"מ

3-5 שעות

סתיו, חורף, אביב

קל - בינוני

עליה בשביל הרץ עליה בשביל הסוללה

5 ק"מ

5-7 שעות

סתיו, חורף, אביב

מטיבי לכת

עליה להר אלעזר
העפלה למצדה
בסוללה וירידה בנחש

5 ק"מ

6-8 שעות

סתיו, חורף, אביב

מטיבי לכת

תיאור המסלול על מצדה :

מגיעים למצדה בכביש 90 מכיוון שפך זוהר או עין גדי. בק"מ ה -227 פונים מזרחה אל מגרש החניה ממזרח למצדה (1). ישנה אפשרות אחרת להגיע אל מצדה מכיוון ערד בכביש 31. בערד פונים מזרחה אל כיוון המלונות ופונים צפונה לפי השילוט אל מצדה בכביש 3199 אל מגרש החניה ממערב להר (2).
שלושה מסלוליים מוצעים למסיירים על ההר:
קצר, בינוני, ארוך.
הערות:
1. מספרי האתרים הם מספרי האתר הרשומים על ההר עצמו.
2. התחלת המסלול בשער הסוללה והסיום בשער שביל הנחש מתאים לכל המסלולים. אם הגעת משביל הנחש עבור לצד המערבי והתחל את
המסלול המערבי מהשער (1)

 
מסלול קצר: השער המערבי - שער הסוללה (1),
השער הנראה היום הוא מהמאה ה-5 , הרומאים פרצו למצדה מעט צפונה מכאן. כדאי ללכת לתצפית הנמצאת מדרום לשער, לראות את הסוללה ואת המחנות הרומאיים ממערב למצדה. הארמון המערבי (3) ארמון ענק ששטחו 3700 מ"ר . בארמון ספסלים עם טיח מקורי ועוד פריטים רבים . לאחר טיפוס במדרגות ניראה רצפת הפסיפס נפלאה . המסמלת את הפאר תוך הקפדה של הורדוס לא לשבץ דמויות האסורות לפי היהדות .בפינת הרצפה מבנה מגושם , ששימש כטבון כך על ריצפה מפוארת . הטבון ניבנה בתקופת הקנאים , כשהארמון חולק למגורי כמה משפחות . בפינה אחרת הרוסה הריצפה כי נבנה מקווה ללמדך שהקנאים הקיפדו על קייום המצוות.חיים.  כנסיה ביזנטית (4) תזכורת שחיו כאן ביזנטים 500 שנה אחרי נפילת מצדה, בית הכנסת (8) הראשון שנתגלה מימי בית- II , עד אז היה מקובל שבתי כנסת נבנו רק לאחר חורבן בית המקדש. בפינה הצפון מערבית נתגלו קטעים מספר יחזקאל. שער המים (12) את מי מצדה אגרו בבורות בחלק המערבי של המדרון - אי אפשר היה להזרים אותם אל מרומי ההר, לכן 20 פרידות היו מעלות את המים מהבורות אל שער המים ומכאן הוזרמו  המים לכל חלקי ההר. בנין המנהלה (11) יש כאן שירותים ונתגלה כאן בית מקווה כשר למהדרין, והחשוב מכל חרסים ועליהם שמות אנשים אולי גורל המתאבדים ואולי פשוט תלושי מזון לפי ראשי משפחות. גג בית המרחץ (13) תצפית אל המחסנים בהם השאירו הקנאים מזון "למען תהיה לעדה ... כי לא ספנו ברעב ובמחסור, כי אם בחרנו במוות מחיי עבדות". בית המרחץ (17) עדות לכך שהורדוס לא ויתר על דבר במידבר. גנים פורחים ובית מרחץ ששיאו בחדר החם שהוסק מתחת לעמודונים עליהם הונחה רצפה מפוארת. הארמון הצפוני   (14)  (במסלול הקצר נסתפק במדרגה העליונה הבחירה בצד צפון נבעה משקולי אקלים. הרוח השלטת היא מצפון וכל מרפסת הפונה לצפון נשארת מוצלת גם בקיץ. נימוק נוסף: מצוק בלתי ניתן לכיבוש. מכאן יש תצפית יפה אל עין גדי ולשתי המדרגות התחתונות של הארמון. המחסנים  (18)מחסנים לאגירת מזון ונשק. בזמן החפירות נתגלו קנקנים לאורך הקירות כשבכל מחסן סוג אחר של קנקנים ללמדך שבכל מחסן אגרו משהו אחר, המחצבה (21) מקום טוב לסיכום הסיור הקצר. שער שביל הנחש (25), לפני הירידה לוודא שהבקבוקים מלאים במים. אפשר לנוח על ספסלי אבן שנבנו לפני 2000 שנה וצופו בטיח שלא נסדק 2000 שנה, אלו שיורדים בשביל הנחש יוכלו לעבור דרך בור מים ענק שנמצא ליד שביל העץ המוליך אל הרכבל.

 
מסלול בינוני: התוספות ביחס למסלול הקצר:
א. נרד בארמון הצפוני עד המדרגה התחתונה למי שיכול לרדת 50 מדרגות המאמץ כדאי - במדרגה התחתונה פרסקה (ציור קיר) מרהיבה ומבט נוסף לכיוון עין גדי.
ב. מהמחצבה במקום לסיים בשער שביל הנחש נבקר גם בחלק הדרומי של מצדה. חלק זה אינו צפוף בבניינים כי כאן היו השדות בהם גידלו את המזון. בחומה המזרחית (26) ניתנת לנו הזדמנות להבין מהי חומת סוגרים - חומה שנוצלה לחדרים הצמודים לקיר הארמון. קירות הרוחב חיזקו את החומה והשטח נוצל למגורים ושימושים אחרים, בניין בית המלך (31) (גם שירותים), קולומבריום (32) השימוש שנוי במחלוקת - מקובל היום כמקום לגידול יונים ויש הטוענים מקום לקבורת הזרים בחילו של הורדוס. בור המים הגדול
(34) חובה למ ישלא ראה את הבורות בצד המערבי. זה מקום טוב לסכם, לקרוא את הנאום של אלעזר בן יאיר מכאן נשוב אל שער שביל הנחש (25).

 
מסלול ארוך: מיועד למתעניינים - נלך לכל האתרים
כולל אלו שלא ציינתי, נחקור ונבדוק.
תוספת ביחס למסלול הבינוני: החומה הדרומית מזרחית (30) דוגמא נוספת לחומת סוגרים. החומה הדרומית (33) - נבחין במקווה בנוי עם תעלה המזינה אותו ומאפייה. המצודה הדרומית (35) מכאן יש תצפית לעבר הר אלעזר בו נבנה המחנה השמיני של הרומאים ממנו צפו הרומאים על כל מה שנעשה במצדה. נחזור דרך הקולומבוריום ובריכת השחיה.

 
מפת המסלול:
 
 
 
מקרא:
 

 
עונה מומלצת:
* סתיו, חורף, אביב.


הוראות בטיחות:
יש ללכת רק בשבילים המוסדרים, להימנע מטיפוס על קירות, מדרדור וזריקת אבנים,להקפיד על שתייה מרובה (יש ברזי מים באתר) ולמלא מים לפני הירידה מההר.


ציוד:
1.5 ליטר מים לאדם,כובע, נעלים נוחות להליכה, משקפי שמש ואולטרהסול להגנה מפני הקרינה.

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים