| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
גליל עליון<<טיולים בארץ<<ראשי
יום שני, 16.05.2022
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
מסלול טיול - גליל עליון - שביל הפסגה בהר מירון
מאת: איתמר כהן
שם המסלול: שביל הפסגה בהר מירון
 
אזור: גליל עליון
 

רקע:

הר מירון הוא הגבוה בהרי ארץ ישראל בגליל המערבי ומתנשא לגובה של 1208 מ`. הערבים קראו לו ג`רמק ואנחנו קראנו לו בטעות הר עצמון על שום עוצמתו. בסוף אימץ לו ההר את שם הישוב החשוב שלמרגלותיו מירון. ההר הוכרז כשמורת טבע בחנוכה תשכ"ה. זו השמורה הגדולה ביותר בצפון הארץ ויש בה פסגות נוספות בגוש הר מירון. זהו גם אחד האזורים הבודדים בצפון הארץ שכמעט אין עליו כבישים ודרכים למעט הדרכים אל בית ג`אן ולשדות הכפר וכמובן הדרך, שעוררה את התנגדותם של אנשי הטבע, אל התצפית הצבאית בשיא ההר. כמות המשקעים מגיעה ל -900 מ"מ בממוצע של גשם ושלג. האקלים הקריר יחסית יצר כאן חורש סבוך הכולל מינים אוהבי קור ולחות כמו אלון התולע, רקפת יוונית ואדמונית החורש הגדלה רק בגוש הר מירון ליד הר הילל. על ענפי העצים נמצא מיני טחבים. בעלי חיים רבים נמצאים בחורש, הבולט בהם הוא חזיר הבר שאת סימני נבירתו נוכל לגלות במקומות רבים. מהר מירון יורדים שני נחלי איתן שאינם שכיחים בארץ - נחל כזיב במערב ונחל עמוד במזרח. מעיינות שני הנחלים אינם בפסגתו של הר מירון אלא למרגלות ההר. בגלל גובהו של הר מירון נגזלה פסגתו לצורכי הצבא אך נפרץ מסלול היקפי המאפשר לצפות לכל ארבע רוחות השמים.

 
תיאור המסלול:

דרכים רבות אל ההר. נתאר את המסלול לבאים מצפת. ניסע מערבה בכביש 89 עד צומת מירון (1). ניפנה ימינה ונמשיך בכביש 89 עד צומת חירם (2). כעבור 300 מטר הסתעפות כבישים (3), נמשיך בשמאלי (הדרומי) לכיוון קיבוץ סאסא. נעבור את הקיבוץ ונגיע להסתעפות כבישים (4). נבחר שוב את הכביש השמאלי (המזרחי) המעלה אותנו לכיוון בית ספר שדה והר מירון.200 מטר אחרי הכניסה לבית ספר שדה נריה (5), חורבות חמאמה, כאן התחלת מסלול ב`.

מסלול א`: נתחיל את המסלול הרגלי במגרש החניה (6), נגיע כעבור כמה דקות הליכה על שביל המסומן בכתום כחול (חלק משביל ישראל) אל מצפור צפת (7), משם נצפה לעבר צפת, הר כנען ונחל עמוד. המצפור הבא הוא מצפור הלבנון (8) נוכל לראות את אגם דלתון והישובים דלתון, ספסופה, גוש חלב, הרי נפתלי עד משגב עם וישובי לבנון ממערב לרכס. ברקע הר החרמון. ליד המצפור ישנה גת המעידה על גידול ענבים על הר מירון בעבר. נפקח עיניים לקלוט בקרחות יער את פרחי העונה. נגיע אל צומת השבילים שביל ישראל כתום כחול ושביל אדום (9). אנחנו ממשיכים באדום לעבר מצפור ההר (10). מכאן נוכל להביט מערבה עד לים. נקודות בולטות - רכס ראש הנקרה הבהיר, המצוק של נחל כזיב מעל עין זיו וחבל תפן עם מגדל המים הבולט. הליכה של עוד רבע שעה ואנחנו במגרש החניה.
מסלול ב`: נתחיל בחורבות חמאמה (11). בה ניתן לראות
שרידי ישוב מימי המקרא ואילך. במקום ישנה גת חצובה,
כבשן סיד ובורות מים. נטפס בשביל המסומן בכתום כחול (חלק משביל ישראל) ובין החורש הטבעי ליערות האורן הנטועים נגלה סימני פעילות של חזירי בר. אם נפגוש טחבים יבשים על העצים נרטיב אותם ונבחין במהירות בה הם הופכים לירוקים. השביל מטפס וכמעט חוזר אל הכביש. הפיתול הבא מעלה אותנו להר נריה (12) בדרך נבחין בקבוצת עצי ארז שנטעו ע"י קק"ל. כאן הם עדיין לא התפתחו כמו בלבנון. מהר נריה יש תצפית לצפון אל לבנון. אחרי טיפוס מתון נגיע למפגש עם שביל הפסגה המסומן באדום (9) נלך
דרומה 100 מ` למצפור ההר (10), ומכאן נחזור צפונה ונלך
בשביל הפסגה למצפור הלבנון (8) ולמצפור צפת (7) ולבסוף אל מגרש החניה (6).

 

 

אורך המסלול

מסלול א`

2 ק"מ

מסלול ב`

4 ק"מ
 
מפת המסלול:
 
 
מקרא:
 
 
עונה מומלצת:
כל השנה.
 
הוראות בטיחות:
נלך בשבילים המסומנים. לא נפגע בחי ובצומח.
 
ציוד:
1.5 ליטר מים לאדם,כובע, נעלים נוחות להליכה, משקפי
שמש ואולטרהסול להגנה מפני הקרינה.
 
 

 

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים