| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
חיפה והכרמל<<טיולים בארץ<<ראשי
יום חמישי, 09.07.2020
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
מסלול טיול - חיפה והכרמל - זכרון יעקב
מאת: איתמר כהן
שם המסלול: זכרון יעקב
 
האזור: חיפה והכרמל

רקע:

שמה הערבי זמרין שבעברית פירושו חלילנים. השם לא נשמר וכאשר נאלצו לקבל את עזרת הברון רוטשילד נקרא על שם אבי הברון, זכרון יעקב. למרות תנופת הבניה שומרת זכרון יעקב על הצביון של המושבה הוותיקה. זכרון יעקב נוסדה בתחילת ימי העליה הראשונה והיתה הישוב העברי הראשון והיחיד בין צפת ליפו. העליה לכרמל הפראי מתוארת על ידי ראשוני המתיישבים: "שביל צר הוליך את העגלה למרומי ההר השומם. אנו עומדים לרגלי ההר והחושך מכסה את ארץ. השוורים ממאמנים לחתור הלאה. שני גברים וגרזנים בידיהם החלו מקצצים בשיחים העבותים אך עמלם היה לתוהו.... ככה העפלנו כמה שעות. מסביב חושך ואפילה ודממת מוות. רק יללות תנים פולחות לעיתים את הדממה.." הקשיים המשיכו ואלמלא עזרת הברון ספק אם היו מחזיקים מעמד. לימים הוקמו מושבות בת: בת שלמה, שפיה ובנימינה. זכרון היתה המושבה האהובה על הברון, אך אל עצמאותה הכלכלית הגיעה רק כאשר החלה פיק"א להעביר את המשקים לידי האיכרים. חלק מהדור השני עזב את המושבה וחלקם כמו אהרונסון הפכו למומחים בעלי שם עולמי בחקלאות. הוקמה חוות נסיונות ונעשו מחקרים חשובים "בזכרון יעקב החלו לנסות את גידול האפרוחים ... בלי דגירת התרנגולות". בזכרון יעקב התכנסה ב - 1903  "כנסיית היישוב" שהיה ארגון גג לישוב היהודי בארץ, ביוזמתו של מנחם אוסישקין. אסיפה זו הקימה את הסתדרות המורים העבריים. במלחמת העולם הראשונה מרכז פעילות ניל"י היה בזכרון יעקב.

 
תיאור המסלול:

בנוסף למסלול הרגיל אנו מציעים גם טיול רגלי דרך מערת המיש.

מסלול א: נגיע מכביש מס` 2. נרד במחלף זכרון (1) נחצה את צומת פורידיס (2) נמשיך בכביש 70 בוואדי מילח לכיוון יקנעם עד לרמזור הבא שם נפנה דרומה  ונעלה לזכרון יעקב. את הרכב נעזוב ליד היקב (8) או בשכונה הסמוכה זמרין (7) כאן נתחיל את הסיור הרגלי. נעלה אל שיא גבעת לתצפית ולשמוע על ראשוני המתיישבים שהגיעו לכאן. מזמרין נרד ליקב (8) נטעם יין ונמשיך בסיור במושבה. נעלה ברחוב הנדיב. בית התרופות (9) נכנס לקצב מודרני והפך לבית מרקחת. בית האוצר (10) הפך לכלבו. נחצה את רחוב
המייסדים ונכנס אל בית הכנסת אוהל יעקב (11) שנבנה  ב -  1895. הבניין הסמוך עבר גלגולים רבים, ובינהם הוא שימש כבית הפקידות (13) ופה התכנסה ה"כנסת" הראשונה ב - 1903. היום יש במקום מוזיאון לתולדות המושבה. נקדיש לו שעה קלה. מוזיאון חדיש ומעוצב בטוב טעם. מעברו השני של הרחוב נמצא גן המושבה (12) מכאן נלך אל ארמון שהוזנח. נלך ברחוב הברושים ונפנה שמאלה אל בית לנגה (14) הבית נבנה ע"י זוג יהודים עשיר מאנגליה ב- 1912. ובמלחמת העולם הם אולצו ע"י הטורקים לחזור לאנגליה. ניטה לנגה מתה בפתאומיות ובעלה מיכאל לנגה לא יכול היה לשאת את בדידות והתאבד. הבית נשאר מיותם. נחזור אל מרכז המושבה לרחוב המייסדים. האתר הראשון. בריכת בנימין שהיה בריכת המים הראשונה של המושבה (15),  ואל בית אהרונסון (16) הבית בו התארגנה מחתרת ניל"י. הבית הפך למוזיאון המספר על תולדות המחתרת ניל"י וסופה הטרגי, וכן מחזיקה את אוספו המדעי של אהרון אהרונסון. מכאן נלך אל בית הקברות של המושבה (17). שמות מפורסמים, תאריכים, ובעיקר ראוי לשים לב לכתובות המתארות את מעלותיהם של שוכני בית העלמין. מכאן נדאג שהרכב האוסף יקח אותנו ברכב אל קבר הנדיב (18) יופי שמשתנה מעונה לעונה. מפת המושבות שהקים ובהן תמך ממחישה את תרומתו להצלחת העלייה הראשונה שהיוותה הבסיס לכל ההתיישבות בארץ.
מסלול ב: הרוצים לעלות אל זמרין בדרך מיוחדת מוזמנים להיכנס אל המושבה מכיוון כביש מס` 4 (3) בפניה הראשונה יפנו שמאלה (4) אל מעלה מנחם. ליד ביה"ס החורש (5) יניחו את רכבם וילכו לפינת הרחובות החצב והסתוונית (7) עץ המיש המיוחד בשלכת חורף או לבלוב קיץ בכיוון צפון מזרח יסמן את מקום המערה. נזחל פנימה ונטפס על העץ בצד השני של המערה. כיוון שגדרו את היציאה נרד מהעץ ונחזור אל פתח המערה. ומכאן בשביל עזים נלך לכיוון דרום מזרח, בגבול המושבה נעבור מעל מחצבה נטושה וכעבור כחצי ק"מ מהמחצבה נתחיל לטפס אל שיא הגבעה (7) שממנה מתחילה זמרין ותחילת הסיור הרגלי בעיר. (מסלול א)
הערה: כדאי לבקר בזכרון כמה פעמים לכן מוצע בכל פעם לבקר במוזיאון אחר ביסודיות. (פחות מעייף מרפרוף על הכל).

 
מפת המסלול:
 
 
 
מקרא:
 

 
עונה מומלצת:
כל השנה.

 
הוראות בטיחות:
הסיור למערת המיש ומשם לזאמרין מחייב מיומנות בהליכה בשטח ומיומנות לצעידה ללא סימון ברור לפי מפה. בעיר יש להקפיד בעת חציית כבישים.

 
ציוד:
1.5 ליטר מים לאדם,כובע, נעלים נוחות להליכה, משקפי שמש וקרם הגנה מפני השמש.
פנס להולכים למערה.
מפת סימון  שבילים הכרמל 1:50,000

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים