| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
השרון<<טיולים בארץ<<ראשי
יום שני, 06.07.2020
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
מסלול טיול - השרון - נחל אלכסנדר ובית ראשונים
מאת: איתמר כהן
שם המסלול: נחל אלכסנדר ובית ראשונים
 
אזור: השרון
 

רקע:

ההתיישבות בעמק חפר סימנה את התחלת אכלוס שטח השרון בישובים. עד אז היו נקודות בודדות ללא כבישים מקשרים ביניהם. הכביש הראשון שנסלל היה הכביש הישן שנסלל רק ב-1936. עד אז נסיעה מזכרון יעקב לירושלים עברה דרך עפולה וג`נין. ראשון יישובי עמק חפר היה כפר ויתקין. בוניו השתכנו זמנית ב"בית ראשונים" הבית היה שייך לאפנדי טיאן שאדמותיו נמכרו לקק"ל. לאחר שנבנה המושב, שימש הבית כתחנת נוטרים (שוטרים יהודים ששרתו במשטרה הבריטית). בבית נערכו כמה קורסי מפקדים של ההגנה, כל הרכס מסביב לבית הוכרז כשמורת טבע.
נחל אלכסנדר מתחיל את מסעו לים מהרי השומרון באיזור שכם. בימי החורף זורמים כאן מי שטפונות ובקיץ זרמו אל הנחל מי מעיינות. הנחל שימש גם כעורק תחבורה להעברת אבטיחים אל נמל האבטיחים בחוף מכמורת ומשם למצרים וסוריה. הטורקים טרחו להקים "בית מכס" ששלט על המסחר בנחל אלכסנדר - ח`רבת סמרה. נחל אלכסנדר משמש מדיד למצב ההתיישבות, מעין מד חום. בראשיתו צרה צרורה, מקור לביצות וקדחת, כשנוקזו הביצות והוסדרה זרימתו, גם העמק פרח. עם השנים גברה הצפיפות והזיהום. הביוב של נתניה ועמק חפר חיסלו את הצומח והחי בנחל והם בהחלט מצביעים על חוסר מודעות לשמירת ערכי טבע. אבל אל דאגה, כבר רואים בפתח את המעגל הטוב - טיהור מי השופכין ושיקום הנחל. הצבים יאהבו שוב את הנחל ואנחנו נשוט בסירות ונאכל תירס חם בחוף מכמורת. מצפון לנחל, נגלה כבר היום את פועלם המשותף של הקק"ל ורשות שמורות הטבע - גן לאומי נחל אלכסנדר, שילוב של שמירת טבע עם נטיעות של עצים ושתילת פרחי בר שמובאים ממקומות בהם מוכחדים הצמחים בגלל בנייה.
בחלק המזרחי ממעברות עד גשר הצבים נוקה הנחל והוכשרה דרך להולכי רגל.
 
תיאור המסלול:

נרד מכביש חיפה ת"א במחלף אביחיל (חבצלת השרון) (1) לכיוון ביתן אהרון. נחנה מול בית ראשונים (2). נטפס מזרחה אל נקודת תצפית ממנה נוכל לראות מערבה את הים, ומזרחה את שרשרת ישוב עמק חפר שהוקמו על הרכס המזרחי. נלך על רכס הכורכר צפונה, נהנים משלל פרחי הבר. בצדו הצפון מזרחי של הרכס, מערת קבורה (3), מכאן נחזור לכיוון הכביש אל רכב האיסוף (4). ניסע בכביש העוקף כפר ויתקין בכיכר (5), נפנה מזרחה. מיד לאחר מסילת הרכבת נפנה שמאלה (6) אל עבר גשר הצבים (7). שם נתחיל במסלול רגלי לאורך נחל אלכסנדר. רכב האיסוף ימתין לנו בחוף בית ינאי. ליד הגשר או במצפה הצבים המיוחד שניבנה ליד גן האירועים, ננסה להבחין בצב הרך. נחצה את הרכבת מתחת לגשר ונלך בדרכי העפר המקבילות לנחל. לאחר כמחצית השעה נבחין במבנה על רכס כורכר, נעלה אליו, הגענו אל חורבת סמרה (8), מבנה ששימש את המוכסים הטורקים שגבו מס ממובילי האבטיחים שהביאו את סחורתם בסירות אל מוית בטיח, נמל האבטיחים שמדרום למכמורת. נלך דרך הדיונות מערבה אל כביש החוף. נחצה את הכביש מתחת לגשר נחל אלכסנדר (9) ונמשיך אל שפך הנחל (10). נראה שהנחל אינו נשפך לים כי חול סתם את האפיק. בקטע האחרון מחלחלים מי הים אל הנחל. מכאן הליכה נעימה לאורך החוף. נבחין בשרידי מזח (11) שהקימו אנשי כפר ויתקין, כביכול ליצוא הדרים, ולמעשה כדי להוריד מעפילים אל החוף. במגרש החניה יחכה רכב האיסוף.

 
מסלול נוסף לאורך נחל אלכסנדר: נטייל בחלק הנחל בין כביש 4 לכביש הפנימי המוביל לכביש לכפר ויתקין מכביש 4 המסלול הוכשר לעגלות תינוקות ולנכים ומצופה באספלט.
איך מגיעים ? – נוסעים בכביש 4 עד צומת משמר השרון –העוגן. פונים לכיוון משמר השרון ומיד בכביש הפנימי פונים ימינה (צפונה) עוברים את תחנת הדלק וכעבור כ-400 מ` מגיעים למגרש החניה. שם תחילת המסלול.
 
 
מפת המסלול:
 
 
 
מקרא:
 

 
עונה מומלצת:
כל השנה - חלק מהמסלול בוצי לאחר גשם.


הוראות בטיחות:
אין להיכנס לים ללא השגחת מציל, אין לחצות שטחים מעובדים. בשמורה יש ללכת רק בשבילים.

 
ציוד:
1.5 ליטר מים לאדם, כובע, נעלים נוחות להליכה, משקפי
שמש ואולטרסול להגנה מפני הקרינה.

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים