| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
חיפה והכרמל<<טיולים בארץ<<ראשי
יום חמישי, 09.07.2020
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
מסלול טיול - חיפה והכרמל - חוף דור
מאת: איתמר כהן
שם המסלול: חוף דור
 
האזור: חיפה והכרמל
 

רקע: 
 

מהיפים בחופי ארצנו. מפרצים ולשונות יבשה וים כחול עמוק. מערה כחולה, צדפים ובעלי חיים.  קשת כורכר, עיר פיניקית עם שלושה נמלים, ובסמוך בריכות דגים המזמינות עופות מים לסעודת מלכים. בקצה אחד של המסלול מבצר צלבני ובקצה השני "בית חרושת" כושל לזכוכית מראשית ימי הציונות, שיועד לייצר בקבוקים עבור היקבים בזכרון יעקוב ובראשון לציון. מנהל המפעל הכושל המהנדס מאיר דיזינגוף, היה מובטל וכך נבחר לראש העיר העברית הראשונה בעולם. מושב הבונים ממנו יתחיל מסלולנו נוסד ע"י מחל"ניקים - חיילים מתנדבים מחו"ל. עדיין תוכל לשמוע את הוותיקים משלבים אנגלית בדיבורם. המושב הוקם על חורבות כפר לם שבמרכזו היה מבצר צלבני בעל ארבע מגדלים. מהמבצר תצפית יפה מזרחה אל חלקו המזרחי של מישור הכרמל (המרזבה)  ואל הר הכרמל.  ממערב נראה את שני רכסי  הכורכר המערביים של חוף הכרמל.
בדור היה אחד הנמלים החשובים של הפניקים. מדהים לראות איך המהנדסים הפניקים , שבנו את הנמל לפני כ- 3000 שנה, ידעו לפתור את בעיית שקיעת החול בנמל. בעיה שעד היום מתקשים להתמודד עמה. כשנלך מחוף הבונים לחוף דור נבחין בקלות בהבדל בין לשון יבשה למפרץ.  במפרצים הים שקט וחסר אנרגיה,  לכן הוא משקיע חול ושלדי צדפות, ולצערנו גם לכלוך שהים פולט. במפרץ שמדרום ל"קשת" (7) נוכל להבחין בסלע חוף beach rock , שאינו כורכר המורכב מגרגירי חול דקים, אלא מורכב ממה שהיה בחוף – חול וצדפות שלמות.  שיפוע הסלע נוטה אל הים בדיוק כמו החוף. אלו סלעים צעירים שנוצרים בהווה ממש . בלשון היבשה המצב הפוך – לא שקיעת חומר ולא בניית סלעים חדשים – לים יש אנרגיה והוא מכה על לשון היבשה ומזרים חמצן לבעלי החיים והצמחים וכך נוצר שיתוף פעולה הרסני שהורס את הסלע ויוצר טבלאות גידוד. לאחר השיעור הפשוט נבין שהבעיה המרכזית של האחראים על הנמל בערי החוף היה האנרגיה הנמוכה של המים במפרץ.  כל נמל נסתם במהירות בגלל שקיעת חול ולכך היה צורך לחפש פתרון. הפניקים מצאו פתרון גאוני.  הם דאגו שמפלס המים בנמל יהיה גבוה ממי הים ולכן זרימת מי הים תהיה מהנמל אל הים הפתוח, וכך לא  תהיה כמעט שקיעת חול במפרץ. הגבהת מי הים בנמל נעשתה בעזרת תעלות הזנה חד כיוונית הבנויות על שובר הגלים. התעלות מוגבהות כלפי הים הפתוח. הגלים הגבוהים שהתנפצו אל שובר הגלים  זרמו בתעלת ההזנה אל הנמל. מי הנמל השקטים לא היו מסוגלים לטפס חזרה על התעלה המשופעת וכך עלה מפלס מי הנמל. מי הים שחדרו לנמל דרך התעלה היו מהחלק העליון של הגל . ולכן היו בהם מעט חומרי סחף וחול . (החול והסחף נמצאים בחלק התחתון של הגל) + כדי להבין איך השיטה  פעלה בדור נתבונן בחלק המוגדל של המפה המתאר את העיר דור. מס` 17. הוא היום חוף ים. אך לדעת החוקרים הוא היה חלק מהנמל הדרומי. מס` 15 היא תעלת הזנה עם שיפוע כלפי הנמל וגם היום ניתן לראות תנועת מים כלפי המפרץ.  מכאן שתנועת המים בנמל היתה דרומה אל עבר פתח הנמל הקדום.  סיפור דומה קיים גם בנמל המרכזי  11. הוא חלק סתום של הנמל הקדום ו- 9 היא תעלת הזנה ששמורה להפליא וניתן להבחין בשיפוע שלה לעבר היבשה. החצים הכחולים מתארים את כיוון זרימת המים בנמלים הקדומים.


נציע שלוש אפשריות לסיור לאורך המסלול.
מסלול א - ממושב הבונים עד חוף דור
מסלול ב - מחוף דור עד חוף הרחצה של מושב הבונים
מסלול ג - מעגלי מחוף דור אל תל דור וחזרה
 
   

 
משך המסלול אורך המסלול קושי המסלול עונה מומלצת

מסלול א

5-7 שעות

7 ק"מ

בינוני

כל השנה

מסלול ב

5 שעות

5 ק"מ

בינוני

כל השנה


מסלול ג

2-3 שעות

2.5 ק"מ

קל - בינוני

כל השנה


 
תיאור מסלול א:
לבאים מכביש החוף [כביש 2] מומלץ לרדת במחלף זיכרון יעקב (1).בצומת פורידיס (2) לפנות צפונה (שמאלה) לכביש 4 בפניה השלישית שמאלה לפנות לכיוון מושב הבונים (3). נכנסים אל המושב ומחנים את הרכב ליד מגדל המים והמבצר הצלבני (4) מכאן נמשיך ברגל והרכב יאסוף אותנו בסוף המסלול בחוף דור. (18)  נבקר במבצר ונצפה מזרחה אל עבר הכרמל . נחצה את המושב בזהירות ואת מסילת הרכבת נחצה בזהירות ליד המחסום. ממש ליד המעבר, אנדרטה לזכרם של תלמידי כיתה ז2 מבית הספר ברנר בפתח תקווה שנספו באסון הרכבת. נעצור לדקה ונשאל בפעם המי יודע כמה למה אנחנו לומדים רק אחרי אסון למה עד אז מעבר על מסילה היה עם עליה וירידה תלולה למדי שגרמה לרכב ארוך כמו אוטובוס להיתקע על המסילה. נציין שלפחות למדו משהו ובנו מעברים סלולים ובטוחים יותר, אבל היו זקוקים לעוד אסון כדי לבטל את כל המעברים ללא מחסום אוטומטי ועכשיו נצפה לגשרים ולכמה שיותר. (5) נלך אל חוף הרחצה ונבקר במערה הכחולה (6) ניכנס אליה רק כשהים שקט. מכאן נכון לנו טיול טבע בין מפרצים וטבלאות גידוד. ים כחול עמוק , שחפים ובעלי חיים בתוך המים. מדי פעם נוכל להבחין בחציבות בתוך הכורכר. מכאן נלקחו חלק מאבני הכורכר מהם נבנתה העיר דור. נמשיך עד למרגלות התל (8) ומכאן נמשיך בעזרת המפה המוגדלת. ב (8) היה תיאטרון המכוסה כרגע בחול. מעט מערבה נבחין באבנים גדולות שהיו רציף של הנמל הצפוני . נתקרב לים ונגלה תעלה דרכה זרמו מי הים לכיוון החוף (9). חלק מהחוקרים משייכים זאת לניקוי המפרץ וחלקם משייכים תעלה זו לגידול חלזונות מהם הפיקו צבע כחול לצביעת בדים. את הצדפות גידלו בבריכות קטנות החצובות מדרום לתעלה. (10) נמשיך בדרכינו בקו החוף לאחר שנחצה מפרץ נטפס מעט ונגיע אל – (12) נבחין בשלושה תאים מלבניים חצובים ששיפועם כלפי הים. במזרחי מבין השלושה נותר עמוד שבו היתה גלגלת להעלאת ספינות אל התא המשופע. כאן היה ככל הנראה מיבדוק. ספינות הועלו לכאן לצורך תיקון וצביעה .בהמשך נראה ארמון (13) שחלקו כרגע במים בגלל עליית מפלס מי הים. על הגבעה (14) שרידים מאוחרים של מבצר צלבני. מעניין לראות שהמבצר מוגן בתעלה חפורה אליה חדרו מי ים. החציבה שמשה להוצאת אבנים לבניה. השארת הסלע שקרוב לים נעשתה כדי ליצור שובר גלים טבעי וכך המכה החזקה של הגלים התנפצה לפני הגיעה אל המבצר. מכאן נמשיך בקו החוף . נוכל להבחין בזרימה חזקה של מים (15) כאן היתה אולי תעלת הזנה שהביאה אל הנמל מי ים נקיים ויצרה זרימה מהנמל אל הים ומנעה הצטברות חול בנמל.הגענו אל חוף הים (17) במקום בו היה בעבר הנמל. נהנה מהחוף ונסיים במגרש החניה (18). מומלץ להיכנס למזגגה – מוזיאון ארכיאולוגי יפה  נמצא בו תרשימים וממצאים מדור הקדומה. וכלי נשק כמעט מודרניים מצבא נפוליאון.

 
תיאור מסלול ב:
לבאים מכביש החוף [כביש 2] מומלץ לרדת במחלף זיכרון יעקב (1).בצומת פורידיס (2) לפנות צפונה (שמאלה) לכביש 4בפניה הראשונה שמאלה לפנות לכיוון חוף דור (18) הפעם נלך צפונה ונסיים בחוף הרחצה של מושב הבונים (6) לשם נשלח את הרכב האוסף. נלך צפונה על חוף הרחצה ונדמיין שפעם במקום החול היה ים ונעו כאן ספינות פניקיות. נגיע אל מרגלות הטוב ואבנים גדולות הניצבות אל קו החוף יאשרו שכאן פרקו פעם סחורות על הרציף (16). נלך בקו החוף נראה זרימה חזקה של מי ים. כאן אולי היתה תעלת הזנה של מי ים שמנעה הצטברות של  חול בנמל.על הגבעה (14) היה מבצר צלבני נבקר בארמון (13) שכרגע מוצף מי ים בגלל עליית מפלס הים.  מכאן נלך אל המבדוק הקדום.(12)  3 תאים מלבניים הנוטים אל הים. לכאו העלו ספינות פניקיות, תקנו אותן וצבעו אותן. נחצה אצת המפרץ ונגיע אל בריכות קטנות ומרובעות. חלקן מוצפות מי ים. בבריכות גידלו חלזונות מהם הפיקו צבע כחול לצביעת בדים. המים אל הבריכות הובאו בתעלת הזנה חצובה (9). יתכן והתעלה שמשה להזרמת מי ים נקיים לשם ניקוי הנמל מחול. מכאן נמשיך בטיול טבע לאורך החוף נהנה מקשת כורכר טבעית (7) נסיים במערה הכחולה (6) ובחוף הרחצה של מושב הבונים.
 
תיאור מסלול ג:
מסלול מעגלי מתאים לאלו הבאים לחוף דור ורוצים לטייל מעט . לבאים מכביש החוף [כביש 2] מומלץ לרדת במחלף זיכרון יעקב (1).בצומת פורידיס (2) לפנות צפונה (שמאלה) לכביש 4  בפניה הראשונה שמאלה לפנות לכיוון חוף דור (18). נלך צפונה על חוף הרחצה ונדמיין שפעם במקום החול היה ים ונעו כאן ספינות פניקיות. נגיע אל מרגלות החל ואבנים גדולות הניצבות אל קו החוף יאשרו שכאן פרקו פעם סחורות על הרציף (16). נלך בקו החוף נראה זרימה חזקה של מי ים . כאן אולי היתה תעלת הזנה של מי ים שמנעה הצטברות של  חול בנמל.על הגבעה (14) היה מבצר צלבני. נמשיך  ונבקר בארמון (13) שכרגע מוצף מי ים בגלל עליית מפלס הים.  מכאן נלך אל המבדוק הקדום. (12) 3 תאים מלבניים הנוטים אל הים. לכאו העלו ספינות פניקיות, תקנו אותן וצבעו אותן. נחצה את המפרץ ונגיע אל בריכות קטנות ומרובעות. חלקן מוצפות מי ים. בבריכות גידלו חלזונות מהם הפיקו צבע כחול לצביעת בדים. המים אל הבריכות הובאו בתעלת הזנה חצובה (9). יתכן והתעלה שמשה להזרמת מי ים נקיים לשם ניקוי הנמל מחול. מכאן נחזור אל חוף הרחצה. נתפס על תל דור ונרד בצידו הדרומי של התל אל חוף הרחצה.

 
מפת המסלול: 
  
  
 
מקרא:
 
 
 

עונה מומלצת:
כל השנה.
 
הוראות בטיחות:
אין לשחות ללא השגחת מציל, יש להקפיד על שמירת
טבע (אסור לקחת דבר מהחוף כולל צדפות) יש להימנע
מהליכה ללא נעליים או עם קפקפים כי הכורכר חד ופוצע.
 
ציוד:
1.5 ליטר מים לאדם, כובע, נעלים נוחות להליכה,
וכן נעליים נוחות להליכה במים, משקפי שמש וקרם
הגנה מפני השמש. מפת סימון שבילים הכרמל 1:50,000

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים