| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
פראג<<יעדים בעולם<<ראשי
יום חמישי, 19.05.2022
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
צ`כיה - פראג - לאן נטייל
מאת: צוות FIXTRAVEL
העיר העתיקה 
 
Stare Mesto
 
מרכז העיר פראג נמצא בעיר העתיקה ובכיכר המרכזית שלה, ששימשה במאה ה – 11 כשוק. במשך הזמן צצו מסביב לכיכר בתים וכנסיות, ובמאה ה - 13 זכה המקום לכל הפריבילגיות של עיר. כיצד להגיע במטרו?  קווים A ו - B לתחנת Mustek , או בקו A לתחנת Staromestka . חשמליות לא מגיעות לאזור זה, אך מגשר קארל מדובר במרחק הליכה קצר ברגל.
 
בית העיריה
 
בנין בסגנון ארט - נובו העומד במקום בו עמד חצר הארמון המלכותי, מקום מושב המלך בשנים 1485 – 1383. במשך שנים המקום הוזנח, ושימש כסמינר, ומאוחר יותר כקולג` צבאי. ב - 1900 המקום נהרס לחלוטין והפך למרכז תרבותי ובו אולמות תערוכה ואודיטוריום גדול שתוכנן ע"י אנטונין בלזנק בעזרתו של אוסבלד פוליבקה. כיום מקיימים במקום קונצרטים, ובאולם המרכזי, סמטנה, מקיימים לפעמים נשפים. הפנים של הבניין מעוטר בעבודות של אומנים צ`כים מובילים מהעשור הראשון של המאה. ישנם מספר אולמות, משרדים וכן בתי קפה ומסעדות. זהו בנין מהמדהימים בפראג, שנבנה ב - 1338 לאחר שהמלך ג`ון מלוקסמבורג הסכים להקים מועצת עיר. בשנת 1364 נוסף לבנין מגדל המתנשא לגובה 69.5 מטר. מתחת לקפלה ישנו לוח המציין את שמותיהם של 27 מנהיגים פרוטסטנטים שהוצאו כאן להורג בפקודתו של הקיסר הקתולי, פרדיננד, בשנת 1621. דלת הכניסה לבית העירייה היא בסגנון בארוקי  וגולפה בידי מתיאס רז`סק. שעון העירייה - העירייה רכשה את השעון בתחילת המאה ה - 15. מספרים שכאשר נבנה השעון ע"י השען האנוס, היועצים בעירייה היו נרעשים מהמחשבה שהשען יבנה שעון דומה לו, ולכן עיוורו את השען. למרות שהשעון תוקן מספר פעמים, הריש המנגנון שלו אותו אנו רואים היום, תוקן רק בשנת 1552 וב - 1572. בכל שעה נפתחים חלונות קטנים מעל לשעון ומתוכם רואים את ישו ו - 12 השליחים. תחילה יוצא שלד לבן, המסמל את המוות, והוא מושך בחבל, ואחריו השליחים מסתובבים באיטיות. דמויות נוספות הן טורקי (המסמל את פלישת הטורקים במאות ה - 16 וה - 17), מוסיקאי וליצן המסמלים את החמדנות ואת הבל העולם הזה. השעון האסטרונומי - מטרת השעון היא לא להראות את השעה, אלא לעקוב אחר מסלול השמש והירח. היד עם השמש, המצביעה על השעה, מראה 3 זמנים שונים. הטבעת החיצונית של מספרים בערבית מימי הביניים המודדת זמן של בוהמיה העתיקה. הטבעת של מספרים רומיים המראים את הזמן אותו אנו מכירים. החלק הכחול מסמל את החלק הנראה של השמיים, והוא מחולק ל – 12 חלקים. בזמן בבל היום נחלק ל - 12 שעות.

כתובת: רחוב Namesti Republiky 5
טלפון: 2314196 
 

 
פראג.                                             צילום: ירון שיטרית

 
רחוב  Celetna
 
אחד הרחובות העתיקים בפראג. במאה ה – 14 הפך הרחוב ליוקרתי בגלל שהיה חלק מהדרך המלכותית בה התקיימו הכתרות של מלכים. רוב הבתים הם בסגנון הבארוק, אך ניתן למצוא גם בתים בסגנון גותי ורומנטי.
 
כנסיית סט. ג`יימס
 
כנסיה בסגנון הבארוק שהייתה במקור גותית. ב - 1689 המקום נשרף ונבנה מחדש בסגנון בארוק. יותר מ - 20 מזבחים נוספו, מעוטרים בעבודות של ציירים וביניהם פטר ברנדל וואצלב וורינק ריינר. קברו של הרוזן ורטיסלב הוא הקבר היפה ביותר בבוהמיה. הקבר תוכנן ע"י יוהן ברנרד פישר והעבודה בוצעה בידי הפסל פרדיננד ברוקוף. מספרים שהרוזן נקבר בטעות בעודו בחיים. בכניסה מימין תלויה זרוע של מומיה, הנמצא שם כ – 400  שנה, מאז שגנב ניסה לקחת את התכשיטים של מדונה מהמזבח הגבוה. אך הבתולה תפסה את ידו כל כך חזק, שנאלצו לכרות אותה. במקום נערכים קונצרטים ורסיטלים. יש כאן אורגן מקסים שנבנה בשנת 1702.
כתובת: Mala Stupartska
 
כנסיית גבירתנו לפני טין
 
בנייתה של הכנסייה החלה בשנת 1365 ומיד זיהו אותה עם התנועה הרפורמית בבוהמיה. עד שנת 1620 היתה זו הכנסייה הראשית של התנועה ההוהיסטית. בצד הצפוני של הכנסייה יש שער כניסה יפה מעוטר בסצנות של תשוקתו של ישו. האסטרונום הדני טיכו ברהה קבור כאן.
כתובת: Tynska, Stupartska
טלפון: 2318186
 
ארמון גולץ-קינסקי

ארמון בסגנון רוקוקו ובעל חזית ורודה ולבנה. הארמון נקנה ממשפחת גולץ ב1768- ע"י סטפן קונסקי, דיפלומט. המקום משמש לתערוכות אומנות של הגלריה הלאומית.
כתובת: Dtaromestke namesti 12
טלפון: 24810758 
 


פראג.                                             צילום: ירון שיטרית

 
המונומנט של יאן הוס 

 
זהו מונומנט ענקי לזכרו של יאן הוס, הגיבור הצ`כי. יאן הוס עלה למוקד לאחר שהוכרז ע"י המועצה של קונסטנס ככופר בשנת 1415. במלאות 500 שנה להולדתו נגלה המונומנט, המראה 2 קבוצות של אנשים. קבוצה אחת של לוחמים וקבוצה שנייה של פרוטסטנטים שהוגלו, וכן אמא צעירה המסמלת לידה מחדש של האומה.
 
כנסיית סט. ניקולס
 
הכנסייה נבנתה ב - 1755- 1754  בסגנון הבארוק. החזית הדרמטית שלה צבועה לבן והיא מעוטרת בפסלים. לצריח פרסקות מדהימות של חיי הקדוש ניקולס והקדוש בנדיקט. מעל המזבח תלויה תמונה של הבתולה, יצירת הצייר הצ`כי ספילאר משנת 1917. בקיץ נערכים כאן קונצרטים.
טלפון: 2322589
מטרו: St
 
רובע מרינסקה
 
שני פסלים דומיננטיים ניצבים בפינות בית העירייה. אחד מתאר את הסיפור של הרבי לאו שנתפס ע"י מלאך המוות. השני הוא פסל של איש ברזל, רוח רפאים שהוטל עליה לנדוד בעיר העתיקה לאחר שרצח את גבירתו.
 
מוזיאון סמטנה
 
מוזיאון לכבודו של אבי המוסיקה של צ`כיה, בדריך סמטנה. במוזיאון יש מסמכים, מכתבים וכלים מוסיקליים המתעדים את חייו ויצירתו של המלחין. סמטנה היה פטריוט, והמוסיקה שלו שימשה השראה לתחייתה של האומה הצ`כית. לקראת סוף חייו התחרש סמטנה ולא זכה לשמוע את הפואמות הסימפוניות שלו "מדינתי".
כתובת: Novotneho lavka 1
טלפון: 24229075
מטרו: Staromestska
 
Clementinum

הקיסר פרדיננד הראשון הזמין את הישועים בשנת 1556 לפראג כדי שיעזרו להחזיר את הצ`כים לחיק הקתולים. את המרכז שלהם ייסדו במנזר של קלמנט הקדוש, ומכאן השם קלמנטינום.בחזית יש 7 פסלים של קדושים, ובלילה הם מוארים. בין השנים 1653 ו1723- המקום התרחב, ויותר מ - 30 בתים ו - 3 כנסיות נוספו לקומפלקס. ב - 1773 האפיפיור פיזר את המסדר הישועי, והישועים נאלצו לעזוב את פראג. קלמנטינום הפך לספריה של אוניברסיטת פראג, הספריה הלאומית. בקפלת המראות מתקיימים מדי פעם קונצרטים קלאסיים.
כתובת: Krizovnicke namesti 4
טלפון: 21663111
מטרו: Staromestska

 
הרובע היהודי Josefov
 
בימי הביניים היו בפראג שתי קהיליות יהודיות נפרדות. יהודים מהמערב התיישבו מסביב לבית הכנסת הישן -חדש, ויהודים מהקיסרות הביזנטית התיישבו מסביב לבית הכנסת הספרדי. במשך הזמן הקהיליות גדלו והסתגרו בתוך גטו. במאה ה16- סבלו היהודים מחוקים מגבילים והיה עליהם לענוד עיגול צהוב. הנוצרים לעתים קרובות האשימו אותם בשריפות ובהרעלת הבארות. האפליה באה לקיצה בחלקה ב - 1784 ע"י יוזפוב ה – 2,  ולכן נקרא הרובע היהודי על שמו, יוזפוב. כיצד להגיע למטרו? קו A תחנת Staromestska. או חשמלית מספר 17 או 18 לNamesti Jana Palacha .
 
בית הקברות היהודי
 
בית הקברות היהודי הוקם בשנת 1478, והיה למקום הקבורה היחיד שהותר ליהודים במשך 300 שנה. מפאת חוסר מקום, נאלצו לקבור אנשים אחד על השני. כיום ניתן לראות כ - 12,000 קברים, אך מעריכים כי קבורים כאן 100,000 איש. הקבר האחרון שנכרה כאן היה בשנת 1787. להלן רשימה חלקית של רבנים ומכובדים
שנקברו בבית הקברות: קברו של משה בק. קברו של דוד גאנץ (1541-1613) - סופר ואסטרונומר. על הקבר מצוירים מגן דוד ואווז (בגרמנית גאנץ). הקבר העתיק ביותר הוא של רבי אביגדו קרא. קבר הרב לאו . קבר מרדכי מייזל - (1528-1601) פילנתרופ, וראש העירייה של היהודים בפראג. סימנים על הקברים:
שתי ידיים - משפחת כהן
זוג מספריים - חייט
צבי - משפחת צבי
ענבים - משפחה אמידה 

 פראג.                                                צילום: איל קמיר

בית הכנסת הישן-חדש (אלטנוישול)
 
נבנה ב - 1270, זהו בית הכנסת העתיק ביותר באירופה ואחד המבנים הגותיים הראשונים בפראג. בית הכנסת שרד שריפות ורדיפות יהודים, ופעמים רבות שימש מקום מקלט, וגם היום הוא משמש מרכז דתי ליהודי פראג. במקור הוא נקרא בית הכנסת החדש עד שנבנה בסמוך לו בית כנסת אחר. בבית כנסת נמצאים תשמישי קדושה עשויים כסף, עבודות צורפות, קישוטי תורה. וכן כיסאו של הרב לאו, יוצר הגולם, כשמעליו מגן דוד.
 
בית הכנסת מייזל
 
נבנה בסוף המאה ה - 16 כבית פרטי לשימושו של מרדכי מייזל ומשפחתו. מייזל עשה הון בהלוואת כספים לקיסר רודולף השני כדי לממן מלחמות נגד הטורקים. בית הכנסת שלו היה הכי מקושט בעיר. ב - 1689 נהרס המקום בשריפה, ובמקומו נבנה אחד חדש. כיום יש בבית הכנסת אוסף של כלי כסף מתקופת הרנסאנס ועד היום. האוסף כולל כתרי תורה, צלחות חתונה, מנורות וקרמיקה. רוב האוסף הובא לכאן ע"י הנאצים שאספו מבתי כנסת בבוהמיה ומורביה.
כתובת: רחוב Maiselova 10
פתוח: 17:00 – 09:30 בימים ראשון-שישי
 
בית הכנסת הספרדי
 
המקום סגור לציבור וניתן לצפות בו רק מבחוץ. בית הכנסת הראשון של פראג עמד פעם במקום זה, אך לא נשאר ממנו אף שריד. המבנה הנוכחי הוא ממחצית המאה ה - 19. גם מבחוץ וגם מבפנים העיצוב הוא בסגנון פסבדו - מורי. העיטורים על הקירות מזכירים את ארמון אלהמברה שבספרד, ומכאן שמו של בית הכנסת. המבנה משמש כמחסן לאוסף הטקסטיל של המוזיאון היהודי הממלכתי.
כתובת: רחוב Vezenska 1
 
המנזר של סט. אגנס
 
אגנס היתה אחותו של המלך ואצלב הראשון. היא הקימה את המנזר הזה בשנת 1234. המנזר, שהוא אחד מהבניינים הגותים הראשונים בבוהמיה, נהרס ב - 1782- ב - 1960 החלו בעבודות צביעה, והצליחו לשחזר את החזות המקורית, וכיום המקום משמש לתערוכות של הגלריה הלאומית לאומנות צ`כית מהמאה ה - 19. היצירות כוללות תיאורים ואירועים מהמיתולוגיה הצ`כית וכן מההיסטוריה. התערוכה הקבועה נמצאת בקומה הראשונה של המנזר בתוך גלריה ארוכה. מומלץ לראות את הפורטרט של ג`וזפינה של האומן הצ`כי ג`וזף מנה (1820-1871). וכן את היצירה `ערב חורפי בעיר` של ג`אקוב שיקנדר (1855-1924), המצייר בדרך כלל תמונות מלנכוליות ומסתוריות, אך תמונה זו, בשונה מהשאר, יותר בהירה ואופטימית.
כתובת: רחוב U milosrdnych 17
שעות פעילות: 18:00 - 10:00 (ראשון -שלישי)
הסיור המודרך האחרון יוצא בשעה 17:00
 
ארמון פראג והרדצ`אני
 
הארמון נבנה במאה ה – 9 ע"י הנסיך בוריבוז`. הבניינים המוקפים ע"י הארמון כוללים ארמון,  3 כנסיות ומנזר. בשנת 1320 נוסדה עיר בשם הרדצ`אני כחלק מהחומה החיצונית של הארמון. הארמון נבנה מחדש מספר פעמים בעיקר בתקופת שלטונו של קרל הרביעי וולדיסלאב ז`אגיילו. לאחר שריפה הרסנית שפרצה בשנת 1541, הבניינים שנפגעו נבנו מחדש בסגנון הרנסאנס. מאוחר יותר ההאבסבורגים גרו בוינה, והשתמשו בארמון לעתים רחוקות. מאז שנת 1918, שימש המקום כמושבו של נשיא הרפובליקה. למרות שהארמון עבר שריפות ופלישות, נשמרו כנסיות, קפלות, אולמות ומגדלים מכל תקופה בהיסטוריה, החל מהקתדרלה של הקדוש ויטוס ועד לתוספות מתקופת הרנסאנס מזמנו של רודולף השני, ההאבסבורגי האחרון שהארמון שימש לו מקום מגורים. החצרות מתארכות משנת 1753-1775, בתקופה בה כל האזור נבנה מחדש בסגנון בארוק וניאו-קלאסי. ב – 1918 שימש הארמון את נשיאות צ`כוסלובקיה, ולוואצלב האבל, נשיא הרפובליקה הצ`כית, יש כאן משרד. בארמון יש גלריית תמונות שנוסדה בשנת 1965. למרות שרוב האוסף נבזז ע"י השבדים בשנת 1648, נשארו די הרבה תמונות. רוב האוסף מכיל תמונות מהמאות ה - 16 וה - 18, אך גם פסלים. בין היצירות המפורסמות נמצאת יצירתו של רובן `אסיפת האלים האולימפיים` ועוד. הגלריה הלאומית מכילה יצירות מהטובות ביותר של רודולף. מגדל אבק השריפה - המגדל נבנה בשנת 1496 ע"י הארכיטקט של המלך ולאדיסלאב השני ושימש כמצודה. המגדל נהרס בשנת 1541, אך נבנה מחדש ושימש כמקום לתיקון נשקים. בזמן שלטונו של רודולף השני, שימש המקום כמעבדה לאלכימאים. ב - 1649, כשהצבא השבדי כבש את המצודה, אבק שריפה התפוצץ במגדל וגרם לנזק רציני. למרות זאת,המקום שימש כמחסן לאבק שריפה עד שנת 1754. ב – 1960 המקום הפך למוזיאון. ארמון לובקוביץ - זהו אחד הארמונות הרבים שנבנו לאחר השריפההנוראה שהרסה כמעט כליל את הרדצ`ני. החצר המרכזית משנת 1570 סובבת בקומפלקס של בניינים. רוב הארמון עבר שיפוץ במאה ה - 17, שנעשה עבור משפחת לובקוביץ, שקנתה את הארמון בשנת 1627. החדר המרשים ביותר הוא אולם הנשפים, שמשמש היום כאולם קונצרטים ורסיטלים. בשנת 1976 המקום הפך למוזיאון עם תערוכה קבועה הנקראת: מונומנטים מעברה של האומה. התערוכה עוקבת אחרי ההיסטוריה של צ`כיה מהיישוב הראשון ועד למהפיכה ב - 1848. התערוכה כוללת דוקומנטים, ציורים, תכשיטים, פסלים ונשק. הקתדרלה של הקדוש ויטוס - בניית הקתדרלה החלה בשנת 1344 והושלמה רק במאה ה - 19. כיום נמצאים בקתדרלה התכשיטים של המלוכה, וכן קברו של ונסלאב `המלך הטוב`. בשער הצפוני של הקתדרלה נמצאת טבעת ברונזה בתוך פיו של אריה, וטוענים שלטבעת זו נקשר ונסלאב כשנרצח ע"י אחיו בולסלאב. השער המוזהב שימש עד המאה ה - 19 ככניסה הראשית לקתדרלה, וכיום זוהי הכניסה באירועים מיוחדים. הקפלה של ונסלאב מעוטרת בפרסקות גותיות המתארות סצנות מהתנ"ך וגם סצנות מחייו של הקדוש. במוזיליאום קבורים פרדיננד הראשון, שמת בשנת 1564. אשתו ובנו, מקסימיליאן השני, קבורים יחד עימו. הארמון המלכותי - מאז המאה ה - 11 היה הארמון מושבם של הנסיכים הבוהמיינים. הבניין מורכב משלוש שכבות ארכיטקטוניות שונות. ארמון בסגנון רומי, נבנה ע"י סובסלאב הראשון בשנת 1135 בערך. מאוחר יותר, הוסיפו פרמסיל אוטקאר השני וקרל הרביעי את הארמונות שלהם מעל הקיים. בזמן שלטונם של ההאבסבורגים, הארמון איכלס משרדי ממשלה ואת הפרלמנט של בוהמייה. ב - 1924 נערכו במקום שיפוצים נרחבים. המנזר של הקדוש ג`ורג` - המנזר הראשון בבוהמייה נבנה קרוב לארמון המלכותי בשנת 973 ע"י הנסיך בולסלאב השני. ב - 1782 המקום נהרס. בשנים 1962-1974 נבנה מחדש והפך להיות הגלריה הלאומית של פראג לאומנות. במקום יצירות אומנות מהתקופות הגותי, הרנסאנס והבארוק. בגלריה אוסף מדהים של ציורים מהמאה ה - 14. ארמון בלבדר - זהו ארמון קיץ, שנבנה ע"י פרדיננד הראשון עבור אשתו האהובה, אן. זהו מבנה בסגנון רנסאנס איטלקי, והוא ידוע גם כארמון הקיץ המלכותי. באמצע הגינה הגיאומטרית הקטנה יש מזרקה מנגנת, וזאת בגלל המוסיקה שמשמיעים המים כשהם נוגעים בתחתית המזרקה. רוב יצירות האומנות שהיו בארמון, נשדדו ע"י השבדים ב - 1648. כיום הארמון משמש כגלריית אומנות.
 
הלורטו
 
מאז ומתמיד היה הלורטו מקום חשוב לצליינים. זה החל בקתרינה לובקוביץ`, שעודדה את שימורה של האגדה של סנטה אנה מלורטו. האגדה מספרת שהבית המקורי נמצא בעיירה קטנה באיטליה, שנקראת לורטו. זהו המקום בו המלאך גבריאל סיפר למרי על הולדתו בעתיד של ישו. המאמינים מספרים שמלאכים העבירו את הבית מנצרת ללורטו ב - 1278, וזאת בגלל איומים של כופרים. לאחר תבוסת הפרוטסטנטים בשנת 1620, הקתולים עודדו את האגדה ובנו כ - 50 רפרודוקציות של הלורטו בבוהמיה ובמורביה. ליבו של המבנה הוא העתק של הבית שהיה שייך, לפי האמונה, לביתה של הבתולה מארי. האוצר של לורטו כולל כלי זכוכית מצופים יהלומים וזהב, ועוד אוצר מהמאות ה - 16 וה - 18.
 
הרובע הקטן  mala strana 
 
זהו הרובע שהשפעתה של ההיסטוריה עליו היא הקטנה ביותר לא ניתן לראות כאן בניינים חדשים מאז המאה ה - 18, והרובע גדוש בארמונות בסגנון הבארוק ובבתים ישנים משנת 1257, הבנויים על הגבעות הסמוכות לגבעת המצודה. מרכז הרובע הקטן הוא כיכר Malostranske namesti , בו נמצאת כנסיית הקדוש ניקולס. 

  פראג.                                             צילום: ירון שיטרית

ארמון וולנשטיין 
 
המבנה בסגנון בארוק עומד כמונומנט לשאיפתו הפטאלית של המפקד הצבאי של האימפריה אלברכט וולנשטיין (1581 - 1634). נצחונותיו על הפרוטסטנטים בזמן מלחמת 30 השנה הפכו אותו לחיוני עבור הקיסר פרדיננד השני. למפקד היו שאיפות משלו, והוא אף חמד את הכתר של בוהמיה לעצמו. בשנת 1634 הוא נרצח בפקודתו של הקיסר ע"י שכירי חרב. בבניית הארמון רצה וולנשטיין להאפיל אפילו על מבצר פראג. הוא רכש 23 בתים ו3- גנים. האולם הראשי מדהים בגודלו. הוא מתנשא לגובה של 2 קומות והתקרה מעוטרת בפרסקו של וולנשטיין בעצמו בדמות האל מרס רוכב על כרכרת הניצחון. כל האומנים שהועסקו בעיטור הארמון היו איטלקים. כיום משמש הארמון לאירועים מדיניים, ואף לקונצרטים ציבוריים. מרחוב Letenska ניתן להיכנס לגנים של הארמון. מאחורי הבריכה נמצא ביה"ס לרכיבה, ובו הגלריה הלאומית מציגה תערוכות מודרניות.
 
כיכר הרובע הקטן - malostranske namesti
 
הכיכר הפכה להיות מרכז הרובע מאז הקמתו בשנת 1257. רוב יסודות הבתים הסובבים את הכיכר הם מימי הביניים, אך הם נבנו מחדש בתקופת הרנסאנס והבארוק. הבניין הדומיננטי בכיכר הוא כנסיית הקדוש ניקולס. במעלה הכיכר נמצאת חזיתו של ארמון ליכטנשטיין בסגנון הניאו-קלאסי. בחזית מתרומם עמוד שנבנה לכבוד השילוש הקדוש לציון סוף המגיפה משנת 1713. בחלק המזרחי של הכיכר עומד ארמון קייזרשטיין בסגנון בארוק, ובחזיתו פסל חזה של זמרת הסופרנו הצ`כית הדגולה אמי דסטין, שחיה כאן בין השנים 1908 ו - 1914.

 
כנסיית הקדוש ניקולס
 
בנייתה של הכנסייה החלה בשנת 1703 והפרסקו האחרונים נעשו בשנת 1761. הפסלים, הפרסקו והציורים שבתוך הכנסייה נעשו בידי מיטב האומנים באותם הזמנים. ביניהם יצירת האומנות של קארל סקרטה, `צליבה`, משנת 1646. בכנסיה ניתן לראות את דוכן המטיף משנת 1765, מעוטר במלאכים מזהב. הקפלה מכילה הרבה עבודות אומנות, והאורגן בסגנון הבארוק נבנה בשנת 1746 ומעליו פרסקו של פטרון המוסיקה, ססיליה.
 
האי קמפה
 
האי הקטן הזה נוצר ע"י זרם של הוולטאבה הנקרא CETROVKA . פירושו, הזרם של השטן. האי יוצר פינה שלווה ברובע הקטן. שמו של הזרם בא לו עוד מהמאה ה - 19 בגלל המזג השטני של גברת אחת שגרה בסמוך. במשך שנים רבות היה הזרם של טחנת מים, ומקמפה ניתן לראות את השרידים של 3 תחנות רוח ישנות. במאה ה - 17 האי היה מפורסם בזכות שווקי כלי החרס. רוב חלקו הדרומי של האי הוא פארק שקט.
 
הכיכר של Grand Priory
 
במקום זה היה בעבר מושב המסדר של אבירי מלטה. במקור, הארמון הוא משנת 1720. בסמוך נמצאת שגרירות צרפת. מאז מותו של הזמר ג`ון לנון, מעטר את הקיר ציור גדול של דמותו עם הכתובת "תנו לשלום הזדמנות!".
 
גשר קארל
 
הגשר מקשר בין העיר העתיקה לבין הרובע הקטן. היום רוב הפסלים שעל הגשר הם לא מקוריים, בגלל הבלאי. הפסלים המקוריים נמצאים במוזיאון הלאומי. המגדל הגותי שעל הגשר נבנה בסוף המאה ה - 14, הוא אחד היפים מסוגו, וממנו ניתן לצפות על כל העיר. לאורך כל הגשר יש פסלים של קדושים שונים, החל מונצלאב משנת 1858, הקדוש פיליפ בנזי משנת 1714 ועוד. ישנן גם מדרגות מהן ניתן לרדת לאי קמפה. אחד הפריטים שמושך את העין במיוחד הוא צלב עץ שבמשך 200 שנה עמד לבד על הגשר. המילים בעברית `קדוש, קדוש, אדון  קדוש`! נוספו ע"י יהודי, ושולמו בידו כעונש על חילול השם. 

  פראג.                                                צילום: איל קמיר

מצפה כוכבים
 

המצפה נמצא על גבעת פטרין, ומאז 1930 שימש את החובבנים האסטרונומים. בטלסקופים ניתן
לצפות במכתשים שעל הירח ובגלקסיות מרוחקות. יש גם תערוכה של כלים אסטרונומיים עתיקים,
ואירועים מיוחדים לילדים בימי שבת וראשון.
טלפון: 245107
 
הרכבל
 
הרכבל נבנה כדי להוביל את המבקרים של תערוכת חגיגות היובל בשנת 1891 אל מגדל התצפית בפארק
פטרין. במקור, הונע הרכבל ע"י מים והיה בפעולה עד שנת 1914. בין שתי מלחמות העולם , הרכבל עבר הסבה להנעה חשמלית. ב - 1965 הרכבל נסגר בגלל התמוטטות של חלק מהגבעה. בניית הרכבל מחדש ארכה כ - 20 שנה, אך מאז הפתיחה בשנת 1985 הוא משמש ככלי מעבר לגבעת פטרין. בחצי הדרך ניתן לרדת ב - NEBOZIZEK , שם יש מסעדה.
 
העיר החדשה - NOVE MESTO
 
העיר החדשה נוסדה בשנת 1348 ע"י קארל ה - 4 מסביב ל - 3 מקומות מרכזיים: שוק החציר, שוק הסוסים ושוק הבקר. האזור גדול פי שניים מהעיר העתיקה, ומאוכלס בעיקר ע"י סוחרים. כיכר ונסלאב היא הכיכר המרכזית, הסובבת בבתי מלון ובמסעדות. לאורך הרחוב הראשי מתנשאים מבנים עתיקים שונים, ביניהם מלון אירופה שנבנה בשנת 1906 בסגנון ארט - נובו, כנסיית הגברת שלנו בסגנון גותי מהמאה ה - 14, ארמון קורונה שהוא היום בניין משרדים וחנויות. במרכז הרחוב ישנו מונומנט קטן לזכר קורבנות הקומוניזם. מאז מהפיכת הקטיפה בשנת 1989 הפך המקום למקום פולחן לא רשמי. המבנה המרשים בקצה הרחוב הוא המוזיאון הלאומי שבחזיתו פסל של ונסלאב.
 
מלון אירופה
 
המלון הוא שריד לתקופת הזהב. הוא נבנה בסגנון ארט-נובו בין השנים 1906 - 1903. החזית שלו מעוטרת בנימפות מוזהבות, והפנים שלו שמר על המראה המקורי. המלון שופץ מבחוץ, אך בפנים נותר מיושן
ולא נעים ללינה.
 
הגנים הבוטניים
 
קארל ה - 4 הקים את הגן הבוטני הראשון במאה ה - 14. ב – 1775 הוקם גן האוניברסיטה באזור סמיחוב, אך ב - 1897 הוא הועבר לכאן, לעיר sהחדשה. לעיתים קרובות נערכות כאן תערוכות של ציפורים אקזוטיות ושל דגים טרופיים. אחד ממוקדי המשיכה של הגן הוא שושנת המים הנקראת Victoria criziana, שהעלים שלה גדולים במיוחד. במשך הקיץ צומחים כאן אלפי פרחים המחזיקים מעמד יום אחד בלבד.
 
התיאטרון הלאומי - narodni divaldo
 
בניית התיאטרון החלה בשנת 1868 מתרומות. הארכיטקט הצ`כי,  ג`וזף זיטק, תיכנן אותו בסגנון ניאו-רנסאנס. באוגוסט 1881, מספר ימים לפני הפתיחה, פרצה שריפה שכילתה את התיאטרון כליל. אך 6 שבועות בלבד מפרוץ השריפה, נאסף מספיק כסף לבנייתו מחדש של התיאטרון. בשנת 1883 נפתח סוף סוף התיאטרון. בבנייתו המחודשת השתתפו מיטב האומנים של צ`כיה. בשנות ה - 70 וה - 80 התיאטרון שופץ ונבנתה הבמה החדשה ע"י הארכיטקט קארל פראגר. האודיטוריום מרשים ביופיו ותקרתו מעוטרת בדמויות של האומן פרנטישק זניסק. הוילון של הבמה עשוי כולו זהב.
 
טיולים מחוץ לפראג
 
הטיולים המומלצים מחוץ לפראג הם טיולים למשך חצי יום עד יום שלם. הנסיעה יכולה להיות באופן עצמאי באוטובוסים, או דרך משרדי הנסיעות המקומיים.
 
קרלו בי וארי - Karlovy Vary
 
זוהי עיר נופש ומרפא מהידועות ביותר באירופה כולה, וידועה גם בשם קארלסבאד, השוכנת בעמק נהר הטפלה. העיר נמצאת במרחק של שעתיים נסיעה מפראג. בעיר ישנם 12 מעיינות מים חמים, והידוע שבהם הוא Vridlo, המתנשא לגובה 12 מטר, וטמפרטורת המים שלו היא החמה ביותר מכל המעיינות, ומגיעה ל - 72 מעלות צלזיוס. מאז שנת 1522, בה התפרסמו מסמכים רפואיים המתארים את המעיינות, נבנו במקום כמאתיים בניינים של מרפא. העיר ידועה גם בזכות כלי הזכוכית מוסר, על שם לודביק מוסר, שהחל לייצר אותם בשנת 1857. הכלים יפהפיים אך יקרים מאוד. מונומנט היסטורי יפהפה בו מומלץ לבקר הוא הכנסייה בסגנון הבארוק של מריה מגדלנה. כנסיות נוספות נבנו במקום עבור המבקרים הזרים המגיעים לכאן מכל העולם, ביניהם הכנסייה הרוסית והכנסייה האנגליקנית.
 
קונופישטה -  KONOPISTE CASTLE
 
הארמון נמצא במרחק 40 ק"מ דרומית - מזרחית לפראג. המבצר נקנה ע"י פרנץ פרדיננד, הנסיך האוסטרי שהפך אותו למעון צייד וגר בו עם אשתו הצ`כית. על מנת לברוח מההאבסבורגים שלא קיבלו לחיקם את האשה הצ`כית של יורש הכתר, מצאו פרדיננד ואשתו מחסה בקונופישטה. בשנת 1914 נרצח פרדיננד בסראייבו יחד עם אשתו. בימי חייו אסף נשק, פוחלצי חיות שנאספו ברחבי העולם ופורצילן.
שעות פעילות: חודש ספטמבר: 16:00 - 13:00
חודשים אפריל - אוקטובר: שלישי - ראשון: 12:00 - 09:00  , 15:00 - 13:00
חודשים מאי - אוגוסט: 17:00 - 13:00
סגור: בימי שני ובחודשים נובמבר - מרץ. 
 

 
פראג.                                             צילום: ירון שיטרית

 
קונופישטה -  KONOPISTE CASTLE
 
הארמון נמצא במרחק 25 ק"מ דרומית - מערבית לפראג. הארמון עומד על צוק מעל נהר ברונקה , והוא נבנה ע"י קארל ה - 4 כמקום מנוחה, כבית אוצר של תכשיטי המלוכה וכהצהרה על זכותו למלוך על האימפריה
הרומית הקדושה. בתוך הארמון ניתן לראות את חדר השינה של קארל ה - 4, ובקומה ה - 3 אפשר לראות את חדרי הקיסר. במגדל המרכזי נמצאת כנסיה, ומעבר צר מוביל לקפלה של הקדושה קתרינה, שם נהג קארל לעשות מדיטציה. במגדל הגדול נהג קארל ה - 4 לאכלס את תכשיטי המלוכה, אך המקום לא פתוח יותר לקהל.
שעות פעילות:
מאי-דצמבר: 12:00 - 09:00  מאי ויוני: 18:00 - 12:30  יולי ואוגוסט: 19:00 - 12:50  ספטמבר: 18:00 - 13:00  אוקטובר: 17:00 - 13:00  נובמבר ודצמבר: 16:00 - 13:00  סגור: ינואר-אפריל.
 
ארמון קריווקלאט -  KRIVOKLAT CASTLE
 
הארמון נמצא במרחק של 45 ק"מ מערבית לפראג. במקור היה זה מעון צייד ומקום מושבם של הציידים המלכותיים. במאה ה13- בנה כאן המלך ואצלאב הראשון ארמון אבן, שעבר בירושה למלכים של בוהמייה ולקיסרים ההאבסבורגים עד המאה ה - 17. קארל הרביעי בילה כאן את שנות ילדותו, ובתו מרגרט, מאשתו הצרפתיה, נולדה כאן בשנת 1334. הארמון המלכותי נמצא בחלק המזרחי, ומתנשא בו לתפארת מגדל בגובה של 42 מטר. בקומה הראשונה יש אולם בסגנון גותי. הקפלה ראויה אף היא לביקור, יש לה מזבח גותי יפה ומתחתיו נמצאהכלא של אוגוסטה, על שם הבישופ יאטן אוגוסטה שנכלא כאן למשך 16 שנה באמצע המאה ה - 16. כיום ניתן לראות במקום זה כלי עינויים. טלפון לבירורים לגבי שעות פתיחה וסגירה: 031398120 
 


פראג.                                             צילום: ירון שיטרית

 
קוטנה הורה -  Kutna Hora
 
עיירה הנמצאת במרחק של כ - 70 ק"מ מזרחית לפראג. העיר התפרסמה בעיקר במאות ה - 13 וה - 15 כשהמלך הפך את העיר לשנייה בחשיבותה בבוהמייה, כשהתגלו בה מכרות גדולים של כסף. במאה ה - 14 הפך המלך לשליט העשיר ביותר במרכז אירופה כאשר כל שנה הפיקו מהמכרות טונות של כסף טהור. מהכסף שהתגלה כאן יצקו את מטבע הגרושן, שהופץ בכל אירופה. במאה ה - 14 נבנה ארמון של 2 קומות ובו קפלה של ונצלאב ולאדיסלב. במאה ה - 16, כשמכרות הכסף הידלדלו, החלה העיר לאבד מחשיבותה, וה"חצר האיטלקית", שהיא בית היציקה בה עבדו האומנים האיטלקיים, הפכה להיות בית העירייה. במצודת Hradek , שברחוב Barborska , נמצא כיום מוזיאון מכרות, ונערך בו סיור של 45 דקות במכרות מימי הביניים. בחלק הדרום מערבי של העיר נמצאת הקתדרלה הגדולה של הקדושה ברברה, הפטרונית של הכורים. הקירות שבמרכז האולם מעוטרים בסצנות מחיי הכורים וגם מסיפורי התנ"ך.
 
טרזינשטאט  -  Terezin
 
העיר טרזין נמצאת במרחק של כ - 36 ק"מ מפראג. טרזין נבנתה בשנת 1780 בפקודת הקיסר ההאבסבורגי, יוזף השני. בזמן מלחמת העולם השנייה הגרמנים הפכו את המקום לגטו יהודי, בו ישבו יהודים מצ`כיה, אוסטריה והונגריה. הMala Pevnost- (המצודה הקטנה) נמצאת במרחק של כ - 2 ק"מ דרומית לעיר. זהו בעצם הכלא ומחנה המוות, בו קבורים בקבר אחים יהודים ונוצרים. המבנה הוא מלבנים אדומות ונראה פחות או יותר כפי שעזבו אותו הנאצים ב – 1945. הגטו שימש כמחנה מעבר. רוב האסירים היו אסירים פוליטיים, ואלה שלא מתו כאן הועברו למחנות השמדה. מעל הכניסה לחצר הראשית נכתב באירוניה: "העבודה משחררת". במרכז הכלא נמצא מוזיאון וחדר בו מוסרט סרט.בגטו הומתו כ - 30,000 יהודים.
 

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים