| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
גוש דן<<טיולים בארץ<<ראשי
יום שישי, 27.05.2022
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
מסלולי טיול - גוש דן - תל ג`ריסה - גני יהושע ופארק הירקון
מאת: איתמר כהן
שם המסלול: תל ג`ריסה - גני יהושע ופארק הירקון
 
האזור: גוש דן
 

רקע:

הלב מתרחב למראה הירוק, שילוב של מדשאות על גבעות ועצים מוריקים. מרחוק גבעה אליה נגיע דרך חורשת אקליפטוסים ודרך עפר מאובקת. לפני 3500 שנה היתה רמת גן עיר נמל. למרגלות הגבעה המכונה תל ג`ריסה עגנו אוניות שעלו במעלה הירקון. פרקו סחורות והעמיסו את תוצרתם של חקלאי רמת גן שקראו ליישוביהם בשמות אחרים. הירקון היה עורק תחבורה בינלאומי ועל ספינת מפרש אחת עמסו מטען במשקל דומה לזה שהעמיסו 5000 פרדות ומכאן יצאו אוניות למסע מסחר בעולם העתיק. העיר ישבה על גבעת כורכר שגובהה 33 מ`, שהיתה מוגנת ע"י הירקון ונחל איילון וע"י ביצור מלאכותי שהגן על העיר מדרום וממזרח. במשך השנים התרחק הנהר מהעיר ובחר לו נתיב אחר ושכונה מצפון לנהר - תל קסילה - ירשה את הבכורה. לימים כשחולות סתמו את הירקון והוא הפך לנהר רדוד הפכה יפו לנמל העיקרי ובירקון שהפך לנתיב תחבורה מקומי, שטו סירות קטנות ורפסודות שהמשיכו להוביל סחורה. לפי המסופר מכאן צפה נפוליון על יפו. הוא הקים את הגבעה בכבודו ובעצמו בעזרת חייליו שהביאו, כל אחד, קסדה מלאה חול ושפכו במקום. בנוסף לתצפית ירו מכאן תותחיו של נפוליון. משהו מהמסופר אפשרי. חייליו של נפוליון חנו על גבעת כורכר טבעית שגבהה מעט בתקופות שהיה כאן ישוב, החיילים ישבו כאן ככוח חסימה - למנוע מהצבא הטורקי להביא תגבורת מצפון. לא רחוק מהתל בנו כנראה כבר בתקופה הרומית סכר שהפעיל 7 תחנות קמח שפעלו עד 1936 ע"י אנשי כפר ג`ריסה הסמוך ולידו התפתח שוק. ותיקי תל אביב עוד זוכרים את בית הקפה שליד שבע התחנות. היום שוקם המקום ובין הברווזים השטים במקום נבחין בשרידי טחנות הקמח. שטחו של פארק הירקון מגיע ל- 5000  דונם של דשא עצים וציפורים. בתוכו כמה אתרים המצדיקים ביקור מיוחד. (בכל פעם נבקר את אחד האתרים). בגן הסלעים אליו הובאו סלעים מכל הארץ מאילת עד הגולן, עוצב גן המשלב לדוגמא את צמחי נחלי הגולן עם סלע הגולן. דמי הכניסה סמליים והיופי מדהים, מתאים גם למי שגיאולוגיה זה לא בדיוק תחום ההתעניינות שלו. בקצה המזרחי גן וורדים בשלל צבעים וישנו גן טרופי עם צמחים אקזוטיים ואווירת ג`ונגל. ולא רחוק משם צבע וצליל בצפרי וכל היופי הזה בפארק מהיפים בארץ.

 
תיאור המסלול:

ישנן שתי אפשרויות:

 
אפשרות א`: הנוחה יותר מבחינת הרכב. הבאים בכביש איילון ירדו במחלף רוקח (5). ויפנו מזרחה אל גני התערוכה ומיד אחרי משרד הרישוי יפנו ימינה אל מגרש החניה (7). הבאים בתחבורה ציבורית ירדו ליד גני התערוכה ליד הגשר (6) מכאן הליכה של כ- 25  דקות אל תל ג`ריסה (8) שם נתחיל בסיור. נעלה אל הגבעה לתצפית. לפי המסופר מכאן צפה נפוליון על יפו. היום כדי לראות את יפו מומלץ לצפות מהקומה ה- 49 של מרכז עזריאלי. מהתצפית נוכל לראות את מהלכו של הירקון את תל קסילה ובעיקר את הערים סביב - רמת גן על מגדליה ותל אביב. מעט מערבה משיא הרכס נבחין באזור מגודר. אלו שרידי מפעל המים של העיר מהתקופה הכנענית (מאה - 11 לפנה"ס) בירידה לכיוון כביש רוקח (הרמת גני) נבחין בשריד החומה האלכסונית - החלקלקה (4) שהגנה על העיר ממזרח. נלך לאורך הכביש עד לשביל (9) שיוליך אותנו אל גשר 7 התחנות. על הסכר העתיק הונח הגשר להולכי הרגל. היום לאחר השחזור נוכל להבחין בדרך בא פעלו טחנות הקמח. כדי לשמוע את ההמולה של טחינת הקמח והשוק, שהתפתח סביב נזדקק לדמיון או ללהקת עורבים מזדמנת.
מכאן בהתאם לבחירתנו 3 - 1 תחנות ביקור. (כולם בתשלום) בצפארי (11), בגן הטרופי (12) ובגן הסלעים (מחיר נמוך - נדרש תאום מוקדם) (13). נשאיר זמן פנוי לשבת בשקט להתבונן בשפע הציפורים הנמצאות בפינה הירוקה של תל אביב. דרורים ובולבולים, עורבים, אנפות, שחפים באגם, ובחורף נחליאלים ודוכיפת שמחפשת תולעים על הדשא. מכאן נלך אל גן הוורדים (14) ואל הרכב המחכה במגרש החניה.

 
אפשרות ב`: אלו הרוצים לחסוך את ההליכה הכפולה אל תל ג`ריסה ובחזרה יכולים לרדת מכביש איילון בדרך ההלכה (1) לפנות שמאלה מול רחוב יהודית (2) ודרך רחוב אביגיל ואסף להגיע אל רחוב רוקח הרמת גני. תחילת המסלול הרגלי בתל ג`ריסה (8) (הנהג יעביר את הרכב למגרש החניה שממול גני התערוכה בסוף המסלול כשהילדים משתעשעים בגן ההרפתקאות (15) גן משעשע וללא תשלום.

 
מפת המסלול:
 
 
 
מקרא:
 

 
עונה מומלצת:
כל השנה.

 
הוראות בטיחות:
אין לחצות את הגשר ליד שבע התחנות כאשר הוא מוצף

ובימי גשם.

ציוד:
1.5 ליטר מים לאדם, כובע, נעלים נוחות להליכה, משקפת ומגדיר ציפורים,משקפי שמש ואולטרהסול להגנה מפני הקרינה.

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים