| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
גליל עליון<<טיולים בארץ<<ראשי
יום ראשון, 22.05.2022
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
מסלול טיול - גליל עליון - לנחל דן ומעיינות הדן
מאת: איתמר כהן
שם המסלול: לנחל דן ומעיינות הדן
 
אזור: גליל עליון 
 

רקע:

הפעם מחכה לנו גן עדן אמיתי - המעיין הגדול ביותר במדינה, גן עדן לידו ועיר עתיקה בה אפשר למצוא את הכסא עליו ישב השופט הדן את הנאשמים ואת אזור הבמות בהם הוצב עגל הזהב על ידי ירבעם שפילג את מלכות שלמה. מעיין הדן הוא הגדול משלושת היובלים העיקריים של הירדן. כמות מימיו מגיעה ל - 240  מ"ק בשנה (10% מתצרוכת המים של מדינת ישראל). עד מלחמת ששת הימים, היה כאן מוצב של צה"ל שכונה בפי החיילים גן עדן. כיום זו שמורת טבע המאפשרת לנו להציץ אל גן עדן של מים, צמחים נדירים ושפע בעלי חיים. בשמורה מערכת שבילים ועשר תחנות הסבר בדרך. בשנות ה- 60
החלו הסורים להטות את מעיינות החצבני והבניאס. הדן היה בתחום ישראל. במלחמת ששת הימים, ניסו הסורים לכבוש את קיבוץ דן ומכאן ברורה כוונתם להשתלט גם על מעיין הדן. העיר - דן (ליש) שכנה ממזרח למעיינות ובמקום נתגלו שרידי ישוב מלפני 5000 שנה. לכאן מגיע שבט דן לאחר שסולק על ידי הפלשתים מאיזור המרכז. יתכן ששבט דן לא אהב את הרעיון לנטוש את נחל שורק אך המסע הארוך היה כדאי. בעת פילוג הממלכה בחר ירבעם בן נבט להקים כאן את מזבח עגל הזהב.
 
תיאור המסלול:
 
מצפון לקרית שמונה פונים בצומת המצודות לכביש 99. נוסעים בכביש 99 לכיוון החרמון. אחרי שעוברים את הקיבוצים דפנה ודן פונים שמאלה לכיוון שמורת הדן (1). משמאל נראה את בית אושיסקין (2), נמשיך עוד ק"מ אל מגרש החניה (3). נבחר בשביל הארוך שאורכו כ - 1 ק"מ. נעבור את אזור הפיקניקים ובפניה הראשונה (4) ליד עץ תות נפנה שמאלה. בצומת הבאה עץ עב גזע - מילה סורית (5). נפנה שמאלה ומיד ימינה. נלך לאורך נהר הדן השוצף עד לאיזור המעיינות (6), נמשיך בשביל ונגיע אל (7) הבלוע. מדובר בבלוע מלאכותי - תושבי העיר דן העבירו עודפי מים למקום שהיה בתחום העיר במנהרה מתחת לחומת העיר. תושבי דן בחרו במעיין קטן זה שכמותו היתה מספיקה. יתרונו הוא שנבע בגובה של 20 מ` מעל שאר המעיינות. לאחר שנחנו בפינת פו הדוב (8), נחזור לשביל המכונה בצדק "גן עדן" ונגיע אל שרידי אלה אטלנטית עתיקה (9) שנשרפה לפני שנים אחדות. משמאל להמשך השביל אמת מים שהוליכה אל טחנת הקמח (10). בקצה השביל בריכת  שכשוך (11) הממהרים יפנו שמאלה אל מגרש החניה. אנחנו נפנה ימינה למסלול סיור בעיר דן. האתר הראשון - (12) שער העיר מימי בית ראשון. שער המורכב משלושה שערים ושלוש זוגות מגדלים. כתוספת לביטחון הוסיפו בוני העיר עוד חומה עם זוג דלתות, ובין שתי החומות רחבה ומושב מפואר לשופט - שכן כאן היה בית המשפט העליון של האיזור. ליד כס השופט יש ספסל שהיה מיועד לזקני העיר. מכאן נחזור 2000 שנה לסוללת העיר הכנענית (13) ליש שנכבשה ע"י בני שבט דן. מכאן נלך אל עין לשם ואיזור הבמות (14), בו הוצב עגל הזהב של ירבעם. ובדרכינו חזרה נעבור ליד חומה כנענית עשויה לבני בוץ מתקופת אברהם אבינו (15). שער העיר מקורה בקשת לבנים דבר שהיה חידוש מבחינה מדעית נחזור אל הרכב להמשך דרכנו.


הערה: המסלול בתל הארכיאולוגי מוצל ויש שלטי הסבר מאירי עיניים. לא לוותר על ביקור בעיר שבה אולי טייל גם אברהם אבינו בדרכו אל ברית בין  הבתרים, תל חי.
 
מפת המסלול
 

 
מקרא:
 

 
בית אושיסקין:
מוזיאון אזורי הכולל אוסף מרשים של החי והצומח בעמק החולה, הגולן והחרמון. מופע אור קולי של טבע החרמון, ומקורות הירדן.
במוזיאון דגמים מהחפירות בתל דן המסייעים לנו להבין את השרידים. המקום נקרא על שם מנחם אושיסקין יורשו של הרצל בהנהגה הציונית.

 
מצודות אושיסקין:
שם שניתן ליישובי צפון עמק החולה, דן, דפנה ושאר ישוב שהוקמו כאן כדי לבסס את אחיזתנו בעמק החולה. זה גם מקור השם לצומת המובילה אל כביש 99 צומת המצודות.
 
בלוע:
תופעת קרסט הפוכה למעיין. באיזור גירני העשוי חללים חללים.
בלוע הוא איזור דרכו נבלעים מי האיזור.

 
קשת:
כל מי שבנה בניין בלגו יודע שהבעיה הקשה היא בניית הגג.
קורות עץ, קורות אבן היו פתרון שהגביל את גודל הגג בהתאם
לגודל הקורה. כשרצו לבנות בנין מרשים כמו בית המקדש הובאו ארזים מלבנון. המצאת הקשת אפשרה לבנות אולמות גדולים.
שימוש נרחב בקשתות נעשה מהתקופה הרומית. לכן קשת זו המקדימה את התקופה הרומית ב- 1500 שנה היתה חידוש למדע.

 
עונה מומלצת:
כל השנה.

 
הוראות בטיחות:
הליכה רק בשבילים המסומנים, זהירות מהחלקה במקומות רטובים, הכניסה בתשלום.
 
ציוד:
1.5 ליטר מים לאדם, כובע, נעלים נוחות להליכה, רצוי נעלים להליכה במים, בגד ים, משקפי שמש, ואולטרהסול להגנה מפני הקרינה.

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים