| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
רמת הגולן<<טיולים בארץ<<ראשי
יום ראשון, 22.05.2022
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
מסלול טיול – רמת הגולן – למצפה גולני וגבעת עזז
מאת: איתמר כהן
שם המסלול: למצפה גולני וגבעת עזז
 
אזור: רמת הגולן
 

רקע:

מי שמגיע לתל עזזיאת מופתע מהמראה הנפלא של עמק החולה ונחרד למחשבה שכאן בין התעלות והבונקרים ישבו חיילי אויב שיכלו לאתר כל ילד בבתי הילדים של קבוץ דן. כל מושבניק משאר ישוב היה בטווח של נשק קל. תלי הגבורה - תל עזזיאת ותל פאחר הם רק שניים ממערכת ביצורים סורית ששלטה שליטה מלאה על עמק החולה שמתחתם. תל עזזיאת עבר מיד ליד במלחמת השחרור והגבול נקבע בשיא הגבעה. בפועל החזיקו הסורים במוצב ובצרו אותו היטב. ב- 1954 תפסו הסורים כוח שלנו שעבר את הגבול לצורך איסוף מודיעין. חיילינו השבויים נלקחו להמשך חקירה בקוניטרה, שם הם עונו קשות. לצעיר החיילים השבויים אורי אילן נאמר שכל חבריו כבר אינם בחיים והם גילו הכל. למחרת בבוקר הוא נמצא בתאו תלוי ובכיסו פתק "לא בגדתי". חבריו שוחררו מהכלא כעבור מספר שנים. ביום שישי 10.6.67 בשעה 09.00 בבוקר החלה ההתקפה כוחות צה"ל לכיבוש הרמה. ברגע שצה"ל קיבל אישור מהדרג המדיני נדחו שקולים צבאיים. חיילי פיקוד צפון החלו לבצע את המשימה לפני ,שמישהו באו"ם ימנע מצה"ל לפרק את הסיוט ממנו סבלו תושבי העמק 19 שנה. כוחות השריון של חטיבתו של סגן אלוף אלברט מנדלר וכוחות גולני בפיקודו של סגן אלוף בני היו הראשונים לעלות על הרמה. השעה 09.00 בבוקר, העלייה קשה והדרכים ממוקשות. גדוד הבוקעים בפקודו של בני הצליח עם זחל"מים וטנק מסייע להגיע אל פאתי תל עזזיאת. הטנק שנפגע מצליח לשתק טנק סורי וכוחות גולני יצאו להסתערות אל המוצב. הם לחמו בתעלות והתקדמו מעמדה לעמדה. בשלב מסויים עברו החיילים הסורים אל החלק הגבוה של המוצב והמשיכו בלחימה בגבורה, רק כשהבינו , שאין מוצא נכנעו כשבראשם שני הקצינים שפקדו על המוצב. כוחות גולני בפקודו של מוסא קליין נעו אל תל פאחר בתוואי ההטיה. בתוכניתם היה לתקוף את המוצב מעורפו, אך כיוון שהתגלו החליט המג"ד לפעול במהירות. למרות הנפגעים זינקו הנותרים מהרכב לכיבוש המוצב כשחייל נשכב על הגדר ומאפשר לחבריו להתקדם. המג"ד ומרבית החיילים נפגעו. אל פסגת התל הגיע חייל אחד ללא פגיעה. סיירת גולני הוזעקה לתגבר את הכוח ולבסוף המוצב היה בידנו. בקרב על תל פאחר נהרגו 34 לוחמים. הסורים שנכנעו בסוף הקרב רואים עד היום בקרב בתל פאחר סמל לגבורה, ולבית הספר לילדי הפליטים מהגולן שנמצא בדמשק קראו "בית ספר על שם תל פאחר". כיבוש הקו הקדמי בצפון הגולן הביא להתמוטטות כל המערך הסורי שלא שיער כי יהיה כוח צבאי שיוכל לנצחם בתנאי נחיתות טופוגרפית ולהתגבר על מערך מבוצר ומוגן כל כך.

 
תיאור המסלול:

מתחילים ממגרש החניה של שמורת הבניאס. (1) נוסעים בכביש 99 לכיוון דרום, עוברים את הגשר מעל נחל סער וכעבור 100 מ` (2) לא פונים בעיקול כביש 99, אלא ממשיכים בכביש סוג ג` 250 מ` עד להסתעפות (3). אם רוצים לנסוע לתל עזזיאת ממשיכים באותו כיוון בדרך עפר המסומנת בסימון שבילים של החברה להגנת הטבע בצבע אדום. כעבור כ-ק"מ חוצים את נחל פרע (נחל אכזב) (4), אם הצלחנו נמשיך בדרכינו לתל עזזיאת. לאחר מעבר הנחל ממשיכים עוד כ- ק"מ ופונים ימינה (הפניה השניה ימינה) (5) אל מגרש החניה (6). משם נלך ברגל אל המוצב. נקפיד ללכת בשביל המרכזי עד שנגיע אל נקודת תצפית עוצרת נשימה (7). עמק החולה מתגלה כפרוש על כף יד מעבר לעמק רכס הרי נפתלי כשהמשמעות של אצבע הגליל ברורה, כי שם בשיא הרכס עובר הגבול עם לבנון. נחזור אל כביש 99 בדרך בא הגענו.
הדרך אל תל פאחר עד להסתעפות (3) דומה. כאן ניקח את הכביש של צינור הנפט וכעבור 2 1/2 ק"מ נגיע אל תל פאחר, הוא מצפה גולני (8). החזרה כמו שבאנו, ובכביש 99 נמשיך לכיוון מפל סער.
מומלץ לבקר באחד התלים ולא בשניהם. זמן הנסיעה לתל פאחר קצר בהרבה לכן לממהרים זו הבחירה הנכונה. למי שזמנו בידו ודרך עפר לא מרתיעה אותו מומלץ להגיע אל תל עזזיאת ולהיזכר בדבריו של הרמטכ"ל דוד אלעזר שאמר במצפה גדות על אנשי גדות.
"מכאן אתם נראים גדולים יותר". זה נכון גם על תושבי קיבוץ דן ומושב שאר ישוב ,שחיו תחת האיום של תל עזזיאת במשך
19 שנה.


* אורך המסלול:
לתל עזזיאת 5.5 - ק"מ (הלוך ושוב) נסיעה בדרך עפר וסיור רגלי קצר. לתל פאחר 5.5 - ק"מ (הלוך ושוב) נסיעה בכביש סוג ג` וסיור רגלי קצר.

 
מפת המסלול:
 
 
 
מקרא:
 

 
עונה מומלצת:
כל השנה - בחורף יכולה להיות בעיה במעבר לתל עזזיאת.

 
הוראות בטיחות:
בכל אזור החרמון והגולן נותרו שרידי מוקשים - אין לסטות משבילים מסומנים ומכבישים. אין לגעת בכל חפץ חשוד.

 
ציוד:
1.5 ליטר מים לאדם,כובע, נעלים נוחות להליכה, ואולטרהסול.

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים