| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
ירושלים<<טיולים בארץ<<ראשי
יום שישי, 03.07.2020
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
מסלולי טיול - ירושלים - ימין משה ומשכנות שאננים
מאת: איתמר כהן
שם המסלול: ימין משה ומשכנות שאננים
 
אזור: ירושלים
 

רקע:

משכנות שאננים וימין הן שתי שכונות בירושלים. הראשונה, משכנות שאננים זכתה להיות הראשונה מהשכונות מחוץ לחומות ירושלים. השכונה השנייה ימין משה זכתה לתכנון מודרני מתקדם השונה מהשכונות הוותיקות. שתי השכונות קשורות באיש אחד. משכנות שאננים הוקמה ביוזמת משה מונטיפיורי שאירגן תרומה מיהודה טורא מניו אורליאנס. ימין משה "המודרנית" משנות ה-90 של המאה ה-19 נקראה על שמו. מעל שתי השכונות ניצבת טחנת הרוח בה יש מוזיאון קטן המציג את מסעותיו ופועלו של משה מונטיפיורי ואשתו יהודית. בצד התחנה ניצבת כרכרה משוחזרת במקום המקורית שנשרפה. משכנות שאננים הוקמה במקום שבו שרצו עד אז חיות טרף ושודדים. הוקמו 20 דירות בנות שני חדרים ומטבחון וכן שני בתי כנסת לספרדים ואשכנזים. הדירות יועדו לעניי ירושלים לתקופה של שלוש שנים, אך כיוון שלא הגיעו יהודים בגלל הפחד, שולמה משכורת למשתכנים. מחלת הכולרה שפרצה בעיר העתיקה לא פגעה בשכונה החדשה. זה היה הדבר שדירבן גם אחרים לצאת מהחומה. ב- 1892 הוקמה ימין משה ע"י אגודה משותפת לאשכנזים וספרדים על אדמה שרכש משה מונטיפיורי, כשקנה את אדמת משכנות שאננים. במקום הוקמו 130 בתים בשכונה מתוכננת. כל השכונה מוקפת חומה אך מול כל רחוב יש שער ללמדך שמצב הביטחון השתפר. במלחמת השחרור היתה השכונה תחת אש ומכאן התקיים הקשר עם הר ציון, בעזרת מנהרה. אחרי מלחמת ששת הימים הוקם כאן רובע אומנים.

 
תיאור המסלול:

הבאים מתל אביב בכביש מס` 1 יפנו ימינה בשדרות שז"ר (1) ומיד בנתיב מרכזי או שמאלי יעלו בשדרות שז"ר (2) אל בנייני האומה (3) שוב ימינה לכיוון גן סקר (4) מול קריית וולפסון (5) נפנה שמאלה לדרך רופין והמשכו רמב"ן. (בגלל אין כניסה נפנה ימינה ומיד שמאלה אל כיכר צרפת) בכיכר צרפת נפנה ימינה לרחוב קרן היסוד (6) ברמזור הרביעי (7) נפנה ששמאלה אל הכביש הצר לכיוון טחנת הרוח נחנה במגרש החניה (8) אם ניתן. את הסיור הרגלי נתחיל בתחנת הרוח (9) זו התחלה המסמלת את רצונם של חלק מאנשי הישוב הישן להתפרנס מיגיע כפיהם . ניכנס אל תוך התחנה ויותר לא נזדקק לאתר הטיולים , נרשום על גבי מפה את מסעותיהם של משה ויהודית ברחבי הארץ נעלה על סוסים ונוכל לטייל ימים רבים. נתבונן בכרכרה המפוארת בפלאי הטכניקה . קפיצים ובלמים ונצא אל המרפסת לתצפית. מדרום שני בתים מסיביים שעל גגותיהם שיניים כמו בחומות ירושלים . נרד לשכונה ומצידה הדרומי מעל שער הכניסה טבלת זיכרון לאדם שמעזבונו נבנתה השכונה - יהודה טורא (10) מכאן נעבור לשכונת ימין משה. נתבונן ברחובות המתוכננים לצורכי הזמן. מותאמים לתנועת חמורים וגמלים. שחזור השכונה והתאמתה לימים המודרניים יכול להוות מופת לשימור אתרים. נשוטט בשכונה נשים לב לגינון הפשוט המתאים לצניעותה של ירושלים לשילוב של בית אבן עם גג רעפים אדום. נחזור אל טחנת הרוח להמשך טיולנו.
 
אפשרות נוספת היא לעשות טיול סגווי מהנה באיזור, זאת דרך נפלאה להכיר את האיזור המדהים ולהנות מנסיעה כייפית.
מפת המסלול:
 
 
 
מקרא:
 

 
להתפרנס מיגיע כפיהם:
באמצע המאה ה-19 החלו יהודים רבים לחפש מקורות פרנסה. העוני בעיר העתיקה היה כבד וכספי החלוקה לא היוו פתרון. הקמת טחנת הקמח היתה חלק מנסיונות למצוא מקורות פרנסה ליהודי ירושלים. בכנס שערך קרל נטר בבתי מחסה שבעיר העתיקה ביקשו הנאספים שיקנו להם אדמות כדי שיוכלו להתפרנס מחקלאות - זה היה הרקע להקמת מקווה ישראל. כמה שנים מאוחר יותר יצאו ראשוני פתח תקווה שהיו נקודת ציון להתיישבות חקלאית עוד לפני העליה ה-I.

 
עונה מומלצת:
כל השנה.

 
הוראות בטיחות:
אין הוראות מיוחדות.


ציוד:
1.5 ליטר מים לאדם, כובע, נעלים נוחות להליכה, משקפי שמש ואולטרהסול להגנה מפני הקרינה.

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים