| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
גליל עליון<<טיולים בארץ<<ראשי
יום ראשון, 22.05.2022
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
מסלול טיול - גליל עליון - ראש פינה
מאת: איתמר כהן
שם המסלול: ראש פינה
 
אזור: גליל עליון
 

רקע:

המושבה הגלילית כבר בת 127 שנה היא מנסה להיות צעירה יותר וטוענת שהיא רק בת 123. סמלי שלישוב כראש פינה יש שלושה ימי הולדת : הראשון - יום עליתם לקרקע של חלוצים מהישוב הישן שעלו מצפת לראש פינה, שלושה שבועות לפני שהגיעו ראשוני פתח תקווה מירושלים בשנת 1878. ולכן ראש פינה היא אם המושבות. המועד השני הוא יום עלייתם לקרקע של עולי רומניה, שחידשו את היישוב ב - 1882 . יום ההולדת שבו חוגגת המושבה את חגה עד היום הוא יום התלם הראשון - יום החריש הראשון ב` בטבת תרמ"ג (דצמבר 1882). היום שבו מימשו את אחיזתם בקרקע. מול הקשיים נערכו אנשי המושבה לחיי שיתוף בשנים הראשונות. וכדי לקיים שיתוף יש צורך בתקנון. לדוגמא: "בכל יום ויום בבוקר בשעה השישית .. מחויב כל אחד (לצאת) לעבודתו עדי ערב בשעה הנ"ל" בכל יום בחצות היום יש לכל אחד הזמן להינפש שתי שעות". בעניין השמירה יש סידור עבודה אך ניתן להחליף עם מתיישב אחר, אך אסור למכור שמירה "ולא יוכל איש אחר לעמוד על מקומו בשכר" והיה בתקנון חוק שלא יעבור היום בכנסת "לא יבזה איש את רעהו או לכנות לו שם בזוי. רק שלום ואחווה ואחדות יהיו ביניהם בכדי שיהיו לשם ותפארת בכל קצווי הארץ" (הלקט מתוך ספר נפלא - דרך ארץ בעריכת עירית זהרוני) בניית המושבה נעשתה בהדרכת אדריכל. כולם בנו ביחד כולל הנשים. וכשהסתיימה בניה של בית נערכה הגרלה והמשפחה הזוכה נכנסה לגור בביתה החדש. הבניה נעשתה בצפיפות בגלל החוק התורכי שהגביל את המקום בו מותר לבנות" שתי שורות של בתים צפופים, בית בבית נגעו.. כל בית שני חדרים רפת וחצר קטנה. והיה בית ספר עם מורים שחלקם היה גם במטולה. הם הביאו כמה רעיונות:
1. מלמדים בעברית את כל המקצועות.
2. מלמדים בהברה ספרדית ובמבטא של יהודי הגליל כפי שלמדו מיהודי חצביה.
בלי קשיים, קדחת, ייאוש, רעב ועזרה של הברון הידוע שהציל, אך הביא את צרת הפקידות, אי אפשר לספר על תולדות המושבה. וכך נמצא את גן הנדיב ואת בית הפקידות שלא היו כל כך אהובים על האיכרים. בבית הכנסת בצד מזרח נמצא ריצוף מחודש כי במקום זה היתה במה ועליה ישבו הפקידים המתנשאים. כשהם עזבו ב - 1900 , הרסו אנשי ראש פינה את הבמה.
סיור בראש פינה נועד לקלוט אווירה. סוג האבן של הבית וצורת הגג, ריצוף הכביש. ומדי פעם להרים מבט ולקלוט את הכחול האמיתי של שמי הגליל ,לראות את צמרות העצים, להביט אל מחוץ למושבה ולצפות אל נופי הגליל. והעיקר - להקשיב לשקט, לציוץ הציפורים וגעיית הפרות.

 
תיאור המסלול:

נכנסים אל ראש פינה בכניסה הראשית (1) בצומת הראשונה ממשיכים ישר עד לאכסניית הנוער (2) כאן היה בית הספר של המושבה. מעל בית הספר גן המושבה (3) נעלה בשביל החוצה את הגן ונגיע לשני בתים גדולי ממדים (4) כאן היה בית הפקידות. מתחת לבית הפקידות במרתף (5) הסתתרו שלושה לוחמי האצ"ל שלמה בן יוסף, אברהם שיין ושלום ז`ורבין, לאחר שזרקו בקבוק תבערה על אוטובוס כתגמול על רצח נוסעים יהודים במונית. הם לא הצליחו במשימתם ונתפסו ע"י הבריטים. שלמה בן יוסף הועלה לגרדום, שני האחרים שוחררו. על קברו של שלמה בן יוסף נכתבה סיסמת בית"ר "למות או לכבוש את ההר" האגף הימני (6) ניתן מאוחר יותר לרופא המושבה דוקטור מר, שהקדיש את חייו לפתרון בעיית המלריה. נעלה ברחוב הנדיב. מצד ימין (7), מלון שווארץ. במלון התארחו אנשים חשובים. אבל חשוב מכל היה החתן של בת בעל המלון חיה. החצוף המיועד היה חלוץ ללא קרקע שרכב לצפת אך כשראה את משפחת שווארץ חוזרת לביתה שינה את הכיוון וביקש מהאב לשאת את ביתו. מר שווארץ לא כל כך שמח אך הבת חיה רצתה מאד וכך נישאה חיה לראובן פייקוביץ בנם החמישי היה יגאל. לימים יגאל אלון, שהיה מפקד הפלמ"ח לפני שמלאו לו 30 ובשיא הקריירה סגן ראש ממשלה ושר חוץ. עוד מאמץ והגענו אל בית הכנסת (8), שהיה בקצה רחוב הראשונים. נלך דרך רחוב הראשונים לנקודת התצפית (9) סמוך לנקודת התצפית ישנו בנין גדול צבוע לבן (10), הוא מכונה הבית האמריקאי למרות שהיה בית מידות של עשיר מהכפר ג`עוני שהיה ממערב למושבה. מכאן נוכל לחזור אל הרכב שליד האכסניה. ניסע דרך הרחוב התחתון שנשאר מרוצף באבן. הרחוב נקרא גם הרחוב הטברייני (11) כי מכאן נוסעים לטבריה. אנחנו נגיע לצומת ונפנה ימינה לכיוון צפת.

 
מפת המסלול:
 

 
מקרא:
 

 
עונה מומלצת:
כל השנה.

 
הוראות בטיחות:
בסיור עירוני לשים לב כשחוצים כבישים,גם כאן יש אנשים שממהרים.

 
ציוד:
1.5 ליטר מים לאדם,כובע, נעלים נוחות להליכה, משקפי שמש
ואולטרהסול להגנה מפני הקרינה.

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים