| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
גליל עליון<<טיולים בארץ<<ראשי
יום ראשון, 22.05.2022
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
מסלול טיול - גליל עליון - נחל אביב ונחל דישון
מאת: איתמר כהן
שם המסלול: נחל אביב ונחל דישון
 
אזור: גליל עליון
 

רקע:

מים זורמים בנחל בחודשי החורף ושלל פרחים מהם יפים במיוחד כמו חלמוניות ואירוס נצרתי. מערות ששמשו את האדם ועלמות יפות מראה עשויות אבן מעטרות את הנחל. וכל זה בטיול נינוח ללא קשיים מיוחדים, נחל דישון ויובלו נחל אביב שייכים לנחלים המזרחיים של קו פרשת המים הארצי.
בסוף דרכם הם מגיעים לנהר הירדן. תוואי הנחל מעניין מבחינת המסלע. יש מעבר מסלע גיר בו מתפתחות צורות המסה ההופכות אותו למיוחד ומעניין. עלמות ומערות ומעיינות קרסטיים. בהמשך הסלע משתנה לגיר רך והנוף אף הוא הופך לרך, ושוב שינוי, והפעם סלע קשה דומה לגיר, אך שונה בהרכבו והאדמה הנוצרת מהתפרקותו סופגת יותר מים. הביטוי לכך מידי. עצי אלון ואלה ושיחי קידה שעירה הצובעים את המדרונות באביב בצבע צהוב ומשכרות את האוויר בריחם.

 
תיאור המסלול:

הערה : לנסיעה כדאי להיעזר במפת המסלול :
לאיזור ברעם ואביבים . לצורך ההליכה עדיפה המפה המצורפת להלן.


מצומת מירון ניסע צפונה בכביש 89  אל צומת חירם. בצומת חירם ניפנה ימינה (צפונה) בכביש 899 לכיוון ברעם. בצומת ברעם ניקח את הכביש הימני יותר (כביש 8967) הממשיך ממערב לקיבוץ ברעם. כ - ק"מ אחרי הפניה שמאלה ליראון יש עיקול בכביש החוצה את נחל אביב (1) כאן מתחיל המסלול הרגלי. יש אפשרות למסלול מעגלי, או מסלול קווי המסתיים בגשר עלמה (5). הולכים בערוץ נחל אביב בשביל המסומן בכחול. מימין לערוץ צורת קרסט מעניינת הנקראת עלמות. ניתן לעלות אליהן ולהנות מיופיין מקרוב. חדי העין יוכלו להבחין במאובנים המכונים נומוליטים (מטבעות) האופייניים לתקופת האיאוקן. כשנגיע אל העלמה האחרונה נרד שוב לשביל הכחול. לאחר הליכה של כ - 20 דקות נבחין במערה ובסימון המורה לנו לעלות. לא נתעצל ונעלה אל המערה (2). במערה יש סימנים רבים לנוכחות אדם.בורות מים גדולים שהתמלאו במי גשמים שהוזרמו לכאן בתעלות. הסקרנים יעלו במדרגות הנמצאות ממערב למערה ליד עץ שקד אל בית בד קדום. מי שבחר במסלול הקצר יעלה מעט במצוק אל דרך עפר מדרום למושב אביבים ויחזור אל הכביש (3), יפנה ימינה ויגיע אל הרכב בעיקול הכביש (1). אלו שבחרו במסלול הארוך ירדו חזרה אל הנחל. אחרי כ - 1  ק"מ נגיע אל מפגש נחל אביב - נחל דישון (4). צבע השביל התחלף לאדום. אם אנו מטיילים בסתיו נחפש חלמוניות הפורחות בצהוב.באביב יפרח כאן אירוס נצרתי. כ - ק"מ אחרי מפגש הנחלים דישון - אביב נמצא עין אביב, הגדול במעיינות הנחל. הוא נתפס בצינור ע"י חברת מקורות. מהמעיין יש שנוי במסלע מגיר לקרטון ומבחינים בשינוי בנוף - רך יותר ומכוסה סירה קוצנית. אחרי כ 1/2 - שעת הליכה מבחינים שוב בשינוי במסלע, והסלע שוב גיר קשה, אך משום מה נדיב יותר לצומח - קידה שעירה אלונים ואילות מכסים את השטח. בחודש מרץ יש ריח משכר של שיחי הקידה. עוד כברת דרך והגענו לגשר עלמה (5), שם יחכה רכב האיסוף.
הערה: מי שמרגיש שלא מיצה את מירצו יכול להמשיך בנחל עד עמק החולה בתנאי שהוא מטייל בשבת או בחול המועד כי האיזור הוא שטח אימונים. ויסיים את המסלול ליד מושב שדה אליעזר (6).

 

 

אורך המסלול

משך במסלול

מסלול מעגלי

3 ק"מ

2 שעות

מסלול קווי

6 ק"מ

4 שעות

  
מפת המסלול:
 

 
מקרא:
 

 
עלמות:
צורת נפט הנוצרת כתוצאה מהמסת הסלע.הטרשים שנותרו
יוצרים צורות עמודים הנקראים עלמות. בנחל אביב תופעות
קרסט בולטות, טרשים,מערות, ומעיינות קרסטיים הנובעים
מחללי ההמסה שנוצרו בסלע הגיר.

 
קרסט:
המסת גיר ע"י מי הגשם בהם מומס CO2

 
המסלע:
בנחל מבחינים בסלעים משלוש תקופות גיאולוגיות.במעלה הנחל גיר קשה מתקופת האיאוקן, גילם של הסלעים 50 מליון
שנה מאפיינים:
1. צורת מצוקים.
2. תופעות קרסט.
3. משק מים גרוע לכן צמחיה דלה יחסית בהמשך סלעי גיר רך - קרטון מתקופת הסנון המצוקים נעלמים ונוצר נוף רך. אנו יורדים בזמן. מהסנון שגילו 70 מליון שנים מגיעים לקנומן והטורון שגילם הוא 90 מליון שנה. המסלע קשה אך בנוסף לגיר יש סלע דולומיט המכיל מגנזיום. השנוי הקטן Mg מסייע ליצירת קרקעות פוריות יותר מקרקעות האיאוקן והביטוי בשטח מיידי. צמחיית חורש עשירה ההולמת את כמות המשקעים באיזור.

 
עונה מומלצת:
סתיו, חורף ואביב.המסלול המעגלי גם בקיץ.

 
הוראות בטיחות:
ללכת בשבילים מסומנים או מסודרים,להימנע מדרדור אבנים,
הקטע התחתון מגשר עלמה לכביש ראש פינה - קריית שמונה,
בימים שאין אימונים,או בתיאום עם הצבא.

 
ציוד:
1.5 ליטר מים לאדם,כובע, נעלים נוחות להליכה, משקפי שמש
ואולטרהסול להגנה מפני הקרינה.

 
 
 
 
 

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים