| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
רמת הגולן<<טיולים בארץ<<ראשי
יום ראשון, 22.05.2022
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
מסלול טיול – רמת הגולן – אנדרטת עוז 77
מאת: איתמר כהן
שם המסלול: אנדרטת עוז 77
 
אזור: רמת הגולן
 

רקע:

בביקור ברמת הגולן כדאי לבקר באנדרטת עוז 77 של גדוד 77 . גדוד 77  מחטיבה 7 עם הגדוד של יאיר נפשי מחטיבה 188, היו הכוח המרכזי שבלם את הסורים בצפון רמת הגולן. אלמלי קרב הבלימה המוצלח היה הכוח הסורי חודר מערבה וכל הגולן היה נופל בידי הסורים ומשם קצרה הדרך לגליל ולחיפה. חטיבה 7 היתה בדרום בסוף ספטמבר. מפקד פקוד הצפון יצחק חופי, שהיה ראש המודיעין בעבר טען שאין בגולן התרעה מפני התקפת פתע. תשובת הרמטכ"ל לטענה זו היתה: "אני לא מקבל את ההנחה שהסורים מסוגלים לכבוש את רמת הגולן". חופי לא קיבל תשובה, אך הסכימו להעביר לרשותו 30 טנקים מחטיבה 7, כדי לתגבר את חטיבה 188 שהטנקים שלה היו פזורים על כל הקו. יאנוש בן-גל מח"ט 7 הצליח באישור ובלא אישור להעלות את כל חטיבה 7. כוח זה עתיד להציל את מדינת ישראל. עמק הבכא,שקיבל את הכינוי הזה לאחר המלחמה, משתרע מהר חרמונית ועד "רכס הבוסטר" שמצפון לקוניטרה (בוסטר=משאבה המעלה מים מבאר לבריכה). רוחב העמק 4 ק"מ והוא אחד המקומות מהם ניתן לפרוץ אל הגולן. מכאן ניסו הכוחות הסוריים לפרוץ אל כביש מסעדה קוניטרה. הסורים היו מצוידים בטנק טי 62,שהיה הטנק הרוסי המשוכלל ביותר וכלל אמצעים מעולים לראיית לילה. מולם עמדה חטיבה 7 בפקודו של יאנוש בן-גל. יחס הכוחות היו 1:6. לכוחותינו היו 150 טנקים ומולם ניצבו 450 טנקים סורים, שתוגברו ב - 4 חטיבות, בחיל רגלים שחלקם היו ממונעים, סיוע אווירי ומאות תותחים, חטיבה עירקית, חטיבה ירדנית וכוחות סעודים. הסיוע האווירי  הארטלרי של צה"ל לחטיבה 7 היה קלוש ביותר. בתום ארבעה ימי קרבות הושמדו 350 טנקים סורים. לכוח הישראלי נותרו 30 טנקים כשירים וכוח זה הוא שעמד בראש הכוח שעבר את הקו הסגול והגיע למרחק 40 ק"מ מדמשק. איך קרה הנס? התשובה מורכבת:
1. מח"ט 7 ריכז כוח בגזרה צרה.
2. מיקום הטנקים בעמדות עדיפות.
3. מלחמת גבורה כשבראש הכוח מח"ט שהוא מנהיג ונמצא בשטח ומבין היטב את מפת הקרב.
4. מפקדים המשמשים דוגמא אישית וסוחפים את כל הכוח ובראשם מפקד הכוח המרכזי אביגדור קהלני מפקד גדוד 77.
5. אימון קפדני שהפך כל צוות טנק למכונה משומנת.
  הקרב החל ב - 14.00. חטיבה 7 נמצאת בעמדת הפיקוד בנפח. כולם יודעים שתהיה מלחמה היום בשעה 18.00. יאנוש בן גל אסף את המפקדים לקבוצת פקודות שבאמצעה הגיח יעף מיגים סורים ומיד הפגזה ארטילרית על הבסיס. אביגדור קהלני מספר שהשתטח על האדמה וניסה בידיו לגונן מפני ההתקפה האווירית ואז נשמעה הפקודה "כולם לטנקים" קולו של יאנוש - מפקד שמחליט, נותן פקודה ואחריו היחידה המשומנת החלה לפעול לפי מה שלמדו באימונים ולפי התדרוכים שקבלו בימים האחרונים.
להלן תיאור קרב של שלושה טנקים שלנו מול 8 סורים מספר שמוליק: ראיתי 8 טנקים סורים עולים עלי ממרחק של 400 מ`. המפקד הסורי ישב בטנק הראשון חשוף בצריח ומצודד את הטנק שלו אליי. שקשקתי, רגלי רעדו, ראיתי את המוות מול עיני. שכחתי שאין פגז בקנה ואוטומטית צעקתי לתותחן אש. הטען זינק למטה הוציא פגז מאחור והטעין את התותח. לפני שהסורי סיים את הכנותיו העלינו את הטנק שלו באש ואז הצטרפו הטנקים האחרים והשמידו את שבעת הטנקים הנותרים. הסורים לא הספיקו לירות אפילו פגז אחד. וכך הקרב נמשך 3 ימים וארבע לילות, טנקים שנפגעו שופצו והוחזרו לקרב. היו נפגעים והיו כישלונות. מה היה הכוח שאפשר לאנשים לפעול 72 שעות ולהמשיך לקראת היום הבא? אחרי שלוש יממות של לחימה החל המשבר. קהלני עלה לעמדת ירי ואף טנק לא זז, מאחריו שני טנקים משנים כיון ומתחילים לברוח. המח"ט יאנוש בן-גל  הבחין בכך ומחזיר אותם. קהלני מנסה להזיז את הכוח קדימה אבל הצוותים לא צייתו. מי שלא נסוג היה שרוי בפחד סמוי. סגנו יצא מהטנק דפק בצריחים להשיג תגובה ואז בשקט עם צעקה בסוף המשפט ניתנה הפקודה וכאילו השתחרר קפיץ. הכוח יישר קו והתקדם לתפוס את העמדות מקדימה. כשעלינו לעמדות ראיתי ש - 14 טנקים שלנו תוקפים 150 טנקי אויב. הסורים שהיו בעמדות נחותות החלו נשברים והחלו לסגת. ארבע ימים ושלוש לילות רצופים נמשך הקרב. אף מוצב לא ננטש. הסורים איבדו 350 טנקים. אנחנו 100, אך בתוך יום נוספו ל  -30  הטנקים הכשירים שנותרו עוד 30 טנקים , שתוקנו ע"י כוח הסדנאות. ו - 60 הטנקים של חטיבה 7 נעו בראש הכוח שכבש את המובלעת הסורית עד למרחק של 40 ק"מ מדמשק, מהלך , שהביא לשינוי מגמה בגולן ושינוי מגמה בכל מלחמת יום הכיפורים. יש להוסיף שבשאר הגזרות בגולן הצליח הכוח הסורי להבקיע את מערך הכוח הישראלי. אוגדות המילואים של פלד ורפול שינו את מהלך הקרב והדפו את הסורים חזרה לקו הסגול.
  אמר קצין המודיעין של חטיבה 7 "זה נכון שקהלני הציל את מדינת ישראל. הצלחתו לשלוט בטנקים שלו, לקדם אותו וליצור אש בעצמו, זה היה האקט ששבר את הסורים. אילו פרצו הסורים את גזרת עמק הבכא אף אחד לא היה עוצר אותם". היתה כאן מלחמת גבורה.76  חיילים שילמו בחייהם, באנדרטה חקוקים שמותיהם. נעמוד ליד האנדרטה ונקרא את המילים הפשוטות שכתב אחד החיילים, דברים היוצאים מהלב וחודרים אל הלב.
 
תיאור המסלול:

לבאים מכיוון גשר בנות יעקוב. נוסעים לכיוון עין זיוון ובצומת עין זיוון פונים צפונה בכביש 98, חולפים ליד הר אביטל והר בנטל. 3  ק"מ אחרי צומת בראון (1) פונים מזרחה (2) במזלג כבישים לוקחים את הכביש הצפוני ומגיעים לאנדרטה עוז 77 (3) ואם הגעתם במאי-יוני אפשר ל"סייע" לקיבוץ אלרום בקטיף פירות יער.

 
מפת המסלול:
 

 
מקרא:
 

 
עונה מומלצת:
כל השנה - בחורף יכולה להיות רוח חזקה.

 
הוראות בטיחות:
בכל אזור החרמון והגולן נותרו שרידי מוקשים - אין לסטות
משבילים מסומנים ומכבישים. אין לגעת בכל חפץ חשוד.

 
ציוד:
1.5 ליטר מים לאדם, כובע, נעלים נוחות להליכה, ואולטרהסול.

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים