| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
רמת הגולן<<טיולים בארץ<<ראשי
יום ראשון, 22.05.2022
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
מסלול טיול - רמת הגולן - נחל אל על
מאת: איתמר כהן
שם המסלול: נחל אל על
 
אזור: רמת הגולן
 

רקע:

המסלול עובר בין שני הישובים אלי על ואבני איתן. דרום הגולן מכוסה בשכבת בזלת דקה יחסית המונחת על הרים גירניים .זו הסיבה שנלך בנוף בזלתי רק בחלקים העליונים של הנחל. חלקים בהם הנחל העמיק לחתור עוברים בסלע גירני. במסלול יתגלו שרידי חקלאות, מטעי זיתים, ומטעי רימונים. ליד המעיינות גדלים עצי צפצפה לקורות בנין. נחל אל על הוא יובל של נחל סמך הנשפך אל הכינרת מצפון לעין גב. בראשית דרכו נתפסו מימיו ע"י אנשי הגולן בשני מאגרי מים ענקיים, מאגר רוויה ומאגר בני ישראל. בכך פגעו באיכות מי הנחל, אך חסכו כסף רב בשאיבה והעלאת מים מהכינרת מגובה (213-) מ`. קדמו לאנשי הגולן של שנות ה-  2000 הרומאים , שגרו בסוסיתא הקרובה לכינרת. הם בנו אמת מים באורך 25 ק"מ המורידה מים מנחל אל על. שרידי אמת המים נמצאים מעל השביל היורד למפל הלבן. רוב הצומח הטבעי הוא חד שנתי או צמחי בצל ופקעת העולים רק בחורף. בסתיו יעטרו את מדרונות הנחל חלמוניות - מראה מרהיב על רקע קרקע הבזלת השחורה.

 
תיאור המסלול:

הבאים מעין גב יעלו מצומת קורסי לגולן. בצומת אפיק (1) יפנו שמאלה. בק"מ ה - 28 של כביש 98 נפנה צפונה אל מושב אל על (2). לאחר כ- 500 מ` יש מקום חניה לרכב (3). נלך בשביל האדום מצפון מזרח לכביש. השביל יורד בצל בוסטן בין אבני בזלת. נעבור יובל של נחל אל על ונבחין במצוק עטור צמחיה מדהים ביופיו ומפל מים. בימי החורף כדאי להגיע עד כאן ולראות מפל מים מרהיב ביופיו. נרד בשביל המסומן אדום ונבחין שצבע הקרקע השתנה לאפור צהוב. אנחנו נמצאים כבר מתחת לבזלת. נחצה כמה יובלים קטנים ונהנה מפרחי העונה ומנוף הנחל. כעבור ירידה של 20 דקות נבחין במפל הלבן מצפון לנו. כעבור עוד 10 דקות נגיע להתפצלות שביל כחול אדום (4), יש ירידה קשה אל הבריכה בתחתית המפל שגובהו 18 מ` (5), המאמץ כדאי ! נחזור בשביל בו ירדנו ונמשיך בשביל האדום. נחצה את הנחל ולאחר כמה עשרות מטרים בין שיחי הרדוף נטפס לגדה הצפונית של הנחל (יש ללכת בדיוק לפי הסימון האדום ולא לקצר את השביל), לאחר עליה עם אתגר השביל נוח ועובר דרך מטע זיתים ומטע רימונים. לאחר 1 1/2 ק"מ יורד השביל אל אפיק הנחל, ולאחר כמאה מטרים יתגלה המפל השחור והבריכה (6). נמשיך בגדה הצפונית כעבור 700 מ`, השביל האדום חוצה את הנחל ומטפס בעליה תלולה אל מושב אבני איתן, נעקוף את המושב מימין אל מגרש החניה (7).

 
מפת המסלול:
 
 
 
מקרא:
 

 
מושב אלי על:
מושב אל על שנקרא כך בעקבות השם הערבי של המקום, שינה שמו לאלי על לזכרו של אלי כהן "האיש שלנו מדמשק", מרגל שהושתל בצמרת הסורית והצליח להעביר מידע עדכני ולעיתים אף להשפיע על החלטות ההנהגה הסורית. כשנתפש הועלה לגרדום בדמשק.

 
מושב אבני איתן:
הוקם ע"י גרעין נח"ל שישב במחנה זמני בנוב ועלה על הקרקע ב- 1978.שם הישוב הוא ראשי תיבות של חברי גרעין הנח"ל שאינם עימנו היום: אבנר , בני חנני ,יהודה (אבני)  אילנה , יונה ,תמר, אשירה נגר, (איתן).  אשירה נגר נפטרה ממחלה , אילנה ,יונה ותמר התנדבו לעבוד עם חברי מושב מגשימים ועלו על מוקש בשדה חמניות - עימם נהרגו שניים מחברי מושב רמת מגשימים. אבנר ובני חנני נהרגו במלחמת יום הכיפורים עת יצאו לחלץ את החיילים הנצורים בתל שאקי. יהודה נהרג באיזור תעלת סואץ ביום האחרון של המלחמה.

 הישוב מונה כ- 70 משפחות . בימים אלו קולטים חברי המושב משפחות מחבל עזה ממושבי כפר דרום ונצר חזני. 

עונה מומלצת:
סתיו, חורף, אביב,לא בימי גשם.

 
הוראות בטיחות:
בכל אזור החרמון והגולן נותרו שרידי מוקשים - אין לסטות משבילים מסומנים ומכבישים. אין לגעת בכל חפץ חשוד. הרחצה בנחלי הגולן מסוכנת וקפיצה למים אסורה בהחלט.
א. בגלל מעבר מחום לקור שיכול לגרום להתכווצות שרירי הלב ולמוות.
ב. המים עכורים ויש חשש מפגיעות ראש בגלל סלעים. בנחל אל על יש סכנת החלקה לאחר גשם.

 
ציוד:
1.5 ליטר מים לאדם,כובע, נעלים נוחות להליכה, בגד ים, משקפי שמש ואולטרהסול להגנה מפני הקרינה.

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים