| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
רמת הגולן<<טיולים בארץ<<ראשי
יום שני, 23.05.2022
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
מסלול טיול – רמת הגולן – אל צפון הגולן
מאת: איתמר כהן
שם המסלול: אל צפון הגולן
 
אזור: רמת הגולן
 

רקע:

נסייר באזור הגבוה ביותר של הגולן. נטעם מהשילוב של גובה ונוף געשי, נבקר בהר געש שמתנשא לגובה 1156 מ`. נחפש פצצות ... געשיות ומכתשים בתוך היער. נמצא חקלאים המגדלים פירות יער כמו אנשי אירופה, ואם נגיע בתחילת הקיץ נסייע להם בקטיף ובעיקר בזלילה. נמצא אנשים שלא התחשבו ברגשותיו של דון קישוט ובנו חוות תחנות רוח המנצלות את הרוחות החזקות שמנשבות באזור הגבוה והפתוח, נחלים ומפלים וגם אתרים היסטוריים ואתרי קרבות. רוב דרכינו תתנהל לאורך הדרך המרכזית של הגולן שעברה מגשר בנות יעקוב עד קוניטרה ומשם לדמשק.
 
 
*אורך המסלול: נסיעה מראש פינה לאורך המסלול וחזרה לראש פינה. כ - 130   ק"מ. אורך קטעי ההליכה המשולבים במסלול הם בהתאם לבחירת המטייל. 
 
*משך המסלול: יום טיול של  7 שעות למי שלן באיזור הצפון. לבאים מהמרכז כ-  12 -שעות (רצוי לצרף נהג נוסף לרכב). 
 
*רמת קושי: קל - מתאים לכל המשפחה למעט חלק מקטעי ההליכה הרגלית (כפי שיפורט בכל קטע).
 
תיאור המסלול:

נתחיל בראש פינה בכביש 90, נפנה מזרחה לכיוון גשר בנות יעקב בכביש 91. לאחר שנעבור את המושבה משמר הירדן ואת הפניה לכיוון גונן (1), הכביש מתעקל ימינה. כעבור 600 מ` יש עיקול חזק שמאלה. אנחנו נמשיך ישר בדרך עפר אל התחנה ראשונה בדרכינו מיצד עתרת (2). המיצד שמר על הגשר ואיפשר מעבר מהגליל למרכז ולצפון הגולן. לאחר סיור של כ 1/2 - שעה נחזור לכביש ונחצה את הגשר. רצוי לעצור לתצפית במצפה גדות (3), כדי לנסות להבין מה היתה הרגשתם של אנשי העמק שחיו מתחת לקני הרובים של החיילים הסורים. נמשיך בדרכנו אל נחל דבורה (5) - גילבון. נעבור את בית המכס העליון ואת הפניה לקצרין ובק"מ ה - 16, נפנה בדרך עפר לעבר נחל דבורה גילבון (4), שיש בו שפע מים זורמים, מפלים בהם מפל גילבון מהיפים בארץ. מומלץ טיול רגלי במשך 6 - 3 שעות בהתאם למסלול שנבחר. נמשיך בכביש 91 צפונה. נעבור את צומת השריון (צומת נפח) (6), נבחין במספר הרי געש - הר שיפון, הר יוסיפון, ומצפון לנו הר אביטל והר בן- טל אליו מועדות פנינו. מעט אחרי הפניה לקיבוץ אורטל נפנה שמאלה (7) בכביש 9881. כעבור 3 ק"מ נפנה להר בנטל (8). ההר מתנשא לגובה 1156 מ` וממנו יש תצפית מצוינת מזרחה לכיוון סוריה. לרגלי ההר נמצאת העיר המרכזית של הגולן קוניטרה שנכבשה במלחמת ששת הימים ע"י כוחות צה"ל. בהסכמי ההפרדה שלאחר מלחמת יום הכיפורים היא הוחזרה לסורים שמעדיפים עד היום לא ליישב אותה. נוכל להבחין בכפרים סורים ובמחנה האו"ם שחייליו פרושים לאורך קו ההפרדה בינינו לסוריה. מצפון מערב להר נמצא קיבוץ מרום גולן. מהר בנטל נרד חזרה, וניסע צפונה עד צומת בנטל, שם נפנה מזרחה
לצומת בראון. בצומת בראון (9) נגיע לכביש האורך 98, המקביל לגבול הסורי. ניסע עד קבוץ אל-רום שם נפנה מזרחה לכיוון אנדרטת עוז 77 (10), נשמע בסמוך למקום האירוע, על חטיבה 7 של השריון שעצרה את הסורים
ואיפשרה את המהפך במהלך מלחמת יום הכיפורים. אם הגענו בחודש יוני אפשר לגשת למטעי אל רום (11) ולהתכבד (תמורת תשלום) בקטיף וטעימת פירות יער. אנחנו נשים פעמינו לעוד מסלול רגלי אל יער אודם (12), להינות מפרחי העונה. מיער אלונים ומנופים געשיים. (נקודת ההתחלה ביער אודם תהיה לפי המסלול שבחרתם). הגיע העת לחזור לראש פינה.
הערה: למשלבים את המסלול הארוך בנחל דבורה עד גשר הפקק או את המסלול הארוך ביער אודם - זה המסלול העיקרי לאותו יום, וניתן להוסיף אתר או שניים לאחר המסלול.
 

 
טבלת זמנים המאפשרת לכל מטייל לבנות
מסלול מתאים לו:

 

שם האתר או המסלול

זמן מסלול

דרגת קושי

אורך המסלול

הערות

מיצד עטרת

1.5-0.5שעות

קל

1-3 ק"מ

ניתן להסתפק בסיור
קצר של 1/2 שעה.

מצפה גדות

1/2 שעה

קל

ביקור באתר

רצוי בבוקר כשהשמש
במזרח.

נחל דבורה

3-6 שעות

בינוני-קשה

2-5 ק"מ

מוצעות כמה אפשריות.
אם בחרת במסלול
הארוך ניתן לשלב עוד
אתר קצר כמו מצפה
גדות ומיצד עטרת.

הר בנטל

1 שעה

קל

ביקור באתר

 

אנדרטת עוז 77

1/2 שעה

קל

ביקור באתר

 

יער אדם

3-6 שעות

קל

4-7 ק"מ

מוצעות כמה אפשריות.
אם בחרת במסלול
הארוך ניתן לשלב
עוד אתר כמו עז 77
או הר בנטל.

קטיף פירות יער

2 שעות

קל

 

לתאם מראש.

הערה : למסלולים הרגליים תיאור ניפרד ומפורט.

מפת המסלול:
 

 
מקרא:
 

 
פצצה געשית:
אבן שנוצרה בזמן התפרצות הר געש,הגיעה אל האוויר כנוזל והתגבשה באוויר. לעיתים ניתן להבחין בתנועה הסיבובית של החומר שהתקשה תוך כדי תנועה.

 
גשר בנות יעקב:
לפי המסורת מכאן עבר יעקב לארץ ישראל בשובו מחרן, ולכן
הגשר נקרא על שמו .אך מדוע בנות יעקב והרי ליעקב היתה רק בת אחת-דינה. המקור לבנות הוא לפי אחת הגרסאות בנות ממנזר סנט ג`ורג` שישבו בצפת. הם הוחזקו בכספי המס שנגבו בגשר. כאשר כבשו המוסלמים את צפת הן נרצחו ומכאן השם לגשר. הגשר נבנה ונהרס מספר פעמים. בייברס הממלוכי בנה גשר חדש 250 מ` צפונה מהגשר של ימינו. במלחמת העולם הראשונה הרסו הטורקים הנסוגים את הגשר והבריטים תיקנו אותו במהירות כדי להמשיך במסעם לדמשק. בליל הגשרים ב-18.6.46 פוצצו אנשי הפלמ"ח את הגשר. ושוב פוצצו אותו בינואר 1948,אך הסורים תיקנו אותו במהירות ויצאו לכבוש את משמר-הירדן.

 
מצפה גדות:
בנקודת תצפית נפלאה על עמק החולה היה מוצב סורי שהיה אחד משרשרת מוצבים לאורך הגבול ששלטו בעמק והפגיזו את הישובים העבריים. לאנשי גדות שישבו חודשים רבים במקלטים וקיבוצם כמעט נהרס בהפגזות, אמר רב אלוף דוד אלעזר אז מפקד פקוד צפון: "מכאן אתם נראים גדולים יותר". במלחמת יום הכיפורים לא היה כוח שיכול היה לעצור את הסורים מלהגיע אל הגשר ומשם לעבור את הירדן.

 
בית המכס העליון:
הוקם על חורבות חאן לקוניטרה ודמשק.אחרי מלחמת העולם
הראשונה היה כאן גבול בין סוריה תחת שלטון צרפתי וארץ
ישראל תחת שלטון אנגלי, לכן הוקם כאן בית מכס.בתקופת ההעפלה היו השוטרים הסורים עוצרים כאן מעפילים ותמורת
שוחד מתאים איפשרו להם להגיע למשמר הירדן.

 
הרי געש:
הר געש הוא תוצאה של פעילות בתוך כדור הארץ. עד היום לא ברור מה מקור האנרגיה המביא את החלקים הפנימיים של כדור הארץ להתפרצות.התוצאה על פני השטח ניכרת. אם החומר שיצא היה נוזלי - בזלת, ייווצר הר שטוח. אם החומר היה מוצק - טוף או סקוריה, ייווצר תל געש גבוה. גובה ההר מושפע כמובן גם ממשך ההתפרצות.ההר יהיה סימטרי עם צינור הפריצה במרכז. במקרים רבים הצינור ייסתם והמשך התפרצות הגעש תהיה מהצד. והר הגעש יהיה א- סימטרי. במקרה של התפוצצות כתוצאה מפליטה של גזים,  כול להיווצר מכתש בלוע של הר הגעש.

 
צומת נפח:
במחנה נפח ישבה המפקדה הקדמית של פקוד צפון במלחמת יום הכיפורים.מכאן יצאו כוחותיו של אביגדור בן גל לכיוון עמק הבכא לעצור את הסורים.במהלך המלחמה הסורים הגיעו אל גדרות המחנה והמפקדה עזבה את המחנה. סגן מיכאל רצון ושבעה חיילים מנעו את השתלטות הסורים על המחנה המרכזי בגולן.

 
מרום גולן:
הראשון ביישובי הגולן.חודש לאחר מלחמת ששת הימים ב - 15 ליולי 1967, הגיעו ראשוני המתיישבים לנפח ומשם לבתים נטושים בעיר קוניטרה. מטעי התפוחים של הקיבוץ מגיעים עד לגבול הסורי. תפוחי העץ נהנים מכמות קור המאפשרת תרדמת חורף טובה לעץ, שמגבירה ומשפרת את היבולים.

 
עונה מומלצת
:

כל השנה למעט אותם ימים בהם הכביש סגור לתחבורה
.

 
הוראות בטיחות:
בכל אזור החרמון והגולן נותרו שרידי מוקשים - אין לסטות משבילים מסומנים ומכבישים.אין לגעת בכל חפץ חשוד. הרחצה בנחלי הגולן מסוכנת וקפיצה למים אסורה בהחלט
א. בגלל מעבר מחום לקור שיכול לגרום להתכווצות שרירי
הלב ולמוות.
ב. המים עכורים ויש חשש מפגיעות ראש בגלל סלעים.

 
ציוד:
1.5 ליטר מים לאדם,כובע, נעלים נוחות להליכה, משקפי שמש ואולטרהסול להגנה מפני הקרינה. בחורף בגד חם ונעליים שלא מחדירות לחות.

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים