| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
מדבר יהודה<<טיולים בארץ<<ראשי
יום שלישי, 24.05.2022
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
מסלולי טיול - מדבר יהודה - מסלול טיול אל המצדה
מאת: איתמר כהן
שם המסלול: מסלול טיול אל המצדה
 
אזור: מדבר יהודה
 

רקע:

מצדה היא לא רק ההר והמבצר. מצדה היא המדבר סביב, הנחלים בהם זרמו מים אל מערכת המים. מצדה היא מערכת המצור של הרומאים ומפעל מים מדהים. לכן לדרך בה מגיעים אל מצדה יש חשיבות. מטיבי הלכת ילכו דרך שביל הנחש ואלו שחולמים על הר האברסט יתחילו בהר אלעזר. בשני המסלולים מתחילים להבין את מלאכת הסגר של הרומאים. החומה שבנו הרומאים מסביב למצדה מכונה דייק. חומה, מערכת מגדלי שמירה בנקודות תורפה מול גיאיות קטנות ושרשרת מחנות בהם שכנו חיילי האוייב. אלו שילכו דרך שביל הרץ יקיפו את מצדה מצפון ויבינו מדוע אין אפשרות לתקוף את המבצר ממזרח או מצפון. העלייה למצדה תהיה דרך הסוללה ממערב. העולים אל הר אלעזר יקיפו את ההר מדרום ויעלו אל המחנה השמיני ממנו צפו הרומאים אל הנעשה על הר מצדה מתצפית שנמצאת בנקודה גבוהה יותר ממצדה. גם בשביל זה נטפס למצדה ממערב וכך נצטרף לעולים דרך הסוללה. לפני העליה נבחין בחורים הנמצאים בשליש העליון של ההר. נחל מצדה ונחל הארמון יתנו רמז לתפקיד החורים. באמצע העלייה דרך הסוללה נפנה לשביל צדדי, נלך בו ולפתע נראה שאנחנו על גשר מעל ערוץ וכעבור עוד 100 מ` נעמוד מול בור מים ענק בגודל של 3,500 מ"ק. זהו בור אחד מתוך 12 בורות שסיפקו למצדה של הורדוס מספיק מים לגינות פרי, בריכת שחיה, ובית מרחץ. לנצורים הקנאים המים היו עשויים להספיק ל- 7  שנות מצור. נחזור אל הסוללה ונבחין  בקרשים עליהם שפכו את הסלע החווארי -קרטוני. זהו פלא המדבר היבש שיכול לשמר קרש במשך 2000 שנה. עוד עלייה קצרה ואנחנו בתחילת המסלול על מצדה. לבאים דרך שביל הנחש מומלץ לרדת אל בורות המים או לפחות לבקר בבור המים ,שנמצא ליד שביל העץ המוביל אל הרכבל וכן אל בור המים הגדול בדרום מצדה.
 
  

מפה

מסלול

המסלול

אורך המסלול

משך המסלול

עונה מומלצת

רמת קושי

1

א

עליה וירידה ברכבל

ביקור באתר

2-4 שעות

סתיו, חורף, אביב

קל

ב

עליה וירידה בשביל הנחש

2.5 ק"מ

4-6 שעות

סתיו, חורף, אביב

בינוני

2

ג

עליה בשביל הסוללה וירידה בשביל הנחש

2 ק"מ

4-6 שעות

סתיו, חורף, אביב

בינוני

ד

עליה וירידה בשביל הסוללה

1.5 ק"מ

3-5 שעות

סתיו, חורף, אביב

קל - בינוני

3

ה

עליה בשביל הרץ עליה בשביל הסוללה

5 ק"מ

5-7 שעות

סתיו, חורף, אביב

מטיבי לכת

4

ו

עליה להר אלעזר
העפלה למצדה
בסוללה וירידה בנחש

5 ק"מ

6-8 שעות

סתיו, חורף, אביב

מטיבי לכת


תיאור המסלולים:
 
מפה מס` 1 :
מסלול א - עליה וירידה ברכבל : מגיעים למצדה בכביש 90 מכיוון שפך זוהר או עין גדי . בק"מ ה - 227 פונים מזרחה  (1) אל מגרש החניה ממזרח למצדה (2) ממגרש החניה מגיעים לרכבל (3) יורדים בתחנת הרכבל העליונה (5). בדרך אל שער שביל הנחש מומלץ להיכנס  אל בור המים (6) ניכנס אל מצדה בשער שביל הנחש (7) שם נבחר בשביל המתאים בסיור מצדה.
מסלול ב - עליה וירידה בשביל הנחש: כמו מסלול א מעט זול יותר ומאמץ פיזי הממחיש ברגלים את הקושי בכיבוש מצדה. ניתן כמובן להשתמש ברכבל בכיוון אחד. במקום לעלות ברכבל נרד בשביל שליד המחנה הרומי המשוחזר - מחנה ב, נעבור דרך שער הכניסה לשביל הנחש (4) נשנס מותניים ונעלה בשביל המסודר - שביל הנחש. בסוף העליה כדאי ללכת על שביל העץ המוליך אל בור המים המזרחי (6) ניכנס אל מצדה בשער שביל הנחש (7) שם נבחר בשביל המתאים בסיור מצדה.


מפת המסלול:
 


מפה מס` 2 - שביל הסוללה (מסלול ג,ד)
מסלול ג` - עלייה בשביל הסוללה וירידה בשביל הנחש: נגיע אל מצדה ניתן לעשות זאת גם מכיוון ערד מכביש 31. בערד פונים מזרחה אל כיוון המלונות ופונים צפונה לפי השילוט אל מצדה בכביש 3199 אל מגרש החניה ממערב להר (2). ניתן לעלות בשביל המוסדר אל ההר, למי שזמנו בידו מומלץ לפנות צפונה בשביל המסומן בירוק ולצפות צפונה מצפון למחנה ו` (7) לכיוון מחנה ד` ומערכת הביצור הרומית וכן לעבר הבתרונות של חוואר הלשון. הירידה מכאן בשביל הרץ המסומן בירוק אסורה. נחזור אל שביל הסוללה ונפנה צפונה (8) לעבר מערכת בורות המים (9) אסור להחמיץ !!!! נחזור אל שביל הסלולה ונפנה שמאלה לכיוון מצדה (10) נתגבר על הרצון לרוץ למעלה ונחפש משמאל לשביל על גבי הסוללה, שרדי ענפים עבים שהונחו כאן לפני 2000 שנה בעת ששפכו את סוללת העפר הלבנה . נגיע אל מצדה דרך שער הסוללה ומכאן נבחר בשביל המתאים בסיור מצדה. עם סיום המסלול נצא משביל הנחש דרכו נרד אל מגרש החניה (1) שם יחכה רכב האיסוף.
מסלול ד` - כמו מסלול ג` אלא שנרד חזרה בשביל הסוללה. במקרה זה הרכב יחכה לנו במגרש החניה בו ירדנו (2).

 
מפת המסלול:


 

מפה מס` 3 - שביל הרץ (מסלול ה)
מסלול ה` - עלייה בשביל הרץ ירידה בשביל הנחש. נתחיל במגרש החניה (1), מיד אחרי שער הכניסה לשביל הנחש (3) נחצה את נחל מצדה ולפי סימון שביל אדום נלך צפונה לאורך הדייק, במקום בו יש התעבות של מפולת החומה סימן שהיה מגדל שמירה. בסמוך למחנה ד` (11) נעזוב את השביל האדום ונתחיל לטפס בשביל הרץ שמכאן מסומן בירוק. כאן לא נרוץ כי ניתן ללא קושי לאבד את השביל כשנגיע אל מרומי ההר (12) נצפה מזרחה, המחזה מרהיב ורואים מכאן את חוואר לשון, ים המלח מחנות רומאים, ואת חומת הביצור. נעבור שני מחנות רומיים ואת נחל הארמון ונגיע אל שביל הסוללה, נפנה צפונה (8) לעבר מערכת בורות המים (9) אסור להחמיץ !!!! נחזור אל שביל הסלולה ונפנה שמאלה לכיוון מצדה (10) נתגבר על הרצון לרוץ למעלה ונחפש משמאל לשביל על גבי הסוללה, שרדי ענפים עבים שהונחו כאן לפני 2000 שנה בעת ששפכו את סוללת העפר הלבנה . נגיע אל מצדה דרך שער הסוללה ומכאן נבחר בשביל המתאים בסיור במצדה. עם סיום המסלול נצא משביל הנחש
דרכו נרד אל מגרש החניה (1) שם יחכה רכב האיסוף.

 
מפת המסלול:
 


מפה מס` 4  מעלה אלעזר (מסלול ו`) -
עליה להר אלעזר, העפלה למצדה בסוללה, וירידה בשביל הנחש: השביל המסומן בשחור מתחיל מדרום למגרש החניה לא רחוק מהרכבל (1), לאחר טיפוס מאומץ (מאמץ גדול משביל הרץ ובוודאי משביל הנחש) נעצור לתצפית מרהיבה (13) ממנה רואים את ים המלח ואת הבתרונות של חוואר לשון. נמשיך על החל הרמתי של ההר עד לשרידי המחנה השמיני. מכאן יש תצפית אל מצדה (14), מעט מערבה נעזוב את השביל השחור (15) ונרד בשביל האדום אל נחל מצדה. נלך צפונה עד שביל הסוללה ונפנה צפונה (8) לעבר מערכת בורות המים (9) אסור להחמיץ !!!! נחזור אל שביל הסלולה ונפנה שמאלה לכיוון מצדה (10)  נתגבר על הרצון לרוץ למעלה ונחפש משמאל לשביל על גבי הסוללה, שרדי ענפים עבים שהונחו כאן לפני 2000 שנה בעת ששפכו את סוללת העפר הלבנה . נגיע אל מצדה דרך שער הסוללה ומכאן נבחר בשביל המתאים בסיור מצדה. עם סיום המסלול נצא משביל הנחש, דרכו נרד אל מגרש החניה (1) שם יחכה רכב האיסוף.
 

מפת המסלול: 

 
 
 
מקרא:
 

 
עונה מומלצת:
*סתיו, חורף, אביב

 
הוראות בטיחות:
יש ללכת רק בשבילים המוסדרים,להימנע מטיפוס על קירות, מדרדור וזריקת אבנים, להקפיד על שתייה מרובה (יש ברזי מים באתר) ולמלא מים לפני הירידה מההר. העולים בשביל הרץ או מעלה אלעזר יקפידו לעלות עם אור ראשון (שעה לפני זריחה) המלצה זו היא גם עבור אלו שעולים משביל הנחש.

 
ציוד:
3 ליטר מים לאדם, כובע, נעלים נוחות להליכה, משקפי שמש ואולטרהסול להגנה מפני הקרינה.
מפת סימון שבילים 1:50,000 - מפת מדבר יהודה דרום.

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים