| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
השרון<<טיולים בארץ<<ראשי
יום חמישי, 09.07.2020
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
מסלול טיול - השרון - שמורת פולג
מאת: איתמר כהן
שם המסלול: שמורת פולג
 
אזור: השרון
 

רקע:

אירוס הארגמן, צבעונים, חבצלת החוף הם מעט מהפרחים המעטרים את שמורת פולג. השמורה נמצאת בלב איזור מתפתח, שכונת פולג מצפון והכביש המהיר בלב השמורה. בתחום שמורת פולג נמצאים שני רכסי כורכר ושטח ביצתי, שבינהם קטעים מנחל פולג. בתוך שטח השמורה יש שרידים של פעילות האדם. ב - 1935  כשהחלה ההתיישבות הציונית באזור הועמק אפיק נחל פולג וכך יובשו הביצות. פעילות המתיישבים היתה המשך לפעילות ניקוז שהחלה לפני 3500 שנה בתקופה שקדמה להתנחלות שבטי ישראל. הרומאים המשיכו בפעילות ניקוז, אך פעילות זו הופסקה בכל תקופה בה השלטון היה בלתי יציב. על הרכס הוקמה עיר שהגנה על דרך שקשרה בין ישובי השרון. שמורת פולג היא חלק מפעילות של רשות שמורות הטבע שבשנים האחרונות הצליחה להציל עוד שטחים בין וינגייט לשפיים לאורך החוף. השטחים החדשים עדיין לא הוכרזו כשמורות, ויש לקוות שיצליחו לעמוד מול חברות הנדל"ן שלוטשות עין על כל שטח במישור החוף.

 

המסלול

אורך המסלול

משך המסלול

עונה מומלצת

רמת קושי

המסלול השלם עד לחוף הירוק

3-4 ק"מ

4-5 שעות

מומלץ בחורף
 ובאביב אפשרי
כל השנה

קל-בינוני

ביקור בשני חלקי השמורה

3-4 ק"מ

3-4 שעות

מומלץ בחורף
 ובאביב אפשרי
כל השנה

קל

ביקור בחלק מהשמורה

2 ק"מ

2 שעות

מומלץ בחורף
 ובאביב אפשרי
כל השנה

קל


תיאור המסלול:

מי שמתכנן לשלב בסיור גם שימוש במתקנים של יקום - שיט בסירות, רכיבה על חמורים, ועוד, יחנה בחניון שממזרח לכביש. מי שמתכנן רק סיור רגלי בשמורה יוכל לחנות במגרש החניה ליד מכון ויננגייט. לחניה ביקום מגיעים מכביש מס`2 פונים ליקום (1), ומיד אחרי תחנת הדלק פונים שמאלה אל שמורת פולג (2). הכביש יוליך אל מגרש החניה (3).

 
הערה: מי שמגיע מצפון ירד לכביש השירות של שפיים ובגשר (4) יפנה שמאלה ויחזור ליקום. מי שנוסע לחניה במכון ויננגייט ומגיע מדרום, יגיע למחלף פולג ויחזור לוינגייט (15).
המסלול השלם: ממגרש החניה נלך מזרחה אל נקודת תצפית (5). מכאן נוכל לראות את שלושת רכסי הכורכר של השרון (אנחנו נהיה על הרכס המרכזי שכאן מפוצל לשניים). נוכל להבחין בתעלת הפולג ובתוואי הישן בו נמצאת כרגע ביצה. בעונת פריחת האירוסים נרד לחורשת החרובים (6), הפריחה כאן מדהימה. נלך לכיוון הביצה (7) ונקיף אותה לכיוון דרום. נוכל להבחין בעופות מים. נעלה אל הרכס שם היה הישוב הקדום (8). נרד בצדו השני של הרכס כדי לחצות את הרכס במקום בו חצבו מעבר (9) לנחל פולג. כאן נוכל להבחין בצב הרך. מכאן נגיע אל חורשה קטנה (10), שבמרכזה ניצבת מצבה בצבע שחור לזכרם של שלושה מחברי מושב אודים שנהרגו על הגנת יישובם. צורת עץ מפוחם - אוד מוצל מאש מקשר את האנדרטה למושב אודים שהוקם ע"י ניצולי שואה. נחצה את הכביש המהיר בגשר להולכי רגל (11). מכאן נלך לשמורה שמצפון למכון ויננגייט (12). נשוטט בשבילי השמורה ונגלוש בדיונת החול. נרד אל חוף הים (13), נלך צפונה אל החוף הירוק (14) שם יחכה רכב האיסוף. את הפולג נחצה בגשר אבנים שהכינו עבורנו (מבצע המחייב מיומנות בהליכה).

הסיור בשמורה המזרחית: נתחיל במגרש החניה (3) נעלה על הרכס מדרום (8) ונרד בצדו השני כדי לחצות את הרכס במקום בו חצבו מעבר (9) לנחל פולג. מכאן נגיע אל חורשה קטנה (10) במרכזה מצבה בצבע שחור לזכרם של שלושה מחברי מושב אודים שנהרגו על הגנת יישובם. צורת עץ מפוחם - אוד מוצל מאש מקשר את האנדרטה למושב אודים שהוקם ע"י ניצולי שואה.

הסיור בשמורה המערבית: נחנה במגרש החניה של מכון ויינגייט (15), נלך לשמורה (12), נגלוש בחול ונרד אל חוף הים (13), ונסיים בחוף הירוק (14). ניתן כמובן לחזור אל מגרש החניה במכון ויינגייט.

 
מפת המסלול:
 
 
 
מקרא:
 

 
עונה מומלצת:
* כל השנה.


הוראות בטיחות:
אין להיכנס לים ללא השגחת מציל,אין לחצות שטחים
מעובדים.בשמורה יש ללכת רק בשבילים.


ציוד:
1.5 ליטר מים לאדם,כובע, נעלים נוחות להליכה, משקפי
שמש ואולטרסול להגנה מפני הקרינה.

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים