| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
ירושלים<<טיולים בארץ<<ראשי
יום שישי, 03.07.2020
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
מסלולי טיול - ירושלים - עיר דוד - לגלות את ירושלים מחדש
מאת: צוות FIXTRAVEL
שם המסלול: עיר דוד - לגלות את ירושלים מחדש 
 
אזור: ירושלים
 

גישה לאתר:
רכב פרטי - מהכותל, עד שער האשפות, משם -פניה שמאלה, ומיד בצד ימין חניון גבעתי. הכניסה לאתר מול החניון. תחבורה ציבורית קוים 1 ,2 לכותל.
  סמוך לכותל המערבי על גבעה קטנה, שוכנת לה עיר דוד. ראשיתה של גבעה צרה זו היא בירת ישראל מעת שהגיע אליה דוד לפני כ- 3000 שנה. עם תחילת המחקר הארכיאולוגי בעיר בסוף המאה ה- 19 נקבע כי עיר דוד שכנה על שלוחה המוארכת מדרום להר הבית ולנוכח הר הזיתים. כאן הקימו הכנענים עיר מבוצרת לפני כארבעת אלפיים שנה, כאן מלכו מלכי יהודה, כאן התנבאו נביאיה ונכתב רובו של ספר הספרים. בהליכתנו בעיר דוד נחלוף על פני ביצוריה שראו אימי מצור, אך גם הגנו על החיים השוקקים בתוכה. נטבול במעיין הגיחון, נחדור אל מערכות המים החבויות בבטן הסלע, נשמע על דמויות שפעלו בעיר וננסה לפענח את סיפורה של ירושלים בימי התנך.
 
המסלול מתחיל מול הכניסה לחניון גבעתי ואורכו כשלוש שעות לערך. נכנס ונעלה אל התצפית.
גג הצופה - הנכם נמצאים בחלקה הצפוני של עיר דוד. על פי ההשערה זהו המקום בו שכן ארמונו של דוד המלך. "ירושלים הרים סביב לה" (תהילים קכה) את גבעת עיר דוד - היא ירושלים העתיקה, מקיפים הרים מכל צדדיה.
ממזרח - הר הזיתים, ממערב - הר ציון, מדרום - רכס ארמון הנציב, ומצפון - הר הבית, הוא הר המוריה. בין ההרים לגבעת עיר דוד חוצצים גאיות עמוקים המהווים גבול טבעי, נחל הקדרון ממזרח. וממערב, הגיא (הטירופאון).

 
נרד מהתצפית ונרד מזרחה אל אזור קריית השילטון.
קריית השלטון (שטח  G-) - קיר האבן המדורג שלפנינו נבנה בתקופה היבוסית. היה זה, כנראה, קיר תמך שבראשו עמדה מצודת העיר היא "מצודת ציון" אותה כבש דוד. בתקופת בית ראשון נבנו כאן מבני מגורים כגון: "בית אחיאל" (השם אחיאל נמצא כתוב על פיסת חרס שנמצאה בו.) בתחתית החפירה נמצא חדר ובו 51 בולות (פיסות טין ועליהן טביעות חותם), שרידים מארכיון מסמכים שעלה באש עם חורבן בית ראשון. על אחת הבולות נתגלה שמו של גמריהו בן שפן, סופר המלך, הנזכר בספר ירמיהו. בתקופת שיבת ציון בנה נחמיה את חומת העיר קרוב לפסגת הגבעה, בין שני המגדלים שנראים 
לפנינו.


נמשיך במורד הגבעה וניכנס אל מערכת המים הקדומה.
מערכת פיר וורן-מעין הגיחון נמצא בשיפולי הגבעה מחוץ לחומת העיר. אספקת המים בעתות מצור הייתה בעייתית, וכדי להבטיח אותה השתמשו תושבי העיר במנהרת גישה תת קרקעית המתחילה בתוך העיר ומסתיימת במוצב קידמי הנמצא מעל המעין (בעבר חשבו ששאבו מים מפיר אנכי טבעי בעומק 13 מטר הנמצא באמצע המנהרה שאל תחתיתו זרמו מימי המעיין) מפעל המים התגלה בשנת 1867 ע"י החוקר האנגלי קפטן צ`רלס וורן. בסיפור כיבוש ירושלים ע"י דוד בספר שמואל נאמר: "ויאמר דוד... כל מכה יבוסי ויגע בצינור..." ויתכן כי מנהרה סודית זו היא המקום דרכו כובש דוד המלך את עיר יבוס. מערכת זו שימשה למעבר תת קרקעי לבריכה שנמצאה בחפירות החדשות ליד המעיין, ואילו הפיר מתוארך לתקופה מאוחרת יותר.

לאחר שנביט אל תחתית הפיר נמשיך אל החפירות החדשות בבית המעיין.
בית המעיין-בשנת 1995 דר` רוני רייך ואלי שוקרון חפרו חפירת הצלה בבית המעיין לפני בניית מרכז מבקרים שצריך לקום במקום. הממצאים שנתגלו הם, שרידים של שני מגדלים ובריכת מים גדולה ,ששימשה את תושבי העיר הכנענית לשאיבת מים. ישנה השערה הגורסת כי בית המעיין הוא מקום המלכת שלמה "וימליכו אותו על גיחון" (מלכים א). המערכת הינה המשך של מערכת פיר וורן, ושייכת לתקופה הכנענית.


לאחר שסקרנו את מערכת המים, נגיע אל מקור חיותה של העיר.
מעיין הגיחון - נקבת חזקיה - המעיין סיפק את המים לתושבי העיר והשקה את שדות עמק הקדרון. זהו מעיין קרסטי פועם: מימיו גחים בהפסקות קצובות ומכאן שמו - "גיחון". בתקופת חזקיה המלך, כאשר צבא אשור איים לכבוש את העיר, חצב חזקיה נקבה שתוביל את המים לבריכה בקצה העיר. חציבת הנקבה היא מבצע הנדסי מופלא מהמאה ה-8 לפנה"ס. אורך הנקבה הוא 533 מטרים. היא נחצבה משני כוונים בו זמנית, ובסופה נמצאה כתובת בכתב עברי קדום, המתארת את חציבת הנקבה ואת המפגש המרגש בין החוצבים.


בקצה הנקבה נמצאת ברכת מאגר המים.
בריכת השילוח - הבריכה הנראת היום היא קטע מבריכת האגירה של נקבת חזקיהו. בתוך הבריכה ניתן לראות שרידי עמודים של כנסיה ביזנטית. נעלה במדרגות ונפנה שמאלה. מימיננו נראה בוסתן קסום שהינו חלק נוסף מברכת השילוח המכונה כיום "ברכת אל חמרא" בזמן שבית המקדש היה קיים, היו הכהנים והלויים נוהגים לרדת בחג הסוכות, בשמחת בית השואבה, לשאוב מים מהמעיין ולהעלותם חזרה לבית המקדש.

 
נמשיך במורד ונעלה שמאלה בעליה חדה לפני הכביש שבנחל קדרון, נחלוף על פני מצפור הבריכה משמאלנו ונכנס בשער מימין אל "בית מיוחס"-
זהו כנראה הבית היהודי הראשון שנבנה מחוץ לחומות בשנת 1860 לערך. בית זה נבנה על ידי משפחת מיוחס, משפחה ספרדית, שבצעד חלוצי יוצא דופן החליטה להקים את ביתה במקום זה. לפנינו שטח חפירות המכונה "אזור קברי בית דוד", שטח זה נקנה ע"י הברון רוטשילד בתחילת המאה ה- 20 ופה חפר הארכיאולוג היהודי הראשון בארץ ישראל - רימונד וויל. בחפירתו חשף את סלע האם בו נחצבו שתי מנהרות קצרות שנהרסו ע"י מחצבה רומית לאחר חורבן בית שני. וויל ביקש לזהות מנהרות אלו עם קברי מלכי בית דוד המוזכרים בתנ"ך, זיהוי זה אינו ודאי אך ברור ,שזהו האזור שבו נקבר דוד המלך ושושלתו. נביט מולנו אל כפר השילוח המשתרע בעברו השני של נחל קדרון. במקום זה היתה קיימת שכונה תימנית שהוקמה בשנת 1882 - תרמ"ב לאחר העליה הידועה מתימן "אעלה בתמר" הישוב ננטש במאורעות תרפ"ט (1929). אחר המאורעות שבו התימנים לכפר ובשנת 1936 הכפר נעזב סופית.
 מכאן נצא מבית מיוחס ונעלה חזרה דרך שטח G אל מרכז המבקרים. סיור נעים! 

 
מפת המסלול:
 

 
עונה מומלצת:
כל השנה.


הוראות בטיחות:
אין הוראות מיוחדות.


ציוד:
1.5 ליטר מים לאדם,כובע, נעלים נוחות להליכה, משקפי שמש ואולטרהסול להגנה מפני הקרינה.


טלפון:
1-800-25-24-23


שעות פתיחה:
ימים א`-ה` בין השעות 09:00-17:00
יום ו` בין השעות 09:00-13:00


הגעה לאתר:
תחבורה ציבורית קווים 1,2, לכותל, רכב פרטי, חניה מול
האתר - חניון גבעתי (מחוץ לשער האשפות).


סיורים מודרכים:
בעברית ובאנגלית בימים א` ג` ו` בשעה 10:00 בעברית וב - 10:30 באנגלית. יש צורך בהרשמה מראש לסיורים המודרכים.

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים