| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
גוש דן<<טיולים בארץ<<ראשי
יום שישי, 27.05.2022
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
מסלול טיול - גוש דן - אחוזת בית
מאת: איתמר כהן
שם המסלול: אחוזת בית
 
אזור: גוש דן 
 
רקע:


איך קרה שתאריך הקמת שכונה יהודית נוספת, (ה - 24  במספר), בשנת 1909, רשומה כתאריך יסודה של העיר תל אביב? בויכוח הנצחי מי עושה את ההיסטוריה האדם או התקופה, מנצח הפעם ההיסטוריון או העיתונאי. ובכל זאת היה בשכונת "אחוזת בית" שהוקמה 20 שנה אחרי נווה צדק, משהו יחיד ומיוחד. היה לה באר ומגדל מים ורשת צינורות אל הבתים. כל שכונה שחפצה ברשת צינורות מודרנית ויתרה על עצמאותה והצטרפה אל ועד השכונות שבראשה עמד יושב ראש ועד אחוזת בית מאיר דיזינגוף. והיה לשכונה עוד משהו מיוחד. בקצה הרחוב הראשי רחוב הרצל הוקמה הגימנסיה העברית ,שהיה המבנה היפה והגבוה ביותר בשכונה. לימים הרסו אותה בגלל חוסר מודעות לשימור אתרים ובמקומה הוקם "מגדל שלום". בקומת הקרקע, בחלק המערבי של הבניין הוקם לזכר הגימנסיה קיר פסיפס ענק המתאר את התפתחות תל-אביב - מעשה האמן נחום גוטמן. תחילת השכונה בשיטה שהיתה ידועה כבר מימי נחלת שבעה. הפעם נערכה ההגרלה על חוף הים בדיוק שוויצרי בהנחיית השען עקיבא וויס. כל שם נכתב על צדף והחשוב מכל היה צלם , שהנציח את המאורע כדי שנראה איך נוסדה העיר תל אביב. מה היו התוכניות לעתיד של בוני השכונה ? ישנן עדויות שונות, יש אומרים שרצו להקים עוד שכונת גנים שלווה והתקנות יעידו:
א. כוונת האגודה - ייסוד רובע מודרני ביפו.
ב. לפני הבית חובה לסדר גינה ברוחב של שני מטרים.
ג. אסור להשתמש בכתלים של שכנים לבנות רפת.
ד. אין רשות לפתוח בתוך השכונה בית מסחר, בית משתה או מלון בלי רשות מהוועד.
בין המייסדים יש הטוענים כי כבר אז חלמו על עיר. דנין חלם על עיר, כרך הומה, משל לוינה או לפריס. ועקיבא וויס ראה בעיר הענקית אפשרות לקלוט מיליונים שלא יוכלו לעסוק בחקלאות. ב- 1922 החלום היה למציאות. וועד השכונות היהודיות הוכר כעיר עצמאית שהיתה העיר היהודית הראשונה בעולם, ובה למעשה הוקמה התשתית המוסדית למדינה העברית. סיור נוסטלגיה בעיר חיה דורש כוונה, טבעי להציץ בחלונות הראווה ולהשוות מחירים, למדוד נעלי מציאה ולהוציא כסף מהכספומט. הפעם ננסה אחרת. נרים מבט אל מרפסות מתקלפות ומשוחזרות ונוכל להבחין בבתי החמדה של ראשית המאה ה - 20 .כשנוכל, ניכנס לחצר ונשחזר בדמיוננו את הגן. נחדור אל תוך הבתים, למשל ברחוב יהודה הלוי יש כמה מסעדות בבתים של פעם. נשתה כוס מרק והעיניים יגלו את האריחים הצבעוניים של פעם. נחוש בגובה
התקרה ובעיקר באווירה שהיתה בתוך בתי המידות של פעם. דרך אחרת להציץ אל תוך הבתים היא במוזיאונים - "בית דיזנגוף" ברחוב רוטשילד, בו הוכרזה המדינה, ובהמשך "בית ההגנה" כשבקומת הקרקע ביתו של שר הביטחון של המדינה בדרך - בית אליהו גולומב עם הריהוט של פעם.

 
תיאור המסלול:

לבאים אל ת"א בדרך איילון מוצע לרדת במחלף לה גרדיה (1) נפנה מערבה ונחצה את רחוב המסגר (2)  ומיד במזלג ניקח את הנתיב הימני - רחוב הרכבת. נחצה את דרך פ"ת (3) ונמשיך ברחוב יהודה הלוי (4) בו ניסע בנתיב השמאלי אל מגרש החניה מול בית רומנו (5). הבאים בתחבורה ציבורית יסעו בדרך פ"ת, שמשנה את שמה לדרך יפו ירדו בבית רומנו (6) ויעברו דרכו אל מגרש החניה ומשם אל רחוב יהודה הלוי. שם נתחיל בסיור הרגלי. במבט מעל גובה העיניים נוכל להבחין בפאר של השכונה. נציין שלושה - בית החולים פרויד (7), ממול בית המשפט הישן (8), בית הלוי (9). אם הרעב או ריח הקפה תוקף אתכם מומלץ להיכנס לאחת המסעדות כי בפנים הבית תגלו איך נראו הבתים של פעם. דרך רחוב פינס נגיע אל קולנוע עדן (10) שהיה הראינוע מהראשונים במזרח התיכון - הקופות עדיין במקומן והשלט הוורוד מתנוסס מעל הקולנוע שהפך למחסן. בקיץ הקרינו סרטים על הגג ורוח הים היתה נעימה פי כמה מהמזגן. כיוון שקול לא היה היו נגנים מנגנים מנגינות תואמות לקצב הסרט. עוד מבט מערבה אל זוג בתים "התאומים" בתיו של בני אהרון שלוש (11) הם דוגמא טובה לבתים המפוארים ,שניבנו באחוזת בית. בתחילת רחוב לילנבלום קיוסק ישן (12) בדמות הקיוסק הראשון שהיה בפינת הרצל רוטשילד. נחלוף על יד בית ספר תחכמוני (13) ונקפיד לגלות מרפסות מעוטרות. ברחוב הרצל ניפנה שמאלה וימינה אל שדרות רוטשילד. בנק המזרחי (14) הוא דוגמא יפה לשימור. אל בית דיזינגוף (15) נוכל להיכנס (בתשלום) ולבקר בבית התנ"ך ובהיכל העצמאות ולהתרשם ממראם הפנימי של הבתים. אנדרטת המייסדים (16) עשויה משלוש שכבות. ההתחלה - נחשים, לטאות ומריצנים (עובדים שהובילו חול במריצות) מיישרים את השטח. מעליהם אחוזת בית והגמנסיה במרכז. בשכבה העליונה ת"א המודרנית. נוכל להמשיך לבית ההגנה (17) גם תולדות ההגנה בצורה מרתקת ובלווי סרטים והזדמנות נוספת להציץ אל בית של אותם הימים, כשבקומת הקרקע שוחזרה דירתו של בעל הבית אליהו גולומב - שר הביטחון של המדינה בדרך. מכאן נחזור אל רחוב הרצל בתחילת הרחוב ביתו של הצלם סוסקין (18) שהנציח את תל אביב. וממול (19), בית עקיבא וייס השען שהיה המנוע מאחורי הקמת אחוזת בית. נחצה את הרמזור לסיום הסיור בקומת הקרקע של בית שלום מאיר (20). שם נמצא הפסיפס הענק מעשה האמן נחום גוטמן,4  תמונות מתולדות ת"א. משמאל יפו, פרדסים ואוניות. שימו לב לעמידה האיתנה של הפלח. בתמונה הבאה בניית השכונה. תוכלו להבחין במריצן הותיק השזוף והמהיר ובמריצן הירוק שזה עתה הגיע - לבן ואיטי. בתמונה הבאה אחוזת בית כשבמרכזה הגימנסיה. הרופא חייסין עם החמור והמטריה. השתאות מהפנס הראשון וכל הפלסטיות הזו ומשחקי הצל בעזרת אבני פסיפס. התמונה הרביעית - תל אביב המודרנית של גוטמן כשגן החיות עוד היה בת"א, ולבריכה הגדולה מצא גוטמן אבן פסיפס אחת. נוכל לסיים כאן או להמשיך אל המדרחוב בנחלת בנימין לסיום באחת המסעדות. נרוויח עוד כמה בתים. מלון נורדאוי בפינת גרוזנברג נחלת בנימין (21), בית הכדים (22), בו הונחו כדי חרס לקשט את הבית. בית הלוי (24) המעוטר באריחים עם ציורי גמלים ונוף. ואחרון בית הדקל (24) שחלון החזית עשוי כעץ דקל.

 
מפת המסלול:
 
 
 
מקרא:
 

 
עונה מומלצת:
כל השנה.

 
הוראות בטיחות:
זהירות בעת חצית כבישים, יש ללכת על המדרכות.

 
ציוד:
1.5 ליטר מים לאדם,כובע, נעלים נוחות להליכה, משקפי שמש ואולטרהסול להגנה מפני הקרינה.

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים