| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
רמת הגולן<<טיולים בארץ<<ראשי
יום שני, 16.05.2022
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
מסלול טיול - רמת הגולן - נחל זכי
מאת: איתמר כהן
שם המסלול: נחל זכי
 
אזור: רמת הגולן
 

רקע:

קבוצת יהודים מחצי האי קרים שברוסיה הגיעו לבקעת הבטיחה והתאהבו במקום, וזה בוודאי מה שיקרה לכם. לגבי ההמשך יהיה גורלכם שונה. קבוצת היהודים היו אנשים מעשיים והם הגיעו להסכם חכירת הקרקע וגרו במקום 5  שנים. וכך בסוכות 1904 הם הגיעו למקום בבית הבק  שנקרא כך על שמו של בעל הקרקע. קרה מה שקרה לרבים מהחלוצים בחדרה וליד הירקון בפ"ת. הם חלו בקדחת ולא עמדו בקושי של הניתוק בחורף כשכל הדרכים היו מוצפות . לטבריה ניתן היה להגיע רק בסירות. וכך קרה שלא היה בבקעת הבטיחה אף ישוב יהודי, לכן הוחלט בהסכם שביתת הנשק ב -1948, שהגבול יעבור באזור בית הבק 10 מ` מחוף הכינרת. והסורים נהגו לעבור את הגבול ולשחות בכינרת. בבית הבק היה מוצב סורי שהטריד לא פעם את הדייגים הישראלים בכינרת.
נחלי הזכי נמצאים בבקעת הבטיחה - בקעת בית ציידה בשמה העברי. כשהנחלים מגיעים מרמת הגולן אל הבקעה הם מאבדים מכוח זרימתם, ולכך יש שתי תוצאות בולטות:
1. הנהר משקיע את חומרי הסחף שגרף בזמן זרימתו בהרים וכך הוא מעשיר את אדמת הבקעה.
2. היובל הראשי מתפצל לזרמים משניים וכך מקבלים בבקעה 8 יובלים במקום נהר המשושים ונחל יהודיה. בסוף דרכם היובלים לא נשפכים לכינרת אלא אל לגונה ששטחה משתנה בהתאם לגובה מפלס הכינרת. היובלים הם חגיגה לחובבי טבע ומים. בגדות הנחל, נמצא ערבות והרדופים במקומות שהזרימה מהירה יחסית. בקטעים בהם הזרימה חלשה נמצא שיח אברהם ושנית גדולה, ובקטעים בהם גדת הנחל גבוהה ישלוט האב קנה. אנפות אפורות ולבנות, שלדגים ופרפורים הם רק חלק משפע העופות המגיעים אל המים והצומח העשיר. מבין בעלי החיים, בולט הצב הרך שבחר לו מקום מגורים בחורים על גדת הנחל.

 
תיאור המסלול:

עוברים את גשר אריק וממשיכים לנסוע בכביש 87 עד צומת יהודיה (1), פונים ימינה לכיוון עין גב ואחרי שני ק"מ פונים ימינה (2), נוסעים בדרך עפר עם סימון שביל בצבע ירוק ובצומת T פונים עם השביל הירוק ימינה, ולאחר 700 מ` עוזבים את הרכב ומתחיל המסלול הרגלי (3). אחרי הליכה של כ -10 דקות בהמשך דרך העפר נחצה את יובל הזכי בו נלך. נלך על פי הסימון כ -300  מ` על הגדה הצפונית ומכאן נעבור למסלול הרטוב. הליכה בתוך המים כשגובה המים משתנה מקטע לקטע ומעונה לעונה. יש ימים בהם נאלץ גם לשחות. מדי פעם נעלה לגדה לייבוש ומנוחה ונמשיך במסלול עד שנגיע אל הלגונה (4). שלט שיורה לנו לא להמשיך בתוך הנחל הוא הסימן שהגענו לאזור ההטלה של האמנונים. כעת לפנינו שתי אפשריות:
א. לחזור אל הרכב במקום בו עזבנו אותו.
ב. להמשיך במסלול אל בית הבק לשם יגיע רכב האיסוף.
באפשרות ב`: (המומלצת) נמשיך בגדה הצפונית עד שנגיע אל שפת הכינרת ואל מפגש שביל אדום ירוק. (5) נפנה ימינה לעוד מבט אל הלגונה שבימים טובים מזכירה "כמעט" את הוולגה. נחזור כלעומת שבאנו ונמשיך בשביל האדום אל בית הבק (6), שם יחכה רכב האיסוף.
הערה: לפעמים יש בעיות עבירות או אחרות. במקרה כזה הרכב יחכה קרוב לגשר אריק (7).

 
מפת המסלול:
 
 
 
מקרא:
 

 
בקעת בית ציידה:
בקעה הנמצאת בצפון מזרח לכינרת, נבנתה משפך הנחלים הירדן, המשושים, יהודיה,דליות ושפמנון.הבקעה הפוריה משכה מתיישבים בכל הדורות. בימי בית II היתה מאוכלסת בכפרי דייגים. מספר רבן שמעון בן גמליאל "מעשה שהלכתי לציידן והביאו לפני יותר משלוש מאות מיני דגים ..." (ירושלמי שקלים ו`). קצת מוגזם אך עד היום נמצאו 23 מיני דגים. היום מגדלים חקלאי האזור בננות וסובטרופיים אחרים בגלל הטמפרטורות הגבוהות, ובעיקר בגלל שאין כמעט ימים בהם הטמפרטורה כאן יורדת מתחת ל-0.

 
עונה מומלצת:
אביב, קיץ - מומלץ,סתיו.

 
הוראות בטיחות:
מסלול מתאים רק ליודעים לשחות.

 
ציוד:
1.5 ליטר מים לאדם,כובע, נעלים נוחות להליכה במים (לא שקפקפים או סנדלים), משקפי שמש ואולטרהסול להגנה מפני הקרינה, כל הציוד עטוף בניילונים שלא יירטב.

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים