| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
גליל עליון<<טיולים בארץ<<ראשי
יום שלישי, 18.01.2022
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
מסלול טיול - גליל עליון - צפת
מאת: איתמר כהן

שם המסלול: צפת
 
אזור: גליל עליון
 

רקע: 

שעתה הגדולה של צפת הגיעה במאה ה- 16. בימי בית II צפת היתה חלק ממערכת הביצורים של יוסף בן מתתיהו מפקד הגליל. מצפת יש קשר עין למבצרים נוספים. גם הצלבנים מבצרים את צפת. 1240 לספירה, שנה חשובה בתולדות צפת - הבישוף ממרסיי שבצרפת מביא בנאים,  שבנו בצפת את המבצר הגדול ביותר במבצרי הצלבנים במזרח. צפת הופכת לשניה בממלכה אחרי עכו הבירה. עיר עם 10,000 תושבים ו- 260  כפרים וחוות. 50 שנה מאוחר יותר כבשו המוסלמים את עכו לאחר ששה שבועות של לחימה עזה. וכוון שהמוסלמים אינם יורדי ים הפכו את הסגנית לאלופה. צפת הופכת לבירת הגליל מהשומרון עד צידון. המיבצר שוקם ונבנו בתים נוספים. גיאוגרף ערבי מדמשק מתאר את המיבצר ובורות המים כאחד מפלאי העולם. עם המוסלמים מגיעים יהודים. חלקם "מסתערבים" ילידי הארץ דוברי ערבית וחלקם מיהודי ספרד. ב- 1517 מגיעה שעתה הגדולה של צפת. ניתנה רשות ליהודי ספרד המגורשים להגיע לרחבי האימפריה הטורקית. חלקם מגיעים לצפת שהיתה אז במעמד של בירת ארץ ישראל. הם באים עם ידע בייצור צמר. ומוצאים בצפת את הנתונים הטבעיים. מים לשטיפת הצמר, כוח מים בנחל עמוד להפעלת *מבטשות.  תעשיית הצמר הביאה לפריחה כלכלית ועם הקמח באה התורה - מספר היהודים הגיע ל- 15,000. נבנו 8 בתי כנסת וישיבות, ובשנת 1576 הוקם בצפת בית הדפוס הראשון במזרח התיכון. דפוס שהיה מהפיכה תרבותית אדירה שאפשרה לכל ספר להגיע לכל בית. בין החכמים שישבו באותה עת בצפת היה האר"י ותלמידיו שהביאו להתפתחות מכרעת בתורת הקבלה ור` יוסף קארו, שכתב את ספרו "שולחן ערוך" שהפך לספר המנהגים והדינים של עם ישראל. מהשיא מתחילה ירידה, צפת סופגת מהלומות, רעידות אדמה ב- 1759 וב- 1837, שהרסה את כל הרובע היהודי. בבית הכנסת אבוהב אירע נס, בזמן הרעש הגדול שרד הכותל הדרומי של בית הכנסת - הכותל הפונה לירושלים בו נמצא ארון הקודש. בנוסף לרעידות האדמה היו מגיפות ותקיפות מצד השכנים הערבים, שהביאו לעזיבה של יהודים מצפת וכך נותרו בתש"ח בצפת רק 1400 יהודים, רובם זקנים.. במסגרת מבצע יפתח נכבש הרובע הערבי של צפת. זקני צפת יודעים לספר שרעש הדוידקה הוא שהבריח את הערבים. רבה הראשי של צפת אמר "הנס והפלמ"ח הושיעו את צפת". היום צפת עיר שרוב אוכלוסייתה דתית ומיסטית . במרכז העיר נמצא רובע האומנים.

 
* מבטשה מלשון פטיש – מערכת פטישים המונעים בעזרת כוח המים, כמו בטחנת קמח. מבטשה אחת היוותה תחליף ל – 500 פועלים שהיו נדרשים כדי להוציא את השמן מתוך צמר הכבשים.
 
תיאור המסלול: 

ניסע בכביש - 89 מראש פינה לצפת או לבאים ממערב, ממירון. בק"מ ה- 52 נפנה דרומה אל העיר צפת, הכביש מוביל אל תחנת האוטובוס המרכזית של צפת (1). ניפנה ימינה ברחוב ירושלים ופונים שמאלה בדרך חטיבת יפתח (2), נחנה את הרכב מול גן המצודה (3). רכב האיסוף יחכה ליד שער בית הקברות (12), נשאף מלוא הריאות את אוירה של צפת ונצא לדרך. נעלה אל המצודה וליד האנדרטה למשחררי צפת נצפה על הגליל התחתון, הכינרת ונחל עמוד ונבין מדוע ניבנה כאן מיבצר ומה מקור שם העיר (יש אומרים: צדיקים. פה. תמיד). נרד אל המשטרה הישנה ברחוב ירושלים בשביל להולכי רגל (4) ליד המשטרה הישנה (5) והדווידקה (6) נספר על מלחמת השחרור. מרחוב ירושלים נרד אל הרובע היהודי הישן. בתי אבן צבועים בכחול ומדרכות מרוצפות אבן. נלך לכיוון כיכר המגינים (7), החנויות לתשמישי קדושה ושמות הרחובות המגיעים אל הכיכר מרמזים על אופי המקום: חתם סופר, בר יוחאי, החסידים, האר"י ומעט על תולדות צפת: מאורעות תרפ"ט (1929) ורחוב המגינים. נבקר בבית הכנסת האר"י (8). בימיו של האר"י המקום היה מחוץ לעיר וכאן הוא היה מקבל את פני שבת המלכה. פגז שחדר לבית הכנסת לא פגע במתפללים. מכאן נמשיך אל בית הכנסת אבוהב (9). גם כאן אירע נס בזמן הרעש הגדול שהחריב את כל הרובע היהודי שרד הכותל הדרומי של בית הכנסת - הכותל הפונה לירושלים בו נמצא ארון הקודש. מכאן ניכנס אל בית המאירי (10) מוזיאון הישוב הישן בצפת המספר את קורותיה של עיר. (אפשר להזמין במוזיאון גם הדרכה נפלאה בעיר) מהמוזיאון אפשר לעבור את רחוב עולי הגרדום - רחוב המדרגות ולבקר ברובע האומנים (11) - לעבור בין הגלריות ולהבין כיצד הנוף של צפת משפיע על האומנים. אנחנו נרד אל בית הקברות הישן לקבר יוסף קארו וקבר האר"י הקדוש. נתבונן במצבות ובתאריכים במנהגי הנחת האבנים, הפתקים והנרות המוגנים מפני הרוח. נרד אל חלקות הקברים, ושביל הראשי של בית הקברות מעט לפני "עץ הסמרטוטים" ישנם שתי חלקות שראוי לבקרן. חלקת ילדי אביבים שנרצחו בנוסעם בבוקר אל בית הספר, וחלקת תלמידי צפת שנטבחו במעלות בזמן טיול שנתי. הרכב יחכה לנו בשער בית הקברות (12). נוכל לצאת לטיול לנחל שכווי ונחל מירון או לחזור לצפת.

 
מפת המסלול:
 

 
מקרא:
 
 
  
 
 
מבטשה:
פעולת הבטישה היא אחד התהליכים המסובכים בעיבוד הצמר. זהו שלב שבו שוטפים את השומנים מהצמר בעזרת מים וסבון, שטיפה עם עפר בטשים וכל זה תוך כדי הכאה על הצמר שלא יתכווץ עם פטישים או דריכה ברגל.בנחל הוקמו מבטשות שהיו מערכת של פטישים שהונעו בכוח המים מבטשה.המנגנון שהפעיל את המבטשה היה דומה לזה שיש בטחנת קמח.

 
עונה מומלצת:
כל השנה.

 
הוראות בטיחות:
בסיור עירוני לשים לב כשחוצים כבישים,גם כאן יש אנשים.

 
ציוד:
1.5 ליטר מים לאדם,כובע , נעלים נוחות להליכה, משקפי שמש
ואולטרהסול להגנה מפני הקרינה, לבוש הולם בעת הביקור
בבית הכנסת ובבית הקברות.

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים