| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
רמת הגולן<<טיולים בארץ<<ראשי
יום שני, 23.05.2022
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
מסלול טיול - רמת הגולן - נחל בניאס - נחל חרמון
מאת: איתמר כהן
שם המסלול: נחל בניאס - נחל חרמון
 
אזור: רמת הגולן
 

רקע:

אם מחפשים מעלות של מקום, את כולם נמצא בבניאס. שפע מים חיים, גן עדן של צמחים ודרך חשובה שעוברת ליד הישוב. מעיין בניאס - חרמון הוא אחד משלושת המקורות החשובים של הירדן. הדרך החשובה היא אחת משלושת הדרכים העולות לדמשק מארץ ישראל, לכן כאן היה במשך תקופות ארוכות ישוב חשוב ועשיר שנהנה מהשפע הטבעי ומהיותו על דרך סוחרים חשובה. ההלניסטים בנו ליד המערה ממנה נבע המעיין מקדש לאל פאן שהיה אוהב טבע.
שרידים ממנו נותרו בצורת גומחות וכתובות ליד המערה שליד המעין. האל פאן הביא למקום את שמו פניאס ובשיבוש קל של הערבים - בניאס. הורדוס בנה כאן עיר, ושריד מארמון שבנה נמצא ליד קבר השיח` הדרוזי אל ח`דר. העיר היתה חשובה בתקופה הרומית והביזנטית ושרידים רבים התגלו בחפירות שנערכו בשנים האחרונות. בתקופה הצלבנית בניאס היתה עיר גבול בין המוסלמים לצלבנים, ובמלחמת השחרור ובמלחמת ששת הימים היתה בסיס להתקפות הסורים. אחד הטנקים שתקפו את קיבוץ דן נסוג בבהלה ונפל לתוך ערוץ הבניאס ונמצא שם עד היום, מדרום - מערב למפל הגדול. לפני מלחמת ששת הימים החלו הסורים בהטיית מימי הנחל והעברתם לגולן ולממלכת ירדן.

 
תיאור המסלול:

הערה: המפה מורכבת משני חלקים :החלק התחתון מראה את כל האיזור מקלעת נמרוד עד שאר ישוב.
החלק העליון מראה את השמורה מהמעיין למפל בהגדלה
מכביש 99 פונים שמאלה אל הכניסה לשמורה.

אפשרות א` - הליכה מהמעיין (1) עד למפל הגדול (9), יש לדאוג לרכב בסוף המסלול במגרש החניה ליד קיבוץ שניר. רמת קושי - בינוני.
אפשרות ב` - הליכה באזור המעיין עד לטחנת הקמח (4) וחזרה דרך העיר הצלבנית (5) אל מגרש החניה. רמת קושי - קל.
אפשרות ג` - לבצע את אפשרות ב` ולהקדים ביקור במפל הגדול ממגרש החניה של קיבוץ שניר.
נתאר את מסלול א`.
ואתם תבחרו בהתאם לזמן העומד לרשותכם ובהתאם ליכולת ההליכה של האנשים. רמת קושי - קל.
אפשרות ד` - להוסיף קטע הליכה נוסף לאורך הנחל ולסיים בשאר ישוב. דרגת קושי - בינוני +
אפשרות ה` - להתחיל את המסלול ממבצר נמרוד (11 )ולהגיע עד למפל הגדול (9). דרגת קושי - בינוני.

 
תיאור מסלול א` - והנחיות למי שמחליט על מסלול שונה. (עקוב לפי החלק העליון והמוגדל של המפה) תחילת המסלול במעיין במקום הנביעה (1). נעלה אל המערה ואל הגומחות שבאחת מהן הוצב האל פן ליד המקדש שהוקם לכבודו (2), נמשיך אל קברו של הדרוזי אל ח`דר (3).
מתחת לקבר עם הכיפות הלבנות התגלה ארמון מתקופת הורדוס. נחזור אל המעיין ונלך לאורך הבריכות שבתחילת הנחל ולאורך הנחל. נעבור מתחת לכביש העובר על גשר עתיק ונגיע אל תחנת הקמח (4) המופעלת ע"י כוח המים היום. המתקשים בהליכה יחזרו מצומת הדרכים (5), דרך העיר הצלבנית (6) אל מגרש החניה. חובבי הארכיאולוגיה יסטו מהמסלול ובין מגדלי העיר הצלבנית יבחינו באזור חפירות חדש שירד אל שכבות העיר הרומית. אנחנו נמשיך אל בריכת הקצינים (7) שעד לפני כמה שנים היתה ראויה לרחצה.הקצינים הסורים השתמשו בה להנאתם ודאגו להזרים אל הבריכה פלג של מים חמים. לאחר הבריכה נעבור לגדה השמאלית - המזרחית של הנחל ונלך לפי השביל המסומן לכיוון המפל הגדול. בדרך נהנה מרעש המים, ריח התאנים ושפע צמחי הנחל. פתל, סוף, קנה, עצי דולב וערבות. נחלוף על עוד שלוש תחנות קמח. נבחין בארובות ובמקומות בהם הונחו גלגלי הכוח שהניעו את תחנות הקמח. באחד מעיקולי הדרך נבחין במפל הרחב שעץ דולב מט לפול חוצה אותו לשניים. זהו אחד המפלים היפים ביותר בארץ. נלך עוד כ200- מ` אל גשר עץ (8). נחצה את הנהר הגועש ונעלה אל המפל (9). נשוב בשביל אל מגרש החניה שם ימתין לנו הרכב. ישנה אפשרות להמשיך במורד הנחל בגדה הימנית עד לשאר ישוב, בשביל מסומן בצבע שחור (10).בדרך נראה את הטנק שנפל למים במלחמת ששת הימים ונהנה ממראה נחל קניוני ובריכות נפלאות.
זכרו שהרחצה אסורה ומסוכנת ביותר !!!! אורך הקטע הנוסף כ2.5- ק"מ. (שעה וחצי הליכה-קושי בינוני).
 

 
מפת המסלול:
 
 
 
מקרא:
 

 
האל פאן:
פאן הוא נכד של זאוס. הוא ראש האלים עלי אדמות. רעשן ועליז. יש לו קרניים ופרסות של עז. חובב טבע ומערות ואל הרועים. תמיד מאוהב באחת הנימפות שלא תמיד החזירו לו אהבה בגלל כיעורו. נגן חליל נפלא.בלילות כשהיו בני האדם שומעים קולות מוזרים היו נתפסים בפחד וחשבו שפאן הוא זה שמעורר את הרעש ומכאן המילה "פאניקה".

 
טחנת קמח:
בבניאס מצויות תחנות קמח האופייניות לאזורים הרריים. השיטה: מטים את המים לאמת מים ששיפועה מינימלי. לאחר מרחק מה נוצר הפרש גובה בין האפיק של הנחל לאמת המים (1). את המים מהאמה מזרימים לארובה (2) דרכה נופלים המים. את
אנרגית נפילת המים מגבירים על ידי הקטנת קוטר צינור המים בקצהו.המים הזורמים בעוצמה מכוונים לגלגל מניע שיש לו כנפיים (3). גלגל זה קשור במוט מרובע לאבן ריחיים (4), שטוחנת את הקמח.
 
עונה מומלצת:
כל השנה.

 
הוראות בטיחות:
בכל אזור החרמון והגולן נותרו שרידי מוקשים - אין לסטות
משבילים מסומנים ומכבישים.אין לגעת בכל חפץ חשוד. הרחצה אסורה לאורך המסלול.

 
ציוד:
1.5 ליטר מים לאדם, כובע, נעלים נוחות להליכה, ואולטרהסול.

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים