| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
חיפה והכרמל<<טיולים בארץ<<ראשי
יום שני, 06.07.2020
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
מסלול טיול - חיפה והכרמל - מנחל חיק עד חניון האגם
מאת: איתמר כהן
שם המסלול: מנחל חיק עד חניון האגם
 
האזור: חיפה והכרמל

 
רקע:

טיול קסום היורד מרום כרמל אל יובלי נחל אורן ומשם אל האגם המלאכותי של נחל אורן. סוגי סלע שונים היוצרים מראות נוף שונים ומכוסים בטיפוסי צומח שונים, שרידי חקלאות, שרידי ישוב, טחנת קמח ומחצבות וכל זה בכרמל, ההר שתמיד ירוק. התחלת הטיול בנחל חיק המתחיל את דרכו במשטחי סלע קרטוני רך. תחילת הטיול באיזור של שטחים מעובדים, כי אנשי ההר העדיפו את המסלע הרך בו נוצרת אדמת הר אפורה עמוקה ורצופה הנוחה לעיבוד חקלאי. בדרכינו נפגוש את עין חיק, מעיין קטן שאנשי עוספיה דאגו לבנות לידו בריכה קטנה האוספת כל טיפה. הנוף רך יחסית ונמצא בו שפע של פרחי בר, בהם סחלבים רבים.
אחד הנציגים הוא הסחלבן הפורח בלבן ומבלבל את המאביקים האוהבים את הלוטם המרווני הלבן. חלקו התחתון של נחל חיק מכין לנו הפתעה. הנחל הופך לקניוני, נוצר מפל היורד אל בור הנקרא מכתשת. הסיבה - ירדנו אל סלע קשה המקשה לא רק על דרכינו אלא גם על מעבר המים. אנחנו נעקוף את המכתשת בשביל חוויתי. נעזר בענפי העצים וכעבור כמה עשרות מטרים נגיע אל עמק רחב שנמצא בנחל העיקרי נחל אורן. צבע הקרקע הכהה עם גוון ירקרק מסגיר מקור וולקני. העמק נקרא בקעת אלון ובקצהו נמצאים שרידי ישוב שנהנה בעבר מהאדמות הפוריות וממי מעין אלון שנפגוש בהמשך. כשהנחל נהיה צר כבר נדע - הצרות מקורה בסלעים קשים חסרי גמישות. משטחי סלע, גיבי מים, וסלעים ענקיים שגלשו מהמדרון מגונים את המסלול. בימים שלאחר תקופת הגשמים זורמים כאן מים. עין אלון הוכנס למבנה שאיבה, אך הרדופים לאורך הנחל מרמזים על מי תהום גבוהים. טחנת הקמח בהמשך גם היא עדות לימים טובים יותר בהם זרמו כאן מספיק מים להפעלת טחנת קמח. נותר רק חלק מאמת המים שהובילה אל הפיר האנכי דרכם אספו המים תאוצה להפעלת גלגלי הטחנה. מכאן נוכל לסיים את המסלול במחצבות קדומים ליד הכביש או להמשיך לאורך הנחל שופע ההרדופים אל חניון האגם.

 
תיאור המסלול:

נרד מכביש ת"א חיפה במחלף עתלית (1), ניסע מזרחה אל כביש 4, בו ניפנה שמאלה (2) ומיד ימינה (מזרחה) (3) אל הכביש העובר בנחל אורן. הכביש צר ויפה. בסמוך למקום בו חוצה נחל אורן את הכביש נפנה ימינה אל חניון האגם (4) פרט חשוב לרכב האוסף. כ-ק"מ משם בעיקול חד של הדרך, מחצבות קדומים (5) מכאן לקחו אבנים לבניית עיר הנמל עתלית. כ-ק"מ אחרי כלא דמון צומת דמון (6). נפנה ימינה וכעבור 1.5  ק"מ מעט אחרי הק"מ ה -39 בכביש 672 נפנה ימינה בדרך עפר לתחילת המסלול הרגלי בנחל חיק (7). אחרי כ - 700 מ` נבחין בעין חיק מצדו הדרומי בתיאור הרקע יש הרחבה על אופי המסלול מבחינה גיאולוגית של האפיק (8). וזה זמן ראוי לחזור ולקרוא שוב. נגיע לאחר הרפתקאות לעמק הרחב בו צומת שבילים מסומנים (9). שביל ישראל בו הלכנו ממשיך להר שוקף. אנחנו נפנה ימינה בשביל הירוק בנחל אורן. נעבור ליד תחנת השאיבה של עין אלון (10), בתחנת הקמח (11) נוכל להמשיך בסימון הירוק ולעלות אל מחצבות קדומים (5), שם ימתין הרכב, או לפנות עם הנחל דרומה ולהמשיך עד חניון האגם (12) שם  יחכה הרכב.

 
מפת המסלול:
 
 
 
מקרא:
 

 
עונה מומלצת:
כל השנה.

 
הוראות בטיחות:
אין הוראות מיוחדות.

 
ציוד:
1.5 ליטר מים לאדם,כובע, נעלים נוחות להליכה, משקפי שמש ואולטרהסול להגנה מפני השמש.
מפת סימון  שבילים הכרמל 1:50,000

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים