| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
גליל עליון<<טיולים בארץ<<ראשי
יום ראשון, 22.05.2022
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
מסלול טיול - גליל עליון - מיצד עטרת
מאת: איתמר כהן
שם המסלול: מיצד עטרת

אזור: גליל עליון 
 

רקע:

מיצד עטרת נמצא במקום בו מתחיל הירדן ההררי, קטע של הירדן הזורם בשצף קצף וחותר בתוך בזלת שחדרה מהגולן לכיוון הגליל. כאן יורד הירדן בתלילות 280 מ, בנתיב שאורכו כ- 20 ק"מ. לכן לאלו האוהבים לשוט בנחת בקיאקים מוצע לסיים כאן את השיט. הנועזים והאמיצים יתחילו כאן במסע רפטינג סוחף. מכאן דרומה עד לכינרת חציית הירדן היה קשה. מצפון נמצא עמק החולה שהמעבר בו מזרחה היה אפשרי רק בשוליו הצפוניים, לכן בדיוק כאן היה נוח לעבור מזרחה. לכן כאן ניבנו גשר בנות יעקוב, מיצד עטרת ששמר על הגשר, וחאן הדרכים ליד הדרך החשובה. זו גם הסיבה שדווקא כאן החליטה ממשלת ישראל להתחיל את המוביל הארצי לפני שהירדן מאבד 280 מ` גובה, אלא שהסורים חיבלו במפעל וב- 1955 החליטה מועצת הביטחון להפסיק את העבודות. קיבוץ כפר הנשיא הקים מפעל הדרו אלקטרי המנצל את נפילת המים לייצור חשמל. הצלבנים הם אלו שבנו כאן מבצר. צלאח א-דין המוסלמי ביקש מהם שלא יבנו מבצר ואף הציע להם 100,000 דינרי זהב אם לא ייבנו את המבצר. הצלבנים לא התפתו ולא עברו הרבה שנים ובשנת 1179 כבשו צבאות צלאח א-דין את המקום וטבחו את כל יושבי המבצר. וכך הפסידו הצלבנים גם 100,000 דינר וגם מאות אבירים.

 
תיאור המסלול:

מצומת מחניים ניסע מזרחה בכביש 91 מזרחה, לאחר שנעבור את המושבה משמר הירדן ואת הפניה לכיוון גונן (1), הכביש מתעקל ימינה, כעבור 600 מ` יש עיקול חזק שמאלה (2). אנחנו נמשיך ישר בדרך עפר כ- 800  מ` אל תחילת המסלול הרגלי, במפגש דרך העפר והשביל המסומן שחור נחנה את הרכב (3). ניתן לנסוע כאן עם רכב, אך הוא מיועד למפעילי סירות הנהר.
נציע כאן שתי אפשרויות:


אפשרות א`: (הזמן 1/2 שעה).
לרדת לטחנת הקמח (4) ארוחת ביניים ליד הירדן ובצל האקליפטוסים. נמשיך אל הסכר ונקודת תחילת המוביל הארצי (5). מכאן נחזור בדרך הקצרה ביותר לרכב.


אפשרות ב`: (הזמן  1/2 1 - 2 שעות).
נלך בשביל השחור אל מיצד עתרת, בחודש מרס פורח לרגלי התל אחד היפים בפרחי ארצנו - אירוס נצרתי. נרד אל טחנת הקמח (4). זוהי טחנת קמח הפועלת בשיטת המיגלש, הסקרנים יכנסו לבחון את המבנה. צל העצים הוא מקום נחמד לארוחת הבוקר. הנועזים ישנו את תוכנית הטיול ויצאו לראפטינג. אנחנו נמשיך במסלול השחור. אחרי כמה עשרות מטרים נבחין בסכר (5), שיצר את הבריכה ממנה מתחילים את השיט. מעבר לסכר נבחין בתעלת בטון המזכירה את המוביל הארצי והיא אכן נקודת ההתחלה של המוביל הארצי לפי התכנון המוקדם. נמשיך צמוד ככל האפשר אל הנחל -נהנה משצף המים מצמחית נחל אופיינית, פטל, הרדופים, ערבות ועצי אקליפטוס שהאדם נטע. לאחר כ- 1/2 ק"מ נגיע אל טחנת אסיארה (6). זוהי תחנה ליצור כוח ששימשה לשאיבת מים ולא לטחינת קמח ונבנתה ע"י חלוצי ראש פינה. נמשיך עד לתחנת הכוח ההידרואלקטרית, שבנו אנשי כפר הנשיא מכאן נחזור לרכב בשביל האדום. אלו שלא חסים על רכבם יוכלו לקדם בשיטה הידועה את הרכב לכאן. (ראה הקדמה) ויחוסו בכך על רגליהם וליבם מטיפוס רגלי אל הרכב.

 
מפת המסלול:
 

 
מקרא:
 

 
טחנת כוח הפועלת בשיטת הגלישה:
הרעיון דומה לטחנת ארובה, אלא שכוח המים כאן מבוסס
על כמות גדולה יותר עם צרות הזרימה להגברת
המהירות. שיטה זו טובה לנחלים בהם יש כמות מים גדולה ואפשרית גם כשהשיפוע קטן. טחנות כאלו נמצאות בירקון, בנחל כזיב (אחת מתחת למבצר המונפור).
 
תחנת הכוח ההידרואלקטרית של כפר הנשיא:
התחנה הידרואלקטרית של כפר הנשיא מייצרת חשמל בכוח המים. מאבק רציני של שומרי הטבע נגד המפעל הביא לפשרה שמסדירה את המשך זרימת המים באפיק הקיים. עיקר הבעיה היא בקיץ בעת שכמות המים קטנה.

 
עונה מומלצת:
כל השנה.

 
הוראות בטיחות:
בכל אזור החרמון והגולן נותרו שרידי מוקשים - אין לסטות משבילים מסומנים ומכבישים. אין לגעת בכל חפץ חשוד.

 
ציוד:
1.5 ליטר מים לאדם, כובע, נעלים נוחות להליכה, משקפי שמש ואולטרהסול להגנה מפני הקרינה.

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים