| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
ירושלים<<טיולים בארץ<<ראשי
יום שישי, 03.07.2020
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
מסלולי טיול - ירושלים - ארמון הנציב והטיילת
מאת: איתמר כהן
שם המסלול: ארמון הנציב והטיילת
 
אזור: ירושלים
 

רקע:

מרכס ארמון הנציב נראה את ירושלים בשיא תפארתה. נצפה ממעוף הציפור אל עיר דויד והר המוריה. מכאן גם ברור מדוע נאמר "ירושלים הרים סביב לה". אנחנו ניצבים על הר, ששיאו 795 מ` ומסביב רכס הר הזיתים והר הצופים שכולם נישאים מעיר דויד שנמצאת למטה בגובה של 720 מ` בלבד. לפי המסורת על רכס ארמון הנציב השאיר אברהם את נעריו ומכאן צעד עם בנו יחידו יצחק לקראת העקידה בהר המוריה "וילכו שניהם יחדיו" (בראשית כ"ב 4-7). את אמת המים בימי בית II העבירו במנהרה מתחת לרכס. שרידים רבים נותרו וצריך לחכות להמשך החפירה כדי שנוכל לחצות את הרכס במנהרה. על הרכס בנו הבריטים את הארמון שבו שכן הנציב הבריטי. לאחר הסכמי שביתת הנשק הועבר ארמון הנציב לידי האו"ם וכאן ממוקם מטה משקיפי האו"ם במזרח התיכון. במלחמת ששת הימים כבשו הירדנים את הארמון וכעבור כמה שעות כבשו כוחות צה"ל את המקום מידי הירדנים. עם סיום המלחמה הוחזר הבניין לידי האו"ם. שכונת ארמון הנציב שנבנתה לאחר המלחמה היא חלק ממערכת שכונות חדשות המקיפות את ירושלים מגילה בדרום עד רמות בצפון העיר. טיילת שרובר מאפשרת לסייר מאיזור הארמון עד שכונת אבו תור עם נוף מרהיב, גינון מותאם לירושלים ושורת מבנים המהווים מעין פיסול סביבתי.
 
  

מסלול

אורך המסלול

משך המסלול

עונה מומלצת

רמת קושי

א

מאנטנת האו"ם
עד אבו תור

3 ק"מ

3 שעות

כל השנה

בינוני

ב

מתחילת הטיילת עד אבו תור

2 ק"מ

2 שעות

כל השנה

קל

ג

תצפית וסבוב קצר בטיילת

ביקור באתר

3/4 שעה

כל השנה

קל

תיאור המסלול:

המסלול מאנטנת האו"ם עד אבו תור:

הבאים מתל אביב בכביש מס1 יפנו ימינה בשדרות שז"ר (1) ומיד בנתיב מרכזי או שמאלי יעלו בשדרות שז"ר (2) אל בנייני האומה (3) שוב ימינה לכיוון גן סקר (4) מול קריית וולפסון (5) נפנה שמאלה לדרך רופין והמשכו רמב"ן  (בגלל אין כניסה נפנה ימינה ומיד שמאלה אל כיכר צרפת ) בכיכר צרפת נפנה ימינה לרחוב קרן היסוד (6) ברחוב דויד המלך מול גן הפעמון (7) ניקח את הנתיב השמאלי לעבר תחנת הרכבת ברמזור שאחרי תחנת הרכבת ניפנה ימינה לדרך חברון (8). אחרי כ - ק"מ פניה שמאלה (9) אל ארמון הנציב והטיילת. הרכב יוכל להוריד אותנו ליד האנטנה של האו"ם (12) ולחכות לנו ברחוב נעמי לא רחוק מדרך חברון (21). הבאים ברכבם יחנו במגרש החניה (11) של הטיילת וילכו ברגל אל האנטנה. בימים בהירים מומלץ להתחיל את הסיור ליד האנטנה של האו"ם (12) שהוקמה בנקודה הגבוהה ביותר בהר. מכן תצפית אל מדבר יהודה וים המלח. לדרום נבחין בהר הקטום - הרודיון עליו בנה הורדוס מבצר ובו כנראה נקבר המלך. מכאן נלך לכיוון שכונת ארמון הנציב. נרד אל השכונה דרך המתנ"ס (13) מכאן נרד בגן הנקבה, אל פתח הנקבה (14). אם יתמזל מזלינו ניזכה להגיע למקום לאחר נקויי כך ששוב נוכל להגיע דרך הנקבה עד לפיר השלישי. נעלה חזרה וננסה להבין לפי הפסיפס (15) את ספור אמת המים. (המתקשים בהליכה יוותרו על הירידה לפתח הנקבה.) נעצור ליד האנדרטה לחללי מלחמת ששת הימים (16) נחצה את הכביש לנקודת תצפית מחורשת ארמון הנציב (17) שם נוכל לראות פיר נוסף של אמת המים. מכאן נוכל להשתלב במסלול ב. או להמשיך בדרך שונה. נרד מהטיילת מאיזור המסעדה אל הכביש שמצפון לטיילת. נגיע אל אנדרטה לזכרם של חללי חטיבת ירושלים שנהרגו במעוזי תעלת סואץ במלחמת יום הכיפורים (18) האנדרטה בנויה מקוביות בטון המסמלות את המעוזים ועליהם חקוקים מדברי החיילים כפי שנקלטו ברשתות הקשר. מכאן נוכל להמשיך בזהירות לאורך הכביש שלאורכו מבנים המשולבים בנוף מהם ניתן לערוך תצפיות נוספות. נסיים את המסלול בפינת הרחובות נעמי דרך חברון (21). המסלול מתחילת הטיילת עד אבו תור: נתחיל ממגרש החניה (11) נערוך תצפית מצפון למסעדה (19) ומכאן נלך לאורך הטיילת סופגים את נופה של ירושלים בנקודה (10) נעבור ליד קטע מאמת המים לירושלים. את המסלול נסיים את המסלול בפינת הרחובות נעמי דרך חברון (21).
הערה: לאחר התצפית נוכל לרדת לכביש שמצפון לטיילת לבקר באנדרטה (18) (ראה לעיל). 
 

 
מפת המסלול:
 
 
 
מקרא:
 


אמות המים לירושלים מהר חברון:
במערכת שהורכבה מאמות מים שהתפתלו לפי קווי הגובה, חצו רכסים במנהרות או התגברו על הגובה ע"י הזרמת המים בצינורות סגורים תוך שימוש בחוק כלים שלובים. המתכננים דייקו במדידות והזרימו מים בשיפוע של 1:1000 במערכת שולבו בריכות שלמה כמאגר ויסות למים. האמות הזרימו מים ממרחק של 30 ק"מ, אורך האמות הוא למעלה מ -60  ק"מ. בניית האמה החלה בימי הורדוס, בתחילה לפתור את בעיית המים בחג סוכות, והפעלתה נמשכה עד התקופה הבריטית. חבל שלא מחדשים היום את הפעלת האמה הן כאתר תיירות והן כמקור למים.

 
פיר:
חפירה אנכית הנעשית בעת חפירת מנהרה ומאפשרת הוצאת אבנים לא רק מקצה המנהרה, מאפשרת אוורור ואפשרות טיפול במנהרה כמו במערכת ביוב עירונית.

 
עונה מומלצת:
כל השנה.


הוראות בטיחות:
אין הוראות מיוחדות.


ציוד:
1.5 ליטר מים לאדם, כובע, נעלים נוחות להליכה, משקפי שמש ואולטרהסול להגנה מפני הקרינה.

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים