| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
השרון<<טיולים בארץ<<ראשי
יום שני, 06.07.2020
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
מסלול טיול - השרון - קיסריה
מאת: איתמר כהן
שם המסלול: קיסריה
 
אזור: השרון
 
רקע:


את העיר קיסריה הקים המלך הורדוס, כי ראה צורך בנמל חדש מספיק קרוב למרכז הארץ, במקום שתושביו יהיו נאמנים לו. תוך עשר שנים הקים את אחד הנמלים הגדולים והמשוכללים ביותר בעולם העתיק. היו בו רציפי עגינה באורך של יותר מק"מ וחצי. העיר הוקמה במתכונת רומית וכללה, תיאטרון עם 5000 מושבים, אמפיתאטרון לעשרות אלפי צופים, היפודרום למרוצי סוסים, ובית מרחץ. המים הובאו מנחל תנינים וממעיינות באיזור רמות מנשה. כשהגיעו הנציבים הרומאים לארץ, הם העבירו את המרכז השלטוני מירושלים לקיסריה המודרנית והפכו את העיר לבירת ארץ ישראל. לאחר התקופה הביזאנטית, חזרה קיסריה להיות ישוב לא גדול ובעל חשיבות משנית. קיסריה קשורה בפרשת "סוכן כפול" בתקופת מלחמת העולם הראשונה. יונת דואר שנשלחה מאנשי מחתרת ניל"י בעתלית אל הבריטים שישבו במצרים, נחתה בבית המושל התורכי בקיסריה והביאה לחשיפת הרשת. מקיסריה (קבוץ שדות ים) יצאה הצנחנית חנה סנש לסייע בהצלת יהודי הונגריה. בשירה המפורסם "ההליכה לקיסריה" (אלי, אלי,) היא מתארת את הנוף המוכר של החול והים. אוניית המעפילים הראשונה שהגיע לארץ עם סיום מלחמת העולם השניה, הגיעה לחוף קיסריה. מפקד הספינה, חבר קיבוץ "שדות ים", ביקש ממפקדו רשות לרדת לחוף כדי לראות את משפחתו ובמיוחד את בתו התינוקת אותה טרם ראה, היא נולדה לאחר שיצא להביא מעפילים מאירופה הבוערת. מפקדו השיב בשלילה: "לא עת לרדת היא, עת לעלות ולהעלות".
 
 

 
המסלול אורך המסלול משך המסלול עונה מומלצת רמת קושי
סיור א
עם רכב צמוד
ביקור באתרים 2-3 שעות כל השנה קל
מהתיאטרון עד אמות המים 2.5-3 ק"מ 3-4 שעות כל השנה קל
מהתיאטרון עד בית חנניה או בכיוון הפוך 8-9 ק"מ 6 שעות כל השנה קל
משמורת מעגן מיכאל לקיסריה 6 ק"מ 5שעות כל השנה קל-בינוני


תיאור המסלול:

סיור עם רכב צמוד:

נרד מהכביש המהיר, חיפה - תל אביב, במחלף קיסריה.נפנה לכיוון מערב ולפי השילוט נגיע עד לתאטרון (2). עם הרכב נגיע אל העיר הצלבנית אליה ניכנס דרך השער הדרומי (4). ניכנס לחזות במיצג החדש בו נוכל לפגוש את האנשים שעשו את ההיסטוריה בקסריה -למש לראות את הורדוס פנים מול פנים. לראות את התרשימים ההנדסיים של הנמל הקדום ועוד..  נסייר בנמל (5) ונצא דרך השער המזרחי (6). מכאן נמשיך עם הרכב אל אמות המים (8).

הערה: מומלץ למי שיכול ללכת ברגל מהתאטרון אל השער הדרומי (4) , לעבור דרך שטח החפירות סביב האמפיתיאטרון, שם תוכלו להתרשם מרצפות פסיפס, ובית מרחץ הראויים לביקור.

מהתיאטרון עד אמות המים:
המסלול כמו הסיור הקודם עד השער המזרחי (6), משם לא ניסע לאמת המים אל נלך ברגל. נלך לאורך החפיר (תעלת ההגנה של העיר) צפונה ונפנה מערבה. נוכל להבחין במקום בו עברה אמת המים את החומה והעבירה את המים אל תוך העיר. במקום מוגבה מעט, ניצבת גדר הרוסה ובתוכה רצפת פסיפס פשוטה. מקום זה מזוהה כבית הכנסת, אולי זה שממנו התחילו המהומות שהובילו למרד הגדול נגד הרומאים. מעט צפונה משם נמצא חפיר פחות מרשים מהחפיר הצלבני. מגדלי שמירה (7) מעידים שזו חומה. ניתן
גם כאן להבחין היכן אמת המים, שחדרה אל תוך העיר בתקופת הורדוס והייתה גדולה מזו של העיר הצלבנית.
חומה נוספת היא שריד של העיר הביזנטית, ששטחה העצום עלה על שטח העיר מימי הורדוס. כבר מרחוק נראה את אמת המים. נעלה למעלה להתרשם מגודל התעלה, ומהטיח העבה שמנע מהמים לחלחל.


מהתיאטרון עד בית חנניה:
כמו הסיור הקודם, אלא שכאן ליד האמות לא נעלה על רכב, אלא נמשיך עד תל תנינים (9). מכאן נמשיך לפי הסימון של שביל ישראל אל המנהרה של אמת המים (11), שחצתה את רכס הכורכר. ההמשך לאורך האמה שהתפצלה כאן (11) בגלל הביצות. נסיים בתל מבורך ליד בית חנניה (12) ולכאן יגיע רכב האיסוף.

הערות:
1. ניתן לבצע את הסיור הפוך ולהגיע עם אמות המים לקיסריה, ולסיים בתיאטרון הרומי.
2. לעיתים אמת המים בתוך הכפר זרקא מזוהמת, ואז כדאי לוותר על הקטע האחרון. רצוי לברר בסמוך לביקור בבית ספר שדה מעגן מיכאל.

 
משמורת מעגן מיכאל לקיסריה:
ניסע בכביש 4, ונפנה לכיוון מעגן מיכאל (13). נתחיל את הסיור בשמורה (14). מכאן נערוך סיור בסכר העתיק של נחל התננינם  (מעט פרטים על הסכר בהמשך) מהשמורה נמשיך לאורך הנחל לכיוון הים אל תל תנינים (9) מכאן בטיול נעים ליד שפת הים נלך כשאמות המים ממזרח לנו. עד שנגיע אל מגרש החניה שליד אמות המים (8) . נוכל לעלות על הרכב או ללהמשיך ולבצע את סיור ב בכיוון ההפוך.
 


מפת המסלול:
 
 
 
מקרא:
 
 
 

סכר נחל תנינים

בשמורת נחל תנינים ניתן לראות את שרידיו של סכר מהתקופה הרומית ביזנטית . הסכר יצר במקום אגם גדול ,ממנו הוזרמו מים לקיסריה באמצעות אמת המים הנמוכה. האגם איפשר גם הפעלה של מספר טחנות קמח במקום, . מפעל המים הגדול במקום נתגלה במקרה, לאחר שבחורף 91`-92` בעקבות הצפות נגרמו לנזקים קשים לשטחי החקלאות. רשות ניקוז כרמל בשיתוף עם הקק"ל החלו בעבודות ניקוז וכך נתגלה הסכר הרומי הענק והמשוכלל שהיה מכוסה בסחף.
 
עונה מומלצת:
כל השנה.

 
הוראות בטיחות:
אין הוראות מיוחדות.

 
ציוד:
1.5 ליטר מים לאדם, כובע, נעלים נוחות להליכה, משקפי שמש ואולטרסול להגנה מפני הקרינה.

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים