| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
ירושלים<<טיולים בארץ<<ראשי
יום שישי, 03.07.2020
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
מסלולי טיול - ירושלים - עין כרם
מאת: איתמר כהן
שם המסלול: עין כרם
 
אזור: ירושלים
 

רקע:

עין כרם לפי המסורת היא המקום בו התבשרה אלישבע על הולדת בנה יוחנן שיכונה מאוחר יותר יוחנן המטביל.
*כנסיית הביקור: כנסיה קתולית של נזירים פרנציסקנים הניצבת על מקום מעון הקיץ של זכריה אבי יוחנן המטביל. כאן ברכה אלישבע את מרים, וישו ששמע את הברכה רקד במעי אמו. הכנסיה החדשה הוקמה ע"י האדריכל ברלוצי ב-1955 . בקומה התחתונה נמצאים שרידיו של הבור שבו הוסתר יוחנן בעת חיפוש הילודים בני השנתיים, בתקופת הורדוס אנטיפס. בקומה השניה נמצאים שרידיה של כנסיה ביזנטית. ליד הכנסיה מנזר המשמש בית יתומים. במרכז הכפר כנסיית *יוחנן המטביל, כנסיה קתולית של נזירים פרנציסקנים שהוקמה ב-1885 על שרידי כנסיה ביזנטית מן המאה ה-5 עם שרידי רצפת פסיפס. בכנסיה יש כתובת: "שלום למרטירים של אלוהים". הראשון במרטירי (מרטירים = הקדושים שהומתו על קידוש השם) היה יוחנן המטביל שראשו הוגש לשלומית בתו של הורדוס אנטיפס על טס כמתנת יום הולדת, במרתף המערה בה נולד יוחנן.
כנסיה יוונית אורתודוכסית - מוקדשת ליוחנן המטביל ושימשה את הקהילה הנוצרית בכפר עין כרם עד 1948. הכנסיה שופצה ב- 1975.
*מנזר האחיות ציון - המנזר הוקם ע"י מומר צרפתי אלפונס רטיסבון בשנת 1860 - קברו מצוי בגן המנזר.

 
תיאור המסלול:


לבאים מהמרכז, נוסעים עד מחלף הראל (1) בכביש מס` 1  פונים ימינה עד הכיכר ליד סטף (2) פונים לכיוון ירושלים ובצומת עין כרם (3) פונים שמאלה לפי השילוט לירושלים. מגיעים לרחוב עין כרם. נחנה במגרש החניה ליד כנסיית יוחנן המטביל (4), שם יתחיל הסיור הרגלי בכפר. נבקר בכנסיה - על הקיר השמאלי יש 21 לוחות קרמיקה בהם כתובה תפילת זכריה לאחר הולדת בנו בנדיקטוס ב- 21  שפות. לפני הכניסה לכנסיה בבור עגול ניתן לראות רצפת פסיפס מהכנסיה הביזנטית מהמאה ה- 4 בה רשום שלום לכל המרטירים. הכנסיה בנויה בצורת בסילקה עם שני אגפי מישנה ואגף מרכזי. מימין למזבח תא הלבשה ובו אוסף מרשים של בגדי כמורה. אפשר לבקש מהנזיר לבקר שם. באגף הימני יש תא וידוי ותא טבילה ואילו בקצה האגף השמאלי, מדרגות היורדות אל המערה בה לפי המסורת נולד יוחנן. מהכנסיה נלך במעלה רחוב האחיות אל מנזר האחיות ציון (5), נלך בגן היפה ונתרשם מהשקט המופלא המנותק מהמאה -21 בה אנו חיים. נרד ברחוב האורן אל רחוב המעין, נחלוף על פני הכנסיה היוונית האורתודוקסית (6) ששימשה את תושבי עין כרם הנוצרים עד 1948. משם נרד אל המעין (7) ומסגד הכפר. אנחנו נטפס במעלה רחוב מדרגות הביקור אל כנסיית הביקור (8) בה יסתיים סיורנו בכפר. בכנסיה יש 47 לוחות שיש עם תפילת ההודיה של מרים (המגניפיקט) ב- 47 שפות. בכנסיה עצמה ישנם ציורים המתארים את זכריה הכהן, אבי יוחנן שמתבשר על הולדת בנו, ציור המתאר את ביקור מרים אצל אלישבע עם יוחנן, וציור המראה חיילים רומים רודפים אחרי תינוקות. נחזור אל המעיין ומשם אל מגרש החניה.(4)
 
 
*הערות: שעות ביקור -
בכנסיית יוחנן המטביל ימים ב - ו: 17:00-14:30 ,12:00-08:00  (בקיץ עד 18:30)
במנזר האחיות ציון ימים ב - ו: 17:00-14:00 ,12:00-09:00
בחורף כדאי לתאם ביקור בבוקר.
 בכנסיית הביקור ימים ב - ו: 17:00-14:00 ,11:45-09:00

 
מפת המסלול:
 
 
 
מקרא:
 

 
עונה מומלצת:
כל השנה.

 
הוראות בטיחות:
נקפיד על לבוש צנוע, נסיר כובע בכניסה לכנסיה.

 
ציוד:
1.5 ליטר מים לאדם,כובע, נעלים נוחות להליכה, משקפי שמש
ואולטרהסול להגנה מפני הקרינה.

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים