| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
חיפה והכרמל<<טיולים בארץ<<ראשי
יום חמישי, 09.07.2020
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
מסלול טיול - חיפה והכרמל - ממערת כברה לחורבת עקב ושומי
מאת: איתמר כהן
שם המסלול: ממערת כברה לחורבת עקב ושומי
 
האזור: חיפה והכרמל
 

רקע:
 
הפעם נטייל אל חוטם הכרמל או בשמו השני אף הכרמל . שני השמות מצביעים על בליטה דרומה של הכרמל . הטיול מזמן לנו מראות נוף, פרחי כרמל בעונתם ושרידי התיישבות האדם מתקופת האבן עד ימינו. נעקוב אחר אמוני האצ"ל בשוני ונשמע על השוד הגדול של רכבת הנשק . על חיילים בריטים שצייתו ללוחמי האצ"ל והעבירו את הנשק מהרכבת למשאיות בריטיות שנסעו באישון לילה לפרוק את הנשק אי שם בדרכם לסליק .שוני היא ככל הניראה הישוב שומי המוזכר בתלמוד. השרידים החשובים בשוני הם מימי הרומאים עת היתה כאן עיר עם תיאטרון ובתי מרחץ ואולי גם מרכז מרפא שכן נתגלה אל הרפואה אסקלפיוס. בשרידי מבנה טורקי שיסודותיו על התאטרון הרומי התיישבו ראשוני בנימינה ופעלו הגדעונים שייסדו את ניל"י . ב - 1939 יצאה מכאן קבוצה שבנתה  ישוב חומה ומגדל -את תל צור ליד עין צור .אמוני האצ"ל התקיימו כאן ומכאן יצאו לפריצת כלא עכו . בחורבת עקב נבקר בחווה מימי בית שני שכדי להתבשם ממראה ומהנוף הנשקף מחדרה עד חיפה ,כאן דאגו אנשי קק"ל לשתול בין האבנים גן תבלינים.  לא נחמיץ ביקור באחד הגנים היפים בארץ גן הנדיב שבכל עונה נראה אחרת.
נציע שני מסלולים האחד לצעירים שרוצים לטפס אל הכרמל והאחר לאלו המעדיפים להתחיל בגן הנדיב .

 
תיאור המסלול: 

מסלול א: מערת כברה , חורבת עקב , גן הנדיב , חורבת שומי .פארק ז`בוטינסקי
תיאור המסלול : באים מכביש (4) שבין זכרון יעקוב לחדרה .התחלת המסלול הרגלי בתחנת האוטובוס של מעגן מיכאל (9 ) .סיום המסלול בשומי (8) (לשם נשלח את הרכב האוסף. כל המסלול עד גן הנדיב אינו מסומן ומיועד לאלו שיודעים לנווט לפי מפה. מתחילים בדרך בין מטעי בננות מעליהם נמצאת המערה - מערת כברה (10) .מכאן נטפס בגיא המעלה אותנו אל ההר .נלך מעט ימינה בדרך עפר ובהסתעפות ניפנה שמאלה אל  שביל שמוליך אל גן הנדיב (5)לאחר ביקור בגן נלך בדרך עפר שכיוונה דרום מערב והיא חלק משביל ישראל .נגיע אל חורבת עקב (6). בחלק הראשון מתחם החווה הכולל בור מים , גת ובית בד. ממערב תצפית מרהיבה אל מישור חוף מחדרה עד חיפה. נמשיך 350 מ` דרומה בשביל ישראל כאן נפנה שמאלה (7) אל דרך שתוליך אותנו אל חורבת שומי (8) .
מסלול ב: עין צור , גן הנדיב, חורבת עקב, חורבת שומי .פארק ז`בוטינסקי
תיאור המסלול : באים מכביש (4) שבין זכרון יעקוב לחדרה נפנה מזרחה בפניה לבנימינה (1) נעבור את מסילת הרכבת ונפנה שמאלה לכיוון זכרון יעקוב (2) נעבור את שומי (8) וכעבור 2 ק"מ נפנה שמאלה לכיוון ביה"ס אורט (3) שם תחילת המסלול .סיום המסלול בשומי (8) (לשם נשלח את הרכב האוסף. נלך מדרום לבית הספר בשביל ישראל . לאחר כ - 300 מ` יש שער ירוק ושלט אין מעבר . הכוונה לכלי רכב . אנחנו נמשיך 200 מ` וניראה שלט לעין צור (4). מעיין נקבה יפה אורך הנקבה 35 מ` חלקה מקורה . בריכת האגירה שופצה ומזמינה להתרחץ (לא מומלץ) במקום שרידי בית מרחץ רומי על רצפתו הכפולה פתחי ההסקה. המבנה היה שייך לבעלת האדמות חורי שנתמנה לארכיבושוף של המזה"ת . כאן הקים גרעין של בית"ר  ישוב חומה ומגדל ב - 1939 . נמשיך לפי שביל ישראל עד שנגיע אל גן הנדיב(5) . מכאן המשך המסלול כמו במסלול הראשון. 
  

המסלול

אורך המסלול

משך המסלול

עונה מןמלצת

דרגת קושי

הנדיב, מערת כברה , חורבת עקב , גן
חורבת שומי .פארק ז`בוטינסקי

5 ק"מ

4-5 שעות

כל השנה

בינוני עד קשה

חורבת שומי. עין צור,גן הנדיב, חורבת עקב,
פארק ז`בוטינסקי

4 ק"מ

4-5 שעות

כל השנה

בינוני

 
מפת המסלול:
 
 
 
מקרא:
 

 
עונה מומלצת:
כל השנה.

 
הוראות בטיחות:
הבוחרים במסלול הראשון יצטיידו במפת סימון שבילי הכרמל
1:50,000 ומצפן והעיקר ידע בסיסי בניווט כי החלק הראשון של המסלול הוא ללא סימון בשטח. יש להצטייד בפנס לעין צור ולמערת כברה.

 
ציוד:
1.5 ליטר מים לאדם , כובע , נעלים נוחות להליכה ,  משקפי שמש ואולטרהסול להגנה מפני השמש , פנס.
מפת סימון  שבילי הכרמל 1:50,000

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים