| הפוך לדף הבית  |  יעדים בעולם  |  גלריית תמונות  |  טיולים בארץ  |  סקי  |  מידע כללי  |  פורומים  |  דילים  
ירושלים<<יעדים בעולם<<ראשי
יום ראשון, 22.05.2022
רגע אחרון
בודפשט-(ח. נופש) - $268 ברלין-(טיסה)-$214 רומא-(ח. נופש) - $491 ברצלונה-(טיסה) -$278 פראג-(ח. נופש)-$495 אמסטרדם-(טיסה)- $282 לונדון-(ח. נופש)- $774 בנגקוק-(טיסה)-$774
 
ישראל - ירושלים - אטרקציות
מאת: צוות FIXTRAVEL

בריכת השולטן

חלק מהמערכת הקדומה, שסיפקה מים לירושלים, שופצה על ידי הסולטן סולימן ``המפואר`` במאה ה-16. בחודשי הקיץ מתקיימים באמפיתיאטרון שמקום מופעים וקונצרטים, שממנו אפשר להשקיף לעבר חומת העיר העתיקה ומגדל דוד, והשכונות הוותיקות - ימין משה ומשכנות שאננים. הוא גם קרוב לבית המוזיקה על שם אלפרט והסינימטק. ``החטיבה לאומנויות`` המרכזת את הפעילות ואחראית על המקום בנתה במה, שתלה דשא,הכינה תשתית והכשירה את האמפיתיאטרון למופעי תרבות רבי משתתפים.
כתובת: דרך חברון.

גן החיות התנ``כי
 
שוכן בעמק יפהפה בדרום-מערבה של ירושלים, ומשתרע על פני שטח של 250 דונם לערך. בגן מערכת של בריכות, אגם גדול ומפלים המקושרים ביניהם. משטחי דשא נרחבים ושפע של פינות חמד מוצלות מקיפים את מקורות המים. האגם מלאכותי ומימיו מטוהרים וממוחזרים. הגן בנוי בשני מפלסים לאורכם נמצאות תצוגות בעלי-החיים, ומסלול התנועה בו מעגלי. בין שני המפלסים מקשרים שבילים ובהם נמצאות תצוגות נוספות.
כתובת: דרך גן החיות.

 
גן וואהל לוורדים
 
גן וואהל לוורדים הוקם בשנת ,1981 בתרומתם של ויויאן ומוריס וואהל. מהווה את הגן הייצוגי, הייחודי והגדול בארץ לוורדים. הגן משתרע על פני שטח של כ- 75 דונם בלב קריית הלאום, מול הכנסת. הגן מהווה מרכז מקצועי לוורדים, אנשי מקצוע, מטפחי וורדים ואחרים. בגן שתולים כ - 15,000 שיחי ורדים המייצגים כ - 400 זנים שונים. 
 


כנסת ישראל.                                      צילום: איל קמיר

 
דגם ירושלים בימי בית שני
 
אתר תיירות ייחודי, בעל שם עולמי. נמצא בחצר מלון הולילנד בירושלים.
נבנה על סמך ממצאים ארכיאולוגיים ועל מקורות היסטוריים (יוסף בן מתתיהו).הדגם נבנה בקנה מידה 1:500. העיר פרוסה על שתי גבעות: העיר העליונה ממערב והעיר התחתונה. בעיר העליונה בולט בית המקדש וכן בתי מידות בעלי גגות רעפים. העיר התחתונה צפופה יותר שלוש חומות מקיפות את העיר: הראשונה, בנויה על יסודות חומה מתקופת המקרא, השנייה נמצאת מצפון לעיר והשלישית, היא החומה החיצונית. החומה הראשונה והשנייה הן, כנראה, מתקופת החשמונאים ואילו השלישית נבנתה קרוב בתקופה שלפני חורבן בית שני, בעת המרד ברומאים.
כתובת: נזר דוד 


הבית השרוף - בית קתרוס
 
ממצאים ארכיאולוגים מרתקים הנארגים למסכת חיים מרגשת המוצגת בבית השרוף, באמצעים אור-קוליים. בחפירות הארכיאולוגיות שבוצעו לאחר מלחמת ששת הימים נמצא בית שרוף. בית מפואר, שהשרידים שהתגלו בו עוררו שאלות רבות: של מי היה הבית? כיצד חיו בו האנשים? במה האמינו? מה אהבו? למה נשרף הבית, ומה עלה בגורל יושביו?
על שאלות אלה מנסים לענות בעזרתם של מוצגים ארכיאולוגיים שנמצאו במקום, באמצעות חיזיון אורקולי חדיש שהופק במיוחד לאתר זה, המאפשר למבקרים לצאת למסע בזמן.


המסע מפגיש את המבקרים עם משפחה אחת, משפחת קתרוס, שחיה בבית זה בסוף ימי בית המקדש השני, לפני כ-2000 שנה, שהחורבן הנורא, שאירע בימיהם, שינה את גורלם ואת גורל העם כולו.
האם הסיפור שיוצג בפניכם הוא סיפורה של משפחת קתרוס? האם כך זה היה באמת?


יש אומרים שהשם ``קתרוס`` בא מיוונית ומשמעותו - `עץ ארז`. אחרים יסבירו כי ``קתרוס`` ביוונית הוא גם כלי נגינה. עם זאת, זהותם ידועה לנו. ``בית קתרוס`` היה שמה של אחת מארבע שושלות מיוחסות של כוהנים גדולים, שניצלו את העם והשתמשו לרעה במעמדם הרם - הם העניקו לבני משפחותיהם משרות בבית המקדש. בתלמוד מסופר: ``אוי לי מבית קתרוס, אוי לי מקולמוסן... שהם כוהנים גדולים, ובניהן גזברין, וחתניהם אמרכלין, ועבדיהם חובטין את העם במקלות``. (פסחים דף נ``ז עמוד א`).
כתובת: תפארת ישראל 2

 
הגלריה העירונית
 
ממוקמת ברחוב יפו, במרכז העיר. הגלריה המציגה תערוכות לאמנים ירושלמים ומעניקה להם בית להצגת יצירותיהם.
כתובת: רחוב יפו 17

 
הגן הארכיאולוגי ע``ש – ירושלים
 
אתר ארכיאולוגי מרשים ביותר בהיקפו ובעושר הממצאים שבו יותר מכל מקום אחר, מציג הגן הארכיאולוגי ע``ש יצחק לוי- ירושלים לראווה את השרידים המרגשים ביותר של ירושלים מימי בית שני:
למרגלות הכותל הדרומי של הר הבית, באזור הידוע בשם ``העופל``, מעפיל המבקר במדרגות הקדומות אל שערי חולדה, שהוליכו אל הר הבית. אזור זה, מדרום להר הבית, משובץ בעשרות מקוואות טהרה, שעמדו לרשותם של באי הר הבית לפני כניסתם אליו.
בקצהו הדרומי של הכותל המערבי, מעל לרחוב ההרודיאני, לצד החנויות, מונחות בערמה אבני ענק, אבני הכותל אשר הופלו ממנו בזמן חורבן הבית. מעל לרחוב התנשאה בעבר קשת; שריד של גרם מדרגות אדיר, שבימי הבית השני עלו דרכו רבבות עולי הרגל להר הבית. נוכל לומר שהוא המחלף הקדום ביותר. שרידי הקשת מכונים ``קשת רובינסון`` על שם חוקר ארץ ישראל המפורסם אדוארד רובינסון, שזיהה אותה לראשונה בשנת 1852.


עוד באתר: שרידי מבנה מימי בית ראשון, מכלול מבנים מהתקופה החשמונאית ומהתקופה הביזאנטית, שרידי ארמונות אומיים מהתקופה המוסלמית הקדומה, מגדל אדיר ממדים שבנו החליפים הפטימיים ושופץ מאוחר יותר ע``י הצלבנים, האיובים והממלוכים ומרכז דוידסון -מרכז הצגה והמחשה חדיש.
בשילוב עם מרכז דוידסון מציג הגן הארכיאולוגי, בדרך מיוחדת ומרגשת, מפגש עם שרידיה המרתקים של ירושלים על תקופותיה השונות.
כתובת: בתי מחסה. 
 


ירושלים.                                       צילום: עופר יוליוס
 
 
הגן הבוטני האוניברסיטאי
 
הגן הבוטני משמש כריאה ירוקה חיונית לתושבי העיר, כמוקד תיירות ובילוי וכמרכז לחינוך והדרכה. הגן נוסד בשנת 1953 ומשתרע על כ 120 דונם. יש בתוכו אוסף ייחודי של צמחים נדירים ממקומות שונים בעולם. הביקור בו, בכל עונות השנה, הוא חוויה ססגונית, המאפשרת למבקרים להתרחק מהמולת העיר ולחוש את הטבע במגוון צבעים, ריחות וצלילים.
בגן מתקיימים אירועי תרבות ומוצגות בו תערוכות בנושאים שונים: פיסול, עיצוב, צילום, רקמה ופרחים
במהלך השנה מוצעים קורסים למבוגרים בנושאי גינון ואיכות הסביבה, סיורים מודרכים לקבוצות בשפות שונות, פעילות לימודית לילדי בתי הספר וסדנאות יצירה לילדים בחגים ובחופשות.
כתובת: בורלא יהודה

היכל שלמה ובית הכנסת הגדול
 
במרחק הליכה קצרה מרחוב דוד המלך, נמצא מקום מושבה של הרבנות הראשית בישראל ושל בית הדין הרבני העליון. הבניין המרשים נבנה בהשראת מבנה בית המקדש הראשון. במקום בית כנסת מפואר, מוזיאון לאמנות יהודית תשמישי קדושה ואולם אירועים.
הביקור בבית הכנסת מומלץ בשבתות ``מברכין`` (שבתות שלפני ראש חודש יהודי) לתפילת השחרית של שבת (בסביבות 8:30) ומוסף – אז התפילה מלווה במקהלת גברים. יש לבוא לבית הכנסת בלבוש הולם.

 
המרכז למורשת היהדות הוא מוזיאון המציג תצוגת קבע בנושא ``בית הכנסת`` באמצעות חפצים מהעבר וההווה מאוספיו המגוונים והייחודים, בשילוב חפצים ממוזיאונים אחרים ופריטים נדירים מאוספי רשות העתיקות. התצוגה מציגה את בית הכנסת כמקום מרכזי במחוייבות היהודית, תוך שימת דגש על חפצים ייחודיים בעלי סיפור. במוזיאון מתקיימות תערוכות מתחלפות בנושא החגים.
 
תערוכות קבע:
``ושכנתי בתוכם``- בית הכנסת וכל אשר בו, סיפורו של החפץ - תערוכה המציגה את הקשרים המופלאים באמצעות חפצים יהודיים המספרים סיפור, במטרה לענות על השאלה - כיצד עם שומר על זהותו למעלה משלושת אלפים וחמש מאות שנה?
``עקידת יצחק`` - כפי שבאה לידי ביטוי ביצירות אמנות ותשמישי קדושה.
``מסע בזמן`` - דגמים זעירים המשחזרים אירועים חשובים בתולדות עם ישראל.
תערוכות מתחלפות בנושא חגי ישראל:
חגי תשרי, חנוכה, פורים, פסח ושבועות.
תצפית פנורמית על ירושלים - ממוקמת בגג של הבניין , נשקפת תצפית פנורמית מרהיבה של ירושלים העתיקה והחדשה.
כתובת: המלך ג`ורג` 58

 
הישיבה הגדולה במאה שערים
 
הישיבה הגדולה במאה שערים נמצאת במבנה גדול ומיוחד בליבה של שכונת מאה שערים. הישיבה הוקמה בשנת 1885 (שנה לאחר הקמת השכונה) כתלמוד תורה לשכונה. גודלו של המבנה, בצורתו החיצונית ובעיצובו הפנימי, מזכיר את בתי הכנסת והישיבות הגדולות של מזרח אירופה, שנחרבו בתקופת השואה.

 
בקומה השניה נמצא בית מדרש אשר תקרתו מעוטרת בציורי קודש מדהימים ביופיים, הכוללים: פסוקים, מקומות קדושים בארץ, מוטיבים ממעגל השנה היהודי, חיות מהתנ``ך ולוחות זיכרון. בישראל אין מקום אחר שבו אפשר למצוא עבודת ציורי קודש בהיקף ובאיכות מעולה כל-כך. את העבודות ביצע הצייר יצחק בק בשנות ה- 50 של המאה ה-19 על פיגומים שנבנו במיוחד לצורך העבודה.
 
לדאבוננו, לאחר יותר מחמישים שנה, הציורים - חלקם מתפוררים וחלקם ניזוקו. המועצה לשימור אתרים החלה בעבודת גיוס הכספים לקראת שימור האתר.
במשך שנים רבות תפקד כראש ישיבה הר` יוסף גרשון הורוביץ, מפעילי תנועת המזרחי בירושלים. בתקופת המנדט, שימשה הישיבה אכסניה לתנועה זו.
הישיבה פתוחה בשעות היום. הכניסה אליה בלבוש צנוע בלבד, כאשר יש לבקש את רשות הכניסה מהתלמידים במקום המאיישים את המבנה עד היום הזה.
כתובת: מאה שערים 1
 
העיר העתיקה

עד לאמצע המאה ה-19, היתה ירושלים עיר מוקפת חומה. מחוץ לחומה היו רק גבעות, סלעים ומעט עצים. שטח זה מכונה ``העיר העתיקה`` של ירושלים. עיר רווית היסטוריה זו, כבר קיימת יותר מ-4000 שנים, כאשר גבולה וחומותיה משתנים מתקופה לתקופה. החומה הנוכחית הוקמה בין השנים 1542-1535 על ידי הסולטאן העותומני המכונה סולימאן ``המפואר``.

 
החומה משוננת מלמעלה ולה עיטורים וחרכי ירי של חץ וקשת לכל אורכה. לומה שמונה שערים: שער יפו, שער ציון, שער האשפות, שער הרחמים, שער האריות, שער הפרחים, שער שכם, והשער החדש.
בעיר העתיקה ארבעה רבעים: הארמני, היהודי, המוסלמי והנוצרי, המכונים על שם רוב התושבים השוכנים בכל אזור. הרבעים אינם שווים בגודלם.
דוד המלך הוא שהניע למעשה את תהליך הפיכתה של ``יבוס``, שמה הקודם של ירושלים, לעיר חשובה ומרכזית בדברי ימי עם ישראל. בתקופת שלמה המלך, העיר התרחבה וחשיבותה גדלה עם ייסודו של בית המקדש הראשון בה. השגשוג, הצמיחה והחשיבות הדתית קרצו לרבים, ואלו ניסו את כוחם בכיבוש ירושלים. דור הולך ודור בא ובמשך אלפי שנים כבשו, שלטו, ואיבדו את העיר עמים רבים, ביניהם: המצרים, האשורים, הבבלים, הפרסים, היוונים, הרומאים שלטונות נוצריים ומוסלמים, ואפילו ממלכות אירופה של ימי הביניים.

מיד לאחר הכרזת האומות המאוחדות על הקמת המדינה היהודית, החלה מלחמת השחרור כאשר אחת ממוקדיה המרכזיים הייתה העיר ירושלים. המלחמה בעיר העתיקה נסתיימה ב- 29.5.1948 לאחר שנאלצו התושבים להיכנע לכובש הירדני. וכך במשך 19 שנה, הייתה בירת ישראל מחולקת לשניים כאשר שורשיו של העם היו מעבר לגדר. רק לאחר מלחמת ששת הימים 1967 אוחדה העיר והחלו השיפוצים, במקביל למחקר ארכיאולוגי רחב.
 
בצפיפות הגדולה של עיר העתיקה אין מקום לשדרות רחבות ידיים או אפילו לרחובות שיאפשרו מעבר נוח לכל כלי התחבורה החדשים. בסמטאות העיר עוברים הולכי רגל , חמורים ומריצות משא. הבתים צנועים ונמוכים, לעיתים כאילו מתחפרים באדמה. יוצאים מכלל זה הם המקומות הקדושים לכל הדתות המאופיינים בגודלם ובפארם. כמו כן, ברובע היהודי נוצרו רחובות רחבים קצת יותר משאר הרבעים ואתרי ארכיאולוגיה שונים, וזאת כתוצאה משיפוץ ותיקון ההרס שנוצר בעקבות הכיבוש הירדני.


הרובע היהודי.                                   צילום: איל קמיר

 
חוצות היוצר
 
מרכז אמנות בו אמנים ישראלים ומכל העולם.
כתובת: חטיבת ירושלים 14


תחנת הרוח ימין משה
 
טחנת הרוח בימין משה נבנתה ע``י משה מונטיפיורי, כדי לספק פרנסה לתושבים. במקום תצוגה מחפצי ממשפחת מונטיפיורי, מודל מוקטן של השכונה, בעת הקמתה, והכרכרה של משה מונטיפיורי.
כתובת: ימין משה

 
יער ירושלים
 
יער יפה עם מתקנים לפיקניקים ומרכז נופש פעיל. היער הוא ה``ריאה`` הירוקה של העיר, תחילתו בשיפולי גבעת שאול המשכו מתחת לשכונת הר נוף והישוב בית זית ובדרום הר הרצל, ביער מאות אלפי עצים אשר נטעו ע``י קק``ל בסיוע ארגונים שונים. ביער נמצאים חניונים ומתקני נופש להנאת המטיילים.

מעיין הגיחון ובריכת השילוח
 
בריכת השילוח, מעיין הגיחון ונקבת חזקיהו. בריכה ששימשה כמקור מים חשוב לירושלים בתקופת המקרא. הבריכה ניזונה ממי מעיין הגיחון, שנחשבו בעלי סגולות מרפא ובבית המקדש נהגו להשתמש בהם למטרות פולחניות. המים זורמים לבריכה דרך ניקבה שנחצבה על ידי המלך חזקיהו, השם גיחון ניתן לו מכיוון גיחת המים שנבעו בעבר באופן מחזורי ולא ברציפות.
מעיין הגיחון סיפק מים לשלוש מערכות מים שהיו בשימוש בימי הבית הראשון: פיר וורן, תעלת השילוח ונקבת חיזקיהו.20 המטרים הראשונים של המנהרה המתחילה במעיין הזרימו את מי המעיין פנימה לתחתיתו של פיר וורן, ומכאן שקטע מנהרה זה נחצב בו זמנית עם התקנת פיר וורן. בהמשך לקטע המנהרה נבנה כנראה בימי המלך חזקיה ניקבה באורך 513 מ שתפקידה היה להזרים את המים בדרך תת קרקעית ומוגנת לעבר הגיא המרכזי, שבצידה המערבי של עיר דוד, שם הותקנה בריכה מיוחדת היא בריכת השילוח.
כתובת: דרך השילוח
 
מעלית הזמן
 
אטרקציה רב חושית המאפשרת להכיר את ירושלים לאורך הדורות. הזדמנות לרדת במסע מרתק אל מעמקי האדמה בירושלים, ולפגוש פנים אל פנים בשלמה, צדקיהו, ירמיהו, הורודוס וכל האנשים שחיו ופעלו כאן. מיצג רב חושי המעביר את 3000 שנות ההיסטוריה של ירושלים בצורה חוויתית ומרתקת באמצעים החדשניים בעולם. כל מיצג נמשך 40 דקות. מוצג ב-6 שפות.
כתובת: הלל 37

סינימטק ירושלים-הארכיון הישראלי לסרטים
 
באווירה של הבנה הדדית, סינמטק ירושלים הוא מוסד נדיר, בו ישראלים ופלסטיניים מכל הדתות יכולים להיפגש ולעבוד בצוותא. בניינו הנוכחי של המוסד, שנוסד ע``י ליה ון ליר, ב-1981, בתמיכתו של ג`ורג` אוסטרובסקי וידידים אחרים באמצעות קרן ירושלים.
הסינמטק פתוח שבעה ימים בשבוע. לסינמטק, שני אולמות הקרנה - האולם הגדול, המכיל למעלה מ- 350 מושבים והאולם הקטן המכיל כ- 100 מושבים.
יותר מ-150 אלף אוהבי קולנוע מגיעים לסינמטק מידי שנה וצופים בכ-1,200 סרטים. תוכניות ההקרנה מאפשרות לקהל הצופים להיפגש עם יצירות קולנועיות ייחודיות - סרטים קלאסיים, סרטים משוחזרים, רטרוספקטיבות, להיטים עכשויים, בכורות עולמיות, אירועים המשלבים מוסיקה וקולנוע בשיתוף עם האקדמיה למוסיקה ע``ש רובין ואירועים מיוחדים.

כתובת: דרך חברון 11.

הדפסת כתבה כתוב לעורך שלח לחבר
מסלול הטיול המועדף עליי
מסלולי נחלים בצפון
טיולי ארכיאולוגיה
נוף מדברי
אתרים היסטוריים

הצג תוצאות
Powered by Sitenet ltd בניית אתרים מועדון הלקוחות | כתבו לנו| תנאי שימוש| אודות החברה| פרסום באתר| מאמרים