| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
השרון<<טיולים בארץ<<ראשי
יום חמישי, 09.07.2020
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
מסלול טיול - השרון - אפולוניה וסדני עלי
מאת: איתמר כהן
שם המסלול: אפולוניה וסדני עלי
 
אזור: השרון
 

רקע:

מסגד, תחנת משטרה בריטית ועיר עתיקה - המשותף לשלושתם מיקום בנקודה שולטת בחוף עם תצפית מחדרה עד יפו . נתחיל בעיר - במקום יש כל מה שיש בישוב רגיל . שטחים חקלאיים לגידול תאנים וענבים ובנוסף ים לדיג, מסחר, ייצור זכוכית, וצבעים מצדפי הים. הפניקים יורדי הים ישבו כאן וקראו למקום רשף על שם אל האש. אחריהם היוונים שינו את שם המקום לאפולוניה. הצלבנים סבלו מתושבי העיר המרדנית שלא קיבלו ברצון את שלטונם של הנוצרים. רק בתקופה הצלבנית השניה בנו הצלבנים במקום מבצר מותאם לצורת הרכס. קו ההגנה הטבעי הוא - מצוק החוף, ומשלושה עברים - חומה ותעלת הגנה (חפיר). בחלק המרכזי של העיר, מגדל עוז שגם הוא מוגן משלושה עברים וממנו תעלת בריחה אל הנמל, לכל צרה. המסגד סידנא עלי נבנה לאחר שהצלבנים סולקו סופית מן הארץ. הוא נבנה כמו מבצר הצופה אל הים. חג האבטיחים שמביא מאמינים אל המסגד בקיץ, מבטיח שיהיו מספיק לוחמים בעונה בה הים שקט ומאפשר לצלבנים לחזור בפעם השלישית. המסגד נבנה לזכרו של עלי אבן עלי שנהרג באחת המרידות של תושבי המקום בצלבנים במאה ה- 11 (יש שקובעים כי כאן קבור עלי הכהן הגדול). במסגד הייתה שיטה לגלוי שקרנים בעזרת ברזל מלובן. מי שמשקר לשונו יבשה ולכן יקבל כוויה. השיטה השניה בעזרת אבן שחורה הקבועה בקיר. הולכים עם יד מושטת קדימה. הישר ילך ישר ויגע באבן. מצפון למסגד ישנו היום מוסד לשיקום נוער עבריין. המוסד שוכן במקום בו היתה תחנת משמר חופים בריטית, שנועדה לגלות "עבריינים" יהודים ששרדו מאירופה הבוערת ורצו להגיע אל מולדתם. ב - 25.11.45  פוצצה תחנת המשטרה כתגובה על תפיסת אוניית המעפילים "ברל כצנלסון" לאחר שמרבית המעפילים הורדו בחוף שפיים. עם האוניה נתפסו גם אנשי הפלי"ם - "הדייגים" שנשלחו לכלא עכו. המעפילים הובלו לחוף שם חיכתה להם מרים הנערה בעלת הצמות משפיים עם כריכים. כשהגיע המעפיל הראשון לחוף שאלה מרים מהיכן הוא והוא ענה מיוון. התרגשות - אחיה של מרים היה שליח ביוון והוא זה שארגן את המעפילים עד לעלייה לאוניה, ובמקרה גם שלח שי צנוע לאחותו. השי נשלח בידי אותו המעפיל הראשון שהגיע לחוף.

 
תיאור המסלול:

נרד מכביש מס`2  בצומת כפר שמריהו (1), שם נפנה מערבה אל הרצליה פיתוח. ניסע ברח` קרן היסוד עד לכיכר (2) בה נפנה צפונה, הכביש מתעקל מערבה (3). נחנה במגרש הקרוב למסגד (4) נתחיל בביקור במסגד - אפשר להיכנס פנימה (בלבוש הולם). נמשיך בדרך הכורכר לכיוון מחנה רשף. בקצה המחנה, חורשת אקליפטוס (5), נחצה אותה ונגיע אל מצוק החוף (6). התצפית יפה. בעונה המתאימה יפרחו כאן חבצלות החוף. נלך לאורך גדר המחנה ונרד לחוף בכביש הגישה לחוף (7). נלך צפונה לאורך החוף. נעבור ליד מבנה מהמם שכאילו נולד מרכס הכורכר. את המבנה בנה דייג בעל יוזמה שהשתמש בחומרים טבעיים לבניית ארמון על הרכס. אם נוכל נגיע עד לנמל הצלבני (8) (כרגע שלט סכנת התמוטטות מונע זאת מאיתנו). נעלה מהחוף בדרך העפר הנמצאת מדרום לכפר דייגים קטן (9). נכנס לאתר אפולוניה שהוכן למבקרים ע"י רשות הגנים הלאומיים .נוכל להבחין בחומה ובחפיר של העיר. במגדל העוז ובמתקני המים השונים.  מכאן נחזור אל הרכב (4).

 
מפת המסלול:
 
 
 
מקרא:
 

 
עונה מומלצת:
כל השנה.

 
הוראות בטיחות:
ללכת רק במקומות בהם מותר לעבור.יש סכנת התמוטטות בחוף הים ובאתר מבצעים היום עבודות שימור ולכן לחלק מהמסלול המוצע אין היום גישה !!!

 
ציוד:
1.5 ליטר מים לאדם,כובע, נעלים נוחות להליכה, משקפי שמש ואולטרהסול להגנה מפני הקרינה.

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים