| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
גליל מערבי<<טיולים בארץ<<ראשי
יום שני, 23.05.2022
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
מסלול טיול - גליל מערבי - עכו
מאת: איתמר כהן
שם המסלול: עכו
 
אזור: גליל מערבי
 

רקע:

בסיור בעכו נפעיל את כל החושים, חוש הריח לספוג את ריח הים וריחות תבלינים בשוק, נקשיב לקולות המואזין והתגרן בשוק ונקלוט את צבעי הירוק והכחול של העיר המזרחית. אבל לפני הסיור מעט על תולדות הנמל החשוב ביותר בצפון הארץ עד שנטלה חיפה את הכתר ב-1933. אין ערים רבות בעולם היכולות להתפאר בניצחון על "מצביא קטן" - על נפוליאון. אך זו עובדה. שילוב מופלא של שליט טורקי אכזר- ג`זר פחה שביצר את חומות העיר. קצין צרפתי בן כיתתו של נפוליאון שהתנדב לארגן את הצבא התורכי, ביודעו היטב את תחבולותיו של נפוליון. הצלע השלישית בהצלחה היה אדמירל נלסון הבריטי, שתפס את תותחי נפוליון שהיו בדרכם ממרסי בלב ים, נלסון הביא את התותחים ליעדם - לעכו אך לצד הלא נכון של החומה  והעמיד אותם מול הצבא הצרפתי. חיילים צרפתיים שניסו לפרוץ אל העיר קיבלו סיוע "אדיב" מג`זר. לאחר שנתפסו הוא תלה את ראשיהם על החומה, כדי שהחיילים הצרפתיים ידעו מה צפוי להם. כאן היתה התחלת הכישלון של נפוליון במסעו ממצרים.

גדולתה של עכו היתה בתקופה הצלבנית השניה. עד אז היתה עיר נמל עם חשיבות משנית כי למרות התנאים הטובים, מיקומה הרחק ממרכז הארץ בלם את התפתחותה. בתקופה הכנענית ובימי בית - I עגנו האוניות הקטנות בשפך הנעמן והעיר היתה על "גבעת נפוליון". כשהנחל ניסתם מסחף, וזרם האוניות גדל והחלו לעגון במפרץ, החלו לבנות שוברי גלים. לאחר כיבוש הארץ ע"י צלאח א דין, בצעו הצלבנים התקפת נגד. הצלחתם היתה מוגבלת לגליל ולמישור החוף, לכן נקבעה עכו לבירת ארץ ישראל. כל המסדרים הצלבניים בקשו חלק בעיר וכך נבנה הרובע הטמפלרי, הרובע ההוספיטלרי והרובע הטבטוני. הערים האיטלקיות שהיו המנוע הכלכלי למסעי הצלב, קיבלו רובעים עם רציפים בנמל - הרובע הונציאני, רובע של העיר פיזה והעיר גינואה. בין הרובעים היתה תחרות ומתיחות, לכן בנוסף להגנה החיצונית היה ביצור גם מפני סכנת הרובעים האחרים. בתקופת המנדט הבריטי נכלאו רבים מאנשי המחתרות. חלקם נשפט והועלה לגרדום. ביום ב` ה - 5.5.1947 הופיעו כותרות ענק בעיתונות העולם "גיבורי הארגון פרצו את החומה שנפוליאון לא הצליח להבקיעה", "אתמול היתה פריצת הכלא הגדולה בהיסטוריה". שבועיים קודם לכן נתלו בכלא עכו ארבע לוחמי האצ"ל דוב גרונר, דוב רוזנבואם, מרדכי אלקושי אליעזר קאשני. הוחלט להגיב וביום א` 4.5.1947 בוצעה פעולה שתוכננה עד לפרטי פרטים. בפריצה שותפו האסירים עצמם שבשעה היעודה פעלו בתוך הכלא. הפריצה הצליחה, ויחד עם האסירים היהודים ברחו גם האסירים הערבים. בזמן הנסיגה חלה תקלה חמורה - חיילים בריטים שהיו בחופשה בחוף עכו נקטו יוזמה ולשמע הפיצוצים בכלא, חסמו את דרכי הנסיגה. למרות האבדות ותפיסת שבויים היתה לפעולה חשיבות תעמולתית בלתי רגילה שהעלתה את המורל אצלנו והיתה חלק חשוב במורל הירוד של ערביי עכו שנכנעו לכוחות חטיבת כרמלי ב- 17.5.47.
 
תיאור המסלול:

בצומת תל עכו (1) נפנה לכיוון מערב, ברח` בן עמי ניפנה שמאלה בדרך הארבעה (2) עד רחוב יהונתן החשמונאי (3), ניפנה ימינה לכיוון שער הים (4), נרד ורכב האיסוף יחכה לנו ברחוב ההגנה ליד מוזיאון הגבורה (16). נתחיל במסלול הרגלי. ההתחלה בשער הים (4), נוכל להתבונן בשער הים שצורתו האות - ר. לא ניכנס לעיר אלא נלך בתעלה שהגנה על העיר - בחפיר (5). נחדור אל העיר דרך פתח גיחה (6). אם הפתח סגור, נמשיך עד לרחוב ויצמן ומשם ניכנס אל העיר (7). נעלה על חומת העיר (8). נחפש את מאגרי המים שאספו את מי כברי שהגיעו לכאן באמת מים, את תותחי נפוליון ואת חרכי הירי. אם יתאפשר נבקר מסגד אל ג`זר (9) בעל הכיפה הירוקה ומשם אל אולמות האבירים (10) - הכניסה בתשלום. נצטייד במפת האתר ונצא לטיול בעיר שנבנתה לפני כ- 1000 שנה. נתפעל מעצמת הבניה נהנה מחזיון אור קולי על תולדות עכו. נקודת היציאה היא מול מוזיאון הפולקלור העירוני (11), אם יתאפשר ניכנס למקום שהיה בעבר חמאם. אגב מכאן חדרו לוחמי האצ"ל לבית הכלא של עכו. נלך דרומה אל השוק. אסור להחמיץ את חנות התבלינים עם העיצוב המקורי ונגיע אל חאן אל עומדן (12) מלון דרכים עם רחבת שוק במרכזו, שנועד לבאים דרך הנמל של הרובע הונציאני. עמודי הגרניט נלקחו מעתלית וקיסריה. בקומה העליונה לנו הסוחרים, בתחתונה הסוסים והסחורות. נצא אל כיכר ונציה (13) לצפות בדייגים המטפלים ברשתות. נוכל גם לצאת לשיט. נחזור אל חן אל עומדאן ונצא אל הטיילת הדרומית (14) עד למגדלור (15). הנועזים יטפסו על החומה, אנחנו נלך מוגנים ברחוב ההגנה עד לכניסה למוזיאון הגבורה (16) שם יסתיים סיורינו בעכו.

 
מפת המסלול:
 

 
מקרא:
 

 
נפוליון:
בזכות נפוליון שורטטה לראשונה מפה מודרנית של ארץ ישראל ע"י ז`קוטין. והערה לעניין תקשורת או תשקורת. אחרי שנסוג נפוליון עם צבאו הפצוע מארץ ישראל מצא שגם מצרים נתפסה שוב ע"י הבריטים. הוא מצליח להימלט לפריס שם הוא מוסר לאמצעי התקשורת על ניצחונותיו - ההתלהבות גדולה והוא מוכתר לקיסר. שנאמר לא חשובים המעשים אלא המעשיות.

 
ג`זר פחה:
שליט "עדין נפש" ששלט בעכו. יד ימינו בשלטון, חיים פרחי הסתובב בחצר בלי עין כדי שלא יראה יותר מדי. חיתוך לשון על שקר היה עניין שבשגרה. על כן דבק בו הכינוי "ג`זר" הקצב או הגוזר.
ג`זר היה בנאי גדול שבנה את חומת העיר ואת המסגד הגדול.

 
עונה מומלצת:
כל השנה.

 
הוראות בטיחות:
לא לטפס על החומות בימי סערה.

 
ציוד:
1.5 ליטר מים לאדם, כובע, נעלים נוחות להליכה, משקפי שמש ואולטרהסול להגנה מפני הקרינה.

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים