| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
השרון<<טיולים בארץ<<ראשי
יום שני, 06.07.2020
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
מסלול טיול - השרון - מאפק לכפר הבפטיסטים
מאת: איתמר כהן
שם המסלול: מאפק לכפר הבפטיסטים
 
אזור: השרון


רקע:

מעבר אפק מסומן על ידי שני מבצרים. מבצר אנטיפטרוס ליד מעיינות הירקון ומגדל צדק במערב הרי השומרון . המרחק בניהם כ - 3 ק"מ . כל נוסע שנע מדרום לצפון או מצפון לדרום עבר מכאן כי הירקון וביצותיו היווה מכשול מים וממזרח למגדל צדק הרי השומרון המקשים על מעבר כלי רכב. בחורף 1917- 1918 כבשו הבריטים את ארץ ישראל. אחרי שכבשו את ירושלים ויפו , חיכו להם הטורקים במעבר אפק כי סביר שמשם ירצו להעביר את צבאם.הבריטים הערימו על הטורקים ובחשאי בנו 3 מעברים על הירקון באיזור רידינג.  

נמצא כאן אחד המעברים החשובים בארץ ישראל, המעיין הגדול ביותר במישור החוף ושטחים חקלאיים מצויינים -,זו הסיבה שתמיד ישבו באפק אנשים. המבנה הבולט מעל השטח הוא מבצר טורקי. בעומק הקרקע נתגלה בחפירות  ארמון מצרי של אפק מהימים , שקדמו לכיבוש הארץ ע"י יהושע בן נון. בימי בית ראשון אפק נזכרת כמקום בו נערכו צבאות לקראת קרב. כל הבעיות הלוגיסטיות כאן קלות לפתרון, מים בשפע , עורף חקלאי ו שליטה טובה ביותר על הדרך הראשית של ארץ ישראל - דרך הים. הורדוס הקים כאן עיר וקרא לה על שם אביו אנטיפטרוס. בעירו היה תיאטרון, רחובות ראשיים ניצבים לפי סגנון הימים ההם. הבריטים הקימו מפעל מים "ירקון ירושלים" שהזרים מכאן מים לירושלים הנמצאת בגובה של 800 מ`, בעזרת סידרת תחנות שאיבה. המפעל הושבת במלחמת השחרור. ב- 1955  נחנך "קו ירקון נגב" שהזרים מים לחבל לכיש שהיה בשלבי הקמה. עם הקמת המוביל הארצי השתלב מפעל ירקון נגב עם המוביל הארצי. בהמשך דרכנו נפגוש שריד של מפעל מים נוסף - טחנת הקמח מיר. כיוון ששיפוע הירקון הזורם בחוף קטן , לכן לצורך הפעלת טחנת קמח, היו זקוקים למים רבים. הוקם סכר שהגביה את המים. המים הוזרמו באמה אל אגם וממנו נפלו המים ל כ - 10  גלגלי כוח , שהפעילו 10 טחנות קמח. עודפי המים הוזרמו חזרה אל הירקון.
 
תיאור המסלול:

למגיעים מהמרכז, ניסע בכביש חוצה שומרון מס`5  עד צומת קסם. שם נפנה לכיוון ראש העין. בצומת ראש העין (1) נפנה ימינה ומיד בצומת אפק (2) נפנה ימינה, ולפי השילוט נגיע אל מגרש החניה של פארק אפק (3) (הכניסה בתשלום אחד לשני חלקי הפארק). מכאן נלך ברגל. נחלוף ליד מבנה מסיבי מרובע בו היו המשאות , שדחפו את המים לירושלים (4). במכון הטיהור (5) נוכל להבחין בפתחים למים מעל הקרקעית כדי , שהבוץ הכבד ישקע ולא יזרום אל תוך הצנרת. מאחור מבנה בן 3 קומות (6) ששימש כמחסן לשקי הכלור שהוכנסו למים. על הגג עמדת שמירה בריטית או אולי של כוחותינו , שעמדו מול הצבא העירקי. הגענו אל המבצר הטורקי (7). ליד הפירצה בחומה מגדל מרובע. מתחתיו נבחין ברחוב של העיר ההרודיאנית (7) / מחוץ למבצר נבחין בקלות בסימני כרכרות של העגלות שנסעו ברחוב לפני 2000 שנה. במרכז המבצר ארמון מלך מצרי (8). נצא משער המיבצר (9) להמשך דרכנו אל כפר הבפטיסטים. נלך לאורך הירקון ובשנים גשומות נבחין באגם. בשנים שחונות נזהה את המעיינות המסומנים ע"י צינורות בטון קטנים. נלך עד לסכר
(10) - סוללת עפר עם ברושים. ומשם נמשיך עד לבריכת הנופרים ליד עץ אקליפטוס ענף (11). נחצה את הירקון ונגיע למגדל עגול (12) שבנו הבריטים וקראו לי פילבוקס , כי הזכיר להם קופסא של כדורים .זהו מבנה שמירה אופייני שהוקם ליד גשרים רבים בארץ.  על המיגדל רשום בכתב לבן  PPRD = Palestine Police Rail Road, נמשיך אל מקום הסכר הקדום שהיטה את מי הירקון אל אגם שממנו גלשו המיים אל טחנות הקמח מיר.על מקום הסכר העתיק בנו אנשי מקורות  במגלש  זרימה (13), שהוא חלק ממערכת מדידת זרימת המים בירקון. נוכל לעקוב אחר התוואי של האמה במקום הנמוך שיוביל אותנו אל טחנת הקמח מיר (14) הטחנה האחרונה במסלול חוות קאסר (15) הנמצאת ליד מגרש החניה.

 
מפת המסלול:
 
 
 
מקרא:
 

 
בפטיסטים:
כת נוצרית שהעומד בראשה אינו כומר,אין כנסיות אלא
"בתי עם" המשמשים גם למטרות נוספות.הנטבל הוא בוגר
שבחר בנצרות בהכרה ולא תינוק שעדיין אינו בר דעת. כפר
הבטיסטים בארץ הוקם בשנות ה-50 . אנשי המקום באים
מארצות שונות לכמה שנים. בשנים הראשונות היה
במקום מוסד ליתומים נוצרים מהארץ.

 
נופר:
צמח מים אופייני.עלים ענקיים המנצלים את שפע
המים ומאפשרים ייצור מזון רב. כדי לצוף על המים יש
לעלה חללי אויר וכדי למנוע הרטבות העלה מצופה
בשעווה. הפריחה בקיץ כשהתחרות על מאביקים קטנה.

 
חוות קאסר:
דוגמא לחווה במישור החוף שניצלה את מי התהום הגבוהים
להשקיית שדותיה מה שנותר היא בריכת אגירה שלידה היתה
באר אנטיליה.

 
עונה מומלצת:
כל השנה,לאחר גשם עלול להיות בוצי.

 
הוראות בטיחות:
יש להיזהר ממסילת הרכבת, אין להיכנס למי הירקון.

 
ציוד:
1.5 ליטר מים לאדם,כובע, נעלים נוחות להליכה, משקפי
שמש ואולטרסול להגנה מפני הקרינה.

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים