| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
רמת הגולן<<טיולים בארץ<<ראשי
יום ראשון, 22.05.2022
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
מסלול טיול – רמת הגולן – מבצר נמרוד
מאת: איתמר כהן
שם המסלול: מבצר נמרוד
 
אזור: רמת הגולן
 

רקע:

קלעת נמרוד הוא מבצר אדיר השולט על הדרך החשובה בניאס - דמשק. המבנה מזכיר בצורתו מבצר צלבני, אך הוא נבנה על ידי המוסלמים בתקופה שבה הצלבנים שלטו בארץ ישראל. גם במבצר זה הוא מערכת ביצור כפולה כשבלב המבצר מגדל עוז המוגן הגנה כפולה ושימש קו הגנה שני. מבצר נמרוד בנוי על שלוחה מאורכת שכיוונה מזרח-מערב וכך גם המבצר שאורכו 400 מ` ורוחבו נע בין 100 ל 60 מ` בהתאם לרוחב השלוחה. בחלק המזרחי הגבוה נבנה מגדל העוז שמופרד מהחלק הנמוך בחפיר. החומה הדרומית
מבוצרת יותר מהחומה הצפונית בגלל שתי סיבות:
א. הדרך עליה שמר המבצר נמצאת מדרום.
ב. מצפון למבצר יש הגנה טבעית לכן יש פחות צורך בביצורים. תקופת הזוהר של המבצר היא ימי הצלבנים במאות ה- 12 - 13 בתקופה זו האזור היה הגבול בין ממלכת הצלבנים למוסלמים ועבר מיד ליד. מלבד מלחמה מובנת בין הנוצרים הצלבנים למוסלמים, היו מריבות פנימיות בין המוסלמים כאשר לעיתים כת מוסלמית אחת כרתה ברית עם הצלבנים לנצח את הכת המוסלמית השניה. הראשונים , שהחזיקו במבצר היו האיסמעילים שכונו חשאשין, משום שנהגו לשכר בחשיש את לוחמיהם כדי שיחנקו וידקרו את המיועדים לכך. עברו ימים והחששינים נרדפו ולקחו לעזרתם את הצלבנים הנוצרים הכופרים שחזקו את המבצר. מושל דמשק שלח לוחמים לכבוש את הבניאס ומבצר נמרוד שאיימו על עירו וכך חזר המבצר לידיים מוסלמיות. כשעזבו הצלבנים את הארץ המבצר לא נמצא על גבול, לכן שונה ייעודו והפך לבית סוהר ואחר כך נעזב. לפי האגדה שלט במבצר נמרוד הצייד הגיבור וזה מקור שם המקום. לפי נוסח אחד התרברב הגיבור כי הוא מסוגל לגבור על כל החיות ואכן ניצח אריה, נמר וחזיר בר ללא קושי. התכנסו החיות לאסיפת חירום והיתוש הציע כי הוא ינצח את הגיבור. כיוון שלא היה מה להפסיד הוא נשלח למשימה עם זוגתו היתושה. הם חדרו אל ראשו דרך אוזניו ונפגשו במוחו שם התרבו ותוך מספר ימים זימזמו במוחו של נמרוד אלפי יתושים והגיבור החל להשתגע. אחרי 40 יום ן - 40 לילה כבר לא יכול היה לשאת את סבלו ובקש משומר ראשו שיכרות את ראשו. השומר עשה את שהוטל עליו והראש שורץ היתושים הושלך מהמבצר והתגלגל לעמק החולה וזו הסיבה ליתושים והקדחת שהיו בעמק.

 
תיאור המסלול:

לבאים מקרית שמונה בכביש 99 עוברים את שמורת הבניאס וליד מפל סער (1) פונים שמאלה בכביש 989 לעבר החרמון. הפניה הראשונה שמאלה (2) היא הכניסה לאתר מבצר נמרוד. נחנה עם הרכב במגרש החניה (3) ונצא לסיור.
סיור במבצר:
ממגרש החניה לפני שניכנס למבצר נלך למגדל המצפון מערבי 11 להתרשם מהביצור הטבעי שמצפון למבצר ומעצמת הבצור מצד מערב. אל המבצר ניכנס בפרצה שממערב למבצר ונבקר בבניין 9. זהו מגדל פינתי גדול ושמור היטב, הבנוי משלוש קומות. קומת קרקע, מרתף וגג - יתכן שהיתה קומה רביעית. מהגג יש תצפית יפה על הסביבה ועל המבצר. בפינה בור מים ענק שהתמלא ממי גשמים שירדו בשטח המבצר. נמשיך אל מגדל מס` 7 . מגדל עגול מרשים ביופיו. קומתו השניה היתה רחבה יותר מהתחתונה וממנה ניתן היה לירות חיצים כלפי מטה או לשפוך שמן רותח. מכאן נחלוף על פני אחד משערי המבצר מס`3 ונאגור כוח לטפס אל מגדל העוז. מגדל העוז היה מוגן מצד החצר במערב על ידי חומה וחפיר - תעלת הגנה ללא מים. הביצור מתוך המבצר נועד להגן על מגדל העוז למקרה שהחלק התחתון של המבצר ייפול בידי האויב. מגדל העוז בנוי מארבעה מגדלי שמירה וממנו יש תצפית מרהיבה. ממגדל העוז נחזור אל מגרש החניה דרך מגדל 12.

 
מפת המסלול: 
   

 
מקרא:
 

 
עונה מומלצת:
כל השנה כשהכבישים פתוחים.

 
הוראות בטיחות:
אין לסטות משבילים מסומנים,כדי שלא נפגע בערכים היסטוריים  מוגנים. אין לגעת בכל חפץ חשוד.

 
ציוד:
1.5 ליטר מים לאדם,כובע, נעלים נוחות להליכה, ואולטרהסול.

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים