| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
גוש דן<<טיולים בארץ<<ראשי
יום שני, 23.05.2022
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
מסלולי טיול - גוש דן - למקווה ישראל
מאת: איתמר כהן
שם המסלול: למקווה ישראל
 
האזור: גוש דן
 

רקע:

בתוך גוש דן נשתמרה כשמורת טבע "מקווה ישראל". פינה ירוקה בה שוכן בית הספר החקלאי שכדי לשמרו נחקק חוק מיוחד בכנסת. בחלק הראשון של הסיור נטייל בין מבנים שנבנו לפני למעלה מ- 100 שנה בסגנון צרפתי ובחומרי בניה פשוטים, בימים שטרם השתמשו בבטון. המבנים נצלו מהתפוררות ונמצאים בשימוש עד היום הודות להנהלת מקווה ישראל והמועצה לשימור אתרים. בחלק השני נסייר בגן הבוטני שהוא מהיפים בארץ. נבוא להינות מהירוק ולהתפעל מהתעוזה והיוזמה של אנשי מקווה ישראל. דוד בו גוריון אמר: "ייסוד המדינה התאפשר הודות להקמת "מקווה ישראל". אלמלא הוקמה "מקווה ישראל" ספק אם היתה קמה מדינת ישראל. הכל התחיל מאז, ואנו רק באנו להשלים את המעשה מבחינה פוליטית לאומית" באמצע המאה ה- 19  ישבו בארץ ישראל 13,000 יהודים. רובם ישבו ב"ארבע ארצות הקודש". ירושלים, צפת, טבריה וחברון. מתוך 2500 הגברים רק 450 עסקו במלאכה כלשהי. כל השאר חיו מכספי "החלוקה" ולמעשה חיו בעוני רב. לפי בקשת חלק מאנשי הישוב הישן בירושלים פנו אל חברת כל ישראל חברים: "הבו לנו אדמה, תנו בידנו כלים, שלחו אלינו אנשים שילמדונו את עבודת האדמה". קארל נטר נענה לבקשתם, שכנע את הנהלת כל ישראל חברים שהחליטו כי יוקם בית ספר חקלאי. כל שנה ילמדו 10 תלמידים. משך הלימודים 3 שנים. מדי שנה ירכשו אדמה ל -10 , משפחות שיקלטו בעבודה את בוגרי בית הספר. ב-1870 הוקמה "מקווה ישראל" 12 שנים לפני העליה הראשונה. 8  שנים לפני הקמת אם המושבות פתח תקווה. קרל נטר הדגים את הכלל שאת ההיסטוריה עושה האדם. הוא עצמו עלה לארץ, גר במערה ופיקח אישית על הקמת בית הספר וניהל אותו בשנים הראשונות. ל"מקווה ישראל" היה תפקיד חשוב כחלוץ לפני המחנה, שהקדים את העליה הראשונה בתריסר שנים. כאן הונהגה המהפיכה החקלאית - נסיונות בזני בקר ועופות, זני ירקות ופיתוח זני עצים טרופיים מיוחדים. חלק מהפיכת החקלאות הישראלית למובילה בעולם ניתן לזקוף ל"מקווה ישראל". מכאן יצאו גרעיני התיישבות לכ - 50  ישובים ובכולם בוגרי "מקווה ישראל" ההופכים למובילים בגלל הכשרתם הנפשית והמעשית בבית הספר החקלאי. "מקווה ישראל" חינך ומחנך אלפי תלמידים שחלקם הגיעו עם רקע אישי וחברתי לא קל, וכאן בפנימייה החקלאית צמחו להיות אנשים היודעים להתמודד עם קשיים, שתרומתם לחברה ניכרת בכל רבדיה. במקווה ישראל יוצר נשק במחתרת בין כלי הנשק התפרסמה הדוידקה שהיתה המצאתו של מסגר "מקווה ישראל" דוד לייבוביץ. נשק שלעיתים היה המכריע בקרבות תש"ח.

 
תיאור המסלול:

לבאים מצפון באיילון דרום מומלץ לרדת לכיוון חולון (1), ובצומת חולון (2) לרדת לפני הגשר לכיוון כיכר קוגל (5). מי שבא מדרום באיילון צפון מומלץ לרדת בגשר קיבוץ גלויות (3) ולפנות מערבה ולפנות לכיוון חולון (4). בכיכר קוגל (5) נצא מהכיכר מזרחה (270 מעלות)  לכיוון רחוב מקווה ישראל. ברמזור השני נפנה שמאלה אל שער מקווה ישראל (6). את הרכב נעזוב במגרש החניה של מרכז המבקרים של החברה להגנת הטבע (7). נוכל לקבל הדרכה מעולה ולחזות בסרט אור קולי - רצוי בתיאום מראש. נתחיל את הסיור בשער המקורי - שער ירושלים (8) שהיה על הדרך הראשית לירושלים. כאן פגש הרצל את וילהלם ה-II  בעת ביקורו בארץ בסוף המאה ה- 19. מספרים שהצלם, מרוב התרגשות, צלם את הרצל בלי ראש, אבל הרצל העיתונאי ארגן פוטומונטאז` והתמונה מככבת עד היום בספרי ההיסטוריה. מכאן נעלה בשדרת דקלי הוושינגטוניה (9) ישר אל הבניין החשוב ביותר - בית הכנסת (10). נחזור מעט לראות עץ אחד שהתפתח לחורשה שלמה - אל הפיקוס הבנגלי עץ המסמל את מקווה ישראל שמשורשיה צמחו למעלה מחמישים ישובים ברחבי הארץ (11). מכאן נלך אל המסגרייה (12) בה בנה המסגר דוד לייבוביץ את מרגמת הדוידקה המפורסמת. היום יש במקום תצוגה קטנה של דרך פעולת המסגרייה ותמונות המתעדות את ייצור כלי הנשק השונים במסגרייה. מכאן נעלה אל היקב (13) שגם שימש למקום לניסוי כלי הנשק. בבית המורים (14) ניכנס לקומת המרתף ללמוד על שיטת בנית גג.
נוכל להבחין בעקבות הילדים שהידקו את טיט הגג מלמעלה כאשר כל החלל היה מלא בחול. בקומה השניה המשופצת השאירו "חלון" אל מתחת לטיט כדי שנוכל ללמוד על שיטת בנית הקיר בשלוב של טיט ועץ. נעלה אל בנין ההנהלה (15) וכאן נבין את המבנה החברתי של בית ספר במתכונת צרפתית. המנהל על הגבעה, המורים במדרון ומתחתם בהיררכיה התלמידים. על המרפסת היה עומד המנהל והתלמיד הננזף עמד מתחת למרפסת. מכאן נלך אל מערת נטר (16) בה שכן מייסד הכפר לפני שנבנו הבניינים, ניתן לבקר בקבר נטר (17) ומשם לטיול נינוח בגן הבוטני המדהים ביופיו (18). בגן למעלה מ- 1500  מיני צמחים. בהם פינת צמחי הבר של ארץ ישראל, פינה עם גן צרפתי ומעבר לשביל חורשה עם מאות עצים ממקומות שונים בעולם. בתוך החורשה פינה לזכרו של אליק שמיר, אחיו של משה שמיר שהנציח את אליק בספרו "פרקי אליק" המתאר גם את התבגרותו של אליק "במקווה ישראל". בפינה אחרת של הגן אנדרטה לזכרם של בוגרי "מקווה ישראל" שנפלו במלחמת השחרור.

 
מפת המסלול:
 
 
 
מקרא:
 

 
עונה מומלצת:
כל השנה.

 
הוראות בטיחות:
סיור במקווה ישראל מחייב תאום עם מרכז המבקרים.
אין להיכנס לאיזור המשק החקלאי.

 
ציוד:
1.5 ליטר מים לאדם,כובע, נעלים נוחות להליכה, משקפי שמש
ואולטרהסול להגנה מפני הקרינה.

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים