| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
גליל עליון<<טיולים בארץ<<ראשי
יום ראשון, 22.05.2022
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
מסלול טיול - גליל עליון - שמורת החולה
מאת: איתמר כהן
שם המסלול: שמורת החולה
 
אזור: גליל עליון
 

רקע:

"אהבנו להלך לחופו, יחפים בין עשבים לחים.. בסבך הצמחייה עכביש פרש קוריו, ברווזי הב בנו קינם. בעדשות רסיסי הטל השתקפו שמים ארץ, זכים כאגדה.. בפינות נדחות באגם התרוצצו אלפי דגיגים וציפורים לאלפים ארבו לטרף... ברום הרקיע חגו ציפורים נודדות בדאייה מלכותית.... והנה קרה הצפוי, ואף על פי כן בא במפתיע כמות אדם אהוב אחרי מחלה ממושכת. מפלצת הפלדה חתכה בתוך תוכו של האגם.... בנמל הדייגים נלכדו הסירות ועמן גם פליטי הדגים.... אדמה בקועה זעקה בגסוס מליוני יצורי האגם כשפיותיהם פעורים... היו היה אגם .. תם סיפורו" (מתוך שירת האגם הגווע מאת פטר מרום - דייג צלם מקבוץ חולתה שעל שפת ימת החולה). התחלנו בסוף הספור - ייבוש ימת החולה. הימה עצמה נוצרה כאשר שפך של בזלת גלש לכיוון המקום בו נמצאת ראש פינה וחסם את הירדן. נוצרה ימה והירדן מצא לו נתיב בין גושי הבזלת. שטח האגם נע בין 13 ל 20 - קמ"ר וסביבו היו שטחי ביצות בשטח דומה. בשנות ה 50 - החל מפעל לאומי גדול לייבוש הימה והביצות. היתה הרגשה של מעשה חלוציות - הפרחת אדמות וייבוש ביצות בהיקף גדול. בטקס שבו נפתח גשר הפקק על הירדן והוזרמו מי החולה אל הכינרת נכחו כל ראשי המדינה. את הזעקה של אנשי חולתה וייסוד המעלה הביע פטר מרום - כמה אגמים יש לנו, כמה פינות טבע מדהימות אבל קולם לא נשמע. היום במבט לאחור ברור שזו היתה טעות גדולה מעבר למה שיכלו להביא בחשבון. אלפי הדונמים שהוכשרו לא הניבו יבולים כמצופה כי האדמה שיובשה גרועה. הקדחת לא חוסלה כי היא כבר לא היתה. נותר רק הנזק שבהרס האגם לטבע  לדייגים ובנוסף נזק שלא צפו אותו לכינרת. חומרי מזון ששקעו בימת החולה, הגיעו לכינרת והפרו את המאזן העדין ביו הדגים לאצות דבר שהביא לירידה באיכות מי הכינרת ואלמלא השקעת כספים ומחשבה זה היה גורם להפיכת מי הכינרת לבלתי ראויים לשתיה. אנחנו נטייל במה שנשאר 5% - מימת החולה.
יש תקווה בלב שכל שנה יוצפו שטחים נוספים בעמק החולה וישוב אגם החולה לימי תפארתו.
 
תיאור המסלול:

ניפנה בכביש 90 (1). סימן לבאים מראש פינה. פניה אחת ימינה אחרי הפניה ליסוד המעלה. את הסיור הרגלי נתחיל במרכז המבקרים (2) סרט אור קולי ישמש כהכנה לביקור בשמורה. נצא לסיור בשביל השמורה נעלה אל המצפור (3) בצפון מזרח הר החרמון. בצפון מערב רכס הרי נפתלי במערב הרי הגליל העליון ובמזרח הרי הגולן. מכאן נלך בשביל המטיילים עד לצומת (4). נוכל לראות נוטריות, צבי ביצה, ונופר צהוב. מהצומת נפנה ימינה לגשר עץ (5) שיוליך אותנו מעל נוף ביצה אופייני. צמחי גומא הפפירוס ועופות מים רבים כמו שקנאים ברווזים ואגמיות. השביל יוביל אותנו אל סוכת מסתור (6) שם נוכל לצפות בעופות מים. מכאן נעלה אל מגדל התצפית (7) ולאחר תצפית נוספת נחזור אל מגרש החניה הערה: מומלץ להגיע לכאן בעונות המעבר שהן עונת נדידת הציפורים.

 
מפת המסלול:
 

 
מקרא:
 

 
הנוטריות:
הן יבוא מדרום אמריקה. הן הובאו לחווה לגידול פרוות אבל בארץ לא היה להן מספיק קר והפרוות לא גדלו. הן ברחו ומאז מגוונות את נוף נחלי ארצנו.

 
נופר:
המרתק בצמח הנופר הוא התאמתו לסביבה. עלה גדול שהוא יתרון = בית חרושת גדול המייצר מזון בשיטת הפוטוסיתזה. הגודל אפשרי כי איבוד מים בהתאיידות הוא תענוג אפשרי בהחלט לצמח הגדל בתוך מים. כדי שהעלים הגדולים יצופו על המים ישנם חללי אויר כמו במצוף. כדי שהפיוניות שקולטות דו תחמוצת הפחמן וחמצן לא ייסתמו, העלה מכוסה שעווה.

הנופר כמו פרחי מים רבים פורח בקיץ. היתרון ברור - רוב צמחי היבשה לא מסוגלים לפרוח כשהאדמה יבשה. לנופר אין בעיה ובתקופה זו אין מלחמה על מאביקים ולא צריך לייצר צוף או אבקה משובחת ובכלל במים דווקא נעים כשחם.
 
עונה מומלצת:
כל השנה - עדיפות לעונות המעבר ולשעות בוקר מוקדמות או אחר הצהרים.

 
הוראות בטיחות:
הליכה רק בשבילים המסומנים, זהירות מהחלקה במקומות רטובים.

 
ציוד:
1.5 ליטר מים לאדם, כובע, נעלים נוחות להליכה, משקפי שמש ואולטרהסול להגנה מפני הקרינה, משקפת.

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים