| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
גוש דן<<טיולים בארץ<<ראשי
יום ראשון, 22.05.2022
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
מסלולי טיול - גוש דן - בן שמן ויערות בן שמן
מאת: איתמר כהן

שם המסלול: בן שמן ויערות בן שמן
 
האזור: גוש דן

רקע:

נצא מגוש דן אל חבל מודיעין אל היער של גוש דן. ספור היער מתחיל בבן שמן וכאן גם נתחיל את סיורנו. נגלה חצר דומה לחצר תל חי. החצר נבנתה ע"י תלמידי בית הספר שלמדו במגמת סיתות אבנים - כי הרי לבנות את הארץ באו. לאחר שנרכשה הקרקע. ב-1904 הגיע לכאן נחום וילבוש שחלם להקים תעשיה בארץ. חלם ועשה. תוך שלושה חודשים הקים בבן שמן קומפלקס תעשייתי ,שבתחילת החורף ייצר סבון משאריות שמן (גפת) מבתי הבד בלוד. בקיץ ייצר שמן מסורגום ובמרווחים טחן קמח. כשבית החרושת עמד על רגליו מינה למנהל את מרדכי פרימן, ווילבוש יצא להקים סניף של בית החורשת בחיפה. הוא לא ידע שבזכות בית החרושת עשויה בן שמן להתפרסם בדרך עקיפה. הערבים בלוד שכללו את ייצור השמן בבתי הבד ולכן הגפת היתה כמעט ללא שמן. אנשי בן שמן נאלצו לטעת יער זיתים שיספקו שמן לביה"ח. ליער קראו יער הרצל. לימים בית החרושת נשרף. הארבה חיסל כמעט את עצי הזית ומה שלא אכל הארבה שרפו הטורקים. כששוקם היער נטעו בו עצי סרק: אורנים וברושים וזהו יער בן שמן המפורסם. בפינה אחרת של אדמת הלאום השתכן ישראל בלקינד מאנשי ביל"ו שהקים פנימייה ליתומי פרעות קישינוב וקרא לה קריית ספר.  היה זה כפר נוער שלתלמידיו היו תפקידים רבים בניהולו.כאן לימד המורה לחקלאות על כותנה ומורה אחר לימד שיטות לסיתות אבנים.במקום ציונים קיבלו התלמידים אותות רצון וכשמלאו את המכסה עלו כיתה. בגלל בעיות תקציב נסגר בית הספר. את מבני בית הספר תפשו אנשי החווה שהיו אחראים על טיפוח יער הזיתים. לניהול החווה התמנה המורה לחקלאות וולקני, שהבין שכדי להעסיק את אנשי החווה כל השנה יש לגוון בענפי המשק וכך נולד ה"משק המעורב". וולקני גם חשב על שכר עידוד הוא הציע לקבוצת אנשי הרפת חלק מהרווחים וראה זה פלא, עד אז היו רק הפסדים ופתאום היה לאנשי הרפת מרץ לחליבת בוקר, גם אחרי שרקדו הורה כל הלילה. ומכאן עד לרעיון המושב קצרה הדרך. משק מעורב שכל אחד אחראי על חלקת הקרקע שלו, ולפי מאמציו יהיו רווחיו. אך כיאה לחברה סוציאליסטית כולם מתחילים באותו קו זינוק - אותו גודל שטח. ויש אחווה ועזרה הדדית ושווק התוצרת - משותף. שנה לאחר הקמת נהלל ב-1922.הוקם בתחום בן שמן מושב עובדים שירש את בתי התימנים. סיפור התימנים החל 10 שנים לפני הקמת המושב. בוריס שץ שהקים את בית הספר לאומנות חלם על כפרי תעשיה שייצרו עבור בצלאל שטיחים ותכשיטים. לכן הוקמה שכונת בצלאל ב"בן שמן". התימנים שהתיישבו כאן, עסקו ביצור תכשיטים עד תחילת מלחמת העולם ה- I . כמה מבתי התימנים שומרו ושולבו בבתים חדשים שנבנו. באחד מבתי המושב הישן גרים בני הדור החמישי - נכדיו של נכדו של מרדכי פרימן שניהל את בית החרושת לסבון לפני  100 שנה. על בן שמן עברו גלגולים רבים - בית חרושת לסבון, חווה מימי העליה ה- II , כפר תכשיטנים תימנים, מושב עובדים, כפר ילדים - קריית ספר. מכל המפעלים המצליח ביותר הוא כפר הנוער בן שמן בו מתחנכים ילדים ובני נוער למעלה מ- 75 שנה. ילדים עולים מכל הגלויות, ילדים משכונות מצוקה. במלחמת השחרור בן שמן ,שהיתה ישוב עברי יחיד באיזור, היתה במצור. בחודש פברואר 1948 פונו אנשי המושב הישן וחניכי כפר הנוער.
בבן שמן נמצאים בפנימיות חניכים מכיתה א` עד יב`. חניך הכפר אחראי על נקיון חדרו וסביבתו. הוא עובד בענפי המשק השונים כולל חדר האוכל. מתוך הקושי צמחה הגאווה להיות בוגר כפר הנוער. חניכי בן שמן הקימו עשרות ישובים מגנוסר בצפון עד יהל בדרום. חלקם בעלי תפקידים בכירים בכל ענפי המשק. 

 
תיאור המסלול:

את הסיור נחלק לשני חלקים. בחלק הראשון נבקר בכפר הנוער "בן-שמן" ונוכל לשלב ביקור בפינת החי המקסימה ובמוזאתר שהוא מוזיאון לתולדות בן שמן (בתשלום). החלק השני יהיה סיור ביער. מובאת הצעה שהיא אחת מאפשרויות רבות לטייל ברחבי יער "בן שמן".

 
חלק א` כפר הנוער "בן שמן"
נרד מכביש ירושלים תל-אביב במחלף בן שמן (1). נפנה לכיוון לוד ומיד נפנה ימינה (2) אל כפר הנוער "בן שמן". את הרכב נשאיר במגרש החניה ליד השומר (3). אפשר לבקש מהשומר רשות להקפיץ את הרכב האוסף לכיכר שליד המושב הישן (11). את הסיור נתחיל מהרחבה שלפני בית הספר התיכון ע"ש אלברט איינשטיין (4). משם נעלה בשביל הפנימי. בחלק המרכזי מגורי החניכים, ובהיקף -מגורי העובדים - תכנון עוד מימיו של מנהל הכפר הראשון להמן, שהאמין שתפקיד עובדי הכפר הוא להעניק לילדים ביטחון. ליד השבילים ובין הבתים עצי זית ששרדו מהיער הראשון. שלט מיוחד הוצב במעלה השביל (5). מצד דרום לשלט מועדון של אחת הפנימיות ששרד מבתי הכפר הראשונים ומסמל את סגנון הבניה. מצד צפון - מזרח בית מוצל - בית להמן מנהלו הראשון של כפר הנוער. על גג הבית הוצב במלחמת השחרור טלסקופ מתנת איינשטיין . הערבים הוטעו לחשוב שיש לבן שמן נשק סודי.(6). נעלה מזרחה. מימין לנו חדר האוכל. משמאל - בית פרימן (7), בית דו משפחתי מוקף גדר חיה ומעבר בתים בסגנון בנה ביתך. כאן בבית עדיין חייה ומתפקדת הילדה הראשונה של בן שמן - עתידה שתוכל לספר לכם על הימים בהם שלטו התורקים בארץ ועל נסיעה לגמנסיה בת לאביב על גבי חמור .במעלה הכביש מימין לנו כניסה אל החצר. נבחין במבנה מרובע ליד מגדל המים (8). זהו מגדל המים הראשון שניבנה בימים שעדיין לא השתמשו בבטון. נוכל להבחין בחיזוקי הברזל בפינות המבנה. הגענו לחצר שהיתה מוקד החיים בבן שמן. שלט עץ (9) מאזכר את תולדות החצר. עתידה אומרת: "תמיד לימדו כאן ולמדו ולכן שם המקום בערבית "בית עריף"(בית הדעת). .כדאי להיכנס למוזאתר החדש (יש לתאם זאת במזכירות הכפר) נצא מהשער המקורי * אל הדרך שהובילה מלוד אל ישובי הסביבה דרך בן שמן. נעבור מתחת לשדרת הפיקוסים בדרכינו אל המושב הישן (10). ניכנס אל המושב דרך שער הבטון, נבחין בחרכי ירי של החומה שהקיפה את הישוב הקטן. שתי שורות בתים - השורה המזרחית בתי התימנים והשורה המערבית תוספת מהימים שהוקם מושב העובדים. מרבית הדיירים התחלפו. נציין רק כי בבית הראשון משמאל לשער גרים הצאצאים של רבקה רחמן לבית פרימן, אחותה של עתידה. השכנים משמאל משפחת בן יוסף - צאצאיו של מורה המושב. מורה אהוב, שלימד בשיטת העבודה העצמית כיוון שלימד תלמידים מכיתה א` עד ח`. התלמידים העידו שלמדו בעיקר לטפס על עצים אך באורח פלא נשארו אוהבי ספר עד היום.מכאן נעלה על הרכב או שנחזור ברגל אל מגרש החניה (3).

חלק ב` יער "בן שמן"
ממגרש החניה (3) נפנה שמאלה אל היער.בצומת גימזו (12) נפנה ימינה לכיוון יער המתקנים (13). מכאן נלך ברגל לכיוון מצפה מודיעין (17), אליו נשלח את רכב האיסוף. מיער המתקנים נלך בשביל עפר מזרחה. נלך במקביל לשדה או שטח פתוח (בהתאם לעונת השנה). בעונת החורף כדאי להיכנס אל היער שמדרום (14). מראה הרקפות מרהיב. השטח הפתוח מסתיים בדרך עתיקה (15) שקשרה בין גימזו לחדיד. נחצה אותה ונלך לאורך גדר אבנים (16) כששיחי הצבר המעטים שנותרו מזכירים שהיה כאן גבול של חלקה. כשנגיע אל מצפה מודיעין (17) נבקש מהשומר רשות לטפס אל מרומי המגדל כדי לצפות בנוף.

 
מפת המסלול:
 
 
 
מקרא:
 

 
בית בד:
מתקנים להפקת שמן זית.

 
יער "בן שמן-הרצל":
ראשית הנטיעות ב-1910  כיער זיתים.כבר בשנים הראשונות גוון היער במטע שקדים ובחורשת עצי סרק לזכרו של הסופר
סמילנסקי. לאחר קום המדינה הורחבו שטחי הנטיעות עד איזור קברות המכבים.שטחי היער מגיעים ל- 60 אלף דונם.נקווה שנצליח לשמור על רוב השטח מפני כבישים והתרחבות ישובים.

 
"בן שמן "במלחמת השחרור:
כפר הנוער "בן שמן" ומושב בן שמן היו אי יהודי בתוך סביבה ערבית. שיירה שיצאה מפתח תקווה לבן שמן בדרך עוקפת "לוד" הותקפה ו- 13 מנוסעי השיירה נהרגו. הדבר אירע שבועיים לאחר החלטת החלוקה, ומאז השיירות המעטות שהגיעו לכפר הגיעו בליווי בריטי. בפברואר פונו ילדי כפר הנוער ואנשי המושב הישן.ילדי כפר הנוער הגיעו לכפר ויתקין וכך נוסד כפר נוער חדש - "נעורים". אנשי המושב הישן לא חזרו לכפרם וחלקם הצטרף אל מפוני עטרות ושאר ישוב ויחד הקימו את מושב בני עטרות (וילהלמה).לאחר פינוי הילדים הגיעה אספקה למקום בעזרת מטוסי פייפר.הטייס צ`יבי שמטוסו נורה לפני הנחיתה בשדה התעופה המאולתר,מיהר להמשיך בדרכו. בקטע האיטי של ההמראה נסע במקביל למטוס טנדר עמוס שקי חול, כדי להגן על המטוס. על המבצע זכה הטייס צ`יבי בצל"ש.

 
בית להמן:
ד"ר להמן הגיע לבן שמן ב1926 - עם יתומים מקובנה. הוא הקים כפר נוער שתלמידיו לקחו חלק בניהול הכפר. הוא ראה בעבודה בחקלאות,בחיים בטבע חלק חשוב בחינוך הנוער. ביתו הטבול בירוק מסמל תפיסה זו. הקומה השניה נבנתה לכבוד יום הולדתו ה-65 . מגג הבניין יצרו אנשי "בן שמן" קשר איתות עם אנשי הקשר בגבעתיים.

 
בית פרימן:
למעשה 4 בתים השייכים לבני המשפחה.אבי המשפחה הגיע לכאן 20 שנה לפני שהוקם כפר הנוער ב-1905 .הוא ניהל את בית החרושת לסבון "עתיד" וקנה חלקת אדמה.לימים כשבית החרושת נשרף נשאר מרדכי פרימן לעבד את אדמותיו. ביתו הצעירה עתידה נולדה בבן שמן,עבדה כמחנכת עשרות שנים וממשיכה להתגורר בבית. בחלק החדש יותר התגורר הבן אהרון ,שהמשיך לעבד את חלקת אביו.
היום מתגוררת בבית נכדתו.
 
מצפה מודיעין:
הוקם במקום בו היה הכפר "דיר אבו סלמה" - יש אומרים שבשם נשתמר הצליל ירושלים לרמז כי כאן עברה הדרך לירושלים דרך מעלה בית חורון. למצפה צורת לפיד וממעל לבמה של האמפיתאטרון הקטן מנורה עשויה עץ זית.

 
עונה מומלצת:
כל השנה.

 
הוראות בטיחות:
סיור בכפר הנוער בן-שמן מחייב תאום עם מזכירות הכפר. אין להיכנס לאיזור המשק החקלאי.ביער, אין לחצות שטחים מעובדים,או לשחק בתוכם.

 
ציוד:
1.5 ליטר מים לאדם,כובע, נעלים נוחות להליכה, משקפי שמש ואולטרהסול להגנה מפני הקרינה.

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים